Ako môžete zachrániť chryzantémy v zime a prístreškové pravidlá na otvorenom poli

Mnoho pestovateľov kvetín sa zaujíma o aktuálnu otázku, ako chrániť chryzantémy v zime. V súčasnosti existuje veľa spôsobov, ako chrániť plodiny pred mrazom. Pri výbere najlepšej metódy musíte zohľadniť rozmanitosť rastlín a klimatické vlastnosti regiónu. Existuje pomerne málo odolných druhov kvetín, ktoré sú schopné zimy vonku. Rastliny milujúce teplo sa musia vykopať na zimu.

Funkcie starostlivosti pri páde a príprava na zimovanie

Dôležitým postupom je správna príprava záhradných plodín na zimu. Chrysanthemum musí poskytovať užitočné prvky po celú dobu odpočinku. Na prípravu trvalých kvetov na mráz je potrebné vykonať tieto činnosti:

 • skúmať a odstraňovať staré stonky a zvyšky listov;
 • odrezané kríky - pne sú zvyčajne vysoké asi 15 centimetrov;
 • očistiť oblasť v oblasti pestovania kvetín - to pomôže zbaviť sa škodcov;
 • ošetriť kríky špeciálnymi prípravkami;
 • oplodniť;
 • vykonávať pred zimou zalievanie.

Prerezávanie a hnojenie

Aby sa kultúra pripravila na zimu, v auguste alebo septembri by sa pod každý krík mali zaviesť komplexné prípravy. Musia obsahovať fosfor a draslík. Tieto prvky prispievajú k akumulácii živín plodinami počas zimy.

Ak je ustálený mráz, chryzantémy by sa mali odrezať. Odporúča sa to urobiť čo najskôr. Vďaka tomu sa prospešné látky dostanú ku koreňom. Oslabené, staré a zhnité výhonky sa môžu odstrániť. Výkonné vetvy sa skrátia o 10 - 15 centimetrov. Nedoporučuje sa dotýkať sa mladých klíčkov.

granuly hnojív

Ako správne kopať

Ak je potrebné vykopať rastlinu, malo by sa to robiť čo najšetrnejšie, aby nedošlo k poškodeniu koreňov. Ak dôjde k porušeniu pravidiel vykonávania manipulácií, existuje riziko vzniku chorôb a smrti kultúry.

Aby ste tomu zabránili, odporúča sa dodržiavať tieto pravidlá čistenia:

 1. Koncom jesene sa oplatí vykopať chryzantémy.
 2. Navlhčite miesto kopania vodou. Pomôže to zabrániť poškodeniu koreňov.
 3. Neroztraste sa zo zeme. Je dôležité, aby hrudka bola nedotknutá.
 4. Nechajte rastlinu zaschnúť na čerstvom vzduchu 2 dni.
 5. V prípade poškodenia alebo prítomnosti škodcov sa oplatí okamžite vyčistiť a ošetriť zasiahnuté oblasti špeciálnymi prípravkami.

kopať doprava

Pravidlá zimného skladovania

Je dovolené uchovávať kultúru rôznymi spôsobmi. Je vhodné zvoliť konkrétnu metódu individuálne, pričom sa zohľadnia klimatické vlastnosti.

V priekope

Táto metóda je vhodná pre regióny, kde pôda hlboko nezamrzne a je pokrytá dobrou vrstvou snehu. Hĺbka výkopu by mala byť medzi 0,5 a 1 metrom. Za to stojí za to kopať úzku dieru.

Odporúča sa, aby sa puzdrá zložili čo najpevnejšie. Pri veľkom počte rastlín sú zasadené do 2 vrstiev. Zostávajúci priestor je vyplnený sypkou zeminou, pilinami, suchými listami. Je dôležité, aby vnútro bolo suché, pretože vlhkosť je škodlivá pre chryzantémy. Stojí za to umiestniť smrekové konáre, dosky alebo bridlicu na vrch. Potom natiahnú fóliu a položia listy, pôdu alebo ihly.

kvety pod snehom

V pivnici na podlahe

Na zachovanie chryzantém sa odporúča zvoliť správnu izbu. Musí spĺňať tieto kritériá:

 • konštantná nízka teplota - od 0 do +4 stupňov;
 • dobrá vlhkosť;
 • úplné vetranie;
 • neprítomnosť hubových mikroorganizmov, škodlivého hmyzu, plesní.

Chryzantémy sa odkladajú na podlahu pivnice alebo do špeciálnej škatule. Odporúča sa do nej naliať 5 - 7 centimetrov zeme. Kríky sa musia zložiť čo možno najpevnejšie a pokropiť substrátom.

Počas zimy by sa oddenky mali vyšetrovať raz mesačne. Ak sú suché alebo letargické, zavlažujte ich vodou. Keď sa objaví pleseň, infikované rastliny sa vyberú z pivnice a zvyšok sa ošetrí hubami.

úložisko v suteréne

V nádobe

Pre rastliny použite škatule alebo vedrá. Týmto spôsobom sa odporúča uchovávať kultúru na izolovanom balkóne, v hale alebo v suteréne. Je dôležité, aby teplota bola v rozmedzí 0 ... + 5 stupňov. Vybraná nádoba by mala byť naplnená pripravenou zeminou. Najlepšie je miešať rašelinu a hrubý piesok v rovnakých častiach.

V skleníku

Chryzantémy sa tiež dokonale skladujú v skleníku. Kvôli tomu by sa tam mali vopred presadiť kvitnúce kríky. To pomáha predĺžiť obdobie kvitnutia plodín. Pri konštantných negatívnych teplotách a zamrznutí stoniek rastliny sa vyplatí odrezať. Preto sa odporúča nechať konope maximálne 2 až 3 centimetre. Zhora by sa kríky mali pokryť humusom.

Aby rastliny mohli prežiť zimu, mali by byť všetky kríky posypané suchou pôdou. Jeho výška by mala byť najmenej 20 - 25 centimetrov. Je dôležité, aby bola pôda úplne suchá, pretože vlhkosť v zimnom období poškodzuje chryzantémy. Potom sa odporúča izolovať výsadbu akýmkoľvek krycím materiálom.

skleníkové kvety

V kvetináči

Ak chcete chryzantému uložiť do hrnca, mali by ste ju opatrne vykopať. Hrniec by mal byť dostatočne široký. Na dno by sa mala položiť drenážna vrstva. Na tento účel sú vhodné štrk, drvená tehla alebo expandovaná hlina. Potom sa odporúča umiestniť rastlinu do nádoby a naplniť ju ľahkým a uvoľneným substrátom.

Keď kultúra vybledne, oreže sa a potom sa rastlina prenesie na tmavé a chladné miesto. Najlepšie je použiť suterén alebo pivnicu. Na jar začnú kvety rásť. Keď je teplo, sú vysadené v pôde.

Aké odrody treba vykopať

Odrody odrôd rastlín v zime dobre v kvetinovej záhrade. Existujú však plodiny, ktoré sa určite odporúčajú vykopať. Patria sem darčekové kríky a indické rastliny, ktoré boli zakorenené z kytíc.

Medzi najbežnejšie odrody, ktoré milujú teplo, patria:

 • Nimba;
 • Talaxi;
 • Sudis;
 • dramatická;
 • Alyonushka.

Stupeň Talaxi

Odrody, ktoré môžu prežiť zimu na záhrade

Existuje veľa odrôd, ktoré dokážu prežiť zimu v rôznych regiónoch - v Urali, v centrálnej zóne, na Sibíri av Moskovskom regióne. Neodporúča sa ich vyhrabávať, ale určite by ste ich mali zakryť.

Duboka

Je to populárna rastlina, ktorá dokáže prežiť zimu aj na Sibíri.Na dosiahnutie dobrých výsledkov by sa plodina mala orezať. Výsledkom je, že konope by malo zostať asi 15 centimetrov. Na pokrytie rastlín na zimu použite piliny, lístie, smrekové konáre. Je dôležité, aby vrstva nebola príliš hustá.

kórejský

Je to krásna rastlina, ktorú chovali kórejskí chovatelia. Po ukončení kvitnutia by sa kultúra mala nakrájať na samý koreň. Táto rastlina dobre znáša zimu. Je dôležité vziať do úvahy, že môže rásť na jednom mieste maximálne 3 roky. Potom by sa malo puzdro vykopať a rozdeliť. V takom prípade sa odporúča odstrániť strednú časť.

Kórejský chryzantéma

harmanček

Táto kultúra si tiež vyžaduje prípravu na zimu. Odporúča sa rezať kríky pri koreňoch. Potom sa uskutoční hilling a rastliny sa hojne posypú listami. Ak sa očakávajú silné mrazy, odporúča sa vykopat koreň zemským hrudkou. Mal by byť vložený do nádoby a posypaný vlhkou zemou. Skladujte v suteréne.

Purple Haze

Toto je jeden z najkrajších druhov chryzantémy. Má štandardnú výšku 60 centimetrov. Rastlina sa vyznačuje krásnymi dvojitými kvetmi s priemerom 6,5 centimetrov. Kultúra rýchlo rastie a vyvíja sa. Vyznačuje sa vysokou odolnosťou proti zimným mrazom.

Malchish-Kibalchish

Táto kórejská rastlina je krátka ker, ktorá je pokrytá jednoduchými kvetmi. Vyzerajú podobne ako harmanček a majú priemer 7 centimetrov. Na zimu sa odporúča pokryť kultúru listami, konármi alebo smrekovými konármi. Rastlina je tiež posypaná zemou alebo rašelinou. Vrstva by mala byť 20 centimetrov.

Chlapec Kibalchish

Červená Moskva

Jedná sa o kórejskú odrodu, ktorej kríky sú dlhé 75 centimetrov. Rastlina má krásne tmavo červené kvety, ktoré majú malinový odtieň. Priemer každej kvetiny je 7 centimetrov. Aby chryzantéma tejto odrody prežila zimu, odporúča sa ju zakryť.

everest

Jedná sa o nenáročný závod, ktorý má veľké kvety. Vyznačuje sa vysokými parametrami odolnosti proti mrazu. Za charakteristickú črtu rastliny sa považujú dlhé podzemné výhonky.

Ako správne pokryť zimu na otvorenom poli

Aby rastlina tolerovala mráz normálne, odporúča sa jej riadne zakryť. Existuje niekoľko spôsobov, ako to urobiť.

prístrešok na zimu

Zvýšenie vrstvy mulča

Táto metóda sa môže použiť na prípravu odrôd na zimu, ktoré sa vyznačujú vysokou odolnosťou proti mrazu. Pri prvých mrazoch by mali byť kríky špirálové. Na tento účel sa používajú piliny, rašelina, hobliny. Môžete tiež použiť humus alebo kompost.

V mrazivej zime sa odporúča rastliny dodatočne pokryť konármi alebo smrekovými konármi. Posypte ho suchým listom..

Skladovanie nad zemou

Aby sa rastlina prezimovala, neodporúča sa znižovať ju. Kmene by sa mali vytiahnuť k sebe, opatrne sa zohnúť na zimu a zakryť akýmkoľvek vhodným materiálom. Je dôležité, aby krycia vrstva nezmočila. Najlepšie je na to použiť film.

Dome storage

Toto je najúčinnejšia metóda na prípravu chryzantém pre silné mrazy. Samostatne umiestnené puzdrá sú izolované jednotlivými štruktúrami. Môžu sa prekrývať tehlami, na hornú dosku inštalovať dosky, bridlicu alebo preglejku a potom rastliny posypať vrstvou zeme.

prístrešok pod oblúkom

Ak sneh padá, odporúča sa ho hodiť cez prístrešok. Pomôže to vytvoriť ďalšiu vrstvu tepelnej izolácie.

Ak sú rastliny vysadené v rade, je lepšie použiť tunelovú štruktúru. Oblúky by sa mali inštalovať v pravidelných intervaloch. Odporúča sa k nim priviazať dlhé lamely. Akýkoľvek elastický materiál je natiahnutý na hornú časť rámu.

Funkcie zachovania niektorých odrôd

Existujú špecifické odrody chryzantém, ktoré majú určité vlastnosti.

guľový

Tieto odrody boli chované relatívne nedávno. Na juhu stačí pokryť smrekovými konármi alebo slamou.V chladnejších oblastiach sa odporúča vyťažiť chryzantémy na zimu. Rastliny by sa mali vysušiť, očistiť od pôdy a zbaviť sa suchých výhonkov. Potom vložte kríky do nádob so slamou a vložte ich na tmavé a chladné miesto.

čierna mačka

trpaslík

Tieto rastliny sa zvyčajne pestujú doma. Niekedy sa však vysádzajú na otvorenom priestranstve. Odporúča sa ich prerezať pred zimou a ponechať stonky maximálne 10 centimetrov. Potom sa rastlina prenesie do svetlej miestnosti s teplotou +8 stupňov. Odporúča sa zavlažovať plodinu každý mesiac.

kráľovský

Po prvých jesenných mrazoch by sa chryzantémy mali odrezať. To sa dá urobiť vysoko alebo nízko. Kráľovské rastliny sú mrazuvzdorné, takže ich môžete nechať v zemi. V každom prípade sa však odporúča pokryť ich smrekovými konármi.

Typické chyby

Medzi bežné chyby, ktoré urobili kvetinári, patria:

 • nie je včasné kŕmenie;
 • rastliny, ktoré milujú teplo, sa nevykopávajú skôr ako v zime;
 • trvalky, ktoré sa prezimujú v otvorenej pôde, sa nekryjú správne.

 trvalé útočisko

Užitočné tipy

Ak chcete zachrániť rastlinu na zimu, mali by ste postupovať podľa odporúčaní skúsených kvetinárov:

 1. Nie je jasný čas na začatie prác na príprave chryzantém na zimu. Preto stojí za zváženie klimatické vlastnosti. Je potrebné začať s potrebnými manipuláciami s príchodom prvého mrazy. Navyše odborníci odporúčajú počkať niekoľko dní, kým kvety stvrdnú. Pomôže im to lepšie sa dostať do zimy.
 2. Neodporúča sa zakrývať plodiny burinou, slamou a zvyšky rastlín. V takom prostredí žijú záhradní škodcovia. Ak použijete takéto materiály na izoláciu, chryzantéma bude na jar vážne poškodená.
 3. Počas skladovania kultúry sa odporúča udržiavať stabilnú mikroklímu. Prudké kolísanie parametrov vlhkosti a teploty povedie k smrti kvetu. Takáto rastlina jednoducho neprežije zimu.

Vedenie chryzantém na zimu nie je také ťažké. Je známych veľa metód na riešenie tohto problému.

Pri výbere najvhodnejšieho druhu je potrebné zvážiť rozmanitosť rastlín a klimatické charakteristiky regiónu.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica