Ako najlepšie zachrániť Petúniu až do budúcej jari doma

Petúnie sú jednou z najpopulárnejších kvetín medzi záhradníkmi. Chovajú sa na záhradách, pestujú sa na balkónoch a sú tiež populárne ako črepníkové plodiny. Tropické krajiny sa považujú za miesta narodenia petúnií, takže ako udržať petúnie až do jari v miernom podnebí, je problémom, ktorý znepokojuje mnohých pestovateľov kvetín.

Rastové vlastnosti v zime

Petúnie nie sú bežné ako trvalky. V letných chatkách sa často pestujú ako kvety rovnakého veku. Na jar sú semená zasiate a na začiatku jesene je vyblednutá kvetina vykorenená a vyhodená, alebo sa ju snaží zachrániť na zimu.

Nevýhodou pestovania petúnie v krajine je obtiažnosť udržiavania kvetín na zimu. Nemajú radi chlad, potrebujú na zavlažovanie nepretržité osvetlenie a teplú vodu. Na trhu s kvetmi je veľa druhov petúnie. Mnohé druhy a odrody sa množia pomocou semien.

Niektoré druhy sa rozmnožujú výlučne vegetatívnym spôsobom. Výhody vegetatívnej reprodukcie petúnie:

 • získavanie mladých rastlín počas celého roka;
 • schopnosť zachovať odrodu ako trvalé trvalky.

Petúnie na okne

Ako prerezávať petúnie na zimu

Účelom prerezávania petúnie na jeseň je zachovanie odrody na jar. Vyblednuté kríky sa orezávajú v septembri, začiatkom októbra:

 • dĺžka stoniek určených na zimovanie na otvorenom teréne by v prípade kríkových tvarov nemala byť väčšia ako 15 centimetrov;
 • v ampélových formách zostáva 50 percent stonky.

Ak chcete zachovať petúnie v zime, po výsadbe v kvetináči, stonky sú rezané 90 percent. V tomto prípade sa odrezky používajú na ďalšie pestovanie odrody.

Aké sú výhody zimného skladovania

Zimné skladovanie petúnie sa líši od každoročného jarného výsevu sadeníc alebo semien vo viacerých faktoroch:

 • viacročné rastliny prezimujúce vo vnútorných podmienkach sú schopné skoršieho kvitnutia;
 • izbové trvalé rastliny sú vhodné na rýchle rozmnožovanie sadeníc (na to sa používajú odrezky, ktoré majú koreň s výsledkom takmer stovky percent);
 • zimné skladovanie je dobré, pretože umožňuje zachovať odrody, ktoré sa rozmnožujú vegetatívnym spôsobom.

nožnice v ruke

Metódy konzervácie farieb

Na záchranu petúnie do jari použite niekoľko metód. Dospelú rastlinu môžete umiestniť na teplé miesto alebo použiť odrezky.

Presadením

Na transplantáciu sa používajú rastliny maternice, to znamená dospelá kríkovitá petúnie, ktorá sa ponechá až do jari, po ktorej nasleduje štepenie.Na tento účel sa Bush na konci septembra alebo začiatkom októbra presadí do nádoby v kvetináčoch. Zároveň sa berie do úvahy, že výsadba musí mať čas na zakorenenie pred začiatkom chladného počasia.

Dôležitou podmienkou pre presadenie materského lúhu do kvetináča je výber nádoby. Hrniec sa vyberie s ohľadom na veľkosť dospelej rastliny a objem jej koreňového systému.

Informácie! Petúnie sa vyznačujú rastom bočných koreňových príveskov, takže malé transplantačné nádoby nie sú vhodné.

transplantácia rastliny

Po transplantácii sa suché alebo poškodené časti odstránia z materského lúhu a zostane len 10 centimetrov od celého kmeňa. Potom sa materský likér musí premiestniť na miesto, kde je suchý a chladný.

Použitie odrezkov

Záhradníci nazývajú odrezky, ktoré sú nezávislé od sezóny, výhodou petúnie. Odborníci odporúčajú vykonať plánovaný postup odrezkov na jeseň, kedy je kvetina úplne pripravená na reprodukciu:

Rezne sa vykonávajú podľa sledu činností:

 1. Odrežte horné konáre, ktoré majú štyri alebo šesť listov.
 2. Kvet je odrezaný zhora.
 3. Potom sa odrežú spodné listy.
 4. Odrezok stonky sa uvoľní do koreňového tvorcu alebo stimulátora rastu koreňov (na rovnaký účel sa používa roztok mangánu alebo drvené aktívne uhlie - podobný postup dezinfikuje rastlinu a podporuje jej rýchly vývoj).
 5. Potom sa odrezok umiestni do pôdnej zmesi, pre ktorú sa používa iná pôda.
 6. Rastliny sú napojené, mierne zľahka zeme.
 7. Zakryte priesvitným vekom alebo fóliou.

sadenice v kvetináči

Vytvorenie skleníkového efektu s dodatočným krytom pomáha pri rýchlejšom zakorenení výhonkov konštantnou vlhkosťou.

Miesta, kde si môžete uložiť kvetinu

Materská rastlina a výsadba odrezkov sa odporúča skladovať pri rôznych podmienkach. Dospelá rastlina nepotrebuje ďalšie činnosti, odrezky musia poskytovať účinok skleníkových podmienok prvýkrát pred zakorenením.

V byte

Materskú rastlinu je potrebné priviesť domov začiatkom jesene, črepník sa dokonale uchová až do budúceho roka v chladnej miestnosti. Doma používajte špajzu s umelým osvetlením. Teplota skladovania materského lúhu by nemala prekročiť +22 stupňov. Rezne sa skladujú pri teplotách od +10 do +20 stupňov. Na urýchlenie alebo objavenie sa výhonkov je potrebné petúniám poskytnúť ďalšie svetlo.

kvety v kvetináčoch

V pivnici

Na skladovanie v suteréne je miestnosť pripravená tak, aby poskytla určité podmienky:

 • udržiavanie teplotného režimu nie nižšie ako + 10 stupňov;
 • úroveň vlhkosti - najmenej 65 percent;
 • ďalšie umelé osvetlenie.

V mrazivom období je lepšie preniesť Petúniu z pivnice na teplo, pretože pokles teploty môže zničiť dospelú rastlinu.

schodisko v pivnici

Starostlivosť o Petúniu v zime

Pravidlá starostlivosti o petúnie sa nelíšia od pravidiel starostlivosti o iné izbové kvety. Kľúčom k rastu a vývoju rastlín je kontrola napájania a kŕmenia. Kvety sa zalievajú usadenou vodou pri izbovej teplote. Na zalievanie si vyberte jednu z niekoľkých možností:

 1. Polievanie pri koreni. Je potrebné, aby sa nepoškodili jemné puky.
 2. Zavlažovanie paliet. Zvyčajne sa takáto zálievka používa pre sadenice alebo malé petúnie: nádoby s kvetmi sa umiestnia na široký, nízky podnos naplnený vodou. Na získanie potrebnej vlhkosti musí byť hrniec vybavený odtokovými otvormi.
 3. Knotové zalievanie. Táto metóda sa často používa pre druhy kvetu indoor. Pri výsadbe sa do pôdy umiestni povraz alebo povraz vyrobený zo syntetického materiálu, potom sa zariadenie vybaví voľnou pozíciou a knôt sa získa pri teplote miestnosti s prístupom k vode.

Po celú zimu po zalievaní koreňmi sa odporúča uvoľniť pôdu, aby sa zabránilo tvorbe kôry.

Hygienická sprcha nie je vhodná pre petúnie. Môže poškodiť zamatovú štruktúru listov a je tiež kontraindikovaná v púčikoch. Vykonáva sa, ak je to potrebné na ošetrenie rastliny, jej spracovanie a dezinfekciu.

klíčenie cez lampu

Informácie! Keď sa burina objaví, okamžite sa odstráni, takže neodstránia živiny z pôdy z Petúnie.

Pre správny vývoj petúnie v zime je potrebné vykonať niekoľko obväzov:

 • jednoduché kŕmenie hnojivami látkami obsahujúcimi dusík;
 • doplnkové jedlo s draslíkom raz.

Výskyt vošiek, roztočov alebo infekcií spôsobených chorobami, ako je čierna noha alebo šedá hniloba, si vyžaduje osobitnú starostlivosť. Na tento účel sa odporúča ošetriť rastliny špeciálnymi prípravkami, aby sa zabránilo spracovaniu púčikov.

Poradenstvo! Ak sa objavia poškodené sušiace listy, je potrebné ich okamžite odstrániť.

doska so zemou

Príprava petúnie na výsadbu na jar na otvorenom priestranstve

Výsadba sadeníc petúnie na otvorenom priestranstve závisí od klimatických podmienok v regióne. Záhradníci odporúčajú zvoliť časové obdobie, keď je horná vrstva zeme dostatočne teplá a v noci nie sú žiadne teploty pod teplotou.

Sadenice sa pripravujú pomocou záhradnej pôdy s prídavkom vermikulitu. Pred výsadbou sa uvoľní na ďalšie okysličenie. Výsadbový materiál sa pripravuje takto:

striekačka v ruke

 • nádoba so sadenicami je vyliata hojne;
 • opatrne vytiahnite rastliny spolu s hrudkou zeme a celým koreňovým systémom, snažte sa nepoškodiť;
 • stopka je umiestnená 15 centimetrov hlboko do pripravenej diery;
 • kvetina je umiestnená zvisle, posypaná zemou a stlačená;
 • prístrešok s teplou vodou na zníženie úrovne stresu na rastline.

Medzi výsadbami je ponechaná vzdialenosť až 15 centimetrov. To je nevyhnutné, aby koreňové systémy klíčkov nezasahovali do vývoja navzájom.

Odporúča sa zakryť zem okolo kvetu rašelinou alebo trávou, ktorá bola nedávno pokosená. Pomáha to predchádzať infekciám, predčasnému vysychaniu a udržuje vlhkosť pôdy.

recenzia
 1. Sergei
  1.01.2019 12:50

  Veľmi užitočný článok sa mi páčil.

  Odpovedať
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica