30 druhov a odrôd kala ľalií, výsadba a starostlivosť o otvorené pole, pestovanie v záhrade

Pôvabné kalilové ľalie už dlho priťahujú pozornosť záhradníkov, výsadba a starostlivosť o ne v otvorenom poli si vyžadujú osobitnú pozornosť. Ľalia Calla sú teplomilné kvety, ktoré kvitnú začiatkom leta a kvitnú až do jesene. Milujú časté zalievanie, potašové dresingy a netolerujú mráz. Reprodukujú sa častejšie hľuzy, ktoré sú vysadené na jar a vykopané zo zeme pred zimou zima.

Funkcie a popis kvetu

Ľalie Calla sú vytrvalé bylinné rastliny z čeľade Aroid. Divoké formy uprednostňujú bažinaté pôdy, môžu byť napoly ponorené do vody a sú bežné na celom svete. Calla má niekoľko mien: calla, močiarna tráva, hadec. Pestujú sa väčšinou africké odrody. Callas sa pestuje na rezanie kytíc a kompozícií ako izbový kvet a používa sa v krajinnom (pouličnom) dizajne.

Všetky časti rastliny sú v čerstvom stave jedovaté. Ľalie Calla je nenáročný závod tolerantný voči tieňom. Môže rásť na piesčitohlinitých hlinitých pôdach s kyslou alebo neutrálnou kyslosťou.

Výhonky rastliny sa plazia alebo sú vztýčené a ich výška (v závislosti od odrody) je 25 - 150 centimetrov. U niektorých druhov je podzemok plazivý, u iných má tvar hľuzy. Listy sú veľké, srdcovité, so špičatou špičkou, stopkaté, bazálne, hladké, lesklé. Môže byť zelený, pevný alebo môže mať na povrchu biele škvrny.

Kvety sú usporiadané na dlhých, holých stopkách a skladajú sa zo žltkastého klasu a závoje. Ucho je vo vnútri a zvonku je obklopené lievikovitým, svetlým a veľkým závojom listnatých listov, ktorý je snehobielej, žltej, šarlatovej, fialovej, ružovej, oranžovej farby.

Calla alebo Zantedeschia

Samotné ucho je pokryté malými kvetmi. Ľalia Calla kvitnú v lete. Opelený hmyzom. Plody sú malé bobule granátového jablka so semenami vo vnútri, dozrievajúce mesiac po kvitnutí (koncom augusta alebo septembra). Ľalia Kala sa množia semenami alebo hľúzami (delením podzemka).

Klasifikácia rastlín

Konvalinky sa líšia výškou (od 25 do 155 centimetrov), štruktúrou koreňového systému (s odnožami alebo hľúzami) a farbou listene.

Podľa typu záhradných kvetín

Konvalinky sa líšia vo vzhľade a farbe závoja obklopujúceho žlté ucho. Malo by sa pamätať na to, že vo všetkých odrodách sa farba prikrývky na posteľ po opelení bez výnimky stane zelenou. Pôvodná farba zmizne.

Etiópčan

Pestuje sa ako vnútorná a záhradná kultúra. Pôvodne z Južnej Afriky. Je to odnožová rastlina so snehovo bielymi listami a žltým uchom. Listy sú široké, v tvare srdca, husté. Posteľná prikrývka je lievikovitého tvaru, rozťahuje sa na vrchu a má na spodku krátky rúrkovitý tvar. Výška rastlín niekedy dosahuje 155 centimetrov. Používa sa na vytváranie kytíc a dekorácií krajiny. Populárne odrody: Zlatá bohyňa, Childsiana.

Calla Ethiopian

Elliott

Rastlina so žltými kvetenstvami a veľkými hladkými listami tvaru srdca. Propagované hľúzami. Konvalinky sú vysoké 50 centimetrov. Listy sú široké, zelenkavé s bielymi bodkami. Posteľná prikrývka je vonkajšia, žltkasto zelená, vo vnútri žltá. Populárne odrody: Selina, čierne oči.

REMAN

Nízka kultúra (do 50 cm dlhá) s ružovými kvetmi. Propagované hľúzami. Má zelené listy s bielymi bodkami. V zimnom období trávi zimu. Kvapky všetkých listov na jeseň. Slávne odrody: Bolero, Little Susie.

Rhizome (močiar)

Krátka rastlina (25 centimetrov) rastúca v bažinatej oblasti. Má hrubý, zelenkavý, plazivý podzemok nachádzajúci sa na povrchu Zeme. Listy sú srdcovité, špicaté hore. Valcové ucho je z vnútornej strany obklopené snehovobielym, plochým oválnym deku. Používa sa pri terénnych úpravách na dekoráciu umelých rybníkov.

Calla Rhizome

Podľa farebnej odrody

Calla ľalia sú rozdelené do bielej a zafarbené podľa farby listene. Bieli pochádzajú z etiópskej odrody. Sú vyššie (až 150 centimetrov dlhé), majú dlhý podzemok, napríklad vlhkú pôdu, a radšej pestujú v čiastočnom tieni.

Ružové kalilové ľalie Remani a zlaté žlté kalilové ľalie z Elliott sa považujú za predkov kvitnúcich rastlín. Výška takýchto kvetov zriedka presahuje 50 centimetrov, vyrastajú z hľuzy. Rastliny sú menej náročné na pôdnu vlhkosť, ale potrebujú dobré osvetlenie.

čierna

Vzácna odroda kala ľalií s gaštanovo hnedými alebo tmavofialovými listami. Rastlina dorastá do výšky 0,4 - 1 m, má dlhé, špicaté, zelenkavé škvrnité listy. Propagované hľúzami a semenami. Pozoruhodné odrody: Black Crusader, Black Star, kapitán Palermo.

červená

Elegantné kvety s bohatým červeným alebo mierne šarlatovým závojom. Výška - 0,4 - 1 meter. Listy sú v tvare srdca, zelenkavé, s bielymi škvrnami. Vzťahuje sa na hľuzy. Populárne odrody: Majestic Red, Red Sox, Sanglow.

Ľalia Calla sú červené

žltá

Krásne kvety s jemným citrónom alebo bohatým mandarínkovým závojom. Výška rastliny - 0,5 - 1 meter. Listy sú v tvare srdca, lesklé, zelenkavé, špicaté. Propagované semenami a hľúzami. Známe hybridy: kapitán Amigo, kapitán Cupid, žltý obr.

Fialová

Pôvabné fialové alebo fialové kvety zabalené v úzkej skúmavke a natiahnuté nahor prikrývkou. Listy sú špicaté, v tvare šípok, zelené, bodkované. Hľuza kultúra. Známe hybridy: Ametyst, Picasso, Ash Hayes.

Ružová

Ružové kvety hybridizovali z divo žijúcich afrických druhov. Výška stonky je 30-90 centimetrov. Listy sú podlhovasté, zelené, rastúce zdola. Propagované semenami a hľúzami. Slávne odrody: Zantedeschia biela, škvrnitá, Etiópska, Zantedeschia Elliot, Remania a ďalšie.

Calla ľalia ružová

burgundské

Rastlina je vysoká 0,4 - 0,9 metra s vínovou pokrývkou. Listy sú zelené, bodkované, v tvare srdca. Hľuza kultúra. Populárne odrody: Schwarzwalder, Majestic Red.

biely

Snehovobiele kvety symbolizujúce čistotu. Výška rastliny - 50 - 150 centimetrov.Má dlhé, zelenkavé, srdcovité listy. Slávne odrody: Etiópska childziana, Etiópska Khazmanta, Hercules, Cameo.

oranžový

Krásne kvety s pomarančovým závojom. Výška - 30 - 70 centimetrov. Listy sú podlhovasté, zelené, škvrnité. Hľuza kultúra. Populárne odrody: Mango, San Remo.

Modrá

Kvety symbolizujúce pokoj a šľachtu. Posteľ s podprsenkou má svetlo modrú alebo tmavomodrú farbu. Listy sú podlhovasté, zelenkavé v tvare srdca. Známe odrody: ľadovo modrá, šedozelená, Merlinovo modrá.

Calla ľalia modrá

Najlepšie odrody na výsadbu

Ľalie Calla sa delí na hľuzy (Remani, Elliott) a podzemky (Etiópčan). Na základe týchto odrôd sa chovalo obrovské množstvo odrôd. Odrody získané z etiópskej odrody majú biele kvetenstvo a vysoké stonky. Hľuzy liahní kala (Remani, Elliott) viedli k poddimenzovaným viacfarebným odrodám.

hlavný spevák

Vynikajúce tmavo fialové, ako vosk, kvety. Výška kultúry zriedka presahuje 60 centimetrov. Listy sú zelenkavé s bielymi čiarami. Kvet - od júla do septembra.

Zmiešať

Kultúra je vysoká 40-60 centimetrov. Má kvetenstvo rôznych odtieňov. Listy sú vertikálne, v tvare kopije. Kvitne jeden mesiac. Hľuzy sa častejšie reprodukujú.

Snehová kráľovná

Jedná sa o záhradu calla so snehovo bielymi, takmer priehľadnými a zelenkavými listami pozdĺž okrajov. Kvety vynikajú účinne na pozadí bielych listov, listy listov kala sú tmavo ružovej farby.

Calla snehová kráľovná

chameleón

Jemná rastlina so smotanovými, mierne ružovkastými a žltkastými kvetmi. Vytvára sviežu ružicu širokých, zelenkavých listov s bielou škvrnou. Výška kultúry nie je vyššia ako 65 centimetrov.

Casper

Krátka rastlina so sviežou ružicou zelených listov so šípkami a modrastými stopkami. Hľuzy sa častejšie reprodukujú. Kvitne od júla do augusta.

Mozart

Rastlina so sviežou ružicou tmavo zelenej, bielej škvrnitej, širokých listov a stopiek so žiarivo oranžovými, mierne načervenanými kvetmi. Výška kultúry je asi 75 centimetrov.

REMAN

Táto odroda má krásne ružové kvety. Listy sú klinovité, zelenkavé, rastúce od spodnej časti stonky.

Calla Remani

Čierna hviezda

Líši sa v zaujímavom kaštanovom kvetenstve. Listy sú úzke ako kopije. Kalilové ľalie sú vysoké 60-70 centimetrov. Kvitne celé leto.

Kapitán Promis

Vynikajúca rastlina s tmavofialovými kvetmi. Rastie až na 55 - 65 centimetrov. Listy sú veľké, tmavo zelené, s občasnými svetlými škvrnami. Kvitne po celé leto.

Remann

Svieža rastlina s ružovými kvetmi a zelenkavými podlhovastými listami. Dosahuje výšku 40 - 70 centimetrov.

Zlatá medaila

Krásna, nízka rastlina s elegantnými bohatými žltými kvetmi. Listy sú podlhovasté, v tvare šípok. Kvitne od júla do augusta.

Zlatá medaila

Rudolf

Maroon, lievikovitý kvet s dlhým stonkou. Rastlina tvorí sviežu ružicu veľkých zelenkavých, bodkovaných listov a niekoľkých stopiek. Výška - 50 centimetrov.

mango

Nízka rastlina so sviežou ružicou veľkých, tmavo zelených listov s malými ľahkými škvrnami. Kvety sú bohaté na oranžové. Kvitne od júla do augusta.

Granátová žiara

Krásny kvet 60 centimetrov vysoký so sviežou ružicou zelených, veľkých, podlhovastých listov. Začiatkom júna sa objavia kvetenstvo svetloružového odtieňa. Calla kvety takmer 3 mesiace.

Paco

Exotická rastlina s jemnými fialovými kvetmi. Listy sú podlhovasté, tmavo zelené, pripomínajúce šípky. Kvitne 1,5 mesiaca, od júla do septembra.

Podmienky pre rast a kvitnutie plodiny

Záhradné výhonky rastú iba na jar av lete a na jeseň, pred zimou, sú hľuzy alebo podzemky rastliny vykopané zo zeme. Táto termofilná kultúra sa môže vysadiť na sadenice a preniesť na kvetinové záhony až na konci mája.V tom istom období sú hľuzy kala zvyčajne pochované na otvorenom priestranstve.

osvetlenie

Callas musí byť vybavený dobrým osvetlením, v tieni nebude rásť a dobre sa rozvíjať. Rastlina ľahko toleruje čiastočný tieň. V letnom poludní by mali byť listy zakryté spáleným slnkom. Na príliš slnečnom mieste, ako aj v tieni, kvety kala nemôžu kvitnúť.

teplota

Na jar a v lete je optimálna teplota pre kalamily 15-25 stupňov Celzia. Rastliny sa premiestňujú na kvetinový záhon až koncom mája, keď sa vzduch dobre zahreje a hrozí nebezpečenstvo nočných mrazov.

Záhrada Calla

Požadované zloženie pôdy

Calla ľalia uprednostňujú hnojenú, sypkú, mierne kyslú alebo neutrálnu pôdu. Reagujú negatívne na čerstvý hnoj. Môžu rásť na íloch, ktoré boli predtým riedené rašelinou a pieskom. Na kalilové ľalie je vhodná záhradná, trávnatá, listová pôda s prídavkom piesku a rašeliny.

vlhkosť

V lete sa musia kaly leknína hojne zalievať. V horúcom počasí je vhodné listy postriekať studenou vodou (večer). Vlhkosť vzduchu by mala byť 60% alebo viac. Je pravda, že rastlina netoleruje príliš bažinatú pôdu.

Pestovanie rastlín na záhrade

Callas sa zvyčajne pestuje z hľúz alebo delením odnoží. Výsadbový materiál dobrej kvality by mal vyzerať zdravý, nemal by byť pomalý alebo pokrčený.

Dátumy vylodenia

Hľuzy alebo podzemky môžu byť zasadené okamžite do kvetinového záhonu na konci mája. Je pravda, že veľa záhradkárov dáva prednosť pestovaniu sadeníc. V tomto prípade sa hľuzy (odnože) vysádzajú začiatkom apríla do samostatných nádob naplnených pôdou. Pôda sa z času na čas zavlažuje vodou. Keď sa klíčky objavia, majú desať hodín denného svetla, teplotu 20 stupňov Celzia a pravidelné zalievanie.

Pestovanie ľaliov

Podľa odrody rastlín

Hľuzy farebných kalií rôznych odrôd sa vysádzajú do kvetinového záhonu v polovici alebo na konci mája, keď sa vzduch zahreje na 15 stupňov Celzia a hrozí nebezpečenstvo nočných mrazov. Hľuzy môžete vopred klíčiť v nádobách s pôdou a preniesť pestované sadenice do kvetinovej záhony.

Ľalia bieleho etiópskeho kala sa množia delením podzemku. V apríli sa vysádzajú do plastových pohárov s navlhčenou zeminou. Na začiatku leta sa odnože spolu s klíčkami presádzajú do kvetinovej záhony.

Podľa oblasti pestovania

V prípade Sibír je vhodné pestovať sadenice a v lete ich preniesť na kvetinové záhony. Začiatkom apríla by sa hľuzy mali pestovať v malých nádobách, ako sú plastové poháre. Každý koreň musí byť vysadený v samostatnom hrnci. Na výsadbu používajte univerzálnu kúpenú pôdu pre kvitnúce rastliny.

Zalievajte pôdu 2-3 krát týždenne. Pred presadením na kvetinový záhon sa sadenice stvrdnú. Každý deň ich berú vonku na niekoľko hodín. Calla ľalia sa presádzajú metódou prekládky: spolu s hlinenou hrudkou sa prehĺbia do predtým vykopanej diery.

Výber výsadbového materiálu a miesta pristátia

Výsadbový materiál musí byť domáci a musí zodpovedať klimatickým vlastnostiam regiónu. Veľkosť hľúz udáva vek rastliny. Čím je väčšia, tým staršia je kultúra. Veľké hľuzy vysadené v zemi je zaručené, že kvitnú a vyhodia niekoľko stopiek. Osvetlené miesta sú vhodné na pestovanie, etiópske kalilové ľalie sa však čiastočne cítia skvele.

kala žiarovky

Príprava záhradného pozemku

Pred výsadbou musí byť pôda dobre vykopaná, očistená od burín a uvoľnená. Odporúča sa dezinfikovať pôdu roztokom manganistanu draselného alebo fungicídu. Týždeň pred výsadbou môže byť pôda hnojená dusíkom, draslíkom a fosforom. Na 1 štvorcový meter kvetinového záhonu sa odoberie 35 gramov dusičnanu amónneho, superfosfátu a síranu draselného.

Výsadba hľúz v otvorenom teréne

Hľuzy sa vysádzajú do jamiek vykopaných v zemi do hĺbky 5 až 10 centimetrov. Posypeme vrchom zeminou a zavlažte vodou. Od susedného závodu by mala byť vzdialenosť 30 centimetrov. Je nežiaduce silne zhutniť pôdu cez hľuzy alebo podzemky.

Ako sa správne starať o ľalie

Starostlivosť o konvalinky sa musí pravidelne starať: napojiť a včas oplodniť. Rastliny kvitnú 4 až 6 týždňov po výsadbe. Predbežne pestované sadenice budú kvitnúť v júni. Záhradné calla ľalie kvitnú celé leto.

Pravidelnosť zavlažovania

Callas sa napája iba v suchom období, keď už dlho neprší. Polievanie sa vykonáva za 2 až 3 dni. Neustále monitorujú, že pôda príliš nevyschne. Berú mäkkú usadenú vodu, najlepšie dažďovú vodu. Môžete ho okysliť octom alebo kyselinou citrónovou. Etiópske kalilové ľalie Rhizome radšej pestujú vo vlhkej pôde. Takéto rastliny môžu byť vysadené v čiastočnom tieni na brehu nádrže.

zavlažovacie callas

postrek

Za horúceho počasia je možné listy kala zavlažovať studenou vodou. Je pravda, že je vhodné striekať večer. Listy neolejujte v poludňajšej horúčave.

Aké hnojivá použiť

Na samom začiatku rastu sa pôda hnojí dusíkatými prísadami. Pred kvitnutím sa kalamily kŕmia draslíkom a fosforom. Pre kvitnúce rastliny môžete použiť komplexné hnojivá (dobrá sila). Callas sa podáva dvakrát za sezónu.

Uvoľnenie pôdy

Pôda v blízkosti rastlín sa musí pravidelne buriť, odstraňovať burinu a uvoľňovať. Nezabudnite rozbiť pôdnu kôru. Do kvetinového záhonu môžete priniesť dážďovky. Pomáhajú uvoľňovať pôdu a obohatiť ju o živiny.

Prerezávanie konvalín

Na stimuláciu tvorby stopiek je potrebné neustále odstraňovať kvety, ktoré už vybledli. Po úplnom ukončení kvitnutia kala sa lúhy občas napojia a na jeseň sa odrežú všetky greeny a vykorú sa korene.

Transplantácia kala

Dospelé kalilové ľalie nakúpené v obchode by sa mali okamžite presadiť do kvetinovej záhony. Pôdu v kvetináči vopred navlhčite. Na kvetinový záhon sa pripraví výsadba, ktorá zodpovedá veľkosti kvetináča. Calla sa opatrne vyberie z nádoby a spolu s hlinenou hrudkou sa presadí na záhradné lôžko. Potom je zem hojne napojená vodou.

Calla kvety

Hlavné problémy pri pestovaní

V procese pestovania môžu záhradníci čeliť mnohým problémom. Calla ľalia nekvetú, žltnú, nevysychajú, ak si vyberiete nesprávne miesto na výsadbu, nezhnojujete pôdu, zriedkavo zalejte rastliny a neliečte ich fungicídmi proti možným hubovým infekciám.

Prečo sú listy žlté a suché?

Existuje niekoľko dôvodov, prečo sa z kalilových ľalií môžu žltnúť a vysušiť listy. Napríklad sa rastliny vysádzajú v príliš slnečnej oblasti a listy na slnku iba miznú. Callamas nemusí mať dostatok vlhkosti.

Listy často žltnú, keď je v pôde nedostatok živín (dusík). Ak je rastlina infikovaná plesňovou infekciou, začne bolieť a listy žltnú a uschnú. Parazity môžu spôsobiť žltnutie.

Aby sa zachránili kalia, musia sa pravidelne zalievať, zložité hnojivá by sa mali nanášať včas a ako prevencia proti chorobám by sa mali ošetriť fungicídnym roztokom (Fitosporin).

Calla nekvitne

Mnoho záhradkárov čelí tomuto problému. Calla ľalia nebudú kvitnúť, ak je pôda hojne hnojená organickými látkami alebo doplnkami dusíka. V tomto prípade bude zeleň prudko rásť. Ak sú hľuzy alebo podzemky umiestnené veľmi hlboko v zemi, nemusia sa objaviť kvety. Callas je potrebné pravidelne zalievať, ale neodporúča sa zaplavovať kvetinový záhon vodou. Oblasť, kde rastú kaly, by mala byť dobre osvetlená slnkom. Kvitnutie sa nikdy nemusí vyskytnúť, ak bola odroda vybraná pre konkrétnu oblasť nesprávne.

Calla nekvitne

Kvetinové choroby

Callas môže ochorieť. Rastliny najčastejšie trpia plesňovými infekciami. Ochorenie môže byť vyvolané daždivým, chladným počasím, nedostatkom živín v pôde. Ako preventívne opatrenie sa odporúča pred rozkvetom postrekovať kultúru biologickým fungicídom. Keď sa objavia príznaky plesňovej infekcie, rastlina a pôda sa zavlažujú chemickým fungicídom. Choré listy sa odstránia.

anthracnose

Plesňové ochorenia.Hnedé škvrny sa objavujú na listoch kalilových ľalií. Následne rastlina zožltne a vädne.

Šedá hniloba

Plesňové infekcie. Šedivé škvrny sa objavujú na listoch a stonkách. Preventívne postrekovanie fungicídom Fitosporin šetrí huby.

Bakteriálna hniloba

Vlhká bakteriálna hniloba sa objavuje na koreňoch, stonkách a na spodnej časti listov. Ako preventívne opatrenie sa cibule pred výsadbou ošetria slabým roztokom manganistanu draselného. Choré rastliny sú odstránené zo záhrady.

Bakteriálna hniloba

Root rot

Burgundské škvrny sa objavujú na koreni. Toto ochorenie sa často vyvíja vo vlhkej pôde. Aj napriek častému zalievaniu sa kala začína vädnúť.

Aké parazity sú konvalinky

Krásne kvety leknín kala a ich obrovské listy sú často napadnuté hmyzími škodcami. Je možné zabrániť výskytu hmyzu, ak pred vysadením rastlín dôkladne vykopete pôdu, odstránite burinu a na prevenciu postrekujete biologickými insekticídmi.

Calla listy zvyčajne infikujú kliešte, vošky. Hľuzy sa kŕmia drôty a strapcami. Húsenice kopčeka kapusty jedia obrovské listy v listoch. Ak sa nájde hmyz, na kaly sa postriekajú chemické insekticídy (veliteľ, Iskra, Aktellik).

Reprodukčné metódy

Ľalia Kala sa množia rôznymi spôsobmi v závislosti od druhu. Najobľúbenejšia je propagácia hľúz. Hotový výsadbový materiál si môžete kúpiť v obchode a začiatkom leta okamžite vysádzať na kvetinový záhon.

hľuzy

Hľuzy sa vykopávajú na jeseň pred príchodom mrazu. Sú očistené od zeme, premyté studenou vodou a vysušené. Deti sú oddelené od hľuzy matky. Malé hľuzy a hľuzy dospelých sa balia do papiera a skladujú sa až do jari pri teplote 5 až 10 stupňov Celzia. Budúcu sezónu sa vysádzajú osobitne v kvetinovej záhrade alebo v apríli sa vysádzajú v kvetináčoch pre sadenice. Zdravé hľuzy by mali mať pevnú štruktúru. Kvitnú v roku výsadby.

hľuzy kala

Delenie puzdra

Etiópske konvalinky neobsahujú hľuzy. Má dlhý podzemok. Na rozmnožovanie musíte vykopať dospelý ker, odlomiť mladé výhonky koreňov od okraja podzemku a umiestniť ich každý do samostatného hrnca s pôdou. Postup sa uskutočňuje na jeseň. Počas zimy sú korene uložené v chladnej tmavej miestnosti, v kvetináči s pôdou, pri teplote 5 až 10 stupňov Celzia. Na jar sa nádoby s oddenkami privedú do teplej miestnosti a napojia sa. Čoskoro budú korene pučať. Pestované sadenice na začiatku leta môžu byť zasadené do kvetinovej záhony.

Seeds

Semená zakúpené na jar by sa mali umiestniť do vody so stimulátorom rastu na opuchnutie na 5 až 8 hodín a potom zabaliť do vlhkej handričky na klíčenie. Handra sa musí neustále navlhčiť a po 5 dňoch semená klíčia. Klíčiace semená sa vysievajú do škatúľ v dobre navlhčenej pôde. Sadenice sa objavia čoskoro. Sadenice sa udržiavajú v teplej miestnosti až do mája. Bližšie k letu sa rastliny vysádzajú do kvetinovej záhony.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica