Ako môžete šíriť klematis doma a v akom ročnom období

Dnešný „hrdina“ sa často vyskytuje v kvetinových záhonoch a trávnikoch, objavuje sa však už vo forme sadenice. Horúca otázka, ako a kde sa množiť trvalé klematis starosti, skúsili amatérski záhradníci a začiatočníci. Rastlina patrí do rodu lianas, zdobí altány, nádvoria a fasády. Kvitnutie (v závislosti od odrody) pripadá na rôzne obdobia - od apríla do augusta vrátane.

Kedy je najlepší čas na rozmnožovanie rastlín?

Medzi nuansy chovu liana patrí presný dátum výsadby na otvorenom priestranstve. Skúsení záhradníci určili 2 vhodné časové obdobia:

  1. Na jar.
  2. Jesene.

Obidve možnosti vyžadujú dodržiavanie sprievodných podmienok, kombináciu teploty vzduchu a vlhkosti pôdy. Na jar je dôležité preniesť sadbu skôr, ako sa teplo zahreje a na jeseň skôr, ako sa začne chlad. Obidve metódy sú rovnocenné a podľa jednoduchých pravidiel výsadby dávajú očakávaný výsledok - zdravú, kvitnúcu rastlinu.

Záhradníci praktizujú namáčanie sadenice pred výsadbou - jednu hodinu vo vode s prídavkom manganistanu draselného ("manganistan draselný"). Dočasné „bydlisko“ plamienok je prijateľné na akomkoľvek vhodnom mieste na záhrade alebo na pozemku.

Viazanie na podperu, rovnako ako zariadenie na mulčovú vrstvu, je jednou z hlavných podmienok výsadby.

Rozmnožovanie sa vykonáva na jar alebo na jeseň, z čoho vyberať. Jeseň však znalci považujú za výhodnejšie. Chov klematis sa aplikuje pomocou semien, odrezkov, odrezkov alebo delením kríka. Prvý spôsob sa častejšie používa pre rastliny s malými kvetenstvami, pre zvyšok sa používajú odrezky, delenie a vrstvenie.

Na jar

Aby bol proces pristátia úspešný, musíte najskôr vykopať otvor v dostatočnej hĺbke. Na dne musí byť vytvorená drenážna vrstva (najmenej 15 centimetrov). Môže to urobiť tehla alebo veľká sutina. Zmes pre samotné semená klematis sa pripravuje niekoľkými spôsobmi. Napríklad zmiešajú úrodnú pôdu s hnitým hnojom, drevným popolom, pieskom. Superfosfát sa pridáva do pôdy ako hnojivo. Všetko je dôkladne premiešané, naleje sa do jamy.

ako šíriť plamienky

Sadenice sú ponorené do zmesi tak, že koreňový golier je skrytý, posypaný zeminou. Na konci procesu musí byť krík hojne napojený. Na jar sa klematis niekedy šíri jedným z existujúcich spôsobov, ale väčšina záhradníkov to uprednostňuje odložiť na jeseň.

Na jeseň

Skúsení „clematisti“ nazývajú september dočasným obdobím jesennej výsadby, nie októbrom, ako je to bežné u niektorých iných rastlín. Ak požadovaný termín chýba, nezáleží na tom.Sadenice sa prezimujú v technickej miestnosti, pivnici alebo suteréne a na jar pôjdu na zem.

Rastlina je schopná trvalo sa rozvíjať na jednom mieste počas 3 desaťročí, ak je miesto výsadby správne (a okamžite) stanovené. Opaľovanie na otvorenom priestranstve je kontraindikované pre sadenice a pre klematis dospelých. Výsadba v blízkosti stien budov (plot alebo plot) by sa tiež nemala zakladať. Liana nie je trvanlivá - silné nárazy vetra môžu ľahko zlomiť kvety alebo zlomiť stonku.

ako šíriť plamienky

Nemá rád plamienok a je nadmerne vlhký alebo s vysokou hladinou podzemnej vody, zaplavenou pôdou, kyslou (s pH vyšším ako 6,5 jednotiek). Hlinená zmes je vybraná ako komplexná s povinným odtokom spodnej časti výkopu alebo jamy (hĺbka - približne dvojnásobok dĺžky lopatkovej lopaty).

Je lepšie posypať krk koreňa pieskom a nie zemou, takže pod ňou sa skrývajú 2 dolné púčiky.

Správne a včas sa vysadená rastlina počas zimy zosilnie, získa silu a s príchodom tepla sa začne potešiť veľkými a častými kvetenstvami. Na jeseň sa uskutočňuje transplantácia alebo rozmnožovanie klematis. Použite na to rozdelenie kríkov alebo spôsob vrstvenia.

Leto

Letné obdobie sa používa na šírenie klematis. Je to lepšie ako kúpiť „prasa v poke“ - odrezky od súkromných vlastníkov alebo záhradnícke partnerstvá s neznámou budúcnosťou. A lacnejšie okrem. Na tento účel sa volí obdobie od mája do júla (presný dátum závisí od klimatickej zóny).

ako šíriť plamienky

Metódy šľachtenia na plamienky

Liana clematis sa môže množiť niekoľkými nezávislými spôsobmi. Sú to odrezky, vrstvenie, delenie dospelých rastlín. A stále existuje najťažšia a nepopulárna metóda - výsadba semenami. S výhradou minimálnych požiadaviek požadovaných na pestovanie plamienok bude výsledkom očakávaný výsledok.

Zelené odrezky

Aby sa pestovala kompletná zdravá rastlina, je dôležité nevynechať začiatok rezania odrezkov. Pre južné regióny je to obdobie od mája do júna, pre severné regióny a stredný pás - jún, prvé desaťročie júla. Pripravenosť na štepenie sa kontroluje takto: výhonok ohnutý rukou sa nerozbije. Druhým znakom je viazanie pukov na plamienok (výskyt jednotlivých kvetov).

ako šíriť plamienky

Rovnako dôležité je pripraviť hlinený substrát pre budúce sadenice clematis. Zvyčajne sa mieša z riečneho piesku, rašeliny a čiernej pôdy. Reakcia je mierne kyslá.

Lignifikované odrezky

Z tvrdených odrezkov klematis nie sú vhodné všetky, ale odrezky s 2 internódami. Musia byť starostlivo rezané a potom zakorenené do zeme. Zmes musí byť sypká a musí mať dobrú priepustnosť. Je vhodné hnojiť ho rašelinovými alebo minerálnymi komplexmi.

Rezanie je vysadené zvláštnym spôsobom: jedna internóda je posypaná zemou, druhá je ponechaná na povrchu. Sadenice potrebujú pravidelné, ale nie nadmerné zalievanie. Po dosiahnutí výšky 10 cm sa výhonky stlačia, aby sa stimuloval rast koreňového systému. Po asi roku sa spevnené klematisy vysadia na otvorenom priestranstve.

ako šíriť plamienky

vrstvy

Táto metóda je jednoduchá, ale dostatočne účinná. Používa sa na jeseň. Pestované výhonky klematis sú pochované a postupom času klíčia čerstvé klíčky a stávajú sa nezávislými rastlinami. Na jar sa vypučia, zosilnia a na jeseň sa dajú oddeliť od materského kmeňa plamienok, ktorý sa vysadí na nové miesto.

Delenie puzdra

Ak chcete použiť túto metódu, budete musieť vykopať celé puzdro klematis úplne. Obvykle sa tento postup uskutočňuje, keď rastlina dosiahne vek sedem. Pôsobia opatrne, aby nepoškodili korene kríky. Rastlina sa premýva pod tečúcou vodou, kým sa hlinkový hrudok nevymyje.

ako šíriť plamienky

Potom pomocou ostrého nástroja (nôž alebo lopata) rozdeľte krík na požadovaný počet častí, aby sa zachovali korene a púčiky.Predpokladá sa, že rozdelenie sa môže uskutočniť bez obmedzenia času v roku - na jar, na jeseň alebo v lete.

Seeds

Výsadba semenami si vyžaduje „výber“ plodov Clematis zozbieraných na jeseň, aby sa vybrali veľké a zdravé plody. Táto podmienka je povinná, inak z toho nič nepríde. Potom sa vybrané semená namočia (10 dní, nie viac). Výsev sa vykonáva vo vopred zvolených sadeniciach, kvetináčoch.

Nádoby sa naplnia zmesou zeminy a piesku. Vysadené semená nechajte v skleníku alebo skleníku (teplota by mala byť najmenej 30 stupňov). Sadenice sa pravidelne polievajú, keď sa objavia 2 listy, urobí sa výber.

ako šíriť plamienky

Výsadba semien doma

Chov klematis doma nie je problémom pre niekoho, kto je presvedčený o svojich schopnostiach a chápe, čo treba urobiť. Bude potrebné venovať pozornosť 2 bodom: výber semien a príprava pôdnej zmesi. Ak je semeno zakúpené, klíčenie môže byť nepredvídateľné v širokom rozsahu.

Zmes sa pripravuje z dobre hnojenej pôdy a riečneho piesku, ktoré sa navzájom dôkladne premiešajú. Vysadené semená si budú vyžadovať starostlivosť: zalievanie a vhodný teplotný režim. Preto je lepšie ich zakryť fóliou, čím sa vytvorí mini skleník.

ako šíriť plamienky

Ako pestovať semená v zemi?

Stratifikácia semien plamienok sa používa na úspešné pristátie "vykládky". Na tento účel sa na začiatku jari vysádzajú samostatne (veľké - 2 cm hlboké, stredné) v nádobe. Zmes sa môže pripraviť z rovnakých častí rašeliny, zeminy a piesku.

Ďalej sa škatuľka udržuje na uzavretom mieste pri teplote nie vyššej ako 5 stupňov (ale nie pod nulou). Napríklad v chladničke. Výsadky dozrievané od 1 do 3 mesiacov sa potom exponujú na parapet (dobre osvetlené, teplota nie je nižšia ako 21 stupňov) a pravidelne sa zalievajú. Výsadba na otvorenom priestranstve je povolená, ale na zasadené semená sa naleje vrstva snehu najmenej 20 centimetrov.

ako šíriť plamienky

Ktorý spôsob zvoliť?

Výber spôsobu pestovania plamien závisí od cieľov a cieľov pestovateľa, jeho schopností. Najťažšou metódou je šľachtenie osiva. Ak už klematis na mieste rastie, môžete šľachtiť pomocou vrstiev, odrezkov alebo delením kríka. Konkrétne rozhodnutie súvisí aj s vekom viniča. Rozdelenie sa zvyčajne vykonáva pre sedemročné rastliny.

Pravidlá starostlivosti o kvetiny

Clematis sa považuje za nenáročný závod, vyžaduje si však určitú starostlivosť. Rastlina nemá rada kyslé, podmáčané pôdy. Príznaky a príliš slnečná strana mu nevyhovujú. Prerezávanie sa vykonáva na jar a na jeseň. Súčasne sa odstránia slabé výhonky, reguluje sa kvitnutie a vytvorí sa koruna. Jesenné procedúry sa pripravujú na zimu. Krém klematis je orezaný a ohnutý k zemi, chránený pred chladom. Na jar, keď je liana otvorená, je možné pridať ďalšie hnojivo - organické látky alebo minerálne komplexy.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica