Opis najlepších odrôd plamienok a charakteristík odrôd

Rastliny s mnohými kvetmi majú radi všetci letní obyvatelia. Clematis kvitne na dlhú dobu, kríky sú jednoducho pokryté púčikmi, jemná aróma je doplnkom krásy. Altány a steny sú ozdobené plamienkami, zo všetkých viníc sa najlepšie zakorenili v našich kvetinových záhonoch. Zvážte hlavné odrody a typy klematis, aby ste vedeli, čo si pre svoje stránky zvoliť.

Botanický opis druhovej diverzity plamienok

Clematis sú vytrvalé rastliny, ktoré patria do rodu clematis (ako sa často nazýva) rodiny blatouchy. Medzi druhmi sú vždy zelené a opadavé.

Väčšina klematis sú vinice, ktoré sa držia na podložke stopkami listov. Existujú druhy so vzpriamenými stonkami, v ktorých listy nie sú schopné uchopiť podporu. Vo väčšine druhov sú výhonky byliny a odumierajú v zime, v iných sú mladé drevité výhonky ponechané v zime.

Kvety nemajú okvetné lístky, perianty (sepaly) sú maľované rôznymi farbami. Rozlišujú sa druhy s veľkými kvetmi a odrody clematis, delenie sa vykonáva aj podľa farby sepálov. Ďalšou charakteristikou tohto druhu je miesto klíčenia semien - nadzemné, stredné a podzemné.

Miesto vzniku púčikov je dôležitá druhová charakteristika, povieme o tom osobitne. Klasifikácia sa vykonáva aj podľa doby kvitnutia - s neskorým obdobím klematis poteší oko až do neskorej jesene.

Dôležitá informácia: Mnohé klematisy vykazujú pozoruhodnú zimnú odolnosť, ktorá im umožňuje pestovať v ktorejkoľvek oblasti.

 popis kvetu

Odrody lian, v závislosti od miesta vzniku kvetov

Poloha tvorby púčikov a kvitnutia je jednou z hlavných charakteristík odrôd. Definuje pravidlá pre prerezávanie kríka tak, aby rastlina potešila hojné kvitnutie. Clematis sa na tomto základe delí do 3 skupín.

Kvety na výhonkoch minulosti i súčasnosti (skupina I)

Do tejto skupiny patria odrody, ktoré kvitnú na prezretých výhonkoch. Keď mladý rast získa silu, objavia sa na ňom púčiky. Prvý kvet je jún, druhý je august až september.

kvety na výhonkoch

Clematis the Woolly

Clematis Woolly kvitne dvakrát ročne, v závislosti od toho, kde sa púčiky tvoria. Kvety sú veľké (do 20 centimetrov) a sú výrazne otvorené, výhonky sú tenké a jemné. Odrody vlny mráz dobre neznášajú. Farba lístkov je svetlá, od modrej po ružovú.

Zástupcovia - Lawsoniana, Hybrida Sieboldii.

Clematis Sprawling

Nazýva sa tiež Patens. Dĺžka viniča dosahuje 3,5 metra. Kvety sú zvyčajne osamelé, majú rôznu farbu - od bielej po tmavomodrú. Tvar má často tvar hviezdy, niekedy aj dvojitý.

Najkrajšie z nich sú Joan Pikton, Multi Blue.

šírenie klematis

Kvety na výhonkoch bežného roka (skupina II)

Táto skupina kvitne iba na mladých výhonkoch súčasného roka.

Clematis Jacques

Medzidruhový hybrid. Stopka klematisu Zhakmana dorastá do 4 až 5 metrov. Vyznačujú sa hojným rozkvetom od júla do septembra. Kvety sú silne otvorené, sepaly sú hladké, niekedy sa na sebe vrstvia. Farba je svetlá, prevládajúce farby sú modrofialové. Okvetné lístky majú niekedy pruhy, zmeny tónov, ťahy.

Väčšina odrôd Jacqueman v Rusku dobre rastie. Najznámejšie sú Cigánska kráľovná, Lilac Star, Hagley Hybrid.

Clematis Viticella

Kríky liany dorastajúce do 3-4 metrov. Kvety v tejto skupine sú otvorené alebo visiace. Dominantné farby sú ružová, fialová, červená. Kvitne na mladých výhonkoch od mája.

To najlepšie - Madame Grange, Ville de Lyon, Forest Opera.

Odroda Viticella

Clematis celého listu

V prírode rastie na svahoch, pri vode. Stonky sú vzpriamené a načervenalé. Kvety majú podobný vzhľad ako zvončeky, hlavy sú znížené, nelíšia sa vo veľkých rozmeroch (6 centimetrov). Odrody - Clematis Duran, spomienka na srdce.

Kvety na výhonkoch minulý rok (skupina III)

Na prezretých výhonkoch klematis sa pozoruje hojné priateľské kvitnutie.

Clematis Alpina

Alpské odrody sa vyznačujú dlhou stonkou (do 3 metrov) a láskou polostienených oblastí. Kvety - široké, napoly otvorené zvončeky. Sfarbenie - ružové, fialové, biele.

Odrody - Albina Plena, Pamela Jackman.

vysokohorský kvet

Clematis Florida

Odrody Lianas z Floridy dorastajú do 1,5 - 2 metrov. Kvety sú veľké, v tvare kríža alebo hviezdy. Na minuloročných výhonkoch kvitnutie začína v máji, mladé výhonky v júni a pokračuje do októbra, keď je priaznivé počasie. Na starších výhonkoch je väčšina kvetov dvojitá a mierne dvojitá.

Najlepšie odrody sú pani Cholmondeli, Jeanne D'Arc, Daniel Deronda, Kid.

Horský plamienok

V Himalájach sa našiel horský plamienok. Je to opadavý liana, ktorý kvitne v prírode bielou alebo svetloružovou farbou. Kultivary môžu mať rôzne farby - od bielej po tmavo ružovú a fialovú.

Horský plamienok dokáže odolať teplotám až -40 °.

ružový plot

Byliny, kríky a podkríky

Jednou z charakteristík klematis je stupeň lesnatosti výhonkov. Vzhľad rastliny závisí od toho. Pozrime sa na hlavné skupiny.

bylinný

Tieto rastliny sú dekoratívne, nenáročné, rastú dlho na jednom mieste. Bez podpory rýchlo zakrývajú celú plochu zeleným kobercom. Starostlivosť je jednoduchá - úplné prerezávanie koreňa.

Clematis rovný

Stonka dorastá do 1,5 metra, nelepí sa sama o sebe, musí byť spojená s podperou. Kvitne malými, veľmi voňavými bielymi kvetmi, ktoré vonia ešte silnejšie na slnku. Poteší sa kvitnutím asi mesiac.

stonka biela

krovia

Tvrdý, tuhý kmeň narastá až na meter. Môže byť tvarovaná podľa želaného vzhľadu. Okrasné nie menej bylinné. Zimujú dobre na otvorenom poli, vytrvalí.

Tip: Druhy kríkov sú vhodné pre pestovateľov kvetín, ktorí nechcú, aby sa rastliny lezú po stenách a nechcú sa oprieť.

Clematis Patens

Skupina Patens je odvodená z prírodného druhu Clematis patens. Stonka dorastá až do 3,5 metra. Froté kvety sa získavajú na starých výhonkoch, na mladých výhonkoch - jednoduché.

Vynikajúce odrody - Diamantina, doktor Rappel, Arctic Queen.

Clematis Lanuginoza

Kvety tejto skupiny sú vo forme kríkov, hviezd alebo diskov. Kvety sú osamelé, s dlhými nohami. Základné farebné odtiene sú ružové alebo fialové. Liana dorastá do 2,5 metra, tenké výhonky. Priemer kvetu je 10-20 centimetrov.

Odrody - Ballerina, Kvetina, Olympiáda-80.

Okvetné lístky lanuginózy

Clematis the Burning

Liany tohto druhu dorastajú do 5 metrov, majú husté husté okrasné lístie. Kvety sú ako malé kríže, pretože majú 4 plátky. Kvetú veľmi hojne a pokrývajú hustú stenu listov. Kvety vonia sladko z medu a mandlí. Veľmi vytrvalé.

návesy kríky

Clematis celé listy majú nepriľnavé vinice, ktoré dorastajú do 3 metrov. Spodná časť je drevitá, bylinná a vyžaduje zimné prerezávanie. Kvety - napoly otvorené a visiace (do 12 centimetrov) vo forme zvončekov.

Odrody - Alyonushka, Aromatic, Sizaya Bird.

Clematis Texas

Rastie prirodzene v južnej Severnej Amerike. Polokrík alebo byliny s mohutným lianom. Kvety pripomínajú tulipány so zahnutými okvetnými lístkami, tenké nohy až 15 centimetrov dlhé. Kvitne na mladých výhonkoch.

trávnatý vzhľad

Clematis Tangut

Druhy klematis Tangut majú stredne veľké kvety (do 5 centimetrov) s tulipánovitými hlavami. Majú hranaté stonky s veľkým počtom výhonkov, dorastajúce až do 3-6 metrov. Listy sú vzácne, pokryté kvetmi. Hlavné tóny vo farbe pukov sú biele a žlté.

Populárne odrody sú Anita, Bill Mackenzie, Grace, Radar of Love.

Clematis Barshchevikolistny

Tento druh je pôvodom z Číny a Kórey. Má ozdobné listy - husté, svetlé, kožovité. Kvetenstvo - laty, kvety pripomínajú hyacinty, tóny - bielo-modro-modré. Púčiky sú stredne veľké, ale v hmote vyzerajú nádherne.

Clematis Integrifolia

Druh Clematis integrifolia s celými listami je zaradený do samostatnej skupiny. Púčiky sú jednoduché alebo spojené 3, tvar je zvonovitý. Sepals - 4-5, krútia a ohýbajú sa v procese rastu. Najlepšie kvitne na mladých výhonkoch, kde púčiky dorastajú do 12 centimetrov.

Vínna pletená silno, slabo priliehajúca, takže musia byť zviazané. Po prerezávaní mladých výhonkov dobre zimujú v chladných oblastiach.

Clematis integrifolia

Clematis Brown

Tento typ plamienok pochádza z ázijského regiónu, rastie na Ďalekom východe v Kamčatke. Kvety pripomínajú poháre s rebrovaným povrchom, hlavy sú sklopené. Špičky sú mierne zakrivené. Veľkosť je malá - iba 4 centimetre.

Názov clematis bol daný pre farbu kvetov - hnedá, fialová, hnedá. Sepals dospievajúci. Kvet - júl - august. Liana je dlhá - 4 metre.

Vo väčšine regiónov vrátane Yakutia rastie hnedý plamienok. Vyzerá veľkolepo vedľa ihličnanov, ktoré sa často používajú pri skupinovej výsadbe.

Ako sa klematis vyznačuje veľkosťou kvetu

Clematis sa pestuje na pozemkoch kvôli svojim kvetinám, ktoré sú veľmi rozmanité. Veľkosti kvetov sa líšia v širokom rozmedzí - malé (3-5 centimetrov), veľké kvety dosahujú 25 centimetrov.

veľkosť kvetu

veľkokveté ruže

Rastliny s veľkým kvetom sú skutočnou ozdobou záhrady. Väčšina letných obyvateľov má tendenciu vyberať práve také typy.

Veľký kvet je hlavný rozdiel medzi hybridmi týchto skupín:

 1. Zhakman. Poháre dorastajú do 12 až 20 centimetrov. Najlepšími predstaviteľmi sú Zhakmani, kráľovná, Luther Burbank (do 25 centimetrov), Blue Flame.
 2. Florida. Pani Cholmondeli má hlavu až 12 centimetrov, froté.
 3. Patom. Zástupcovia - Andromeda, predseda. Jednotlivé kvety dorastajú do 22 centimetrov v tvare hviezdy.
 4. Lanuginose. Zvyčajne modré a fialové tóny. Najlepšie - olympiáda 80, princ Hendrick.
 5. Viticella. Poháre dorastajú do 12 centimetrov. Zástupcovia - Alexandrite, Ville de Lyon.

Mnohé z týchto druhov kvitnú hojne a dlho.

malokvetých

Lomonosov, ktoré majú malé kvety, zvyčajne kvitnú hojne a na dlhú dobu. Kríky sú doslova pokryté púčikmi, ktoré majú často vynikajúci tvar a príjemnú vôňu.

Avantgarda sa vyznačuje viacfarebnosťou so sepálmi červeného odtieňa (do 5 centimetrov) a ružového stredu. Svetlé púčiky úplne zakrývajú lístie, vďaka čomu je ruža červená.

Ďalšími populárnymi plamienkami s malými kvetmi sú Vitalba, Memm, Midwell Hall.

 posiate púčikmi

Farebná rozmanitosť odrôd clematis

Je jednoduchšie pre jednoduchých pestovateľov kvetín rozdeliť rastliny podľa farby lístkov. To nie je v súlade s botanickými pravidlami, ale je vhodnejšie vybrať odrodu pomocou tejto metódy. Lomonosos sa vyznačuje širokou škálou farieb.

Závažnosť farby a dokonca aj jej tón je ovplyvnená poveternostnými podmienkami, silným alebo nízkym osvetlením puzdra. Toto je obzvlášť viditeľné na pruhoch a úderoch na okvetných lístkoch. Niektoré druhy kvitnú v jednej farbe a nakoniec v inej.

Biele odrody clematis

Biela farba sepálov sa v lete pripomína jarnými kvetmi.

sepalsové sfarbenie

Odroda Jána Pavla II

Pýcha poľského výberu je jedným z najpopulárnejších medzi letnými obyvateľmi. Kvitne na dlhú dobu (jún - september). Snehovobiele sepaly s nezřetelným ružovkastým prúžkom v strede, jasnejšie koncom leta. Prašník červeného tónu.

Rastlina je odolná, dobre zime. Vynikajúca ozdoba pre mreže, altány vďaka dlhému stonku, ktorý dorastá až do 4 metrov.

Odroda Jeanne D'Arc

Keď Jeanne kvitne, úplne schováva zelenú snehovobielu penu lístkov. Priemer - 20 centimetrov, výrazný froté (24 lístkov). Veľké šálky sú zdobené žltými prašníkmi. Nádherne krásna rastlina. Prámiky zelené kríky, vytvárajúce nádhernú záhradnú dekoráciu.

Odroda Arktickej kráľovnej

Kvitne sviežo bielymi dvojitými kvetmi, žltým prašníkom. Chovaný v Anglicku. V júni kvitnúce staré výhonky, do augusta púčiky kvitnú na nových výhonkoch.

Arktická kráľovná

Odroda Bella

Nádherné kvety podobné hviezdam (15 centimetrov), úzke lístky, nezatvorené. Sepals sú najprv krémovo žlté, postupne sfarbujú na bielu. Stonka je do 2,5 metra. Nie je náchylný na plesňové infekcie.

Modré odrody clematis

Modré farby sú výrazné, kontrastujú so všeobecným zeleným pozadím letných chát. Modrá patrí tiež do tejto skupiny, pretože intenzita farieb do značnej miery závisí od poveternostných podmienok, osvetlenia a starostlivosti. Všimnite si tiež, že v priebehu sezóny sa môže modrá farba zmeniť na modrú a naopak.

Stupeň modrého svetla

Kvety tejto odrody sú známe svojou zdvojenosťou, ktorá sa pozoruje na výhonkoch akéhokoľvek veku. Okvetné lístky sú levanduľovo modré, svetlé a výrazné. Malá veľkosť liana vám umožňuje pestovať modré svetlo na malých plochách a balkónoch. Kvety dorastajú do 15 centimetrov, horné sepaly sú úzke, v tvare šípu.

Modré svetlo

Odroda Clematis Durana

Clematis sepals majú tmavomodrú farbu, priemer otvoreného kvetu dosahuje 12 centimetrov. Prašníky sú žlto-modré. Počet sepálov je 4, veľmi zriedka až do 6. Kríky rastú do 2 metrov, lístie je husté zelené a šťavnaté.

Odroda Generál Sikorsky

Veľké kvety výraznej modrofialovej alebo fialovej farby zakrývajú altány a ploty pevnou prikrývkou. Okvetné lístky sú široké, celá kvetina je plochá a dosahuje priemer 20 centimetrov. Kvitne dvakrát ročne, preferuje tieňové oblasti bez nadmerného slnka.

Variety H. F. Young

Veľkosť kvetov dosahuje 18 centimetrov. Kvitne dvakrát, v prvej vlne - s čiastočne zdvojenými kvetinami, na jeseň - s jednoduchými kvetmi. Špirály sú modro-modré, prašník je žltobiely.

Generál Sikorsky

Žlté odrody clematis

Žlté odrody vytvárajú veselú náladu, púčiky sú viditeľné z akejkoľvek vzdialenosti a poteší oko.

Variety Gray clematis

Listy tohto plamienka sú sivé. Kvety majú žlto-zelený odtieň, sedia na tenkom stonku, počet sepálov je 4, sú mierne stočené smerom von. Distribuované v Číne a Mongolsku, nachádzajúce sa v južnej časti Sibíri. Liana dorastá do 5 metrov, v strednom pruhu môže plamienok zamrznúť.

Raederova odroda

Malé zvislé zvony (dĺžka - 2 centimetre) bledožltého tónu sa zhromažďujú v kvetenstvo. Majú príjemnú vôňu. Redera patrí medzi polokríky, dorastá do 3 metrov. Kvitne dobre v miernom a vlhkom podnebí.

visiace zvony

Variety Pilchatolistny

Prírodné druhy pochádzajú z Ďalekého východu. V prírode sa zubaté listy nelíšia v hojnom rozkvetu, tvar je zvonovitý, sepaly sa v priebehu času silne otvárajú, sedia na tenkých pedikloch (4 až 6 centimetrov). Majú špicatý tvar, vnútorná časť je lemovaná. Farba je svetlo žltá.

Pozoruhodným predstaviteľom skupiny je zlatá diadém s nádhernými jasne žltými lístkami a lila-žltým centrom.

Ružové odrody clematis

Ružové kvety milujú všetci kvetinári, sú roztomilé a jemné.

Josephine odroda

Kvety dosahujú v priemere 20 centimetrov, silne dvojité. Dolné okvetné lístky sú širšie, otvorené. Horné okvetné lístky sú pevne zvinuté, postupne otvorené. Sú užšie ako spodné, majú v strede jasnejší pás. Farba - fialová ružová.

Pri pestovaní v tienistej oblasti nie sú na lístkoch pruhy. Po úplnom otvorení sa kvet zmení na sviežu hustú pompomu vynikajúcej farby.

ruky v Josephine

Odroda Madame Baron Vilar

Kríky, ktoré sa líšia vysokou zimnou odolnosťou, zostávajú životaschopné po dlhú dobu. Kvitne hojne. Okvetné lístky sú fialové, ružové, postupne sa rozjasňujú. Počet sepálov je 5-6. Liana sa tiahne do 3 metrov. Clematis kvitne od polovice leta na mladých výhonkoch.

Variety Pink Fantasy

Krásna odroda s kvetmi jemného ružového odtieňa. Po lístkoch je tmavšia mŕtvica, čerešňové tyčinky vyrazili z ružových lístkov. Kvitne množstvom kvetov. Môže sa pestovať v kvetináči. Stonka dorastá až do 3 metrov.

Doba kvitnutia je júl - september.

Odroda Asao

Japonská odroda bola uvedená na trh v roku 1971. Kvety sú slabo dvojité, zreteľne ružovej farby (niektoré považujú za červené), stred okvetných lístkov je menej zafarbený. Tyčinky sú tenké a žlté.

Keď sa pestujú na jasnom slnku, strácajú svoj dekoratívny účinok a rýchlo sa drobia, je lepšie udržiavať ich v čiastočnom tieni. Rýchlo sa viažu okolo zvislých podpier - stromov, kríkov. Stopka - do 3 metrov. Často pestované v nádobách.

Japonský pohľad

Odrody clematis tolerantné voči odtieňom

Mnoho druhov a odrôd clematis rastie dobre v tieni, nepotrebujú jasné slnko. Niektorí upadajú do jasného svetla, rozpadnú sa a strácajú svoj dekoratívny efekt. Pestujú sa pod stromami, blízko plotov.

Clematis Vanguard

Clematis má veselý sviatočný vzhľad - spodné sepaly sú jasne červené, vrchné tvoria samostatný kvet svetloružového odtieňa. Kvetina je froté a hustá, s priemerom 10 centimetrov. Existuje veľa pukov, sú svetlé a viditeľné. Liana - 2,5 metra.

Kvitnutie trvá celé leto.

Clematis Anastasia Anisimova

Clematis kvitne na výhonkoch bežného roku s otvorenými kvetmi so 4-7 sepálmi. Farba - svetlo modrá, ľahšia smerom do stredu, prašníky osviežujú kvetinu žltým odtieňom. Okvetné lístky s leskom, na konci kvitnutia ohnúť smerom von. Clematis tejto odrody je možné klasifikovať ako tieň milujúci tieň, ktorý nevyžaduje neustále osvetlenie pre bohaté kvitnutie.

Kvitne v júni, potom sa nové pupene objavia koncom leta.

Anastasia Anisimova

Clematis Ballerina

Odkryté biele kvety clematis vyzerajú ako balet tutu. Počet sepálov je 5-8. V strede sú tmavo šedo-čerešňové prašníky. Odroda je známa od roku 1967, obľúbená u milovníkov plamienok. Kvitne v júni, na minuloročných výhonkoch, opäť na mladých výhonkoch - august, september.

Clematis Gypsy Queen

Nádherná plamienka Gipsy Queen nestráca svoj farebný jas počas dlhého kvitnutia, zostáva fialová a fialová. Povrch sepálov je zamatový. Natáčanie dáva až 20 pukov. Kvitnutie pokračuje až do mrazu.

Jedna z najstarších a najpopulárnejších odrôd clematis z triedy Jacquemann.

Cigánska kráľovná

Odrody Clematis kvitnú celé leto

Mnoho druhov a hybridov Clematis poteší letných obyvateľov s konštantným kvitnutím v lete.U niektorých existuje určitý rozdiel medzi skorými a neskorými dátumami. Skoré dvojité kvety do konca sezóny môžu byť nahradené jednoduchými kvetmi s jedným radom sepálov.

Arabella

Mrazuvzdorná Arabella kvitne celé leto a teplú časť jesene. Mäkké stonky bez podväzku sa rozprestierajú krásne po zemi a zaberajú celú oblasť. Kvety sa vyznačujú nádherným jasne modrým alebo modrofialovým odtieňom. Existuje veľa pukov, ktoré úplne pokrývajú lístie modrým kobercom. Arabella vyzerá dobre pri pletení zelených kríkov iných rastlín.

Arabella odolná voči mrazu

Generál Sikorski

Široké sepaly tejto odrody sú spolu podobné tanieriku, majú bohatú fialovo-fialovú farbu a výrazné žlté prašníky. Hustá stonka je ťažká, klematis môže poškodiť rastliny v okolí, ak nie sú dobre pripevnené.

Rastú dobre v čiastočnom tieni, kvitnú v júni a kvitnú až do polovice jesene.

romantika

Sekery odrody Romance sú tmavo fialové, v tieni kvety pôsobia čierne. Okvetné lístky osviežujú jasne žlté prašníky. Vzťahuje sa na dlho kvitnúce odrody, ktoré si pestovatelia kvetov milujú. Dĺžka stonky je 2,5 metra. Dobre sa krúti, preto sa používa na vertikálnu kultiváciu.

sepálna farba

Clematis je vynikajúcou voľbou pre záhradné parcely. Svetlé kríky zdobia oblasť bohatým rozkvetom počas celej sezóny. Nenápadné rastliny dobre prežijú tvrdé ruské zimy. Mnoho hybridov nevyžaduje jasné slnko a kvitne krásne v čiastočnom tieni.

Po zvládnutí pravidiel prerezávania a vytvárania kríkov pestovatelia získajú nádherne krásnu rastlinu, ktorá sa stáva skutočnou ozdobou záhrady, balkóna alebo bytu.

recenzia
 1. elena
  7.07.2020 11:48

  Kone a ľudia sú zmätení! Postupne zo všetkých kútov vyšla kaša-malasha.

  Odpovedať
  • admin
   7.07.2020 14:04

   Dobrý deň!
   Je dobré, že ctíte klasiku a ľahko citujete diela Lermontova. Pravdepodobne by sa okrem rešpektovania práce známeho básnika malo zaobchádzať aj s porozumením práce tých, ktorí stránku plnia obsahom. Náš tím zamestnáva profesionálov, ktorí sa zaoberajú poľnohospodárskou technikou viac ako jeden rok. Ak chcete niečo ponúknuť, buďte konštruktívni.

   Odpovedať
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica