Výsadba, pestovanie a starostlivosť o planétky na otvorenom poli

Nádherná lezecká rastlina, ako je plamienok, si vyžaduje správnu výsadbu a pravidelnú starostlivosť. Napokon je ťažké pestovať sadenice, a ak je udržiavaná nesprávne, dá sa ľahko zničiť. Je lepšie kúpiť odroda plamienok s veľkými kvetmi v škôlke, vo forme sadeníc pripravených na výsadbu. Zvyčajne sa jedná o krátke kríky s dobre vyvinutým koreňom, ktorý sa okamžite zakopá do diery a zalie sa. Vytrvalé rastliny rastú dlho na rovnakom mieste, je však vhodné ich na zimu zahriať.

Funkcie výsadby plamienok

Preložené z gréckeho „plamétu“ znamená lezeckú rastlinu. Tieto krásne kvety sa pestujú na ozdobenie záhradných oblúkov, živých plotov, balkónov a fasád domu. Clematis je v skutočnosti bylinkový trvalka, ktorá patrí do rodiny blatouchov. Existuje asi 300 druhov týchto rastlín, ktoré sa navzájom líšia.

Niektoré odrody clematis majú lignifikované stonky. U ostatných rastlinných druhov mladé vetvičky rastú na jar a na jeseň odumierajú. Na dekoráciu domov a pozemkov pre domácnosť sa pestujú kríky plamének zo skupiny lian, s dlhými kučeravými stopkami a malými alebo veľkými kvetmi (viac ako 5 centimetrov). Rastliny rastú a rastú vďaka špeciálnym podporám.

Clematis sa vysádzajú pomocou sadeníc pestovaných nezávisle od semien alebo kupovaním mladých sadeníc (vek - 1 až 2 roky).

Nakúpené klíčky musia mať zdravý a rozvinutý koreňový systém, ktorého stonka je vysoká 5,5 až 20,5 centimetrov a na ktorej sú púčiky. Pred začiatkom mrazu sa sadenice vysadia vo vybranej oblasti.

Ak nebol čas zasadiť kríkov na jeseň, uchováva sa až do jari v chladnej miestnosti. Korene sa posypú mierne vlhkou pôdou, pridajú sa piliny a piesok a rastúce mladé výhonky sú neustále štiepané. Na jar je ker presadený na svoje miesto, do vykopaného otvoru a posypaný hnojenou zeminou nad koreňovým golierom.

clematis pre začiatočníkov

Ako si vybrať výsadbový materiál?

Existuje mnoho druhov plamien. Výsadbový materiál sa nakupuje v závislosti od oblasti bydliska a osobných preferencií.Pre severné a západné regióny sa vyberajú skoré odrody (Victoria, Silver Stream), ktoré kvitnú na vetvičkách, ktoré rástli na jar av lete.

V južných zemepisných šírkach sa pestujú odrody plamienok (Florida, Lanuginoza), ktoré kvitnú na stonkách minulých a nových rokov.

Clematis sú rozdelené do 3 skupín. Prvý (A) obsahuje rastliny, ktoré kvitnú na vlaňajších vetvách. Do skupiny B patria kríky, ktoré sú schopné kvitnúť na minuloročných a mladých stonkách. Rastliny skupiny C kvitnú iba na výhonkoch pestovaných skoro na jar alebo v lete.

clematis pre začiatočníkov

Skupina A obsahuje tieto odrody:

 • vysokohorský (Artagena Franchi, Albina Plena) - vínna réva s dlhým stonkom (do 3,5 metra) a modrasté kvety kvitnúce od mája do augusta;
 • kvetina (Malysh, Zhanna d'Ark) - drevina liana so stonkou viac ako 3 metre a veľkými kvetmi svetlých odtieňov;
 • hora (Rubens, Montana Grandiflora) - rastlina liana so stonkou do 9 metrov, malé listy, stredne veľké kvety bielej, ružovej, červenej.

Skupina B a odrody:

 • vlna (Madame le Cultre, Lavsonia) - rastlina kríkov s stonkou dlhou 2,5 až 3 metre, veľké kvety bielych, modrastých a ružovkastých odtieňov;
 • rozľahlý (Multi Blue, Joan Picton) je ker s stonkou do 3 metrov vysoký, veľké kvety bielej alebo tmavomodrej farby (na jar a začiatkom leta kvitne na starých vetvičkách, v druhej polovici leta a na jeseň kvitne na mladých stonkách).

kvety plamén

Skupina C a odrody:

 • Zhakmana (Rouge Cardinal, hviezda Indie) - stonky rastlín dosahujú 3-6 metrov, kvety rôznych odtieňov s priemerom 8 až 20 centimetrov, kvitnúce pády v druhej dekáde leta;
 • fialová (Ville de Lyon, Viola) - plamienok s kmeňom 3,5 metra dlhým, fialové kvety s priemerom 12 až 22 centimetrov, kvitnúce od júla do septembra;
 • celolistý (Durana, Vyarava) - ker, ktorý sa nelepí na oporu, s nízkym stonkom (do 2 metrov) a zvončekovitými kvetmi rôznych odtieňov, kvitnúcimi od júla do októbra.

Výber a príprava optimálneho miesta pristátia

Rastliny sa zvyčajne vysádzajú koncom jari alebo začiatkom jesene. Mladé sadenice zakúpené v kontajneri sa môžu pestovať v akomkoľvek období (okrem zimy). Clematis sú fotofilné, ich stonky sa môžu zlomiť od silného vetra, kríky nemajú radi kyslé a slané pôdy. V mokradiach korene hniloby rastlín.

clematis pre začiatočníkov

Kde je lepšie zasadiť klematis na mieste?

Tieto rastliny milujú slnečné svetlo, takže v tienistých oblastiach nekvetú dobre. Je pravda, že v južných oblastiach je vhodné zasadiť klematis do čiastočného tieňa, aby kvety netrpeli horúčavou a prehrievaním. Ak sa na mieste vysadí niekoľko plodín liany, medzi susednými stonkami by mala byť vzdialenosť až jeden meter.

Je vhodné zasadiť plamienok na miestach chránených pred prievanom a vetrom. Príliš silné nárazy vetra môžu zlomiť krehké dlhé stonky týchto rastlín. Pravda, klematis rastú neochotne v nížinách. Aj keď tieto kríky milujú hojné zalievanie, hnijú v mokradiach. Je vhodné zasadiť klematis blízko domov, aby voda, ktorá tečie zo strechy, nezohriala svoje korene.

výsadba kvetín

Príprava pôdy a výsadba jamy

Rastlina uprednostňuje pôdu bohatú na hnilobu humusu a minerálov (ílovitá, piesčitá hlinitá pôda). Pôda by mala mať drenáž, byť voľná, mierne kyslá alebo mierne zásaditá. Na jednom mieste môžu tieto kríky rásť takmer dvadsať rokov.

Vykopávajú malú dieru na výsadbu - 60-70 centimetrov hlboké a široké. Vykopaná zemina sa starostlivo očistí od buriny, pridá sa k nej 5 kilogramov zhnilého humusu, pol vedra piesku a rašeliny, 200 gramov kostnej múčky, 25 gramov superfosfátu, síranu draselného a dusičnanu amónneho.

výsadba kvetín

Clematis nemá rada príliš veľa živín.Hnojivá by sa mali nanášať po malých dávkach. Ak je pôda kyslá, pridajte do nej 200 gramov drevného popola, vápna alebo dolomitovej múky. Drenáž (drvený kameň, perlit) musí byť umiestnený na spodku výsadbového otvoru.

Ako pripraviť sadenice?

Je vhodné zasadiť mladé letničky alebo dvojročné rastliny. Sadenice by mali byť zdravé, mať korene dlhé desať centimetrov. Na stonke by mali byť vegetatívne púčiky a aspoň jedna výhonka na jarnú výsadbu. Pred výsadbou sa korene ponoria na pár hodín do roztoku Heteroauxínu.

clematis pre začiatočníkov

Priaznivý čas pristátia

Clematis je vysadený so zameraním na klimatické vlastnosti konkrétneho regiónu. Na jar sa rastliny vysádzajú v oblastiach s chladným podnebím, pretože v prípade jesennej výsadby môžu sadenice v zime zamrznúť a prežiť až budúcu jar.

Na jar

Jarná výsadba sa vykonáva v severných zemepisných šírkach. Clematis sa vysádzajú od apríla do mája. Pred výsadbou sa pre sadenice pripraví diera, pôda sa oplodní, podpora sa vykope. Koreňový golier mladého sadenice je ponorený desať centimetrov do zeme.

Leto

V strednom pruhu je možné pestovať sadenice v lete. Rastliny sú pochované v plytkej dierke, posypané hnojenou pôdou a napojené vodou. Letnú výsadbu zvyčajne robia obyvatelia leta, ktorí na jar nemali čas na kúpu sadeníc.

clematis pre začiatočníkov

Na jeseň

Jesenné výsadby sú žiaduce pre južné šírky. Rastliny sa pestujú od septembra do novembra. Sadenice musia mať vyvinuté vegetatívne púčiky. Pred výsadbou vykopte otvor a umiestnite tam rastlinu. Korene sú hlboko pokryté zeminou, zhora nad ňou je sekaná suchá tráva alebo piliny, lutrasil.

Na jar sa rastlina otvorí, prebytočná zemina sa odstráni, takže klematis môže rásť a vyvíjať sa normálne.

Výsadbový proces

Pevná podpera je nainštalovaná v strede fosílie a posypaná zemou. Potom sa rastlina ponorí na kopec vyrobený zo zeme a jeho korene sa rozložia po stranách. Bazálne hlavné pupene sa posypú pôdou zhora o desať centimetrov. Iba týmto spôsobom bude rastlina "Bush". Čím starší je sadenice, tým hlbšie je ponorený do diery.

clematis pre začiatočníkov

Koreňový golier dospelých kríkov je pochovaný 18 centimetrov. Spodné puky by mali byť dobre pokryté zemou. Po výsadbe sa pod koreň vyleje vedro s vodou a zem okolo je posypaná rašelinou alebo suchými pilinami.

Nuansy výsadby semien plamienok

Clematis sa v prípade potreby množi semenami. Sadenice môžete vopred pestovať a na jar ich preniesť na záhradu. Manchúrske odrody Tangut, Clematis Helios sa pestujú semenami. Rastliny s veľkými kvetmi semien sa nereprodukujú.

Niektoré druhy kríkov sa vysádzajú okamžite na záhrade.

Priamo do otvoreného terénu

Semená Clematis sa vysievajú na jar na špeciálne hnojenej pôde. Potom sa zem zaleje vodou. Pred výsevom sa semená namočia do rastového stimulátora. Prvé výhonky sa rodia po 3 mesiacoch. Po celú dobu musí byť pôda, na ktorej sú osivá, pravidelne zavlažovaná a musí sa zabezpečiť, aby pôda nevyschla.

clematis pre začiatočníkov

sadenice

Semená sadeníc sa v závislosti od vybranej odrody vysievajú od decembra do marca. Materiál osiva je hrubý, stredný a malý. Veľké semená klíčia od 1,5 do 8 (alebo viac) mesiacov. Patrí medzi ne plamienok Jacquemana, Durana. Semená strednej veľkosti „prerazia“ po dobu 1,5 až 6 mesiacov (čínština, Manchu, šesťlupek). Rastliny s malými semenami klíčia do 2 týždňov, maximálne - do 4 mesiacov (Tangut, odrody viniča).

Najlepšie sadenice sú tie, ktoré sa zozbierali tento rok. Takéto osivo má trvanlivosť 4 roky (pri skladovaní v papierových vreckách pri izbovej teplote). Veľké semená sa vysievajú bezprostredne po zbere na začiatku zimy. Priemer - po novom roku (vo februári). Malé semená - v marci (do apríla).

nádherné kvety

Aby sa urýchlil rast, semená sa pred zasadením na jeden deň namočia do stimulačného roztoku.Na pestovanie sadeníc, plytkých plastových alebo drevených debien sú vhodné hlinené kvetináče. Pripravená pôdna zmes sa naleje do umytých nádob, ktoré pozostávajú zo záhrady, listovej pôdy, rašeliny, piesku a rôznych minerálnych prísad (draslík, dusík, fosfor). Semená sa vysievajú do plytkých vlhkých drážok, posypané zeminou, mierne navlhčené a pokryté fóliou alebo sklom.

Samotná miestnosť by mala byť 22 stupňov Celzia. Kým semená sedí v zemi, pôda by sa mala mierne zavlažovať vodou.

Keď sa objavia sadenice, majú dostatočné osvetlenie. Denné hodiny by mali trvať asi 12 hodín. Keď sadenice majú dva listy, potápajú sa, to znamená, že sa presádzajú z jedného kontajnera do druhého. V samostatných šálokch sadenice rastú, až kým nočné mrazy nezmiznú a vzduch vonku sa nezahreje na 10 stupňov Celzia. V polovici mája sa sadenice, ktoré rástli počas zimy, premiestnia na trvalé miesto.

Biele kvety

Kľúčové body starostlivosti o plamétky po výsadbe

Pri náležitej starostlivosti rastie plamienok zvoleným smerom a hojne kvitne. Dokonca aj v čase výsadby sa musíte orezať. Na stonke zostávajú jedna alebo dve hlavné výhonky, ktoré pochádzajú zdola. Keď rastlina začne rásť, niektoré vetvy sa orežú. Regulačné prerezávanie sa vykonáva v lete. Z času na čas sa vetvičky zovrú.

zalievanie

Na samom začiatku jari sa kríky nalejú do limetkového mlieka. V desiatich litroch vody sa nariedi 200 gramov vápna. V horúcom počasí sa klematis pravidelne nalieva mäkkou usadenou vodou. Dvakrát týždenne sa do mladých kríkov pod koreňom naleje 10,5 až 20 litrov vody, starí potrebujú 30 až 40 litrov tekutiny naraz. Ak nie je leto príliš horúce, krík sa polieva iba raz týždenne.

clematis pre začiatočníkov

Podpora plamienok

Pre normálny rast, vývoj, dlhé kvitnutie je vhodné zvoliť podporu vhodnú pre vinič. Musí byť pevná a spoľahlivá na podporu hmotnosti zarastených rastlín. Môžete použiť pozinkované rúry, bambusové ploty, rôzne ploty, drevené alebo kovové rošty, nylonové alebo železné pletivo natiahnuté cez rám.

Podperami pre kvety môžu byť kríky z trávy alebo z weigely. Tradične sa na rast klematis používajú oblúky a obrazovky. Samotné podpery môžu byť stacionárne alebo odnímateľné, to znamená zasúvateľné na zimu.

podpora kvetín

Uvoľnenie a mulčovanie pôdy

Po daždi alebo zalievaní sa odporúča uvoľniť pôdu okolo kríka, aby sa zničila pôdna kôra a zlepšila sa výmena plynov. Je vhodné mulčovať pôdu blízko plamienok. Mulčovač udržuje pôdu v zemi a inhibuje rast burín. Pôda je obyčajne sekaná rašelinou, suchou trávou a pilinami.

Odstránenie buriny

Pri uvoľňovaní pôdy je vhodné odstrániť burinu. Berú živiny z kríka. Buriny sa vytiahnu zo zeme bez toho, aby sa dotkli koreňov klematis.

clematis pre začiatočníkov

rozmnožovanie

Rastlina sa zvyčajne množia semenami alebo delením kríkov, vrstvením, pripínaním mladých vetvičiek. Rozdelenie kríkov sa uskutoční, ak klematis nie je starší ako 5 rokov. Staršiu rastlinu je ťažké extrahovať zo zeme. Mladý ker je opatrne vykopaný, jeho korene sa potom z pôdy vyčistia a pomocou nožnice sa rozdelia na niekoľko častí. Každá takáto častica by mala mať výhonky s púčikmi.

Vrstvenie rastlín sa uskutočňuje na jeseň. Listy sa odstránia z mladej vetvičky, ohnú sa nadol, posypeme zemou a zostane iba vrchol. Na zimu je stopka pokrytá rašelinou, pieskom, suchou kôrou, pilinami. Na jar sa odstráni všetok mulč a vrstvy sa zaliajú vodou s riedenými hnojivami. Na jeseň bude mať mladá rastlina čas vyrastať, zakoreniť. Môže byť odrezaná od matiek plamien a premiestnená na trvalé miesto.

nádherné kvety

Na jar sa odporúča použiť spôsob pripnutia. Minuloročné vetvičky sa pripnú v mieste uzla do hrncov vykopaných vedľa nich, do ktorých sa naleje zem.Takéto kontajnery sú mierne zakopané do pôdy, takže počas zalievania voda tečie ku koreňom. Ako sa sadenice vyvíjajú a rastú, sú posypané zemou. Na jeseň sa sadenice vyrastú a potom sa premiestnia na trvalé miesto.

oplodnenie

Kríky sa hnojia 3-4 krát za sezónu. Hnojivá sa aplikujú po zalievaní. Odporúča sa striedať minerálne a organické obväzy. Medzi oplodnením je udržiavaný interval 2 až 3 týždne. Na jar sa klematis oplodní kuracími trusmi alebo hnilobou rozpustenou vo vode. Namiesto organickej hmoty sa krík môže naliať roztokom močoviny (25 gramov na desať litrov vody).

clematis pre začiatočníkov

Pred kvitnutím sa rastlina oplodní superfosfátom a síranom draselným (15 gramov na päť litrov vody). Keď kvitnú kvety, klematis nie je kŕmený. V lete, raz mesačne, sa ker naleje slabým roztokom kyseliny boritej alebo manganistanu draselného (2 gramy na desať litrov). Na kŕmenie listami sa používajú hnojivá Aquarin alebo Flower.

Na jeseň sa neodporúča oplodniť klematis. Počas tohto obdobia sa vinič pripravuje na prezimovanie. Na konci septembra je krík posypaný zemou zmiešanou s pieskom, rašelinou, drevným popolom, odstránený z plotu a izolovaný.

Ako pomôcť rastu plamienok

Aby mohli vinice rásť správne, sú ich stonky vedené na jar a priviazané k podložke. Ak sa tak nestane, prerastené výhonky sa preplietajú alebo plazia iným smerom, nemôžu sa rozmotať. V lete pramení klematis okolo povrazov samostatne. Je pravda, že niektoré odrody je potrebné zviazať celé leto počas obdobia ich rastu, pretože samotné rastliny nevedia, ako sa majú šnúrovať.

clematis fialová

Na zlepšenie kvitnutia by sa klematis mal pravidelne orezávať. V rastlinách skupiny A a B sa na jar odrezávajú slabé a suché výhonky. Po ukončení kvitnutia na jeseň odrežte hornú časť stoniek minulého roka. V prípade plamienok zo skupiny C sa pred zimovaním odstránia všetky mladé vetvy, ktoré rástli v priebehu sezóny, a zanechávajú nízky pahýľ s niekoľkými púčikmi.

Choroby a škodcovia, na ktoré je náchylný klematis

Rastlina môže ochorieť a byť napadnutá hmyzom. Chorobám škodcov: nematódy listov a koreňov. Rastlina je náchylná na tieto choroby: šedá hniloba, múčnatka, hrdza, vertikálne vädnutie, ascochitóza.

Clematis často trpí vädnutím. Krík zasychá, jeho listy strácajú svoju elasticitu, žltnú a uschnú. Príčiny ochorenia sú huby, ktoré žijú v pôde. Na jar sa pri prvých príznakoch choroby naleje roztok koreňa Fundazol alebo azocén. Rovnaké prípravky sú vhodné na boj proti šedej plesni, múčnatke. Na hrdzu sa listy postriekajú tekutinou Bordeaux alebo oxychloridom medi. Roztok síranu meďnatého pomáha pri askochitíde. Na ničenie škodcov sa používajú insekticídy a nematocídy (Fitoverm, Aktofit, Marshal, Alanicarb).

clematis pre začiatočníkov

Preventívne opatrenia na ochranu klematis:

 • v každom ročnom období sa pôda okolo rastlín zavlažuje roztokom síranu meďnatého;
 • aby pôda nebola kyslá, zalievala sa roztokom vápna;
 • pred aplikáciou obväzov sa krik hojne zalie;
 • na ochranu koreňov klematis pred prehriatím sa okolo neho vysadzuje trávnik alebo kvety;
 • počas aktívneho rastu sa fungicídy používajú na boj proti hubovým chorobám (postrekujú sa na listy a kvety večer, za oblačného, ​​ale nie daždivého počasia).

Pred zimou je vhodné izolovať rastlinu tak, aby nezamŕzla a nezomrela. Stonky sú ošetrené roztokom síranu meďnatého, vysoko uzemnené zeminou pieskom a popolom. Na zimu sú odrezané choré výhonky rastlín, liana samotná je odstránená z podpery, preložená a umiestnená blízko stonky na základni. Vrchná strana pokrytá suchými vetvičkami, smrekovými konármi, potom vodotesným materiálom. Na jar je rastlina otvorená a priviazaná k podložke.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica