Opis Purpurea Plena Elegance clematis, pestovanie a prerezávanie

Veľkolepá lezecká liana, ktorá môže ozdobiť akúkoľvek prímestskú oblasť, je odroda purpurea Plena Elegance clematis. Sofistikovaná škála farieb a luxusných kvetov vám umožňuje vytvárať nádherné kompozície. Vďaka svojim jedinečným vlastnostiam a ľahkosti pestovania je svieža a výrazná plamienka ideálna pre začínajúcich pestovateľov.

Opis a vlastnosti odrody

Purpurea Plena Elegance vyzerá ako kučeravý luxusný liana s nádhernými dvojitými kvetmi tmavej vínovej farby. Na jednom malom výhre uvidíte veľa ľudí. Svieža kvetina nepresahuje 10 centimetrov a nemá tyčinky. Rastlina rastie v strednej veľkosti a dosahuje výšku štyri metre. Jeho stonky sú husto pokryté oválnymi listami. Koreňový systém siaha hlboko do pôdy.

Na svieže kvetu tohto nenáročného viniča je potrebné dobré osvetlenie a teplo. Pod krytom ľahko toleruje silné mrazy až do -40 ° C. Vzhľadom na svoju veľkú veľkosť si vyžaduje použitie podpery. Vyzerá skvele na pozadí altánov, plotov alebo stien rôznych budov.

História chovu Purpurea Plena Elegans

Odroda bola vytvorená vo Francúzsku pred 100 rokmi zmiešaním niekoľkých rôznych druhov klematis.

Výhody a nevýhody

Purpurea Plena Elegance má mnoho výhod a je vhodný pre experimenty začínajúcich záhradníkov:

 • dokonale znáša aj nízke teploty;
 • odolné voči rôznym chorobám;
 • intenzívne rastie a teší sa s aktívnym nepretržitým kvitnutím na ročnej réve od júna do septembra;
 • nie je náladový pri odchode.

Odroda nemá prakticky žiadne nevýhody:

 • potrebuje dobré osvetlenie;
 • vyžaduje silné ročné prerezávanie, v jeho neprítomnosti sa v budúcom roku pozoruje slabé kvitnutie.

V zajatí Purpurea

Ako pestovať

Keď hrozba posledného mrazu pominula a pôda sa dostatočne zahreje, v zamračenom a teplom dni môžete začať vysádzať rastliny na otvorenom teréne. Výsadbové časy sa líšia pre každý región. V priemere je to koniec mája, júna.

Výber sedadla

Ak chcete pestovať Clematis Purpurea, vyberte slnečnú oblasť chránenú plotom, stenou alebo vysokými stromami pred prievanom. Umelé zatienenie počas obzvlášť teplých poludňajších hodín bude perfektnou ochranou pred popálením listov a jemnými kvetmi.

Výber sadivového materiálu

Dnes v predaji nájdete odrezky z dvoch odrôd:

 1. S otvoreným koreňovým systémom, zakorenené v minulej sezóne. Takéto odrezky sa dodávajú s rašelinovou guľou, tromi alebo viacerými vyvinutými koreňmi a niekoľkými púčikmi.
 2. S uzavretým koreňovým systémom, predávaný v nádobách.

sadenice klematis

Pri nákupe sadenice dávajte pozor na korene. Mali by byť ľahké a pevné. Stmavené oblasti koreňového systému vyžadujú odstránenie.

Clematis s nevyliahnutými púčikmi sa môže uchovávať v chladničke alebo suteréne pri teplote neprevyšujúcej 5 ° C. Sadenice s pestovanými koreňmi sa okamžite vysadia v kvetináči, čím sa krk prehĺbi o 2 centimetre.

Hrniec sa umiestni na svetlé miesto s teplotou vzduchu 8 - 10 ° C.

Pôdne požiadavky

Clematis Purpurea miluje úrodnú pôdu. Pieskovec alebo hlinka s vynikajúcou drenážou a slabou kyslosťou pôdy podporujú silný rast a svieži kvet.

Koreňový systém prechádza hlboko do zeme, takže okolitá podzemná voda bráni rozvoju rastlín a spôsobuje hnilobu koreňov. Pri pestovaní v takýchto oblastiach je potrebné vytvoriť umelé pahorky alebo zablokovať prístup koreňového systému k podzemnej vode položením vrstvy železa alebo bridlice do výsadbového otvoru.

úrodná pôda

Schéma pristátia

Na intenzívny rozvoj silných koreňov a hojného rozkvetu pri pestovaní plamienok by sa malo dodržiavať niekoľko pravidiel:

 1. V prípade masívneho koreňa sa vyžaduje hlboký výsadbový otvor s hĺbkou najmenej 50 centimetrov.
 2. Na prípravu pôdy budete potrebovať: zem, rašelinu a humus v rovnakých pomeroch. Na neutralizáciu kyslosti je možné pridať malé množstvo popola.
 3. Na dno jamy sa položí drenážna vrstva, časť hotovej pôdnej zmesi sa vyleje a vytvorí sa malý kopec. Rastlina je vysadená na kopci a opatrne rozširuje korene.
 4. Výsadbový otvor je pokrytý zeminou, takže koreňový golier sadenice je zasypaný 10 centimetrov do zeme. Toto prehĺbenie prispieva k tvorbe zdravého, silného kríka. Clematis s koreňovým golierom umiestneným na úrovni zeme je odsúdený na záhubu: takáto rastlina prakticky neprerezáva, vytvára sa na nej iba niekoľko stoniek.
 5. Aby sa zabránilo hromadeniu vlhkosti v blízkosti koreňového goliera a poskytlo sa koreňom kyslík, je kruh kmeňa okolo celého obvodu pokrytý vrstvou mulča z pilín, slamy alebo humusu.
 6. Každá rastlina sa intenzívne prelieva vodou a vytvorí sa podpora.
 7. Vzdialenosť medzi rastlinami by mala byť najmenej 70 centimetrov.

Pri výsadbe plamienok Purpurea uzavretým koreňovým systémom sa opatrne vyberie z nádoby a umiestni sa do výsadbovej jamy spolu s hlinenou hrudkou. Na takéto pristátie nie je potrebné vytvorenie kopca.

pristátie podľa schémy

 

Ošetrovacie funkcie

Clematis je nenáročný na starostlivosť. Na aktívny rast a kvitnutie bude stačiť:

 • včasné zalievanie;
 • uvoľnenie zeme okolo kmeňa kmeňa;
 • periodické kŕmenie;
 • ročné prerezávanie;
 • ochrana pred škodcami a rôznymi chorobami.

Orezávacia skupina

Správne prerezávanie je garantom ročného hojného kvitnutia klematis. Podporuje tvorbu silnej rastliny. Ak vynecháte včasné prerezávanie, budúci rok je zabezpečené slabé kvitnutie alebo úplná absencia kvetov.

Purpurea Plena patrí do tretej prerezávacej skupiny, pretože farba sa vytvára na čerstvých výhonkoch, ktoré rastú na jar. Rastlina vyžaduje radikálne prerezávanie vo výške 10 až 15 centimetrov. Na mladých výhonkoch sa súčasne ponechajú dva alebo tri puky.

prerezávanie kvetov

Prerezávanie sa vykonáva na jeseň. S príchodom teplých dní a obnovením intenzívneho pohybu šťavy s takýmto prerezávaním sa rastlina stáva aktívnejšou a rastie bez toho, aby do starých nepotrebných vetiev pridávala výživné šťavy. Hĺbkové prerezávanie tiež zvyšuje zimnú odolnosť rastliny, zabraňuje zamŕzaniu koreňov pri dlhodobých teplotách pod teplotou nižšej.

zalievanie

Nedostatok a prebytok vlhkosti nepriaznivo ovplyvňujú rast a vývoj Clematis Purpurea, skracujú obdobie a intenzitu kvetu. Pri pestovaní zabráňte silnému vysychaniu zo zeme. Polievanie by malo byť mierne a pravidelné. Počas dlhotrvajúcich období sucha potrebuje rastlina dostatok zalievania.

Clematis Purpurea je vhodné zaliať neskoro večer. Počas chladnej noci bude mať vlhkosť čas absorbovať sa do pôdy a nasýtiť rastlinu. Pri zalievaní v dopoludňajších hodinách sa veľké množstvo vlhkosti odparí a nedosiahne korene.

kvapkové zavlažovanie

Vrchný dresing

Clematis sa podáva v malých dávkach, striedajú sa organické a minerálne hnojivá. Hnojivá sa aplikujú najviac štyrikrát za sezónu. Počas obdobia kvitnutia Clematis nie je oplodnený.

Prístrešok na zimu

V oblastiach s chladnými zimami vyžaduje plamienok spoľahlivé útočisko. S príchodom prvého mrazu je základňa rastliny pokrytá humusom, rašelinou, pilinami alebo suchými listami. Rastlina je pokrytá lutrasilom alebo iným krycím materiálom.

Ochrana pred pramenitou vodou

Drenážne žliabky položené pozdĺž kruhu v blízkosti kmeňa a vyplnené pieskom alebo štrkom, ako aj odklonené ryhy, pomôžu spoľahlivo chrániť vinicu pred jarnými povodňami. Na spodnej časti rastliny sa môžu chrániť pred vodou malé hromady rašeliny alebo humusu.

kvitnúce pri plote

podpora

Výška a vysoká hmotnosť viniča vyžadujú použitie spoľahlivých podpier. Použite na to:

 • ploty;
 • steny budov;
 • záhradné altánky;
 • kovové oblúky:
 • drevené siete;
 • prelamované pergoly;
 • sieťoviny;
 • regály.

Či už sa na letnej chate použije akákoľvek podpora - Purpurea Plena je elegantná a krásna v akejkoľvek podobe.

Mulčovanie a uvoľňovanie pôdy

Voľný prístup kyslíka je potrebný na rozvoj silného koreňového systému a rastliny ako celku. Clematis vyžaduje pravidelné uvoľňovanie pôdy. Uvoľnenie je dôležité najmä po silnom zalievaní alebo po dlhšom období dažďov.

hotový mulč

Mulčovanie kmeňa kmeňa pomôže vyhnúť sa uvoľneniu, udržať vlhkosť a zabrániť tvorbe burín. Na tento účel môžete použiť kompost, piliny, slamu, suché listy a dokonca aj šišky..

Choroby a škodcovia

Clematis je rezistentný na väčšinu druhov chorôb, ale niektoré z nich sú stále nebezpečné pre vinič.

hniloba

Zmena zelenej farby listov na hnedý a belavý kvet hovorí o vývoji šedej hniloby. Dôvodom je nadmerná vlhkosť. Postihnuté oblasti sa odrežú a spália a rastlina sa ošetrí roztokom bazezolu alebo azocénu.

Múčnatka

Biely kvet na výhonkoch a listoch hovorí o múčnatke. Na ošetrenie sa rastlina ošetrí základom, azocénom alebo topazom.

biely kvet

Škodlivý hmyz

Clematis láska:

 • vošky;
 • niesť;
 • roztoče;
 • slimáci.

Včasné ošetrenie chemikáliami pomôže zachrániť rastlinu pred vážnym poškodením a smrťou.

hlodavce

Na ochranu clematis Purpurea v zime pred hlodavcami sa okolo kmeňa kladú rôzne návnady.

rozmnožovanie

Purpurea Plena možno ľahko riediť semenami, rozdeliť kríky, odrezky a vrstvenie.

zajatie purpurea

Delenie kríkov

Ak chcete rozmnožiť plamienok rozdelením, vykopte rastlinu nie staršiu ako sedem rokov a opatrne ju rozdeľte na časti. Každý vytvorený ker sa vysadí do pripravenej výsadbovej jamy po ošetrení koreňového systému koreňovým činidlom.

vrstvy

Na začiatku jari sú zdravé mladé výhonky ohnuté a pokryté zemou. Hneď ako sa korene objavia, vrstvy sa odrežú od materského puzdra a presadia.

výstrižky

S nástupom teplých jarných dní môžete začať rozmnožovať Clematis Purpurea odrezkami. Aby ste to dosiahli, odrežte strednú časť mladého výhonku a vložte ho na zakorenenie do vlhkej zmesi humusu a piesku. Zakorenené stopky sa presádzajú na otvorenom priestranstve.

Použitie v krajinnom dizajne

Clematis Purpurea je ideálny pre pestovanie na záhrade, na terase alebo na verande. Bude účinne zdobiť:

 • stena garáže alebo stodoly;
 • ploty a podobné ploty;
 • fasáda domu;
 • oblúky a pergoly.

recenzia

Podľa majiteľov si Purpurea Plena Elegance vyžaduje starostlivú starostlivosť. Nie je ľahké s tým pracovať, ale stojí to za to.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica