Charakteristiky a výsadba odrôd Rouge Cardinal cultivar clematis

Clematis Rouge Cardinal je kvitnúci liana s veľkými, zamatovo bohatými červenými kvetmi. Táto trvalka kvitne v druhej polovici leta. Clematis Rouge Cardinal sa pestuje z nakúpenej sadenice, zo semien sa nedá získať kvet s veľkými kvetmi. Po rozkvetu, pred začiatkom chladného počasia, sa všetky výhonky odrežú na zem. Budúcu jar sa rozrastajú nové stonky a na nich sa znova objavujú púčiky.

Opis a vlastnosti

Clematis Rouge Cardinal (Červený kardinál) je horolezecká bylina rodiny Buttercup. Patrí do skupiny Zhakman. Jedná sa o neskoro rozkvetlý ker. Charakteristickým rysom tejto kultúry je jej rýchly rast - za deň sa výhonky predlžujú o 6 až 10 centimetrov.

Úponky viniča sú veľmi húževnaté. Clematis ľahko šplhá na podperu, chytí každú rímsu, je pripevnená a natiahne sa. Je to trvalka, ktorá zostáva v zime do zimy. Je pravda, že pred mrazom sa výhonky orežú na 20 centimetrov nad úrovňou pôdy.

Každá nová sezóna klematis rastie na dĺžku 1,8 až 3 metre. Koreň siaha 1 meter hlboko do zeme. Farba mladých výhonkov je svetlozelená. Listy - tmavozelené, malé, kožovité, zložené, zložené z 3-5 listov. Rouge Cardinal kvitne od júla do septembra. Na výhonkoch bežného roku sa objavujú kvety. Kvitnutie plamien je prerušené prvými jesennými mrazmi.

Kvety - tmavočervené, so 6 lístkami, zamatové, s priemerom 10 až 16 centimetrov. V strede sú krémovo sfarbené vlákna s hnedými prašníkmi.

História chovu kardinálov Rouge

Clematis Rouge Cardinal je kríženec chovaný francúzskymi chovateľmi v roku 1968. Nová rastlina bola získaná krížením dvoch klematis - Viticella a Lanuginose. Odroda získala mnohokrát ocenenia na prestížnych medzinárodných výstavách a na súťaži v Holandsku získala zlatú medailu.

Rouge Cardinal

pristávacia

Hybrid Rouge Cardinal sa môže pestovať z delenky s podzemkom a výhonkom dvadsať centimetrov, ktoré zostanú po prerezaní 2-3 vegetatívnymi púčikmi, alebo z sadenice vysadenej v kvetináči. Na jar je jednoduchšie kúpiť mladú plamienku v nádobe a preniesť ju spolu s hríbom zeme do kvetinovej záhony.

Požiadavky na miesto

Clematis Rouge Cardinal je plodina milujúca svetlo, ale môže rásť v čiastočnom tieni.Je lepšie pestovať sadbu v dobre osvetlených kvetinových záhonoch chránených pred vetrom a prievanom. Krík netoleruje stojatú vodu, pôda, na ktorej je vysadená, musí mať dobrú drenáž.

Výber a príprava pôdy

Pôda, na ktorej sa výsadba plánuje, môže byť neutrálna alebo mierne kyslá. Clematis sa môže pestovať v ílovitej alebo piesočnatej hlinitej pôde. Príliš kyslá pôda sa musí vápniť. Ťažkú, ílovitú a chudobnú pôdu je možné riediť rašelinou, pieskom, hnilobou humusu. Pôda sa pripravuje niekoľko dní pred vysadením klematis. Vykopali dieru, odtiaľ vybrali zem a zmiešali prísady.

vykopať zem

Okrem organických látok, rašeliny alebo piesku sa musia pridať superfosfát (100 gramov), 200 gramov popola z dreva a 100 gramov kostnej múčky. Všetky zložky sa zmiešajú a vylejú späť do jamy, čo ponechá malú dierku na výsadbu samotnej rastliny.

Dátumy vylodenia

Sadenice clematis pestované v nádobe sa vysádzajú v kvetinovom záhrade v máji, keď sa pôda zahreje na 10 stupňov Celzia, na ulici sa zapáli teplé počasie a hrozí nebezpečenstvo nočných mrazov. Koniec apríla môže byť vysadený Rhizome s výhonkom s dĺžkou 20 cm a zostávajúcimi 2-3 púčikmi po prerezávaní. V južných oblastiach je delenka vysadená na kvetinovej záhrade na jeseň (od konca septembra do začiatku novembra), 1 mesiac pred začiatkom mrazu.

Schéma pristátia

2-4 týždne pred výsadbou klematis pripraví Rouge Cardinal jamu. Trvá nejaký čas, kým sa Zem trochu usadí. Diera je vykopaná 65 cm hlboká a 55 cm široká. Pôda je obohatená o humus, zriedená rašelinou alebo pieskom. Na dno diery sa ako drenáž naleje desať centimetrová vrstva kamienkov. Potom sa položí úrodná pôda.

 pristátie v diere

Pred výsadbou je potrebné nainštalovať podporu pre lezenie viniča. V prípade silného vetra podporí plamienok. Je nežiaduce zasadiť rastlinu blízko steny domu, výhodne vo vzdialenosti 30 - 50 centimetrov. Voda tečúca zo strechy by nemala padať na kríky. Voľná ​​plocha vo vzdialenosti 1-1,5 metra je ponechaná na susednom závode.

Sadenice z kvetináča spolu s hrudkou zeme sa opatrne prenesú do predtým pripravenej diery. Stonka je pokrytá zemou až po prvú internódiu. Po výsadbe sa pod krík naleje vedro s vodou. Ak sa pôda v blízkosti kríkov v priebehu času previsne, musíte pridať nejakú zem. Keď je rez vysadený, korene sú spolu s výhonkom hlboko ponorené do pôdy. Koreňový golier by mal byť 5 až 8 centimetrov pod povrchom pôdy. Na vrchole by mala zostať iba horná časť sadenice.

Pravidlá starostlivosti

Clematis Rouge Cardinal je nenápadná kultúra. V prípade nerešpektovania pravidiel poľnohospodárskej technológie však môže kvitnúť zle, pučať alebo upúšťať púčiky. Na jar, na začiatku rastu, sú vinice nasmerované správnym smerom, nútené zvlniť sa okolo podpery, zviazané. Ak sa tak nestane, rastúce vetvy sa preplietajú alebo napínajú zbytočným smerom.

kvetina plamienok

zalievanie

Po výsadbe by sa klematis mal pravidelne zalievať. Raz týždenne nalejte pod krík vedro vody. Dospelá rastlina je napojená iba v suchom počasí. Počas zavlažovania je vhodné nenechať prúd vody preniknúť do stredu puzdra.

Vrchný dresing

Clematis Rouge Cardinal dokonale reaguje na zavedenie organických látok a všetkých druhov minerálnych hnojív. Krík sa podáva 3 až 3krát za sezónu. Ak Clematis rastie na zlej pôde, kompost alebo zhnitá humus sa môžu na jar vyliať pod krík. Organické a minerálne obväzy sa neaplikujú súčasne, pozoruje sa interval 10 - 14 dní.

V lete, raz mesačne, sa lístie postrieka roztokom močoviny (1 čajová lyžička na 10 litrov usadenej vody). Pred kvitnutím môžu byť kríky zavlažované roztokom kyseliny boritej (2 gramy na 10 litrov kvapaliny) a pridané slabým roztokom manganistanu draselného. V lete sa klematis hnojí superfosfátom a síranom draselným (35 gramov na 10 litrov vody).

 roztok močoviny

Plevelenie a uvoľňovanie

Po zalievaní je potrebné trochu uvoľniť pôdu pri kríkoch, odstrániť burinu. Na ochranu koreňov pred prehriatím sa v horúcom počasí odporúča mulčovať pôdu v blízkosti plamienok rašelinou alebo pilinami.

Orezové skupiny

O Clematis sa musí neustále starať. Počas leta odstraňujte sušené alebo zlomené výhonky. Pomocou prerezávania regulujú výšku kríka. Ak stlačíte hlavný kmeň, môžete zastaviť jeho rast a stimulovať rozvoj vedľajších výhonkov. Správne jesenné orezanie kríka je veľmi dôležité. Všetky odrody klematis sú rozdelené do 3 skupín podľa spôsobu jesenného prerezávania. Rouge Cardinal patrí do tretej skupiny.

Prvý

Clematis, ktorý kvitne na výhonkoch z minulého roka, sa pred začiatkom zimy neprerezáva. Tieto rastliny sa na jeseň iba skrátia. Koniec koncov, konáre, ktoré sa rozrástli v novej sezóne, zriedka vytvárajú púčiky. Prvá skupina zahŕňa veľkoplodné, alpské, horské, sibírske klematis. Na zimu sú odrody odolné proti mrazu ponechané na podpere bez prístrešia a hybridy sú ohnuté k zemi a izolované.

formatívne prerezávanie

Druhy

Clematis, ktorý kvitne na minuloročných výhonkoch a na nových pobočkách, patrí do druhej prerezávacej skupiny. V lete sa staré výhonky odstránia po ukončení kvitnutia a koncom jesene sa mladé vetvy skrátia o tretinu. Pred zimou je rastlina ohnutá k zemi a izolovaná. Do druhej skupiny patrí Clematis Patens, Florida, Lanuginoza.

tretina

Táto metóda prerezávania je vhodná pre klematis Rouge Cardinal. Na jeseň sú výhonky úplne odrezané. Ponechajte iba malé stonky dlhé 20 centimetrov s párom púčikov. Na jar budúceho roka pribudnú nové výhonky, v polovici leta na nich kvitnú kvety. Clematis, ktoré sú úplne vyrezané pred zimou, sú húževnatejšie. Výhonky takýchto rastlín sa nemusia skladovať až do budúceho obdobia alebo izolovať. Do tretej skupiny patria Zhakmanov plamienok, Intergrifolia, Vititsella.

odstrániť stonky

Prístrešok na zimu

Korene zostávajúce v zemi a stonky s nízkym rezom sú zakryté tesne pred zimou. Vonku by malo mrznúť. Spodná časť kríka je posypaná rašelinou s humusom, pilinami, suchým listom. V zime sa na miesto, kde sa klematis zimuje, pridáva viac snehu. Odstránia úkryt na jar, keď sa sneh roztopí.

Choroby a hlavní škodcovia

Clematis Rouge Cardinal môže ochorieť antracózou, hnilobou, fusáriom, múčnatkou, hrdzou. Nesprávna starostlivosť, nedostatok živín v pôde, daždivé a chladné počasie môžu spôsobiť plesňové a bakteriálne choroby. Na jar sa odporúča vykonávať preventívne chemické ošetrenie rastlín.

Po roztopení snehu, pred objavením výhonkov, sa pôda môže zalievať vápenným mliekom (210 gramov vápna na 10 litrov vody).

Na ochranu proti hubovým chorobám sa používajú fungicídy: Maxim, Skor, Horus, Quadris, Radomil. Za horúceho počasia je ker napadnutý hmyzím škodcom. Sú chránení pred preventívnou liečbou insekticídmi (Aktellik, Aktara).

balík Maxim

Fusarium

Fusáriové vädnutie je spôsobené plesňami, ktoré žijú v pôde. Infikujú korene, prenikajú do cievneho systému, rastú, upchávajú ho mycéliom. Chorá rastlina rýchlo stráca sviežosť, vädne, vyschne. Na prevenciu chorôb na jar sa Zem zalieva roztokom medi alebo železa, v lete sa pod krík naleje roztok trichodermínu.

Wilt

Plesňová infekcia ovplyvňujúca korene a výhonky klematis. Kauzatívny agens je v pôde, preniká cez korene do kmeňa, upcháva vnútorné cievy a narušuje ich priepustnosť. Živiny nejdú hore, rastlina začína vädnúť a vyschnúť. Rastlina postihnutá hubou sa nedá zachrániť.

Na jar sa prijímajú preventívne opatrenia na zníženie pravdepodobnosti plesňovej choroby.Pôda sa zalieva roztokom manganistanu draselného, ​​Fundazolu, Trichodermínu, síranu meďnatého alebo Bordeauxovej kvapaliny.

plesňové infekcie

Roztoč pavúk

Drobný červenkastý hmyz, ktorý prepletá sieť na zadnej strane listu. V horúcich dňoch sa stáva aktívnejšou. Živí sa rastlinnou šťavou, ktorá spôsobuje, že listy žltnú a púčiky vyschnú. Insekticídy chránia pred roztočmi: Actellik, Karbofos, Inta-Vir.

Predný pohľad

Malý dvojkrídlový hmyz, ktorého larvy sa živia klematisovými listami, vytvára v nich rozvetvený systém pasáží. Integrita listov listu je narušená, a preto listy vädnú a spadnú. Clematis z múch môžete uložiť pomocou pasce (lepiaca páska). Ako preventívne opatrenie sa na listy postriekajú insekticídy (Aktara, Konfidor, Mospilan).

Thrips

Je to malý hmyz s podlhovastým tmavohnedým telom. Larvy a dospelí sa živia rastlinnou šťavou. Hmyz žije v pôde. Pri hľadaní jedla lezú plamienky. Škvrny na listoch, žltnutie listov naznačujú životnú aktivitu hmyzu. Insekticídy okrem tripsov: Actellik, Fufanon, Aktara, Marathon, Ortin.

hmyzový škodca

hlísty

Mikroskopické červy žijúce v zemi. Hmyz poškodzuje koreňový systém klematis. Na koreňoch sa objavujú hnedé opuchy, ktoré spôsobujú hnitie, ktoré spôsobuje, že krík vyzerá ako poklesnutý, prestane rásť a vädne. Listy Clematis môžu napadnúť iný druh týchto hmyzov - háďatká listové. Životne dôležitá aktivita škodcov vedie k vysušeniu a odumretiu listov. Prípravy sa ukladajú z nematód: BI-58, Rogor, Dimethoat.

rozmnožovanie

Clematis Rouge Cardinal sa propaguje hlavne vegetatívnym spôsobom. Odrody s veľkým kvetom nemôžu byť pestované zo semien, pretože nové rastliny si neponechávajú dedičné vlastnosti materskej kultúry.

Delenie puzdra

Táto metóda sa používa na omladenie kríka. S vekom začína Clematis Rouge Cardinal zle kvitnúť a stráca svoj dekoratívny efekt. Puzdro je rozdelené na jar, až kým sa puky nezačnú pohybovať, alebo na jeseň - po odkvitnutí. Na rozdelenie je vybraný ker 5-8 rokov. Celá časť zeme sa odreže a na základni zostanú iba krátke výhonky s vegetatívnymi púčikmi.

rozdelenie kríka

Bush sa vykopal, korene sa oddelili od zeme a nožom sa rozdelili na niekoľko divízií. Každá časť by mala mať výhonok s púčikmi a dostatok koreňov. Z každej delenky rastie nezávislá rastlina.

vrstvy

V lete je zarastená dolná bočná stonka ohnutá k povrchu zeme a posypaná zemou. Vrch je vybratý. V druhom roku bude vetva zarastená koreňmi, môže byť odrezaná z materskej rastliny a vznikajúce mladé výhonky s koreňmi musia byť presadené na nové miesto.

výstrižky

V lete sa z rastliny odrežú mierne lignifikované odrezky s dĺžkou 10 až 12 centimetrov, listy sa odtrhnú a umiestnia do vody s Kornevinom alebo Heteroauxínom. Potom sa vetvičky prilepia na vlhký substrát piesočnatej rašeliny a na vrch sa prikryjú plastovou fľašou. Keď sa odrezky zakorenia, presadia sa na trvalé miesto.

odrezky kvetov

Aplikácia v krajinnom dizajne

Clematis Rouge Cardinal sa pestuje na vertikálne záhradníctvo záhradného pozemku, stien domov, plotov, balkónov, terás, pergol, altánov. Húževnatá liána dokáže chytiť akúkoľvek oporu, oblúk a vyliezť na strom. Rastlina sa môže pestovať v nádobách, na balkónoch a lodžiách. Pri náležitej starostlivosti môže plamienok rásť na jednom mieste 10 až 20 rokov.

recenzia

Valentina, 47 rokov.

„Clematis Rouge Cardinal pestujem už asi 9 rokov. Počas leta sa vinič tiahne do výšky 2,45 metra, kvitne hojne. Na jeseň som odrezal stonky, nechal výhonky 20 centimetrov vysoký a posypeme ich zemou. Kvetina dobre zime, a na jar, stimulovať rast, kŕmim ho dusíkom. ““

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica