Opis a pestovanie odrody Varshavska Nike clematis, odrezávanej skupiny

Odroda Varshavska Nike clematis je jednou z najzaujímavejších odrôd, úspech poľských záhradníkov. Pri pestovaní je kultúra jednoduchá, vhodná pre neskúsených letných obyvateľov alebo skúsených záhradníkov. Pre úspešné pestovanie kvetov sa musíte zoznámiť s agrotechnickými nuansami.

Opis a vlastnosti

Clematis warszawska nike choval katolícky mních z Poľska S. Franczak. Na jednu teplú noc rastie dĺžka liána o 10 cm. Na 1 sezónu tvorí kvet 1 - 5 výhonkov. Kvetenstvo je zamatovo veľké, plné, plné farby zrelých čerešní s priemerom 17 cm.

Kvety vyzerajú očarujúce vďaka veľkým tyčinkám v kontrastnom svetelnom tóne. Púčiky na slnku dlho nezmiznú. Listy sú pokrčené, zelené, vejčité. Počas leta kvitnú planéty 2-krát. Proces sa začína v júni a trvá do konca jesene. Rastlina vydrží mrazy až do -35.

pristávacia

Clematis by sa mal pestovať na záhrade na jar alebo na jeseň, ale teplota vzduchu by nemala klesnúť pod +10 stupňov. Predtým sa sadenice skúmajú z hľadiska poškodenia, príznakov útokov chrobákov. Môžete ich dať do roztoku Epínu alebo Matadora, ktorý stimuluje vývoj odnoží na 2 hodiny a potom ich vysušte. Je dôležité zvoliť správne miesto, pripraviť pôdu, dodržiavať algoritmus výsadby.

Požiadavky na miesto

Odporúča sa zasadiť klematis na južných stranách plotov alebo budov, vo veľkých kvetináčoch. Môžete ho tiež umiestniť na vytvorené kužele alebo staré stromy. Miesto by malo byť slnečné, pokojné, ale urobí to čiastočný tieň.

Výber a príprava pôdy

Pôda by mala byť úrodná, ľahká, mierne zásaditá. Do chudobnej pôdy pridajte 1 vedro rašeliny alebo piesku, 2 až 3 vedrá kompostu, 150 g superfosfátu a 400 g dolomitovej múky. Zložky dôkladne premiešajte. Je vhodné hnojiť pôdu 1,5 až 2 mesiace pred výsadbou.

Trieda Varshavska Nike

načasovanie

V regiónoch s chladnou klímou sa výsadba uskutočňuje koncom apríla alebo začiatkom mája. Jarná sadenice by mala mať viac ako 1 stonku. Na juhu je možné pestovať liana v septembri pred mrazom.

Schéma pristátia

Na plamienok sa pripraví otvor s rozmermi 60 x 60 cm a na dno sa naleje drenážna vrstva. Otvor je vyplnený pôdou s pridaním kompostu alebo zhnitého hnoja, 2 lyžice. popol. Výživové kompozície sú dôkladne premiešané. Spodná časť, na ktorej je umiestnená sadenice, sa vytvorí kopca. Je zasypaný pod úrovňou pôdy o 10 cm. Keď je plamienok umiestnený do diery, jeho podzemok sa šíri a rozprestiera po pôde. Po celé leto sa do výklenku nalieva zem.Ak sa plánuje výsadba ďalších plodín vedľa kvetu, dodržujte medzi nimi vzdialenosť 70 cm.

Starostlivosť

Nie je ťažké sa starať o klematis, vyžaduje sa iba včasné zalievanie, kŕmenie, uvoľnenie, prerezávanie, podpora. Liana sa tiež postrieka insekticídmi, fungicídmi škodlivých chrobákov a chorôb.

plamienok pri strome

zalievanie

Clematis sa zavlažuje raz týždenne usadenou vodou. V teple sa zalievanie zvýši až 2-3 krát za 7 dní. Mladé sadenice potrebujú súčasne 20 litrov vody, dospelí - 40 litrov. Je nemožné, aby sa tekutina dostala na listy, čo vyvoláva šírenie húb. Optimálne zorganizujte podzemné zavlažovanie. Zavlažujte pri koreňoch a ustupujte od stredu 30 cm.

Vrchný dresing

Hnojiť počas celého vegetačného obdobia. Keď bola vinica pokrytá zhnitým hnojom, bude táto vrchná úprava postačovať na celé obdobie rastu. V iných situáciách je rastlina napájaná univerzálnymi zlúčeninami, ako je „Kemir“, tiež dusičnanom amónnym, látkami fosforu a draslíka.

vrchný dresing v vedre

Uvoľnenie a mulčovanie

Vďaka burine je zem nasýtená kyslíkom, burina sa odstráni, podzemok sa vyvíja lepšie. Prvé uvoľnenie sa uskutoční v marci na mokrej pôde. Potom sa pokryje kompostom z padlých listov, humusu, kompostu, drevnej štiepky. Manipulácia zachováva vlhkosť, uvoľňovanie pôdy. Naneste vrstvu bez toho, aby ste sa dotýkali vetiev, aby nedošlo k plesňovým infekciám. Dusík sa pridáva do zeme paralelne.

Orezávacia skupina

Clematis Varshavska Nike patrí do 2-3 odrezávacích skupín. Procedúra sa vykonáva dvakrát, po prvom peľi, sa letné výhonky rezajú v lete. Stonky sa vyrezávajú druhýkrát a ponechávajú ich 1,5 metra po úplnom vädnutí. Potom je klematis pokrytý na zimu. Môžete sa tiež uchýliť k tretej orezávacej skupine. Na jeseň, v novembri, sú všetky výhonky rezané, mali by zostať dlhé 15 - 20 cm. Pri oboch odrezaných skupinách kvitnú rastliny s rovnakou intenzitou. Pragmaticky ho rozrezať podľa pravidiel tretej skupiny.

orezávacia skupina

podpora

Clematis Varshavska Nike potrebuje kovovú alebo drevenú podperu s roztiahnutou železnou sieťou, nylonové konáre. V obchode si môžete kúpiť hotové tapisérie alebo sa sami stavať.

Ochrana pred chorobami a škodcami

Clematis sú najcitlivejšie na plesňové infekcie. Ich vädnutie vyvolávajú 2 druhy - rod Fusarium a Phomopsis. Ovplyvnené sú listy, stonky a výhonky. Poškodené časti sa musia odstrániť, spáliť, ošetriť fungicídmi. Ak je krík silne infikovaný, je vykopaný a spálený.

  1. Clematis je niekedy vystavený šedej hnilobe, ktorá sa prejavuje ako hnedé škvrny na výhonkoch a listoch. Ochorenie sa vyvíja v období dažďov. Odstráňte hnilobu postrekom a zalievaním Fundazolom.
  2. Prášková pleseň sa objavuje ako belavý kvet na listoch a výhonkoch. Na odstránenie použite roztok 30 g síranu meďnatého, 300 g mydla, ktoré sú rozpustené v 10 litroch vody.
  3. Hrdza napáda listnaté výhonky. Odstránia sa a zostávajúce časti rastliny sa postriekajú 2% Bordeauxovou kvapalinou.
  4. Vírusové patológie sa zriedkavo vyvíjajú pri klematisu, nemôžu sa liečiť, rastlina je spálená. Medzi bežné vírusové ochorenia patrí žltá mozaika listov.
  5. Zriedkavo sú listy napadnuté koreňovými červami alebo háďatkami listov. Rastlina vädne, ohýba sa. Zahusťovacie formy na koreňoch. Škodlivé chrobáky sa privádzajú z burín alebo z pôdy.

Na prevenciu chorôb sa vedľa klematisu vysadzujú hmyzie útoky, kôpor, petržlen, koriander, nechtík, nechtík lekársky.

liek Fundazol

rozmnožovanie

Clematis sa výhodne množia vegetatívne pomocou rôznych častí. Existuje aj niekoľko metód šľachtenia.

  1. Zelené odrezky. Výstrely sa odrezávajú od dospelých klematis vo fáze tvorby púčikov. Vezmite materiál zo stredu rastliny s 1 uzlom. Môžete odrezať nie viac ako 1/3 dielu.Čapíky sa ošetrujú v roztokoch stimulujúcich rast a klíčia v nádobách s rašelinou alebo pieskom.
  2. Vrstiev. Na jeseň je jeden z výhonkov pritlačený k zemi a posypaný. Keď klíčia jednotlivé vetvy, sú oddelené a pestované.
  3. Delenie kríkov. Vezmite klematis vo veku 5 až 6 rokov. Mali by byť úplne vykopané, podzemok by mal byť rozdelený. Táto metóda šľachtenia je najvýhodnejšia.

Semená Clematis sa ťažko množia, existuje vysoké riziko, že sa získajú odlišné rastliny.

Použitie v krajinnom dizajne

Clematis sa vysadzuje pozdĺž plotov, zdobia sa ním oblúky, garáže a tŕne. V okolí môžete vysadiť viacročné trávy, trpasličí stromy. Rastlina je v harmónii s kvetmi svetlých odtieňov.

záhradný dizajn

recenzia

Clematis Warsaw Night získal od záhradníkov veľa pozitívnych recenzií. Niektoré z nich sú uvedené nižšie.

Anastasia Bugaeva, 48 rokov, Priluki.

Ahoj! Nike Varshavska Clematis pestujem na záhrade viac ako 5 rokov. Garáž zdobí rastlina neuveriteľnej krásy. Starostlivosť o neho je jednoduchá, zriedka vystavená chorobám.

Ruzanna Sergeeva, 51 rokov, Krasnodar.

Ahoj všetkým! Varšavská noc sa o klematis dozvedela z internetu a rozhodla sa kúpiť sadenice. Rastlina úspešne zakorenila, kvitla s bohatými fialovými kvetmi. Každému odporúčam klematis na chov.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica