Opis odrody plamienok, kultivácie a starostlivosti o odrody Ville de Lyon

Clematis milujú najmä pestovatelia kvetín pre dekoratívne pestré farby kvetov. Jedným z požadovaných predstaviteľov blatouchov, ktorý úspešne zakorenil v ruských domácnostiach a letných chatkách, je plamienok odrody Ville de Lyon. Kultúra sa vyznačuje veľkými kvetmi, dlhým kvetom, odolnosťou voči hubovým chorobám.

Opis a vlastnosti

"Kráľ" Liana Clematis Ville de Lyon dorastá do 4 m. Hnedé mladé výhonky s vekom sfarbujú do hneda. Kvety sú karmínovo červené a neskôr purpurové, skladajú sa z 5 až 7 lístkov, v strede sú našuchorené žlté tyčinky. Dosah v priemere 16 cm Zelené listy v tvare srdca sú omnoho menšie ako kvetenstvo.

Kvitnúca kultúra sa začína v júli a trvá do začiatku jesenného chladného počasia. Hybridná Ville de Lyon patrí k odrodám kríkov, produkuje až 15 výhonkov.

Z charakteristiky rastliny záhradníci odlišujú mrazuvzdornosť, ktorá vedie k zimovaniu v mieste výsadby. Vytrvalá bush je odolná voči plesňovým spórám, ktorú milenci kvetov oceňujú za nenáročnosť na zalievanie, čo dáva tejto stránke jedinečný vzhľad.

Pôvodný príbeh Ville de Lyon

V Európe pestovatelia kvetín pestujú plamienok päť storočí. V Rusku sa móda pre kvitnúce rastliny objavila v 50. rokoch minulého storočia.

Odroda Ville de Lyon, jasná predstaviteľka plamienok, bola získaná francúzskym šľachtiteľom Morelom pred viac ako 120 rokmi, ale stále zostáva relevantná, nájdená v európskych, ruských, bieloruských a ukrajinských záhradách.

kvetina Ville de Lyon

pristávacia

Pred výsadbou si rastliny vyberú vhodné miesto na stavenisku, pripravia pôdu a postarajú sa o podporu, na ktorej sa vinič krúti. Pre normálnu kultúru vegetácie a kvitnutia sa vyžaduje technológia výsadby.

Požiadavky na miesto

Clematis Ville de Lyon prosperuje na sypkých úrodných pôdach s neutrálnou acidobázickou rovnováhou. Rastlina miluje slnečné lúče ráno a večer, ale do poludnia netolerantná. Na slnku, lístky blednú, strácajú jas.

Na kultiváciu plamienok Ville de Lyon si vybrali miesto blízko podpory chránené pred nárazmi vetra, ktoré môžu zlomiť vinič. V južných oblastiach sa odporúča vytvoriť čiastočnú tieňovú kultúru na zemi av dolnej časti kríkov, v blízkosti pestovať nízke rastliny.

miestne pestované

Výber a príprava pôdy

Pre výsadbu plamienok zvoľte mierne zásadité alebo neutrálne hlinité. Zvýšená kyslosť sa neutralizuje haseným vápnom v pomere 25 - 50 kg na sto metrov štvorcových, dolomitová múka - 350 - 500 g na 1 m2. m.

Pôda nie je vhodná pre kultúru s prevahou rašeliny a polohou zdroja podzemnej vody nad 1,5 metra od povrchu.

Optimálny podklad pre trvalé kríky pozostáva zo štyroch častí záhradnej pôdy, kompostu a jednej časti piesku.

príprava pôdy

Schéma pristátia

Clematis Ville de Lyon sa pestuje v apríli až máji pred začiatkom vegetačného obdobia alebo na jeseň po ukončení rastu zelenej hmoty koncom septembra a začiatkom októbra.

Na mesiac pripravte výsadbovú jamu v tvare kocky s hĺbkou 60 cm a šírkou 50 cm. Úrodná vrstva sa zmieša s vedierkom kompostu alebo humusu, pridajte 2 lyžice. l. síran draselný, rovnaké množstvo superfosfátu.

Technológia výsadby Clematis:

 • na dne jamy je vybudovaná hlinená vyvýšenina;
 • sadenice sú spustené a rozširujú korene pozdĺž svahov vyvýšenia;
 • prehĺbiť rastlinu tak, aby bol rastový puk dolnej internódy prehĺbený o 8 cm;
 • napojená;
 • korene posypeme pieskom zmiešaným s popolom, na vrch pridajte hnojený pripravený substrát;
 • re-napojená.

Pri výsadbe viacerých rastlín súčasne udržiavajte vzdialenosť 80 - 100 cm, ktoré ustupujú od steny o 50 cm a zabezpečujú, aby voda stekajúca zo strechy neklesla na plodinu.

Ak je pôda v mieste ťažká a pôda pripravená na výsadbu kultúry je voľná, nemôžete dodatočne vytvoriť drenážnu vrstvu v jame, pretože v tomto mieste sa bude hromadiť vlhkosť z celej záhrady..

pristátie v diere

podpora

Aby sa nepoškodili korene klematis Ville de Lyon, podpora sa inštaluje pred výsadbou. Zariadenie sa kupuje hotové alebo vyrobené samostatne.

Požiadavky na podporu:

 • výška od dvoch, šírka od jedného a pol metra;
 • sila, spoľahlivosť;
 • udržateľnosť;
 • zapadajú do celkového dizajnu;
 • dekoratívnosť.

Ak sú mreže na klematis inštalované pozdĺž fasády domu, potom v zime, keď rastlina spí, by nemali kaziť vzhľad budovy. Okrem mreží sú oblúky vyrobené z PVC rúrok. Odolné kované kovové podpery.

Jednou z možností, ktorá nie je náročná na pracovnú silu, je kopanie do dvoch drevených stĺpikov, ktoré medzi nimi ťahajú a zaisťujú galvanizované pletivo. Urobia to ešte ľahšie - na stenu altánku sa vťahujú nechty a ťahá sa silné povraz, po ktorom sa vinič utkáva.

kvitnúce na podložke

mulčovanie

Na udržanie tepla a vlhkosti sa kultúra po vysadení a na jar po uvoľnení odstráni burina. Na juhu chránia pôdu pred prehriatím s 5-centimetrovou vrstvou sena a piesku av oblastiach s miernym podnebím a nedostatočne teplými letami sa ako mulč používajú vermikulit a humus.

Pravidlá starostlivosti

Starostlivosť o Ville de Lyon clematis zahŕňa oplodnenie počas vegetačného obdobia, zavlažovanie, prerezávanie, ochranu pred škodcami a chorobami. V oblastiach, kde mrazy prekračujú teplotnú značku -20 ° C, si kultúra vyžaduje izoláciu.

Vrchný dresing

Hnojivá používané počas výsadby sú dostatočné pre kultúru počas prvých 3 rokov. Od štvrtého roku kŕmim klematis štyrikrát za sezónu.

Na jar, na začiatku vegetačného obdobia, sa na rýchly rast výhonkov používajú roztoky mulleínu alebo kuracieho trusu. Po dvoch týždňoch použite močovinu.

mulleínový roztok

Pred kvitnutím klematis sa do pôdy aplikujú komplexné hnojivá vrátane dusíka, draslíka a fosforu. Nitrophoska je vhodná na letné kŕmenie plodín.

Aby sa zvýšila zimná mrazivosť na jeseň, naleje sa 500 g popola zmiešaného s humusom pod každý krík plamienok.

zalievanie

Clematis sa zavlažuje raz týždenne. Potreba vlhkosti je určená úrovňou suchosti substrátu v hĺbke 20 cm. Aby voda dosiahla korene, zahrabané 60 cm, ustúpili od základne o 30 cm od kríka a vykopali malú drážku, do ktorej sa dodáva vlhkosť.

Ďalším spôsobom, ako účinne zavlažovať plodinu, je voda cez drenážne otvory prázdnych kvetináčov zahrabaných v kruhu, ktorý je zarovnaný s povrchom.

Príprava na zimu

Stonky klematis Ville de Lyon sú na jeseň úplne rezané, takže nie sú potrebné žiadne rámy. Ak sú zimy v tejto oblasti mierne, stačí zalesniť pôdu okolo vytrvalého konope padajúcimi listami, senom, humusom.

Ak v zime teplomer klesne pod značku -20 ° C, nad koreň kultúry sa umiestni drevená alebo plastová krabica obrátená hore dnom a horná časť sa izoluje pytlovinami a smrekovými konármi. Aby sa zabránilo zahmlievaniu koreňa, sú v skrinke urobené otvory na vetranie.

rastlina pod snehom

prerezávanie

Vzhľadom k tomu, clematis kvitne na viničoch súčasného roka, všetky výhonky kríka sú odstránené na jeseň. Nechajte koreňovú časť vysoká 15 cm.

Na jar sa vykonáva orezávanie, aby sa stimulovalo kvitnutie. Zarastené stonky kultúry sa skrátia a zostávajú 7 cm od horných púčikov.

Clematis kvitne úplne v treťom roku. Preto sa počas prvých dvoch rokov počas vegetačného obdobia odporúča odstraňovať vytvorené púčiky, aby sa zlepšil vývoj koreňového systému.

Choroby a škodcovia

Napriek rezistencii klematis na vírusy a plesňové spóry je rastlina náchylná na ochorenie fusárií, múčnatku a vädnutie. Na škodcov je kultúra častejšie napadnutá slimákmi, voškami, roztočmi. Veľké škody na rastline sú spôsobené larvami motýľov, nematódami.

klematis pri chorobe

Fusarium

S vädnutím fusária začína infekcia kultúry spodnou časťou viniča. Vzniknuté mycélium upcháva vodivé kanály klematisu, metabolizmus je narušený, listy vyschnú po celom výhonku. Najprv okraje listových dosiek zhnednú, potom huba zachytí celý list.

Na rozvoj spór je potrebná stabilná teplota nad + 20 ° C a vysoká vlhkosť, preto sú v druhej polovici júna alebo júla viditeľné znaky fusária.

Na boj s touto chorobou sa vyrezaná poškodená liana odstráni a rastlina sa ošetrí Previkurom.

Múčnatka

Biely kvet, podobný rozptýlenej múke, pokrýva listy, kvety, výhonky plamienok. Rastliny sa hnijú, odumierajú. Kultúra prestane rásť a kvitne.

Pripraví sa roztok na ošetrenie hybridu Ville de Lyon. Rozdrvená tyčinka pracieho mydla sa umiestni do vedra s vodou a pridá sa 30 g síranu meďnatého. Po odstránení mŕtvych častí sa rastlina postrieka pripraveným produktom.

plak na listoch

Wilt

Vädnutie kultúry Phomopsis začína hnitím koreňa, blokovaním kanálov na dodávanie živín iným orgánom v stonke. Malé čierne bodky sa objavujú na listoch plamienok, kde sú sústredené spóry. Latentná huba sa počas kvitnutia na rastline aktívne vyvíja a rozmnožuje, ovplyvňuje kvety, vinič a lístie.

Ochorenie je nákazlivé a nereaguje na liečbu. Mŕtve odrody viniča sú vystrihnuté pri koreňoch, zvyšné sú ošetrené základom. Pred vysadením mladých kríkov sa pôda ošetrí trichodermínom.

hlísty

Mikroskopické škrkavky veľkosti 1 mm infikujú plamienok úplne Ville de Lyon - korene odumierajú, listy a kvety sa zmenšujú.

Zatiaľ neboli vyvinuté žiadne účinné metódy ničenia škodcov, takže plodina je odstránená a spálená. Výmena pôdy neposkytuje 100% záruku, že mladé plaméty nebudú trpieť rovnakým osudom.

červami na koreňoch

Motýle a mory

Rastlina sa nebojí samotných motýľov, ale ich lariev, ktoré jedia zelené listy, ktoré sa následne stočia. Poškodenie spôsobené motýľmi a krvavými červami inhibuje normálny vývoj klematis.

Pomáha predchádzať invázii húsenice ošetrením plodiny insekticídmi pred pučaním.

Slimáky a slimáky

Škodcovia parazitujú na klematisách počas vegetačného obdobia, jedia listy, puky, brzdia vývoj rastlín. Slimáky, slimáky sa zbierajú ručne, kladú sa pasce a návnady.

Aby bolo pre mäkkýše ťažšie vyliezť vinič, buriny sa pravidelne burú.Rozptýlené pod puzdrom znamená metaldehyd, popol, vápno, superfosfát.

škodca slimákom

Vošky a roztoče

Kvôli malej veľkosti vošiek a roztočov je ich prítomnosť na klematis Ville de Lyon určená lepkavou vrstvou a pavučinou na listoch.

Na vystrašenie hmyzu sa v blízkosti striekajú kultúrne kríky striekaním cesnaku alebo paliny, pyretrum, cibuľa a cesnak. Z hotových príprav je bezpečný Fitoverm účinný alebo rýchlo pôsobiaci Actellik, Antiklesch, Akarin.

rozmnožovanie

Clematis sa propaguje sexuálne a vegetatívne. Výsadba semenami nezaručuje, že plodina porastie s odrodovými vlastnosťami materskej rastliny. Záhradníci častejšie používajú vegetatívny spôsob, ktorý je menej náročný na prácu a je spoľahlivý.

pripravené kvety

Delenie puzdra

Clematis s zarasteným koreňovým systémom je pochovaný na jednej strane, časť koreňa s dvoma alebo tromi výhonkami je oddelená lopatou. Mladá rastlina sa pred reprodukciou úplne odstráni zo zeme.

Delenka sa okamžite vysadí do pripravenej jamy.

Táto metóda sa považuje za najjednoduchšiu a najrýchlejšiu, ale nie je možné získať veľa nových rastlín od dospelého kríka..

vrstvy

Vykopajte drážky 5 cm pre vybrané výhonky plamienok. Vinice sa kladú pozdĺž drážok, upevnené kovovými alebo drevenými konzolami, pokryté úrodným substrátom, napojené.

Počas sezóny rastú mladé výhonky Ville de Lyon clematis s koreňmi, ktoré sa na jeseň mulčujú. Transplantácia na trvalé miesto sa vykonáva v apríli až máji budúceho roka.

Metóda rozmnožovania vrstvením je dlhá, poskytuje však niekoľko rastlín naraz.

hotové vrstvenie

výstrižky

Clematis sa množia odrezkami v júni počas pučiaceho obdobia. Vystrihnite strednú časť výhonku mladého kríka 2-3 roky. Segmenty orežte o niečo väčšie ako jedna internodia tak, aby 2 cm zostali na vrchu a 3 až 4 cm pod internodou.

Stopka sa umiestni do Kornevinovho roztoku, vysadeného v samostatnom pohári. Proces zakorenenia trvá tri mesiace.

Seeds

Semená dozrievajú 90 dní po zastavení kvitnutia. Klimatické podmienky vo väčšine ruských regiónov bránia vytvoreniu plnohodnotného sadivového materiálu. V tomto prípade sa vetva s ovocím umiestni do nádoby s vodou a umiestni sa na parapet, až kým sa nevytvoria upravené semená.

semená dostali

Po zbere sa semená plamienok umiestnia do chladničky na stratifikáciu na 3 mesiace. Vysadené na otvorenom priestranstve na jar alebo na jeseň. V druhom prípade je miesto pristátia mulčované. Clematis Ville de Lyon kvitne v treťom roku.

Aplikácia v krajinnom dizajne

Usadlosť a letné chaty sú tradične zdobené plamienkami, curlingom na pergolách, mrežami. Rastliny s veľkým kvetom zdobia fasády domov, altány, špeciálne postavené oblúky. Clematis Ville de Lyon sa používa ako živý plot, ktorý umožňuje, aby plodiny prúdili pozdĺž rastlín sieťoviny a výsadby vo vzdialenosti 80 cm od seba.

Po zozbieraní niekoľkých odrôd, ktoré kvitnú v rôznom čase, môžete obdivovať rôzne farby kvetov, svieže zelené listy od jari do neskorej jesene.

ozdoby na záhrade

Clematis sa používa nielen ako rastlina na pozadí, ale za účasti sa tiež zbierajú aranžmány kvetov..

Ruže krútiace sa z rôznych strán na oblúkoch, pyramídach vysadených ako živý plot, vedľa nej vyzerajú harmonicky.

Kultúra je kombinovaná s hroznom, zimolezom, citrónovou trávou, hortenziou. Staré kmene mŕtvych stromov sú maskované plamienkami. Kvitnúca rastlina vyzerá priaznivo na pozadí ihličnanov.

Kvetinárstva na svojich pozemkoch častejšie rozpoznávajú planétky s veľkými kvetmi. Ville de Lyon je jednou z nich, ktorá priťahuje veľké malé kvety podšálky, ktoré nenechajú nikoho ľahostajným.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica