Opis a charakteristika pravidiel Zhakman clematis, výsadby a starostlivosti

Kultivácia klematis Zhakman má množstvo funkcií. Táto krásna okrasná kultúra je u záhradníkov veľmi obľúbená. Ak chcete uspieť v pestovaní kríka a získať dostatok kvetu, oplatí sa venovať náležitú starostlivosť o rastlinu. Odporúča sa to zaliať včas, nakŕmiť, odrezať. Dôležitá je aj ochrana pred chorobami a škodcami.

Všeobecný opis skupiny

Jedná sa o liana, ktorá dosahuje výšku 4 až 5 metrov. Vyznačuje sa rebrovanou hnedo-šedou stopkou pokrytou páperím. Listy dosahujú 10 centimetrov a sú tmavozelenej farby. Jednotlivé kvety môžu mať rôzne odtiene - ružové, červené, biele, modré, fialové.

V miernom podnebí sa opuch púčikov vyskytuje na konci apríla a listy sa objavujú v prvej polovici mája. Kultúra sa vyznačuje bohatým a dlhým rozkvetom, ku ktorému dochádza v júni až auguste.

Klady a zápory

Medzi výhody kultúry patrí:

 • vynikajúce dekoratívne vlastnosti;
 • rozmanitosť odrôd;
 • nenáročná starostlivosť;
 • možnosť použitia v krajinnom dizajne.

Jedinou nevýhodou kultúry je náchylnosť na určité choroby. Často trpí plesňovými infekciami.

Odrody Clematis skupiny Zhakman

Dnes existuje mnoho druhov Jackmanii clematis. Líšia sa vzhľadom a starostlivosťou.

Zhakmanov plamienok

superba

Toto víno môže dosiahnuť 3 metre. Vyznačuje sa zamatovo fialovými kvetenstvami. V strednej časti je fialový pruh, ktorý s pribúdajúcim kvetom mizne. Odroda sa vyznačuje strednou odolnosťou proti mrazu.

Rouge kardinál

Tento hybrid sa vyznačuje veľkými zamatovými kvetmi bohatého fialového odtieňa so svetlými tyčinkami. Vetvy dosahujú 2 metre. Listové doštičky sú strednej veľkosti a tmavozelenej farby.

Kozmická melódia

Táto viničná ker je schopná dosiahnuť 3 metre. Kríky zahŕňajú 15-30 výhonkov. Každá z nich má 10 - 30 kvetov. Vyznačujú sa diamantovým tvarom a fialovo-čerešňovou farbou.

Kozmická melódia

Luther Burbank

Táto odroda sa vyznačuje veľkými kvetenstvami s priemerom 20 centimetrov. Liana môže dorásť až do 2,5-4 metrov.Kvety sú purpurovo-fialovej farby a majú vlnité lístky.

Anna nemecká

Táto rastlina dosahuje 2,5 metra a je vysoko odolná voči mrazu. Kríky sú schopné odolávať teplotám až -40 stupňov. Kvety sú veľké a svetlo fialové.

Cigánska kráľovná

Táto vínna réva kríkov dorastá do výšky 3,5 metra. Vyznačuje sa mierne zvýšenými púčikmi. Kvety sú tmavofialovej farby a dosahujú 15 centimetrov.

Cigánska kráľovná

Nelly Moser

Je to opadavý liana dosahujúci výšku 2,5 metra. Kvety sú ružovo-fialovej farby. V strede kvetov je jasne ružový pruh. Rastlina je schopná vydržať mrazy až do -35 stupňov.

mesačný svit

Je to energická rastlina, ktorá dosahuje 3 metre. Vyznačuje sa komplexnými listami a krásnymi levanduľovými kvetmi. Kultúra by sa mala pestovať vo všetkých klimatických zónach Ruska.

Texa

Nie je to príliš vysoká rastlina, ktorá umožňuje jej pestovanie v nádobách a pestovanie na balkóne. Kvety majú modrastý odtieň a zvlnené okraje.

biela texa

Ernest Markham

Táto rastlina má krásne karmínové kvety. Táto trvalá vinica dosahuje 3,5 metra a vyznačuje sa odolnosťou proti mrazu až do -35 stupňov. Rastlina má veľké kvety až do 15 centimetrov.

Pestovateľské odporúčania

Ak chcete uspieť v pestovaní plodiny, oplatí sa jej poskytnúť kvalitnú a úplnú starostlivosť.

rastie v kvetináči

Výber a príprava miesta pristátia

Jacqueman's Clematis dobre rastie v blízkosti oblúkov a tŕňov. Nízko rastúce odrody môžu byť vysadené v nádobách a pestované na balkóne.

Pre výsadbu v zemi sa odporúča zvoliť slnečnú plochu. Ale koreňová zóna by mala byť trochu zatienená. Najlepšie je zasadiť plodinu do kopca, aby ste zabránili smrti dlhých koreňov.

Odporúča sa zvoliť správnu pôdu pre rastlinu. Malo by obsahovať tieto komponenty:

 • rašelina;
 • humus;
 • piesok;
 • dolomitová múka;
 • superfosfát.

dolomitová múka

Príprava sadivového materiálu

Pri nákupe plamienok je potrebné zvážiť klímu v regióne. Plánované miesto pristátia je tiež dôležité. Vysoké rastliny sa odporúčajú vysádzať v blízkosti altánkov a podpier, nízke rastliny - je dovolené pestovať na balkóne.

Sadenice by mali byť bez škvŕn, hniloby alebo prejavov vädnutia. V prípade rastlín s uzavretými koreňmi by mala byť pôda čistá a vlhká.

Pred výsadbou sa odporúča:

 1. Sadenice opatrne vyberte z nádob. Z tohto dôvodu by sa pôda mala najskôr napojiť.
 2. Sadenice namočte s otvorenými koreňmi do teplej vody na niekoľko hodín.

sadivový materiál

Výsadbový proces

Veľkosť pristávacích vybraní závisí od objemu zemského hrudku. V priemere sa vyrábajú 60 x 60 x 60 centimetrov.

Pri pestovaní rastlín postupujte takto:

 1. Na dno položte drenážnu vrstvu. Malo by obsahovať malé kamene a drvené tehly.
 2. Podperu upevnite na výšku najmenej 2,5 metra.
 3. Dajte trochu pôdy na odtok, aby ste dostali kopec.
 4. Položte rastlinu do otvoru a jemne roztiahnite korene.
 5. Krovinu posypeme pôdou a pochováme koreňový golier a malý kmeň pod zemou.
 6. Kompaktné a zalievanie pôdy.

výsadbový proces

Tipy na starostlivosť

Aby sa rastlina vyvíjala normálne, odporúča sa poskytovať úplnú a kvalitnú starostlivosť.

Top dressing a zalievanie

Clematis tejto odrody sa považuje za plodinu milujúcu vlhkosť. Odporúča sa hojne zalievať. Je vhodné vykonať postup raz týždenne. 1 krík vyžaduje 30 - 40 litrov vody. Najlepšie je postupovať večer.

V prvom roku nie je potrebné hnojenie. Od druhého roku sa oplatí začať s kŕmením. V období aktívneho vývoja sa používajú dusíkaté látky, pri tvorbe púčikov, formulácie na báze draslíka. Po skončení kvitnutia sa použijú činidlá fosforu.

zalievanie pôdy

Mulčovanie a uvoľňovanie

Pôda v blízkosti klematis by sa mala systematicky uvoľňovať. Odstraňovanie burín je tiež dôležité. Vďaka uvoľneniu je možné zlepšiť prísun kyslíka do koreňového systému. Po zalievaní sa odporúča mulčovať pôdu. Na tento účel sa odporúča použiť rašelinu.

prerezávanie

Prvýkrát by sa kríky mali rezať v lete. Počas tohto obdobia sa odstránia slabé výhonky. Vďaka tomu je kvitnutie silných výhonkov hojnejšie. Na konci júna sa oplatí odstrániť štvrtinu výhonkov. Na nich by mali zostať 3-4 uzly. To spôsobí, že kvitnutie vydrží dlhšie.

Na jeseň, pri prvom mraze, sú všetky výhonky odrezané. Nad zemou by nemalo zostať viac ako 20-30 centimetrov. Ak sa tak nestane, existuje riziko vzniku plesňových infekcií, nedostatku kvitnutia alebo smrti kríka.

ozdobné puzdrá

Choroby a škodcovia

Clematis môže trpieť plesňovými infekciami, bakteriálnymi patológiami alebo fyziologickými poruchami. Najčastejšie sa rastlina stretáva s múčnatkou, septoriou a hrdzou.

Aby sa predišlo takýmto problémom, na kultúru sa postrieka síran meďnatý alebo železnatý. Je tiež možné použiť suspenziu oxychloridu meďnatého.

rozmnožovanie

Clematis by sa mal rozmnožovať rôznymi spôsobmi. Na tento účel sa používajú semená, odrezky, delenie kríkov alebo vrstvenie.

Seeds

Semená tejto kultúry sa môžu objaviť iba s umelým opelením. Metódu rozmnožovania semien preto používajú výlučne chovatelia.

semená kvetín

Odrezkami

Procedúra sa vykonáva v júni alebo júli. Malo by sa to robiť v skleníkoch a udržiavať teplotu + 20 - 23 stupňov. Odrezky by mali byť stredne dlhé a obsahovať 2 uzly. Vysadia sa vo vzdialenosti 2 centimetrov od seba.

Rozdelením puzdra

Táto metóda sa používa na jar. Krík by sa mal vykopať spolu s pôdou a rozdeliť na časti. Každý z nich musí mať púčiky a korene.

vrstvy

Na implementáciu tejto metódy sa odporúča vykonať 5 cm prehĺbenie. Do otvoru by mal byť umiestnený únik. V takom prípade sa odporúča vytiahnuť hornú časť a kopať. Po roku transplantácia na trvalé miesto.

pestovať odrezky

Aplikácia v krajinnom dizajne

Vysoké rastliny by sa mali používať na zdobenie budov, schodov, altánov. Nízke odrody sú vhodné na zdobenie mreží a mreží. Na zdobenie trávnikov sa používajú rovné čiary.

Clematis Zhakmana má vynikajúce dekoratívne vlastnosti a dá sa použiť na dekoráciu záhradného pozemku. Na dosiahnutie dobrých výsledkov pri pestovaní plodiny by sa mala poskytovať kvalitná starostlivosť.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica