Výsadba a starostlivosť o konvalinky v otvorenom poli, druhy a odrody

Jarná kvetina, prezentovaná ako dar samotnej prírody, je schopná prebudiť jemné úprimné pocity a dať ľahkú náladu a vynikajúca aróma prinesie do života poznámky jari. Preto si väčšina záhradkárov vyberá konvalinky, výsadbu a starostlivosť o ne, pre ktoré na otvorenom poli nie je ťažké ani pre začínajúcich kvetinárov.

Ako hlavne rastlina

Keď sa jarné slnko zahreje, na prvých roztopených plochách sa objavia snehobiele ľalie kvetov z údolia. Ich jedinečnú vôňu nemožno zamieňať s inou rastlinou.

Botanický opis

Konvalinka je považovaná za bylinkovú vytrvalú rastlinu z čeľade špargle, ktorej výška je 30 cm. Korene plazivosti sú umiestnené vodorovne. Bledé dolné malé listy siahajú od vrcholov oddenku. Za nimi sú 2-3 veľké masívne bazálne listy, ktoré majú podlhovastý eliptický tvar, na konci špicaté a jasne zelenú farbu. Konvalinka je zdobená snehovobielymi, svetloružovými zvonmi, ktoré vyžarujú príjemnú vôňu.

Doba kvitnutia konvalinky trvá 20-25 dní, po ktorej sa na stonke vytvárajú plody, ktorými sú červené guľovité bobule s priemerom 8 mm..

konvalinka zelená

habitat

Kvet rastie v tienistých ihličnatých listnatých zmiešaných lesoch medzi kríkmi na mierne vlhkých pôdach. Vyskytuje sa na okrajoch lesa a na otvorených pozemkoch. Konvalinka je rozšírená v Severnej Amerike, východnej Európe, na Kaukaze, v Zakaukazsku, na východnej Sibíri a na Ďalekom východe.

prihláška

Konvalinka sa používa nielen pri tvorbe krajinného dizajnu, ale aj v medicíne, pretože kvetina má liečivú silu. Používa sa tiež v parfumérskom priemysle. Vôňa kvetu zdôrazňuje individualitu človeka, dodáva mu sebadôveru, jasnosť myslenia.

dizajn krajiny

V krajinnom dizajne

Vďaka nenáročnosti a preferencii mokrých pôd sú konvalinky nevyhnutné pri tvorbe krajinnej architektúry. Je možné ju vysadiť do blízkych kmeňov stromov a môžete usporiadať chodníky blízko domu v krajine.

Jarná kvetina vyzerá veľkolepo s hostiteľmi, brčálmi, heucherami, astilbe. Dokonale vypĺňa priestor medzi ostatnými záhradnými trvalkami, čím sa eliminuje potreba zbytočného buriny.

V ľudovom liečiteľstve

Konvalinka je liečivá rastlina, preto je obľúbená u tradičných liečiteľov, pretože kvetina je schopná:

  • zmierniť bolesti hlavy a migrény;
  • znížiť ukazovatele krvného tlaku;
  • pomoc pri zlyhaní srdca;
  • zmierniť stav pacientov s gastrointestinálnymi chorobami;
  • upokojiť nervozitu, vyhnať nespavosť.

Celá letecká časť sa používa ako liečivá surovina: stonka, lístie, kvety, z ktorých sa pripravujú infúzie, odvary, alkoholové tinktúry a tiež sa varí čaj.

príprava prípravkov

Populárne odrody ľalie do údolia

Kultúra má mnoho dekoratívnych záhradných foriem. Sú pozoruhodné krásnymi saténovými listami s pozdĺžnymi pruhmi rôznych odtieňov, dvojitými veľkými kvetenstvo pôvodných kvetov.

Smieť

Najznámejší a najpopulárnejší konvalinka, vysoká 30 cm, kvetenstvo má 20 malých kvetov vo forme sférických zvončekov so 6 malými zubami na okraji lístkov. Majú bielu a ružovú farbu.

Keiske

Vytrvalá konvalinka s nízkym stonkom do 18 cm a vysoko rozvetveným podzemkom. Spodné listy sú hnedé a fialové, na každom kríku 3 až 6 a 3 dlhé stopky, vzpriamené listy, natreté zelenou farbou. Kvetenstvo je racemóza, pozostáva z 10 kvetov.

stupeň Keiske

Transcaucasian

Krásne kvitnúca konvalinka 30 cm vysoká s podlhovastými, dlhými stopkami listov eliptického tvaru a jasne zelenou farbou. Biele kvapky kvetov v množstve až 20 kusov sa kombinujú v zhlukoch, ktoré rastú z ružíc horných listov.

vrch

Horská konvalinka do výšky 35 cm s 2-3 listami so špičatou špičkou. Kvetenstvo obsahuje 5-15 voňavých kvetov, otočených nadol, sfarbené bielo vo forme zvončekov.

hora rastlín

Konvalinka na výsadbu

Ak chcete dosiahnuť hojné kvitnutie, je dôležité vybrať si správne miesto na pestovanie ľalií v údolí, pripraviť pôdu, poznať načasovanie a technológiu výsadby a vytvoriť podmienky čo najbližšie k prirodzenému biotopu kultúry.

Výber miesta pristátia

Ľalie do údolia sú obyvatelia tienistých chladných lesov, takže je lepšie ich vysadiť pod kríkmi, stromami, pretože sa cítia dobre v tienistých oblastiach, kde sa vlhkosť z pôdy rýchlo neodparuje. Pri výbere miesta je potrebné mať na pamäti, že rastlina potrebuje slnečné žiarenie, pretože bez nej nedôjde k rozkvetu. Tiež by sa mala chrániť konvalinka z údolia pred silnými nárazmi vetra.

pristávacie miesta

Príprava pôdy

Miesto výsadby ľalií v údolí by malo mať neutrálnu, voľnú, piesočnato-hlinitú alebo mäkkú hlinitú pôdu, mierne hnojenú humusom. Ružové odrody preferujú mierne kyslú pôdu s pH 4,8 - 5, preto musíte pôdu obohatiť rašelinou.

Podmienky výsadbových prác

Priaznivý čas na výsadbu ľalií do údolia je jeseň, od prvých dní septembra do začiatku novembra. Aj keď veľa záhradkárov pestuje rastliny na jar, v polovici apríla. Je však lepšie pripraviť lokalitu na jarnú výsadbu na jeseň a vykopať ju až v apríli. Prispeje to k dobrému prežitiu mladých výhonkov.

Výsadba rastlín

Je potrebné zasadiť ľalie do údolia v radoch, robiť drážky, pozorovať vzdialenosť medzi výsadbovými jednotkami 10 cm a medzi radmi - 20 - 25 cm. Hĺbka otvoru by mala zodpovedať veľkosti koreňov. Je nevyhnutné, aby bol koreňový systém umiestnený zvisle po celej jeho dĺžke a aby klíčky boli zakopané do zeme o 1 až 2 cm. V prípade suchej pôdy by sa sadenice po výsadbe mali napojiť. V zimnom období zakryte mladé rastliny mulčovaním, čo ich ochráni pred mrazom, najmä v zime bez snehu.

Na jednom mieste môže jarná kvetina rásť bez presádzania po dobu 5 rokov.

výsadba rastlín

Starostlivosť o vonkajšie plodiny

Konvalinky sa môžu postarať o seba, sú schopné vytlačiť ďalšie záhradné rastliny zo záhrady. Skúsený záhradník si však kladie za cieľ dosiahnuť najvyššiu dekoratívnosť kvetov, preto sa o plodiny stará náležitým spôsobom, čo zahŕňa polievanie, uvoľňovanie pôdy, aplikáciu hnojív, odstraňovanie burín, ako aj boj proti chorobám a škodcom, pretože žiadna rastlina nie je poistená proti ich vzhľadu. vrátane konvalinky.

Polievanie a hnojenie

Konvalinky majú veľmi radi vlhkosť. Pravidelné zalievanie vysokej kvality je zárukou hojného rozkvetu a rozvoja sviežich, šťavnatých listov v suchom prameni. Po navlhčení pôdu jemne uvoľnite, aby ste zničili kôru a zvýšili prietok kyslíka do koreňového systému.

Aby sa zabránilo úbytku pôdy, v druhom roku po výsadbe sa používajú hnojivá, ktoré sa môžu používať ako humus alebo kompost vo forme mulča. Vykonajte postup v polovici jari a pridajte 70 g vrchného dressingu na 1 m². Ďalšie obliekanie by sa malo uskutočniť v júni, pred začiatkom kladenia kvetných pukov.

zalievanie pôdy

Odstránenie buriny

Po celú sezónu musia byť postele s konvalinkami udržiavané v čistote od burín, ktoré by sa mali odstraňovať veľmi starostlivo a snažiť sa nepoškodiť korene trvaliek, pretože sú tenké a krehké.

Choroby a škodcovia

Kvôli jedovatým vlastnostiam ľalie v údolí ju škodcovia obchádzajú a choroby sú zriedka zasiahnuté. Stále však existujú hmyzie a plesňové infekcie, ktoré môžu poškodiť jarné kvety:

  1. Hlísty. Vo vlhkej pôde sa množia nebezpeční škodcovia vo forme vláknitých červov, zatiaľ čo sú postihnuté výhonky a korene. Výsledkom je, že rastliny sú slabšie, javia sa depresívne, prestávajú rásť a nekvetú. Na listoch sa vytvárajú škvrny nekrotickej povahy, ktoré sú vyfarbené žlto-hnedou farbou. Kontrolné opatrenia majú vykopať zasiahnuté kríky a potom ich zničiť.
  2. Lily cracker. Dospelí z tohto hmyzu sa živia zelenými časťami rastliny a môžu spôsobiť nenapraviteľné poškodenie kvetov. Pre prevenciu musíte monitorovať stav ľalie rastúceho na kvetinovom záhone, pretože títo škodcovia kladú vajíčka na listy, z ktorých sa vyvíja hnedá larva. A neskôr dospelá forma lietania začne parazitovať na konvalinách. Ak sa nájdu larvy a chrobáky, je potrebné okamžite konať, ošetriť kríky pesticídmi alebo prípravkami založenými na pyretre.
  3. Šedá hniloba. Táto plesňová choroba sa vyvíja v slabo vetraných oblastiach počas jarného dažďa a chladného počasia. Prítomnosť hustej, špinavo šedej plakety signalizuje výskyt infekcie. Pri prvých príznakoch infekcie ošetrujte výsadbu fungicídnymi prípravkami a vykopajte a zničte silne infikované vzorky.

háďatka kvetinová

prevod

Ľalie z údolia sa môže presádzať, keď sa na nich vytvára ovocie v podobe červených bobúľ. Aby ste to dosiahli, vykopajte podzemok s rozmermi 15 x 15 a zasadte ho do predtým pripravenej jamky, vykopajte. Potom ju zalejte tak, aby bola pôda nasýtená vlhkosťou, a potom ju nechajte až do ďalšieho zalievania - zariadenie sa musí usadiť na novom mieste.

rozmnožovanie

Konvalinky sa vegetatívne a zriedkavo rozmnožujú semenami, pretože majú nízku klíčivosť a sadenice poteší kvitnutím až po 4 rokoch. Na vegetatívne rozmnožovanie kultúry sa používa rozdelenie podzemku. Tento proces by sa mal vykonávať po odumretí listov v posledných dňoch leta - začiatkom jesene. Za týmto účelom vykopeme korene a rozdelíme ich na sekcie, ktoré sú zasadené do hĺbky 5 - 10 cm. Budúci rok koreňové segmenty vylúčia listy.

množenie odrezkov

Pri výbere vegetatívnej metódy môžete obdivovať krásu kvetín už v 2. roku po výsadbe.

Nútiť konvalinky na Nový rok a Vianoce

Kvitnúce ľalie v údolí je možné použiť na ozdobenie akejkoľvek zimnej dovolenky. Na nútenie je lepšie použiť veľkofarebné formuláre. Zásobujte sa odrezkami na jeseň, odrežte hornú časť oddenku. Je lepšie vybrať vzorky s veľkým zaobleným apikálnym púčikom. Odrezky vysádzajte vo veľkých nádobách, každá po 10 kusoch, a pošlite ich do skleníka, pochujte ich do piesku a zakryte ich machom. Vytvorte pre nich teplotu v rozmedzí 30 - 35 stupňov. Moss mach podľa potreby. Kvitnutie príde za 3 týždne.

Konvalinky sú obzvlášť populárne po celom svete. Táto jemná kvetina je všade považovaná za symbol jari a mladosti, vynikajúci spôsob vyjadrenia lásky.

Tenká paleta odtieňov, pôvabný tvar a jednoduché pestovanie z neho urobili jednu z obľúbených záhradných kvetín.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica