Ako pestovať, pestovať a starať sa o levanduľa doma

Kvet levandule stelesňuje čistotu horského vzduchu, plnosť vôní a krásu južného podnebia. Kríky levandule sa ľahko pestujú doma, podľa niekoľkých pravidiel - vyberte si správny typ pôdy, nádoby, zavlažovacieho režimu, udržiavajte teplotu. Kvetenstvo v tvare uší, tvorené vírmi kvetov fialovej, modrej, bielej alebo červenej, dodáva farbu interiéru kuchyne alebo balkóna. Poďme analyzovať pravidlá pestovania levandule v miestnosti.

Môže sa levanduľa pestovať doma?

Podľa svojich biologických charakteristík je levanduľa teplomilný vždyzelený trvalkový ker, preto sa rastliny levandule doma cítia dobre za predpokladu, že sa pre ne vytvorí optimálne osvetlenie, vlhkosť a teplota.

V rodine je levanduľa užitočná a užitočná ako éterická olejnatá plodina s príjemnou vôňou a ako liečivá rastlina. Kytice sa vkladajú do postele s novorodencami na pokojný spánok. Je užitočné, aby starší ľudia pili bylinkový čaj na normalizáciu srdcovej frekvencie a dobrého prísunu krvi do mozgu. Levanduľové kúpele majú upokojujúci a omladzujúci účinok.

Vhodné odrody

Botanický rod Lavender obsahuje asi 50 druhov. Najbežnejšie a vhodné na pestovanie v byte sú:

  • úzkoprsé, s pretiahnutými listami dospievania a klátikmi kvetenstvo od bledomodrej po fialovú;
  • ozubené, s mäsitými zubatými listami, ako sukulenty;
  • vlnený - listy sú belavé, pokryté tomentóznou pubescenciou, kvetenstvo je vysoké;
  • listnatý - najbohatší na aromatické oleje;
  • multi-cut - trojité kvetenstvo, listy - papraďovité;
  • stopka - vysoké stopky s fialovými kvetmi, celá rastlina je voňavá;
  • stekhad - ružovo-fialové kvety na okrúhlych kvetenstvo.

levanduľové kríky

Všetky tieto druhy patria do čeľade Lamiaceae, ktoré sú rozšírené v oblastiach s miernym a morským podnebím.

Úzke levanduľové odrody

Pestovatelia semien ponúkajú na nákup levandule domácich odrôd Izida, Sineva, Stepnaya a Yuzhanka s obdobím kvitnutia od polovice júna do začiatku augusta. Doma však môžu rastliny kvitnúť skôr a pri dobrej starostlivosti môžu počas celého roka vydávať kvitnúce výhonky.

Je dôležité si uvedomiť, že na jeseň av zime doma nebude kvitnutie hojné, ako pri príchode jari a leta.

Mimoriadne zaujímavé sú anglické a holandské hybridy. Náklady na hybridné semená sú vyššie, ale rozmanitosť farieb a vôní je širšia: Manstead (fialová), čelenka modrá (modro-modrá), Alba (snehobiela), ružová (ružová), Grosso, Elizabeth, Havana (fialová).

Vlnené levanduľové odrody

Husté dospievajúce listy umožňujú rastlinám odparovať sa menej vlhkosti a dobre znášajú obdobia sucha. Zároveň tento typ levandule vôbec neznesie zamokrenie a ak sa v nádobe vyskytne stagnujúca vlhkosť, korene sa môžu zvlhčiť, čo povedie k smrti kríka. Najbežnejšie odrody sú Richard Gray, Silver Frost, Sawyers.

odrody levandule

Širokolisté levanduľové odrody

Tieto odrody sú vysoko estetické a obsahujú mnoho aromatických látok a éterických olejov. V kultúre miestností sú skvelé odrody Royal Crown, Blue Cushion (bledo fialová), Blue Ice (svetlo fialová), Christiana (modro-fialová), Havenly Angel (biela).

Levanduľové odrody

Horné okvetné lístky, podobne ako chumáč, nad hlavou kvetiny vyvolávajú dojem exotickej rastliny, mnoho odrôd levandule Stehad je dvojfarebné: Fatehead je tmavo modrý klátik so šarlátovou chomáčkou, Rocky Road je fialový klátik s ružovým chomáčom, Tiara je modrý klások s bielym chomáčom, Kew Red je jasne červený klátik s bielym chomáčom, Lilac Wings je fialový klások s ružovým chomáčom. Monochromatické odrody nie sú o nič krásnejšie - Helmsdale je červená, snehuliak je biely.

kvety levandule

Pestovateľské podmienky

V prírode sa divoké levanduľové kríky nachádzajú na piesočnatých pobrežných pláňach Stredozemného mora, vo vyprahnutých horských oblastiach Afriky, Austrálie a Indie. Rastlina má veľmi rád teplo a netoleruje stojatú vlhkosť v pôde. Preskúmajme podobne, aké podmienky je potrebné vytvoriť doma pre úspešnú kultiváciu levandule.

Kvetináč

Koreňový systém všetkých odrôd levandule je hlboko prenikavý, kľúčový. Na povrchu sa koreňové vetvy zhustnú a postupom času sa pokryjú hustou kôrou. Preto by ste mali u levandule vziať hlboký hrniec, minimálna hĺbka nádoby by mala byť 12 - 14 centimetrov. Je potrebné vyberať nádoby na základe toho, že kvetina zostane v nádobe najmenej 3-4 roky. V tvare môžu byť guľaté, štvorcové alebo pravouhlé kvetináče.

sadenice kvetov

Vertikálne rastúce levanduľové kríky, vysadené v určitej vzdialenosti od seba v podlhovastých oválnych alebo pravouhlých nádobách, vyzerajú veľkolepo. Kríky s klesajúcimi výhonkami sú účinnejšie v zaoblených alebo štvorcových kvetináčoch. Dôležitá je aj farebná schéma nádoby - je potrebné vziať do úvahy farbu kvetu a podrobnosti interiéru, čím sa vytvorí harmónia. Je vhodné nezaťažovať miestnosť s levanduľou inými kvetmi, inak nebude rastlina vyzerať dobre.

Požiadavky na umiestnenie a osvetlenie

Ak chcete pestovať levanduľa doma v kvetináčoch, mali by ste zvoliť južné alebo juhozápadné okná, kde je teplo a počas dňa dostatok svetla. V zime je vhodné izolovať parapet, v zatiahnutých dňoch kultúru osvetľovať fytolampom. Levanduľa by mala byť v zime vystavená svetlu najmenej 6-7 hodín denne, v lete - najmenej 12 hodín. Miestnosť by sa mala vetrať častejšie, ale bez vytvárania prievanu.

kytice levandule

V lete sa kvetináče premiestnia na balkón alebo lodžiu, aby zabránili pádu priameho slnečného žiarenia na jemnú rastlinu, v opačnom prípade môže vyhorieť. Je lepšie nájsť svetlé miesto pre kontajner na zadnej strane balkóna.

Výber pôdy

Levanduľa rastie na zásaditých pôdach s prevahou piesku, preto by sa do pôdnej zmesi mal pridať hrubý riečny piesok.

Dôležité! Pri výbere zmesi pôdy dávajte pozor na pH pôdy, mala by byť vyššia ako 7,0.

levanduľa

Ak je substrát zmiešaný nezávisle, mali by ste zobrať záhradnú pôdu, piesok a rašelinu v pomere 2: 2: 1. Nemôžete si vziať veľa rašeliny, pretože má kyslé reakcie v prostredí. V predaji je pôda pre kaktusy s pH 7,5 - 8,0, ktorá obsahuje sodnú zeminu, keramické štiepky a biohumus. Funguje to skvelo pre levanduľa.

Základné pravidlá pestovania levandule na okne

Na pestovanie v kvetinovej kultúre sa levanduľa zasieva semenami, odrezkami koreňov od známych alebo priateľov, vrstvením alebo delením hotového kríka.

levanduľa v poli

Pravidlá výsevu osiva

Výsev sa najlepšie vykonáva skoro na jar, keďže rastliny sú v súčasnosti najaktívnejšie. Hĺbka výsevu je pol centimetra. Na nádobu s vysiatymi semenami sa natiahne fólia, aby sa zabránilo odparovaniu vlhkosti a vysušeniu semien. Sadenice sa objavia do 10-20 dní.

Ihneď po objavení klíčkov sa film odstráni a rastliny sa vybavia prístupom k svetlu, vetraniu a uvoľneniu pôdy. Ak sú sadenice príliš zhutnené, je vhodné ich rozdeliť do samostatných nádob.

Zakorenenie odrezkov

Výstrely vo veku 2 až 4 roky s dobre vykorenenou kôrou vo vode alebo na piesočnatom substráte. Aby sa to dosiahlo, musí sa stonka zbaviť spodných listov a umiestniť do nádoby s čistou vodou, alebo sa musí spodný koniec vyprášiť práškom Kornevin alebo KorneStim a potom sa vysadiť do substrátu, prehĺbiť sa o 2 až 3 centimetre. Rezne sa môžu uchovávať v chladničke asi mesiac.

levanduľové semená

Rozmnožovanie vrstvením

Ak máte na mysli levanduľové kríky, ktoré by ste chceli rozmnožiť, jednu zo starých vetiev, ktoré sa odchyľujú od pôdy, je možné posypať substrátom a po 3 až 4 týždňoch opatrne odrezať od materského kríka, vykopať a preniesť do novej nádoby.

Delenie puzdra

Rozdelenie kríkov sa môže uskutočniť, ak je rastlina dospelá a veľa dobre vyvinutých výhonkov opúšťa svoj koreň a koreň sám rastie v horizontálnom smere. V tomto prípade je puzdro opatrne prerezané prerezávačom pozdĺž koreňa a vysadené v samostatných nádobách.

levanduľová vôňa

Ďalšia starostlivosť o kultúru

Pri pestovaní doma, levanduľa potrebuje občasné zalievanie, kŕmenie a prerezávanie kríka. Okrem toho je dôležité zariadiť „sezónnosť“ - v zime by mala byť chladnejšia a suchšia, v lete teplejšia a zalievavejšia. Pozrime sa bližšie na to, ako sa starať o levanduľa doma.

zalievanie

V lete by napájanie nemalo byť viac ako 2-krát týždenne, mierne objemové. Ak pôda obsahuje veľa piesku, potom pôda v nádobe znateľne vyschne, to by však nemal byť dôvod na časté a bohaté zalievanie.

zalievanie kvetín

V zime by sa polievanie malo robiť každých 10-14 dní, v malých porciách. Voda by mala mať izbovú teplotu, kvety nemôžete zalievať neupravenou vodou prichádzajúcou priamo z vodovodných potrubí.

Vrchný dresing

Levanduľa reaguje na hnojenie potašou. V lete môže byť pôda hnojená draselnou soľou, každá 5-7 gramov, rozpustená v 0,5 litra zavlažovacej vody. Na jar je dobré obkladať humátom draselným v množstve 5 mililitrov na 0,5 litra zavlažovacej vody.

Dôležité! Dusíkové hnojivá, ako aj trus z hnoja a kurčaťa by sa nemali podávať levanduľou.

Choroby a škodcovia

Rastliny v nádobách môžu byť ovplyvnené sivou plesňou. Táto plesňová choroba sa prejavuje ako biely kvet delá, ktoré sa objavuje na výhonkoch. V priebehu času plak vyrastie na sivomodrú formu a rastliny odumrú.

škodcov kvetov

V počiatočnej fáze ochorenia môžete rastlinu uložiť sprejovaním pomocou Hom alebo síranu meďnatého. V neskorších fázach sú lieky málo účinné.

Zo škodcov môžu na levanduľa zaútočiť pavúkovia roznášaná vetrom alebo ulicami z ulice. Ak je na výhonkoch viditeľný ľahký pavučina, je to znak vzhľadu kliešťov, ktoré nie sú voľným okom viditeľné. Kríky sa uložia jedným ošetrením pomocou Fitovermu.

Ťažkosti s pestovaním

Pri starostlivosti o levanduľa je najťažšou vecou dodržiavanie zavlažovacích režimov. Rastline sa nepáčia dlhé obdobia zamokrenia alebo nedostatok vlhkosti v pôde.

Aby ste sa tomuto problému vyhli, spravidla zavlažujte kvety každý druhý deň a množstvo vody na zavlažovanie sa líši v závislosti od teploty miestnosti. Ak je horúco, dajte viac vody a naopak.

sklizen

Klásky sa zbierajú v okamihu úplného odhalenia každej kvetiny, zviazané do malých kytíc a sušené v pozastavenom stave na balkóne. Suchú trávu skladujte v papierových vreckách alebo v bavlnených vreckách najviac jeden rok. Sušené kytice vo vázach je možné v interiéroch použiť ako sušené kvety. Levanduľová rastlina si kvôli svojej kráse a výhodám zaslúži výsadbu v byte. Využite naše odporúčania, aby ste ju pestovali a žali hojnú úrodu voňavých kvetov.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica