Výsadba a starostlivosť o daylily na otvorenom poli, pestovanie a príprava na zimu

Výsadba a starostlivosť o daylily v otvorenom poli majú veľa funkcií. Táto trvalá rastlina je ľuďom známa už dlhú dobu. V súčasnosti sa v záhradnom dizajne aktívne používa na zdobenie kvetinových záhonov a miešačov. Aby rastlina kvitla bujne a hojne a normálne sa vyvíjala, odporúča sa o ňu náležite postarať. Kvet potrebuje včasnú zálievku, dresing, prerezávanie. Príprava rastliny na zimu je tiež dôležitá.

Funkcie a popis kultúry

Daylily má silné a mäsité dobrodružné korene. Chránia plodinu pred suchom. Bazálne listy majú široko-lineárny tvar. Môžu byť rovné alebo zakrivené. Kvety sú najčastejšie lievikovité. Líšia sa vzhľadom a sú žlté, hnedo-červené, oranžové. Kvetenstvo patrí niekoľko kvetov. Súčasne môžu kvitnúť najviac 3 kvety. V tomto prípade kvitnutie trvá 20 dní.

Na puzdre môže byť jeden alebo niekoľko listových stopiek. Ich dĺžka sa líši. V závislosti od odrody dosahujú stonky kvetov 0,3 - 1 meter. Po rozkvetu sa tvoria plody. Sú to trojuholníkové škatule plné semien.

Výhody použitia pri terénnych úpravách

Daylily sa často používa v krajinnom dizajne. Na tento účel sa používajú divoké plodiny a hybridné odrody. Kvet môže byť vysadený samostatne alebo môže byť súčasťou kompozície. Rastlina je v poriadku s ostatnými kvetmi - tulipány, Jiřiny, Delphiniums. Môže byť kombinovaný s krokusy, kosatce, hyacinty. Kultúra je v poriadku s ihličnanmi, obilninami, listnatými kríkmi. Malé kríky dobre dopĺňajú sklznice a kvetinové záhony.

Na výrobu živých plotov a obrubníkov možno použiť veľké odrody. Kvet rastie dobre pri rybníkoch, jazerách, potokoch. Voňavé plodiny sa nachádzajú v blízkosti rekreačných lokalít. Pri výbere denného miesta na deň sa odporúča zabezpečiť, aby sa nezlučovalo s budovami.

V dobre osvetlených oblastiach sa darí plodinám so svetlými alebo tmavými kvetmi. Vďaka tomu budú mať okvetné lístky bohatú farbu. Ľahké odrody rastú dobre na tienistých miestach. Po odkvitnutí listy vyschnú a strácajú dekoratívne vlastnosti. Táto vlastnosť by sa určite mala zohľadniť pri vytváraní kvetinového záhonu.

kvety ľalie

Základné požiadavky na pestovanie

Aby sa rastlina vyvíjala normálne a nádherne kvitla, odporúča sa, aby poskytla optimálne podmienky.

Osvetlenie miesta

Rastlina je nenáročná na podmienky výsadby. Je dovolené vysadiť v tieni alebo v čiastočnom tieni. Jasné kvitnutie však bude možné dosiahnuť iba na slnečnom mieste. Ak vysadíte krík v tienistej oblasti, jeho farba bude bledá. V tomto prípade denivka kvitne neskoro a slabne skoro.

Teplotný režim

Obdobie pestovania plodiny sa začína dostatočne skoro. Stáva sa to ihneď po roztopení snehu a ukončení mrazu, keď je teplota v noci najmenej 0 stupňov. Zvyčajne sa denné ľalie začnú prebudiť v polovici apríla.

Na jeseň môžu byť teplotné parametre nižšie ako -3 ° C. V takýchto podmienkach začínajú listy kvetu uschnúť. Pri skorom začiatku jesenných mrazov listovia vädnú a nemajú čas žltnúť.

V chladnom letnom období je kvitnutie dennej sviečky výrazne narušené. V tomto prípade sú puky malé a neotvárajú sa úplne. Niekedy kvitnú vôbec, ale chradnú a rozpadajú sa. Pri silnom letnom horúčave sa doba kvitnutia dennej sviečky výrazne skracuje. Jasné slnko horí lístie kríkov.

kvety ľalie

vlhkosť

Kultúra sa považuje za veľmi milujúcu vlhkosť. Na dosiahnutie sviežeho kvetu a normálneho vývoja rastlín sa odporúča zavlažovať ho včas. Toto je obzvlášť dôležité v suchom počasí.

Požadované zloženie pôdy

Rastlina sa považuje za nenáročnú na zloženie pôdy. Môže rásť v akejkoľvek záhradnej pôde. Pri pestovaní plodiny na ľahkej a úrodnej pôde však bude možné dosiahnuť najhojnejšie kvitnutie. Ak pôda na mieste nie je ideálna, je možné ju vylepšiť. Preto sa odporúča pridať do ílovej pôdy kompost a piesok. Piesková pôda by sa mala miešať s hlinkou. Odporúča sa riediť sodno-podzolickú pôdu kompostom.

Najlepší a najhorší susedia

Deňíky sú vhodné pre jednolôžkové a skupinové výsadby. Môžu sa kombinovať s rôznymi kríkmi - napríklad kalina alebo hortenzia. Okrasné obilniny, bodkovaný loosestrife, yarrow a fyzostegia sú perfektné ako doplnok. Skúsení pestovatelia neodporúčajú kombinovať kvet s vysokými stromami, pretože to vedie k súťaži a útlaku rastliny.

kvety ľalie

Ako zasadiť kvetinu vonku

Aby kultúra rástla rýchlo a rozkošne s bujným kvetom, mala by sa venovať pozornosť výsadbe.

Rozhodovanie o mieste pristátia

Daylily rastie najlepšie na slnečnom, dobre osvetlenom mieste. Výnimkou sú odrody s tmavým kvetenstvom. Pod vplyvom jasného slnečného svetla rýchlo miznú. Odporúča sa umiestniť takéto plodiny do čiastočného tieňa.

Výber vysoko kvalitného výsadbového materiálu

Na dosiahnutie úspechu pri pestovaní plodiny sa odporúča venovať pozornosť výberu sadenice. Musí byť silný a kvalitný. Na rastline by nemali byť poškodené oblasti ani známky rozkladu. Pred výsadbou sa odporúča dôkladne preskúmať kultúru. Ak je to potrebné, oplatí sa orezávať mŕtve korene. Potom sa odporúča namočiť korene dennej rastliny do stimulátora rastu.

kvety ľalie

Odporúčané dátumy siatia plodín

Je povolené pestovať plodiny v rôznom čase - od jari do jesene. Mali by sa zvoliť konkrétne dátumy s ohľadom na klimatické charakteristiky regiónu. S skorým začiatkom zimy počas jesennej výsadby sa denivka nebude zakoreniť, čo bude mať za následok jej smrť. Prispôsobenie sa novým podmienkam kultúry trvá 1 mesiac.

V strednom pruhu skúsení kvetinári odporúčajú výsadbu rastlín v máji alebo auguste. Rozdeľovanie kríkov a transplantácia kultúry by sa mala vykonávať aj na jar alebo koncom leta.

Algoritmus pristátia krok za krokom

Za chladného počasia sa odporúča pestovať ľalie na zemi. V tomto prípade sa oplatí nasledovať táto postupnosť akcií:

  1. Vykopajte výsadbovú dierku. Mal by mať takú veľkosť, aby sa zmestili všetky korene kvetu a ponechal malý priestor po stranách. Priemerná hĺbka otvoru je 30 centimetrov a priemer je 40 centimetrov.
  2. Vyplňte malý kopec uprostred depresie. Stojí za to umiestniť naň koreňový systém kvetu. V takom prípade sa odporúča starostlivo narovnať všetky korene. Mali by byť nasmerované na boky a dole pod malým uhlom.
  3. Určte správnu úroveň prehĺbenia. V takom prípade by ste sa mali zamerať na svetlozelený pásik na spodnej časti zásuviek. Po vložení puzdra sa odporúča posypať zemou.
  4. Kríky hojne zalejte teplou vodou. Je však zakázané vstupovať na lístie.

pestovanie kvetov ľaliovky

Koreňový krk kultúry by nemal byť zakopaný viac ako 2 až 3 centimetre. Odporúča sa tiež zabezpečiť, aby na povrchu nezostali žiadne holé korene.

Po výsadbe sa odporúča zakryť pôdu uprostred kvetinového záhonu vrstvou mulča, ktorá pomôže udržať vlhkosť.

Ako sa starať o kvetinu v záhrade

Táto rastlina je nenáročná. Na dosiahnutie sviežeho kvetu sa však odporúča starostlivo sa oň starať.

Polievanie a kŕmenie

Daylily znášajú sucho. Majú rozvinutý koreňový systém a majú schopnosť akumulovať vlhkosť. Potreba zavlažovania závisí od vegetačného obdobia. Počas kvitnutia je obzvlášť dôležité zvlhčiť pôdu. Trvá to takmer 2 mesiace. Súčasne sa oplatí zalievať krík dostatočne na to, aby pôda zvlhčila o 30 - 40 centimetrov.

Po výsadbe sa odporúča rastliny napojiť raz týždenne. V tomto prípade sa voda nechá vyliať do koreňa alebo sa použije postrekovacia metóda. Vniknutie vody na okvetné lístky kvetov však môže viesť k škvrnám, ktoré negatívne ovplyvňujú dekoratívne vlastnosti.

zalievanie kvetov ľaliovky

Aby sa kultúra mohla plne rozvíjať, odporúča sa ju kŕmiť včas. Okrem toho zloženie a množstvo hnojív závisí od sezónneho faktora a veku plodiny. Zrelé kríky majú veľkú potrebu živín. Na začiatku vegetačného obdobia sa odporúča kŕmiť kríky dusíkom. Táto látka poskytuje rýchly rast listov. Následne by sa mala kultúra oplodniť fosforom a draslíkom.

Uvoľnenie pôdy

Po každom zalievaní sa odporúča uvoľniť pôdu. Prispieva k saturácii koreňového systému kyslíkom a živinami. V procese uvoľňovania by ste sa určite mali zbaviť burín.

Prerezávanie rastlín

Odporúča sa dennodenne prerezávať. Tento postup má určité vlastnosti, berúc do úvahy sezónny faktor.

kvety ľalie

Potreba prerezávania

Včasné prerezávanie pomáha zvýšiť svieže a zvýšiť jeho dekoratívne vlastnosti. Odporúča sa vykonať postup počas celého vegetačného obdobia - s príchodom jari a po odkvitnutí.

Kedy je najlepšie: jar alebo jeseň

Počas sezóny sa odporúča niekoľkokrát prerezávať denivka. Z toho závisí ďalší vývoj a vzhľad puzdra. Tento postup by sa mal vykonávať na jar a na jeseň. Okrem toho má každé obloženie určité vlastnosti.

Schéma a pokyny pre prerezávanie daylilií

Jarné prerezávanie je veľmi dôležité pre normálny vývoj kvetov. Tento postup pripravuje krík na kvitnutie a pomáha prebudiť sa zo zimného spiaceho obdobia. V tejto fáze sa odporúča odrezať prebytočné listy a úlomky rastlín. Je nevyhnutné odstrániť zvädnuté alebo uschnuté časti kvetu.Inak ovplyvnia zdravé fragmenty kultúry. S nástupom chladného počasia sa oplatí opäť dôkladne preskúmať krík na prítomnosť uschnutého lístia. Ak je to možné, odporúča sa ho okamžite prerušiť.

kvety ľalie

Kedy transplantovať daylily

Neexistujú žiadne konkrétne podmienky pre presádzanie sviečky na nové miesto. Rastlina zvyčajne prenáša pohyb do inej oblasti. Tento postup pestovatelia kvetov vykonávajú najčastejšie na jar alebo koncom leta. Existujú však aj ďalšie možnosti.

Na jar

Na transplantáciu denného svetla na jar sa odporúča počkať, kým sa pôda úplne nezahreje. Zvyčajne sa to deje v polovici apríla alebo v polovici mája - všetko závisí od klímy v regióne. Pri tomto postupe sa odporúča vykopať ľaliovku z pôdy kusom zeminy. Toto sa musí robiť čo najšetrnejšie, aby sa nepoškodili korene rastliny. Potom by sa kultúra mala umiestniť do nádoby s vodou alebo pod prúd. Pomôže to zbaviť sa prebytočnej pôdy a dôkladne preskúmať korene. Ak je to potrebné, odporúča sa ich znížiť na 15 - 20 centimetrov.

Ak je potrebné rozmnožovať kultúru, krík sa rozdelí na fragmenty. Potom by sa do pripraveného vybrania malo pridať hnojivo a do neho by sa malo vložiť krík alebo rez. Potom hojne nalejte a posypte zemou. Potom musí byť puzdro zhutnené a znovu napojené. Pomôže to odstrániť vzduch zachytený medzi koreňmi. Na jar je výsadba rastliny potrebná večer.

kvety ľalie

Plodiny presadené na jar s veľkým koreňom budú v tom istom roku nádherne kvitnúť. Delény s malými koreňmi budú púčiky tvoriť až budúcu sezónu.

Leto

V prípade potreby je možné kríkovú vložku umiestniť na nové miesto v auguste. V takom prípade sa odporúča zaobchádzať s koreňmi čo najšetrnejšie. Nemali by sa krájať ani deliť. V takom prípade je dovolené odstrániť zhnité oblasti a posypať ich popolom. Odporúča sa systematicky zalievať rastlinu premiestnenú na nové miesto. Dôležité je aj pravidelné uvoľňovanie pôdy a odstraňovanie burín. V lete je dovolené premiestniť kultúru na nové miesto až večer.

Na jeseň

Pred príchodom mrazu a chladného počasia sa odporúča jesenná transplantácia. V závislosti od klímy v regióne sa koná v septembri alebo októbri. Pri vykonávaní jesennej transplantácie je dôležité zabezpečiť, aby sa Bush pred príchodom mrazu mal čas prispôsobiť sa novým podmienkam. Je lepšie vykonať tento postup počas dňa.

kvety ľalie

Funkcie prípravy kultúry na zimu v regiónoch

Na prípravu rastliny na zimu je potrebné zohľadniť klimatické charakteristiky regiónu. Rôznorodosť kultúry nemá malý význam.

Na Urale a na Sibíri

V drsnom podnebí je denivka ťažké prežiť zimu. Aj keď zakryte rastlinu vysokou kvalitou, pri dlhodobých mrazoch pod -35 stupňov môže zomrieť. Preto skúsení pestovatelia kvetín odporúčajú starostlivo vykopávať daylily kusom pôdy a celú zimu ich uschovávať v suchej pivnici alebo suteréne.

Je tiež možné starostlivo vykopať podzemky kvetov a umiestniť ich do substrátu alebo piesku do pivnice. V tomto prípade je dôležité systematicky kontrolovať stav kultúry. Nemali by sa na ňom nachádzať žiadne oblasti sucha alebo rozkladu. Na jar sa pestuje denivka na otvorenom priestranstve.

kvety ľalie

V regióne Volga

Aby bolo možné tento rok pripraviť rastlinu na zimu, musí byť pokrytá rašelinou, kôrou a smrekovými konármi. V takom prípade by hrúbka mulčovacej vrstvy mala byť najmenej 10 až 15 centimetrov. V zime sa odporúča sledovať stav výsadby. Ak je to potrebné, stojí za to pridať sneh na ochranu plodiny pred mrazom.

V strednom pruhu

V moskovskom regióne musí byť rastlina tiež riadne pripravená na zimu. Najlepšie je pokryť plodinu mulčovaním alebo netkanými materiálmi. V niektorých prípadoch je rastlina schopná odolať zime bez prístrešia.Skúsení pestovatelia však neodporúčajú riskovať, najmä ak sa pestujú južné hybridné odrody, ktoré sa nepoužívajú na dlhé mrazy.

Reprodukčná technika

Daylily sa môžu množiť vegetatívne alebo semenami. Každá z možností má určité vlastnosti.

veľa farieb

Delenie puzdra

Táto metóda šľachtenia sa považuje za najbežnejšiu. Umožňuje zachovať všetky odrodové charakteristiky materskej kultúry. V takom prípade je možné použiť rôzne metódy na oddeľovanie kvetín - s vykopávaním rastlín zo zeme alebo bez ich odstraňovania zo zeme.

V prvom prípade sa odporúča vykopať krík zo zeme spolu s koreňom. Potom oddenok opláchnite vodou. Pomôže to odstrániť škodcov a uľahčí rozdelenie kríkov. Potom je potrebné odstrániť stopku a lístie. V takom prípade musíte nechať výhonky s rozmermi 10 až 15 centimetrov.

Odporúča sa staré kríky vysušiť a rozrezať na kúsky. Každá z nich musí mať časť koreňového goliera s púčikom. Aby sa vytvorila krajšia zeleň, na pozemkoch by sa malo nechať 3-5 výhonkov.

Pri silnom prerastení kríkov môže byť dosť ťažké ich oddeliť. V takýchto plodinách rastú mladé korene na okrajoch. Tieto fragmenty sa zakorenili ihneď po separácii. Delenk z centrálnej časti sviečky potrebuje čas na rast. Preto sa musia najskôr vysádzať na dočasné lôžko a po 1-2 rokoch by sa mali vysádzať na stále miesto.

Na konci leta sa mladé rozety dajú oddeliť od voľných kríkov. To si nevyžaduje vykopanie hlavnej elektrárne. Na túto procedúru sú vhodné kríky 2-3 roky s vlastnými koreňmi.

kvety ľalie

Bez vykopávania je možné rozdeliť daylily, ktoré príliš nerastú. Aby ste to dosiahli, musíte krík vyrezať ostrou lopatou, odrezať odspodu a odrezky vytiahnuť zo zeme. Poškodené úlomky sa odporúča posypať koreňom drevným popolom.

Odrezky stoniek

Niektoré odrody, ktoré kvitnú v auguste, tvoria 1 až 3 nové kríky v pazuchách stopiek. Ako rastú, objavujú sa na nich nové listy a hľuzy koreňov. Po zaschnutí stopky sa rozety dajú opatrne oddeliť od hlavnej rastliny. Je tiež možné odrezať odrezky kúskom kmeňa s rozmermi 3 až 5 centimetrov.

Odporúča sa skrátiť listy na ružiciach o tretinu a potom ich zasadiť do výživnej pôdy na zakorenenie. Rastliny sa musia systematicky striekať a zatieniť.

Seeds

Túto metódu šľachtenia používajú najmä chovatelia. Pomáha rozvíjať nové odrody plodín. Malo by sa pamätať na to, že semená ľaliovky sa nemôžu dlhodobo skladovať. Odporúča sa ich zasadiť bezprostredne pred zimou alebo ich odložiť do jari. Výsadbový materiál vyžaduje stratifikáciu za studena a pri zimnom sejbe sa tento postup uskutočňuje v pôde prirodzeným spôsobom.

Semená ľalie

Ak sa plánuje jarná výsadba, semená sa musia najskôr udržiavať pri nízkej teplote jeden mesiac. V tomto prípade sú optimálne parametre + 2 až 3 stupne. S príchodom jari sa semená vysádzajú do zeme o 2 až 3 centimetre. Tieto rastliny budú môcť kvitnúť až po 2 až 3 rokoch.

Časté chyby pri starostlivosti o rastlinu

Pri pestovaní plodín sa začínajúci kvetinári dopúšťajú mnohých chýb:

  1. Porušovať načasovanie výsadby. Ak kultúra nemala čas zakoreniť pred zimou, existuje riziko úmrtia na mráz. Pri príliš skorej jarnej výsadbe nemajú oslabené kríky čas na zotavenie pred kvitnutím a môžu trpieť rôznymi infekciami.
  2. Rezanie časti zeme príliš nízko. Odporúča sa nechať konope s veľkosťou najmenej 10 centimetrov.
  3. Včasný zber listov sa zanedbáva. Je vhodné, aby zaschli prirodzene. To poskytuje koreňovému systému maximálne množstvo živín.
  4. Kríky sú izolované príliš skoro na zimu. Za teplého počasia môže rastlina vyschnúť.
  5. Na pestovanie sa používajú dusíkaté hnojivá. To vyvoláva rast ďalších listov.

Daylily je krásna ozdobná kultúra, ktorá sa často používa v krajinnom dizajne. Aby sa rastlina vyvíjala normálne a nádherne kvitla, odporúča sa o ňu náležite postarať. Zároveň je vhodné včas zalievať kríky, pridávať živiny a prerezávať. Aby rastlina normálne prežila zimu, odporúča sa ju zahriať. Okrem toho metóda prístrešia závisí od klimatických charakteristík regiónu.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica