Funkcie pestovania lupiny ako sideratu a keď je lepšie zasiať ho

Záhradníci sa vrátili k starému spôsobu obnovy pôdnych živín pomocou rastlín. Ako siderat je na svojich pozemkoch vysadený vlčí bôb. Vytrvalé odrody tohto typu sa používajú na dlhodobý odpočinok v pôde. Ročné odrody sa vysádzajú pred výsadbou alebo po zbere. Rastlina sa etablovala nielen ako zelený hnoj pre pôdu. Niektoré druhy lupiny sa používajú ako hnojivo.

Čo je na vlčiakovi dobré, ako siderat

V priebehu času je pôda v záhrade a zeleninová záhrada vyčerpaná. Obnovte výživné vlastnosti pôdy hnojivami alebo výsadbou zeleného hnoja. Jedným zo zástupcov takýchto rastlín je vlčí bôb.

mínusy

Rastlina vysadená vo forme zeleného hnoja môže poškodiť, ak nie sú splnené požiadavky poľnohospodárskej technológie:

 1. Sideráty sa kosia včas. Oneskorenie vedie k zhrubnutiu kmeňa a jeho predĺženému rozkladu. To vedie k procesu rozkladu, tvorbe plesňových, vírusových ochorení.
 2. Semená vlčieho bôbu sa radšej rozptýlia po celej lokalite, ako sa vysádzajú v radoch. Tento spôsob výsadby chráni pôdu pred burinou.
 3. Eliminujte zanedbávanie výsadby, nerastú na maximálny rast. Zelený hnoj po rozložení vytvára veľké množstvo dusíka. Budúce plodiny jednoducho „vyhoria“, keď sú vysadené.
 4. Vylúčené sú prekurzory tej istej rodiny, pretože pôda má tendenciu zachovať si bežných škodcov.

Všetky druhy lupinu obsahujú toxické alkaloidy v rôznej miere..

lupina ako siderat

klady

Záhradníci často vyberajú lupinu na obnovu pôdy kvôli jej pozitívnym vlastnostiam:

 1. Vďaka svojim dlhým koreňom priťahuje živiny na povrch z hĺbky bez narušenia hornej živnej vrstvy zeme.
 2. Obohatuje pôdu živinami, stopovými prvkami, kyslíkom.
 3. Rastie zelená hmota rýchlo.
 4. Miluje pôdu zeleného hnoja s kyslou reakciou a nakoniec ju zmení na zásaditú.
 5. Neokázalá rastlina. Vyžaduje minimálnu údržbu.
 6. Uvoľňuje pôdu zdravú. Zabíja škodlivé baktérie vďaka prvku v jeho zložení - lupinínu.
 7. Jesenné výsadby zachytávajú sneh, chránia celistvosť lokality pred eróziou.

Správna technológia, starostlivosť povedie k rýchlemu obnove pôdy.

vlastnosti rastlín

Aké prvky obohacujú pôdu

Pri rozklade trávy sa v pôde tvorí dusík - až do 20 gramov na meter štvorcový. Výsledkom je obohatenie pôdy o dusíkaté hnojivo. Živiny sa prideľujú: organické látky, draslík, železo, fosfor, vápnik, síra.Vďaka týmto prvkom sa pôda obnovuje.

Interakcia s inými kultúrami

Pri použití lupiny ako sideratu by ste na rovnaké účely nemali pestovať iné plodiny. Závod sa vyrovná sám s pridelenými úlohami. V opačnom prípade začnú rôzne kultúry bojovať za lepšie podmienky. Okolie povedie k negatívnym dôsledkom.

Vlčie maky sa niekedy pestujú v uličkách medzi zeleninou - to je správne rozhodnutie. V tomto prípade sú vhodné všetky odrody zeleného hnoja. Tráva poskytne úrodu vysoký výnos. Hlavná vec je včasné zníženie zeleného hnoja.

poľná kultúra

Aký druh rastlín sa používa ako hnojivo

Zo všetkých odrôd lupiny sa ako hnojivo zvolí druh úzkoprsý, a to kvôli špeciálnej látke v koreňoch. Rastlina sa vyznačuje rýchlym rastom zelenej hmoty, vývojom koreňového systému. Zároveň sa vyžaduje minimálny odchod. 2 až 3 roky po výsadbe a orbe úzkoplodej vlčí bôby je horná vrstva zeme nasýtená dusíkom, užitočnými mikroelementmi a vytvára sa voľná pôdna štruktúra.

Populárne odrody používané ako hnojivo: Vityaz, Smena, Beloozerny, Crystal, Siderat 38, Nadezhda, Snezhet, Raduzhny.

Druhy a opis odrôd ročného lupiny

Rodina strukovín, ktorá zahŕňa vlčí bôb, má až 200 poddruhov. Existujú viacročné, ročné odrody. Rastú ako bylinné polokríky. Ako zelený hnoj sa v Rusku vyberajú jednoročné bylinné odrody. V poľnohospodárstve sa používajú tri druhy: žltá, biela, modrá. Medzi trvalými odrodami je trvalka vlčí bôb obľúbená ako okrasná rastlina.

strukovinová rodina

Biely lupinus albus

Druhy bielych vlčí bôbov sa pestujú v južných oblastiach. Keďže je rastlina teplomilná, tiahne sa až do 2 metrov. Rád rastie v slnečných oblastiach. Listy sú veľké, vždy smerované k slnku. Sú neobvyklé. Doska lístia je pod ňou vlnená, nad ňou hladká. Whorled a striedavé kvetenstvo sa zhromažďujú v uchu, 30 cm dlhé. Strukoviny, keď sú zrelé, majú 5 až 6 bielych semien.

Pestuje sa ako zelený hnoj a krmivo pre zvieratá. Obsahuje menej alkaloidov ako jeho náprotivky. Známe poddruhy: Degas, Desnyansky, Gamma.

biely Lupinus

Lupinus angustifolius

Modrý alebo úzkoplodý druh vlčí bôb je mrazuvzdorný. Rozťahuje sa do 1,5 metra. Špice tvaru kvetenstvo, v závislosti od odrody, sú modrá, fialová, ružová, biela.

Koreň siaha do hĺbky 1,5 metra. Odrody úzkoplodých druhov sa používajú ako sideráty, hnojivá. Zriedka sa používajú na dekoratívne účely. Napríklad odroda Sidirat 38 sa používa iba ako hnojivo. Obsahuje deriváty etylalkoholu.

Známe odrody tohto druhu: Nemchinovsky, Pink 399, Crystal.

úzkoplodý Lupinus

Žltý lupinus luteus

Oproti iným druhom je žltý vlčí bôb zakrpatený. Stonka siaha až do jedného metra. Miluje teplé oblasti, vydrží malé mrazy (-5 stupňov). Pôda na výsadbu je piesočnatohlinitá, piesočnatá, s neutrálnou reakciou. Tento druh je vyberavý na osvetlenie a zalievanie.

Slávne odrody: Fakel, Akademichesky, Peresvet a Grodno, Prestige.

žltý vlčí bôb

Základné princípy kultivácie

Pri pristávaní zohľadnite predchodcov a čas pristátia. V budúcnosti si tráva vyžaduje odstránenie buriny a včasné kosenie.

Pred ktorým plodiny použiť

Rastlina sa zasieva na jednom mieste nie dlhšie ako 4 roky. Nežiaduce predchodkyne sú trvalé strukoviny, krížové rastliny, obilniny a strukoviny. V pôde pretrvávajú bežné škodce a choroby.

Výsev načasovania a technológie

Na jar, keď sa ustáli stabilná teplota bez mrazu, sa tráva vysieva na otvorenom teréne. Na jeseň sa výsadba vysieva po zbere zeleniny alebo v auguste.

princíp kultivácie

Prvá možnosť

Pozemok je zbavený burín, semená sú rozptýlené po povrchu poľa a pôda sa uvoľní tak, aby boli semená v hĺbke 4 až 10 centimetrov. Aby semená lepšie vyklíčili, pred výsadbou sa skarifikujú.

Druhá možnosť

V drážkach s krokom 5 - 15 centimetrov medzi semenami, 15 - 30 - v radoch. Hĺbka výsadby - 4 - 10 centimetrov. Sto metrov štvorcových vyžaduje 3 kilogramy sadivového materiálu.

Pravidlá starostlivosti o rastliny

Buriny sa objavujú rýchlejšie ako plodiny. Preto sa pravidelne zo stránky odstraňujú. Aby ste to dosiahli, použite ľahkú bránu a hrabačku, aby ste do pôdy zaviedli 4 dni po výseve. Druhé uvoľnenie sa uskutoční pri sadeníc rastúcich 10 až 15 centimetrov. Tretie ošetrenie sa opakuje po 7 dňoch. Polievanie sa vykonáva po vyschnutí pôdy.

veľa burín

Kedy vyčistiť

Hlavnou podmienkou pestovania zeleného hnoja je včasné kosenie. 55. až 60. deň po vysiatí sa sideráty odrežú. Nemalo by sa nechať kvitnúť lupínom. Kvetenstvo odoberie všetky živiny.

Siderata sú kosené v oblačnom rannom počasí. Po kosení je tráva orezaná a ponechaná na poli. Ak je počasie suché, oblasť je napojená a pokrytá zeminou. Hrubé stonky sa vyberú a odošlú do kompostovej jamy. Jesenné siatie sa kosí v októbri, pred začiatkom mrazu.

vyzretá kultúra

Možné ťažkosti pri pestovaní plodiny

Stáva sa, že lupina na mieste nechce rásť. Dôvod spočíva v zložení pôdy. Pred výsadbou skontrolujte kyslosť pôdy. Na Zemi s alkalickou reakciou lupina nerastie. Iba na kyslé, neutrálne.

Buriny sa objavujú skôr ako zelený hnoj. Odstráňte burinu, kým sú sadenice malé. V budúcnosti budú rastliny „zabíjať“ celú burinu. Zalievanie je potrebné pre mladé sadenice. Dospelé exempláre už nie je potrebné zalievať, pretože koreň ide do veľkej hĺbky.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica