Opis najlepších odrôd vytrvalej matthioly, ktorá rastie zo semien

V posledných rokoch sa stále viac vysadzuje trvalka matthiola alebo, ako sa tiež hovorí, nočná fialová, v záhradách, na osobných pozemkoch, na balkónoch. Medzi záhradníkmi je najobľúbenejšia vďaka svojej bezkonkurenčnej aróme, ktorá sa večer šíri na veľké vzdialenosti. Chovatelia sa doteraz aktívne podieľajú na vývoji nových odrôd. Experimentálne výsledky už môžu potešiť rôzne druhy froté.

Opis a vlastnosti

Existujú dva najbežnejšie typy tejto plodiny - jednoročný (dvojročný) a trvalkový (levkoy) mattiola. Majú mimoriadnu vôňu kvetov, ktoré kvitnú iba vo večerných hodinách av noci sú púčiky počas dňa zatvorené. Rastliny rastú vo forme kríka alebo polokríka.

Kvet matice je nenápadný a nemá vysoké dekoratívne prvky. Odrody sa nakupujú a pestujú výlučne na aromaterapiu, preto sa odporúča pestovať v blízkosti lavičiek, obrubníkov.

Dĺžka kríkov sa pohybuje od 20 do 80 cm, maximálny priemer kvetov je 8 cm, lístky môžu byť jednoduché a dvojité, rôznych odtieňov, od bielej po fialovú. Zhromažďujú sa na vrcholkoch kvetov v podobe kefy. Malé semená vo veľkých množstvách sa tvoria v ovocí, ktoré sa tvorí v mieste kvetenstvo - sploštené struky.

Pestovanie sadeníc

Pestovanie sadeníc matthiola je rozhodujúcou etapou, preto je dôležité zasiať semená správne a včas a vytvoriť pre ne pohodlné podmienky.

pestovanie sadeníc

načasovanie

Aby sa trvalka potešila rozkvetom už od začiatku júna, odporúča sa v marci zasiať semená sadenice.

Príprava pôdy

Úrodná pôda je zárukou vysokej kvality sadeníc, schopných produkovať silné a zdravé sadenice. Na výsadbu je lepšie použiť pôdnu zmes pozostávajúcu z rovnakého množstva trávnika a piesku.

Ako pestovať

Na začiatok nechajte semená v roztoku mangánu po dobu 30 minút, potom sa umyte v teplej vode a vysušte. Potom sadivový materiál umiestnite do predtým pripravených nádob do hĺbky 5 mm. Môžete tiež posypať malé množstvo semien na povrch a zľahka posypať zalievacou zeminou.Pomocou sprejovej fľaše navlhčite pôdu a zakryte vreckom, ktoré by sa malo odstrániť hneď, ako sa objavia prvé výhonky.

klíčiace semená

Teplota a svetelné podmienky

Nádobu vložte do dobre osvetlenej miestnosti s teplotným režimom 10 až 12 stupňov.

ponoriť

Jeden týždeň po klíčení sa každá zdravá vzorka transplantuje do samostatnej nádoby alebo plastovej misky.

kalenie

Týždeň pred opätovnou výsadbou sadeníc na otvorenom priestranstve denne sad'te na čerstvý vzduch niekoľko hodín za dobrého počasia na tvrdnutie.

stvrdnutie sadeníc

Pristátie na otvorenom teréne

Pre úspešnú kultiváciu matthioly musíte kompetentne vykonať proces výsadby sadeníc, ktorý vyžaduje správny výber miesta, prítomnosť úrodnej pôdy, znalosť schémy výsadby.

Kedy zasadiť

Matthiola je možné vysádzať vonku od posledného apríla. Maximálna teplota, ktorú kultúra vydrží, je 5 stupňov pod nulou.

Výsadba sa odporúča večer alebo pri oblačnom počasí.

rastlina v zemi

Výber sedadla

Mattiola preferuje otvorené a slnečné miesta, ale môže rásť v čiastočnom tieni. Ak je rastlina umiestnená v tieni, jej stonky sa značne rozšíria a zníži sa počet kvetov a zníži sa aj ich aróma.

Požiadavka na pôdu

Je vhodné, aby predtým, ako rastliny Matthiola z rodiny Cruciferous nerastú na mieste, v opačnom prípade mohla kvetina zomrieť na infekcie a škodcov, ktorí zostali v pôde. Pôda by mala byť tiež voľná, úrodná a s neutrálnym prostredím.

Schéma pristátia

Vykopajte otvory na výsadbu, pozorujte ich vzdialenosť 20 cm a ich objem by mal zodpovedať veľkosti koreňového systému rastlín.

pristávací vzor

Starostlivosť

Mattiola sa vyznačuje svojou nenáročnosťou za predpokladu, že je vysadená v oblasti s úrodnou pôdou a dostatočným osvetlením.

zalievanie

Voda pravidelne, ale v malom množstve. Ak večer sprejete rastlinu pomocou sprejovej fľaše, aróma sa rozšíri s osobitnou intenzitou.

Uvoľnenie a odburinenie

Plevelujte a uvoľňujte pôdu podľa potreby, aby burina nevytláčala trvalky a aby koreňový systém netrpel nedostatkom kyslíka.

Vrchný dresing

Rastlina nepotrebuje veľa potravy ani pri výsadbe. Na jar môžete pridať roztok minerálnych hnojív, je lepšie nepoužívať organické látky.

kŕmenie granulami

Choroby a škodcovia

Kultúra je často postihnutá rôznymi chorobami a hmyzom, ktorého prevenciou je náležitá starostlivosť a úspešná výsadba. Zbaviť sa ich je možné iba pomocou špeciálnych chemikálií.

Pri používaní chemikálií je dôležité dodržiavať dávkovanie uvedené v návode na použitie výrobku.

stávkokaz

Plesňové ochorenie, vďaka ktorému listy začnú žltnúť a stočiť, stonkový a koreňový golier získajú nezdravý odtieň, ktorý sa časom mení na čierny.

Kapustový kel

Listy rastlín vädnú, korene sú pokryté zhnitými výrastkami a čoskoro rastlina stagnuje a vädne.

kapustový kel

Belyanka

Škůdca ničí vegetatívnu časť trvalky a listy pohlcuje na okrajoch.

Kapustový motýľ

Húsenica je schopná úplne zničiť výhonky, list začína jesť zvnútra a pohybuje sa smerom von.

Krížovitý blší

Malé chyby sa živia listami kultúry a nahlodávajú otvory v doštičke.

krížovka blchá

druhy

Existuje niekoľko druhov matthioly.

jeseň

Líši sa tým, že kvitnutie začína začiatkom jesene a odporúča sa pestovať ho až v druhej dekáde júla. Výška, tvar a farebná variácia sa líšia v závislosti od zvolenej odrody.

Leto

Charakteristickým rysom je, že rastlina kvitne v júli, 2 mesiace po jarnej výsadbe. Existujú trvalky a letničky. Každý druh odrody má jedinečný vzhľad a osobitnú vôňu.

Letná odroda

Two-rohatý

Rastlina s tenkou, rozvetvenou stonkou. Vyzerá to ako guľovitá krivka nie vyššia ako 50 cm. Listy sú lineárne v sivozelenom odtieni. Existujú tak zástupcovia ročného, ​​ako aj trvalého zastúpenia. Kvetenstvo nastane v júni a poteší do augusta. Malé kvety sa zbierajú do kvetov svetloružovej alebo fialovej farby.

šedovlasý

Ročný kvet s výškou od 20 do 80 cm. Stonky sú silné, v priebehu času lignifikujú. Oválne listy s dospievaním. Kvety sa zbierajú v hustej kvetenstvo a majú rôzne farby, od bielej po tmavofialovú. Kvitne od júna do prvého chladného počasia.

vonný

Vytrvalá rastlina je od 20 do 50 cm, stonky a listy sú tmavo zelené so strieborným kvetom. Podlhovasté listy tvoria bazálnu ružicu. V máji sa začínajú tvoriť racemózové kvetenstvo jednoduchých tmavožltých kvetov. Púčiky sa otvárajú po západe slnka.

voňavý mattiola

Populárne odrody

Najobľúbenejšie odrody nočných fialiek, ktoré väčšina záhradkárov predvádza na svojich stránkach.

vinobranie

Terry odroda, ktorá sa odporúča na chov v oblastiach s chladným podnebím. Môže rásť najmenej 40 - 50 cm na výšku, listy sú tmavozelené, podlhovastého tvaru. Majú husté kvetenstvo v podobe kefy z jemného ružového odtieňa. Kvitnutie trvá 30-45 dní. Počet kvetov sa pravidelne obnovuje v dôsledku rastu a výskytu početných postranných výhonkov.

Popoluška

Jednoročná nízko rastúca rastlina do výšky iba 20 cm, stonka je silná, rozvetvená. Lanceolate list svetlozelenej farby. Odroda sa vyznačuje prítomnosťou veľkých dvojitých kvetov, zozbieraných v rozmerných, hustých, vysoko položených kveteninách vo forme kefiek. Majú pestrú paletu odtieňov.

kvet ako zelený hnoj

Kytica Katz

Vysoká odroda schopná dosiahnuť viac ako 80 cm. Stonka je hustá, mierne vetvená. Kríky sú ozdobené tmavými, podlhovastými a veľkými listami. Má veľké dvojité kvetenstvo rôznych odtieňov, od bielej po fialovú. Ako už názov napovedá, používa sa výlučne na rezanie.

harmónia

Ročná poddimenzovaná odroda, ktorej výška je len 15 - 20 cm, listy sú malé, stonka je silná, mierne rozvetvená. Terry kvetenstvo, ktoré sa nachádza v hornej časti stopiek.

Bohatá chuť

Odroda je stredne veľká, má jasne malé listy a silné stonky. Je cenený pre svoje dvojité kvety, zbierané kvetenstvo a umiestnené v hornej časti rastliny. Má korenistú arómu.

orgován

Jednoročná rastlina dorastá do maximálnej výšky 50 cm. Kmeň má silné, vzpriamené vetvy. Listy sú veľké, zúbkované pozdĺž okrajov. Racemose kvetenstvo majú fialové kvety. Doba kvitnutia je najmenej 2 mesiace a začína sa v priemere 60 dní po vysiatí.

jednoročná rastlina

jabloňových

Nízko rastúca froté odroda s výškou iba 20 cm, má trvalú rovnú stonku, na ktorej sa hojne nachádzajú šedavo zelené listy. Kvetenstvo v hornej časti stopiek rôznych pastelových odtieňov.

Letný večer

Ročná kultúra do výšky 50 cm, doba kvitnutia je iba 1 mesiac, potešuje ju posledná dekáda júna. Šírenie stonky. Kvetenstvo vo forme lila kefy.

Večerná vôňa

Trvalka charakterizovaná najpríjemnejšou vôňou, ktorá sa môže šíriť po veľkých plochách. Krík je malý, dosahuje výšku 45 cm. Stonka je rozvetvená, vztýčená. Racemose kvetenstvo sa skladajú z lila kvety, ktoré otvárajú a vyžarujú aróma iba večer. Vyznačujú sa bohatým kvetom.

večerná vôňa

Použitie v krajinnom dizajne

Mattiola je považovaná za jednu z mála rastlín, ktoré nie sú chované kvôli svojim vonkajším vlastnostiam, ale kvôli svojej nádhernej aróme. Ozdobné froté odrody sa používajú na zdobenie kvetinových záhonov a na vytváranie rôznych farebných kompozícií.Vyrezaná rastlina si dokáže udržať svoj pôvodný vzhľad po dobu jedného týždňa. Je obvyklé pestovať Matthiolu v blízkosti lavičiek a okien domov, ako aj na iných miestach určených na rekreáciu. Vynikajúci susedia pre kultúru - rozmarín, levanduľa, medailón, tymián, sedmokráska.

Mattiola je nádherná rastlina s príjemnou, nezabudnuteľnou vôňou. Práve táto vlastnosť slúži ako taká obrovská popularita kultúry. Je ťažké si to všimnúť, pretože nie je vždy vysadená na významných miestach, ale nemôžete si pomôcť, ale cítiť jej vôňu.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica