Pravidlá výsadby a starostlivosti o pľúcnu mladinu na otvorenom poli, odrody a pestovanie

Pľúcna voda sa nelíši vo veľkých a svetlých kvetoch, naopak, sú malé. Zvláštnosťou je, že všetky kvety sú viacfarebné: modrá, fialová, karmínová a svetloružová. Oči priťahujú škvrnité listy zozbierané v elegantnom kríku. Pľúcna sladká voda je nenáročná na pestovanie a starostlivosť, dobre rastie na otvorenom poli.

Všeobecný opis zariadenia

Pulmonaria je druhé meno rastliny. Patrí do rodiny Burachnikovovcov. Rastlina má rovný, plesnivý kmeň, ktorý dosahuje výšku až 30 centimetrov. Bazálny list, dlhý stopkatý, zamatový. Má eliptický tvar so špičatým koncom.

Rozkvet začína hneď po roztopení snehu a pokračuje až do mája. Kvetenstvo s malými kvetmi, zhromaždené v scutellum a nachádza sa v hornej časti stonky. Kvitnutie nie je súčasné. Mladý kvet vyhodí ružovú púčik, potom začne stmavnúť, až po orgován. Z tohto dôvodu sa ukázalo, že kvety rôznych farieb sú v kvetenstvo.

Včely milujú včelu, pretože táto rastlina je medová rastlina. Jeho mladé listy sú bohaté na draselné soli, vápnik, železo, nikel, pridávajú sa do šalátu. Obsahuje vitamín C, karotén a rutín. Tieto prvky sa zachovajú aj po varení, marinovaní a sušení.

Zaujímavé! V Anglicku sa mladina pestuje vo veľkých množstvách. Je to kvôli jeho prospešným vlastnostiam.

Vzhľad rastliny sa môže medzi rôznymi typmi pľúc mierne líšiť.

Druhy a odrody pľúcnej vody

Chovatelia zmenili nepriepisný lesný kvet na okrasné domáce zviera, ktoré rastie mnohým záhradníkom. Existuje 15 prírodných druhov a asi 20 odrôd.

Pulmonáriové kvety

K najviac dekoratívnym typom patria:

 1. Hrudkovitá pľúca je zriedkavá. Úžasný a teplo milujúci vzhľad. Líši sa od všetkých druhov v neobvykle veľkých listoch. Začiatkom jari majú zelenú farbu so striebornými škvrnami a do leta sa škvrny spájajú, vyplňujú celý list a stávajú sa striebornými. Odroda Majesti je veľmi podobná vo farbe listov. Kvetenstvo kvitne skoro na jar a má purpurovo červenú farbu.
 2. Červená pľúca. Najskorší druh. Kvety sú jasne červené. Líši sa pri dlhom kvitnutí. Kríky malých, pevných zelených listov rýchlo rastú a vytvárajú hustú striešku.
 3. Liečivá pľúcna mladina dorastá do výšky maximálne 30 centimetrov. Líši sa vo vysokej zimnej otužilosti. Odoláva námrazám až do -35 ° C bez poškodenia koreňového systému. Kvitnutie začína v polovici mája a trvá mesiac.Kvetenstvo mení farbu: od červených odtieňov na začiatku kvitnutia do fialovej na samom konci.
 4. Najjemnejšia pulmonária počas rastu vytvára husté a veľké kríky, vysoké nie viac ako 50 centimetrov. Konce apríla sú tvorené stopkami s veľkými modrofialovými kvetmi. Šťavnaté zelené listy sa tvoria po celé leto.
 5. Dlhosrstá pľúca rastie iba do výšky 25 centimetrov. Má veľmi efektné sfarbenie listov. Na tmavozelenej spodnej časti listu sú strieborné škvrny rôznych veľkostí. Spodná časť je sivozelená. Dlhosrsté druhy môžu byť vysadené na slnečnom mieste. Ružové puky sú otvorené v apríli. Postupom času menia farbu na modrú.
 6. Pľúcna sladina je nejasná. Listy sú zelené. Pri rozkvetu sa farba kvetov mení - od svetloružovej po tmavú fialovú. Tento druh uprednostňuje ľahké a hnojené pôdy.
 7. Cukorná pľúcna voda má druhé meno - strakatý brutnák, cukor. Považuje sa za prízemie a vždy zelené. Jeho listy vytvárajú obrovský zelený koberec as príchodom jari sa zmení na fialovú.

Popri rastlinných druhoch existujú aj populárne záhradné odrody tejto kvetiny.

Cukorná pľúca

Samurajská hybridná odroda. Dosahuje výšku 30 centimetrov. Má šíriacu sa korunu so zelenými listami a vzpriamenú stonku. Vínové a fialové kvety otvorené v máji a kvitnú až do júna. Vysadené sú v čiastočnom tieni a na svetlých plochách.

Odroda Majestic sa považuje za najobľúbenejšiu. Nedá sa zamieňať s inými odrodami. Jeho listy sú na jar svetlozelené a v lete svetlejšie, so strieborným odtieňom. Ružové kvety sa neskôr zmenia na modré. Dobre toleruje zmeny počasia a zimy.

Pristátie

Aby sa rastlina dobre zakorenila a potešila každý rok prvými kvetmi, musíte vziať do úvahy niektoré vlastnosti výsadby.

vykládka pľúcnej vody

Zoberte čas a miesto

Jar je najlepší čas na výsadbu pľúcnej mladiny na stálom mieste na otvorenom priestranstve. Prvé aprílové dni sú obdobím, kedy je Zem bohatá na živiny. A to je dôležité pre dobré zakorenenie a rozvoj kvetov.

Rastie dobre, v tieni aj v čiastočnom tieni. Môže byť vysadený aj na slnečnom mieste, ale nie na priamom slnečnom svetle.

Príprava pôdy na výsadbu

Miluje úrodnú pôdu a netoleruje stojatú vodu. Vyberte si dobre vyčerpaný web. Pred výsadbou pľúcnej mladiny do zeme musíte miesto vopred pripraviť. Za týždeň sa musí zemina vykopať, všetky buriny sa odstránia a oplodnia sa humusom.

Výsadba pľúcnej mladiny

Pokyny na sadenie krok za krokom

Technológia výsadby mladých sadeníc nie je komplikovaná. Dokonca aj začínajúci kvetinár bude ovládať:

 1. Vo vopred pripravenej oblasti musíte urobiť otvory na výsadbu. Musia byť od seba v určitej vzdialenosti - 20 - 25 centimetrov.
 2. Ak je oblasť náchylná na stagnáciu vlhkosti, potom by sa na spodnú časť otvoru mala umiestniť drenáž: hrubý piesok, expandovaná hlina alebo malé kamienky.
 3. Sadenice sa vyberú z výsadbových šálok spolu so zemou a dávajú pozor, aby nedošlo k poškodeniu rastlín. Ak to chcete urobiť, musíte najskôr zalievať, chvíľu počkať. Otočte rastlinu na dlani a držte stonku medzi prstami.
 4. Vložte kvetinu do diery, rozdrvte ju so zemou na základňu a stláčajte ju rukami.
 5. Zalejte rastlinu čistou vodou a posypte pilinami.

Na správnom mieste bude rastlina rýchlo preberať a rásť.

Dôležité! Pri výsadbe nemusí byť pľúca mladina hlboko pochovaná v zemi.

Správna starostlivosť

V starostlivosti a pestovaní dekoratívnej pľúcnej mladiny je niekoľko dôležitých bodov, ktoré nebudú trvať príliš dlho.

Polievanie a mulčovanie

Polievanie je dôležité pre pľúcnu mladinu. Prijíma hojnú a pravidelnú hydratáciu. Nemá však rada ani nadmernú vlhkosť. V závislosti od pôdy, na ktorej rastlina rastie, musíte zvoliť režim, ktorý je potrebný na zalievanie.

Zvlhčenie sa považuje za najlepšiu možnosť, keď sa ornica pod kríkom začne vysychať. Pľúcna sladina uprednostňuje voľnú a ľahkú pôdu. Preto sa povoľovanie vrchnej vrstvy vykonáva pravidelne. Tento postup zabezpečuje prístup kyslíka ku koreňom a zlepšuje tok tekutín do nich. Aby vlhkosť zostala pod kríkom tak dlho, ako je to možné, musí byť pôda okolo nej posypaná rašelinou alebo pilinami.

pľúca na záhrade

umelé hnojivo

Vyžaduje sa kŕmenie počas aktívneho rastu listov a tvorby púčikov. Hnojené najmä: komplexné minerálne zlúčeniny a organické látky. Sú distribuované pod kríkom pľúcnej. Hnojivá sa môžu tiež riediť vodou. Vezmite 20 gramov minerálnej zmesi a rozpustite v 10 litroch čistej a teplej vody.

Musím rezať sladkú vodu?

Na jar sa odrežú staré a sušené listy, aby mladé výhonky nehnieli a zachoval sa dobre upravený vzhľad. Po odkvitnutí sú stopky odrezané tak, aby semená neboli rozptýlené.

Listy rastlín nemôžete odrezať na jeseň, pretože slúžia ako izolácia pre korene. Všetky rezy na rastline by sa mali vykonávať pomocou čistého a dobre naostreného nástroja.

Príprava na zimu

Čo sa týka rastlín pľúcnych rastlín, príprava na zimu nevyžaduje veľa problémov. Rastlina toto obdobie pokojne toleruje, s výnimkou dvoch druhov rastlín: valata a mäkká. Na jeseň sú pokryté listami, rašelinou alebo trávou. Zvyšok druhu sa melie pilinami alebo rašelinou.

farebné kvety

Choroby a škodcovia

Veľkou výhodou pľúcnej vody je jej imunita voči chorobám. Škodcovia tiež obchádzajú túto rastlinu. Výnimkou môžu byť slimáky a slimáky, ktoré sú priťahované vlhkosťou pod kríkom v dôsledku nadmerného zalievania.

Aby ste zabránili výskytu týchto škodcov, musíte burinu včas odstrániť a nie zaplaviť rastlinu.

Chovné metódy

Existuje niekoľko spôsobov, ako šíriť sladkú vodu.

Rozdelením rastliny. Pri použití tejto metódy sa zachovajú odrodové charakteristiky trvalých kvetov. Na jar musíte vykopať krík, nakrájať koreň na kúsky. Výsledný materiál sa vysadí do otvorov vo vzdialenosti 30 centimetrov od seba. Pred oddelením kríka musíte dodržať rovnakú hĺbku, v ktorej kvet narástol.

rozmnožovanie pľúcnej mladiny

Ak na jar nebolo možné rozdeľovať puzdro, na jeseň je tiež možné. Potom, čo vyblednuté kvety začnú padať z rastliny, je čas. Týmto spôsobom sa množia cukor a dlhé listy plúc.

Časti koreňov. Na konci leta vykopú krík a odrežú od neho časti koreňa, ktoré majú púčik. Potom sa vysadia do pripravených jam do hĺbky 4 centimetre. Týmto spôsobom sa množia hrubé, liečivé a úzkoplodé druhy pľúcnej vody. Vzdialenosť medzi jamami by mala byť viac ako 30 centimetrov, pretože tieto druhy silno rastú.

Semená. Táto metóda sa používa zriedka. Zo semien dobre rastie iba najjemnejšia pľúca. Zvyšok tohto druhu stráca týmto spôsobom vlastnosti materskej rastliny. Kvitnutie začína až po 2 rokoch.

Semená rýchlo strácajú klíčivosť, preto musia byť vysadené v roku zberu.

kytica pľúc

Dekoratívne vlastnosti

Táto prvosenka, kvôli farbe listov a skorých kvetov, vyzerá skvele pri skupinových výsadbách skorých kvetov v kvetinových záhonoch. Tento ker prirodzene vyzerá medzi ihličnanmi a vytvára okolo nich hustý koberec.

Pľúcna sladina je vysadená pozdĺž okraja obrubníkov, esteticky ich orámuje. Je to nenahraditeľné v alpských sklíčkach a pri skupinových výsadbách letných kvetov: flox, astilbe, daylilies. Vyzerá veľmi dobre v zložení s hostiteľmi rôznych odrôd.

Pľúcna mladina je kvetina, ktorá dobre znáša tieň. Bude to ozdoba zatieneného rohu, kde ostatné kvety nerastú. A na jar vás poteší prvé kvety. Jej nádherné kríky svetlých listov budú vhodné v každej časti záhrady.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica