Funkcie výsadby trvalých kvetov kríkov v záhrade, opis najlepších druhov

Najdôležitejšou výhodou trvalých kvetov kríkov pre záhradu je úspora času a námahy pre vlastníka lokality. Akonáhle umiestnite rastliny na kvetinový záhon, môžete počas letnej sezóny obdivovať nepokoje farieb niekoľko rokov. V sortimente týchto plodín si každý záhradník vyberie možnosť vhodnú pre jeho parametre a starostlivosť o tieto kvety nespôsobí ťažkosti ani začiatočníkom. Vytrvalé kvety nie sú náročné na pestovateľské podmienky, ale to žiadnym spôsobom neovplyvňuje ich vzhľad a zvodnú arómu.

Výhody výsadby trvalých kríkov pre záhradu

Medzi prínosy výsadby takýchto rastlín na ich mieste alebo na záhrade patria obyvatelia leta:

  • Úspora času a námahy - nie je potrebné pestovať kvety ročne.
  • Nenáročné kríky trvalých kvetov na pestovateľské podmienky.
  • Nie je potrebná komplikovaná starostlivosť.
  • Schopnosť vytvárať kompozície z kvetov a dokonca z nich vytvárať ploty namiesto plotov.

Populárne kríky

V zozname vytrvalých kvetov kríkov je veľa predstaviteľov každého vkusu. Vyberajú sa na základe ich vkusu a vlastností umiestnenia záhrady.

Parkové ruže

Parkové ruže silno rastú nielen na šírku, ale aj na výšku, preto budú najlepším riešením iba na dekoráciu priestrannej oblasti. Je potrebné pamätať na to, že všetky umelo chované odrody v našich regiónoch potrebujú prístrešok na zimu. Medzi nimi sú aj kvitnúce odrody, takže záhrada bude počas celej sezóny zakrytá magickou ružovou vôňou.

Rôzne odtiene parkových ruží vám umožňujú vytvárať harmonické kompozície. Kvety potrebujú nízku hladinu podzemnej vody, výživnú pôdu a ochranu pred prievanom.

parkové ruže

Záhradná jazmín (chubushnik)

Kvitnúce vytrvalé kríky falošnej oranžovej farby vyzerajú úžasne, preto sa často vyskytujú v záhradách domácich letných obyvateľov. Ich sladká vôňa jazmínu sa šíri po celej oblasti. A rôzne odtiene a odrody vám umožňujú nemyslieť na výber. Výška chubushnika sa pohybuje od 70 cm v prípade trpasličích odrôd do 6 metrov.

Pri pestovaní si záhradníci vyberajú odrody jazmínu tak, aby vlny kvitnutia nasledovali jeden po druhom. Obdobie obdivovania jazmínových kvetov je predsa krátke - iba 2 - 3 týždne.

Starostlivosť o kríky je štandardná - včasné zalievanie a odstraňovanie buriny, oplodnenie a prerezávanie.

alpská ruža

Je to zástupca rodiny Heather, rastie vo forme kríkov a stromov. Celkovo existuje viac ako 1 000 druhov rododendronov, ale nie všetky sú vhodné na kultiváciu v našich zemepisných šírkach. Jej kvety majú rôzne odtiene a vyzerajú veľmi podobne ako ruže. Nie je to však jediná vec, pre ktorú je rastlina cenená - jej listy tiež vyzerajú veľmi dekoratívne.

Na výsadbu vyberte odrody odolné voči mrazu, ktoré dokážu prežiť drsné podnebie našich regiónov. Pozemok, ktorý sa nachádza na zatienenej strane budovy, a uvoľnená, odvodnená a kyslá pôda sú kľúčom k úspešnému pestovaniu trvalých kríkov.

kvitnúci rododendron

orgován

Tento listnatý, kvitnúci ker je obľúbený nielen svojím dekoratívnym účinkom. V ľudovom liečiteľstve sa jeho liečivé vlastnosti tiež široko používajú. Lilac patrí k storočníkom, podľa pravidiel starostlivosti môže ozdobiť miesto až 100 rokov.

Spravidla sú všetky odrody šešiek veľmi mrazuvzdorné a niektoré druhy tolerujú teploty až do -60 C. Vytrvalý ker nie je citlivý na hlavných škodcov a bežne toleruje znečistené ovzdušie miest, preto sa často používa na krajinné parky a námestia. Z toho sa vytvárajú obrubníky, živé ploty.

Spirea

Spirea patrí do čeľade ružovej a patrí do listnatých trvalých kríkov. Medzi jeho výhody patrí zvýšená odolnosť proti mrazu, nenáročná starostlivosť a dlhá doba kvitnutia. Spirea sa používa na vytváranie živých plotov a na skupinové výsadby.

Poloha bielych, karmínových, ružových, karmínových kvetov závisí od odrody - v niektorých sa nachádzajú iba na koncoch vetiev, zatiaľ čo v iných husto pokrývajú celú stonku. Medzi nimi sú druhy jarného a letného kvitnutia, preto sa vysádzajú viaceré kríky s rôznym obdobím kvitnutia, aby bolo možné obdivovať nepokoje farieb záhradnej liehoviny dlhšie.

vytrvalá špirála

Buddlea

Vytrvalý ker s tenkými výhonkami Buddley vyzerá dekoratívne. Jeho výhodou je dlhé kvitnutie, ktoré začína na jar a trvá až do úplného mrazu. Biele, fialové a fialové kvety sa zhromažďujú v latách a svojím vzhľadom veľmi pripomínajú orgován. Okrem toho je buddleya vynikajúcou rastlinou medu a všetky včely z blízkych včelínov sa kŕmia silnou vôňou. Hlavnou vecou pri pestovaní kríka je poskytnúť úrodnú, odvodnenú pôdu a slnečnú plochu. Vykazuje zvýšenú odolnosť voči chorobám a škodcom.

hortenzie

V stredných zemepisných šírkach sa dáva prednosť listnatým druhom hortenzií, ktoré rastú vo forme kríkov. Prvé kvety sa objavia na jar a posledné kvety vyblednú pred začiatkom zimy. Biela hortenzia sa najčastejšie vyskytuje v záhradách, existujú však odrody s červenými, ružovými, modrými a smotanovými kvetmi. Tento ukazovateľ je ovplyvňovaný úrovňou kyslosti pôdy, takže záhradníci niekedy niekedy podľa potreby menia odtieň kvetov.

Hlavnou požiadavkou kríka je časté a bohaté zalievanie.

hortenzie Bush

Weigela

Vďaka veľkolepému vzhľadu a nenáročnej údržbe je tento opadavý trvalkový krík lídrom medzi záhradníkmi. Názov dostal na počesť nemeckého botanika a farmakológa. Krík je ideálnou voľbou pre tienisté miesta, kde iné rastliny odmietajú kvitnúť. Zvonkovité kvety sú prezentované v bielej, ružovej, žltej, smotanovej a červenej farbe. Iba jar je vhodná pre výsadbu Weigela, ak to urobíte v zime, rastlina nebude mať čas zakoreniť pred prvým mrazom a zomrie.

magnólie

Je známe, že magnólia sa svojou opojnou vôňou zakorenuje iba v teplých oblastiach. Jeho kvitnutie sa vyskytuje skoro na jar a končí začiatkom leta.Krík trvalky magnólie je však známy nielen svojou dekoratívnosťou - lieky sa pripravujú z jeho lístkov, ktoré sa používajú v oblasti kozmetológie. A to všetko vďaka éterickým olejom, ktoré tu sú. Pri výsadbe kríka sa vyberie najviac osvetlené miesto, pretože magnólia vyžaduje veľa slnka.

Strom magnólie

Forsythia

Rozoznateľnou črtou kríka Forsythia sú početné žlté kvety, ktoré sa vyskytujú na rastline skoro na jar. Forsythia patrí k jednej z najstarších rodín - olejnatých semien. Jeho výška sa pohybuje od 1 do 3 metrov. V mnohých európskych krajinách je tento ker považovaný za symbol jari a je vysadený v parkoch a námestiach. Ďalším vrcholom forsythie je zmena farby listov zo zelenej na purpurovo-fialovú s príchodom jesene.

Barberry Thunberg

Thunberg čučoriedka kvitne v máji. Namiesto zvonovitých kvetov kríka sú zviazané koralovo červené bobule, ktoré v októbri dosiahli zrelosť. Na jeseň lístie čučoriedky zmení farbu na žltú alebo jasne červenú. Popularita medzi záhradníkmi je spôsobená vysokou odolnosťou kríkov proti mrazu a nenáročnou starostlivosťou. Na jeho výsadbu sa vyberá slnečná oblasť chránená pred studeným vetrom.

Thunbergova čučoriedka

Orech obyčajný

Mnoho záhradkárov sa rozhodne spojiť dekoráciu lokality s prínosom a listnaté lieskové kríky rastlín. Ich výška sa pohybuje od 2 do 7 metrov v závislosti od spôsobu tvorby korunky. Tento ker patrí medzi dlhé pečene, poteší záhradníkov s dekoratívnym vzhľadom a ovocím do 100 rokov.

Mahonia holly

Stálezelený ker Mahonia holly patrí do čeľade Barberry. Vďaka výsadbe tejto rastliny sa získa krásne kvitnúca dekoračná dekorácia lokality a úroda chutného a zdravého ovocia, čo je obzvlášť dôležité v obmedzenom priestore.

Mahonia rastie pomaly av našich regiónoch nepresahuje výšku jeden a pol metra. Kvetenstvo, ktoré sa skladá zo žltých kvetov, zdobí krík od polovice apríla do začiatku júna. Farba lístia závisí od ročného obdobia: na jar av lete je zelená, na jeseň karmínovo červená, v zime hnedá.

mahonia holly

Japonský javor

Vysoko dekoratívny opadavý ker pochádzajúci z Japonska. Tempo rastu je pomerne pomalé, v našich podmienkach nepresahujú 4 metre. Hlavnou ozdobou kultúry je šíriaca sa koruna a žlto-fialové lístie. Na pristátie je vybrané dobre osvetlené miesto, pretože v tieni stráca japonský javor svoj dekoratívny efekt.

jazero

Za charakteristický znak kríka sa považujú mladé výhonky striebornej farby, ktoré vyzerajú veľmi dekoratívne. Počas kvitnutia je kultúra pokrytá žltkastými voňavými kvetmi. Neexistujú žiadne špeciálne požiadavky na výber miesta pre ker - rastie na slnku aj v tieni.

krušpán

Na pestovanie dreviny ako živého plota sú vhodné iba teplé oblasti. Za hlavnú ozdobu kríka sa považujú malé lesklé listy, ale kvety sú malé a nenápadné. Záhradníci si cenia záhradníka za svoju toleranciu v tieni, nenáročnú starostlivosť a za to, že dobre reaguje na prerezávanie. To vám umožní vytvárať bizarné tvary rôznych tvarov z puzdra.

okrúhla Bush

bublina

Veľkolepý vzhľad určuje široké rozšírenie vezikúl na úpravu terénu. Má guľovú hustú korunu, z ktorej padajú rozľahlé konáre s vlnitými veľkými listami.

drieň

Tento ker sa používa ako na úpravu terénu, tak na získanie užitočného ovocia. Patrí medzi dlhé pečene a môže dosiahnuť výšku 9 metrov. Počas obdobia kvitnutia je ozdobená mliečnymi bielymi alebo žltými kvetmi.

tŕň

Ak potrebujete vytvoriť nepriechodný plot, potom je lepšie nájsť alternatívu ako trn, jeho ostré a husto umiestnené tŕne vytvárajú neprekonateľnú prekážku pri vstupe na miesto.A ovocie z tŕnia používa na prípravu aromatického vína na zimu.

jarný kvet

zimolez

Ďalšia možnosť pre dvojité dávky. Na jednej strane kríky s nízkym zimolezom slúžia ako prírodný plot alebo sa používajú na územné vymedzenie územia, na druhej strane sa z kríkov zbierajú užitočné bobule.

jalovec

Stálezelený ihličnatý ker, ktorý je nenáročný na starostlivosť a nebojí sa mrazy. Voňavé listy sa považujú za jeho hlavnú dekoráciu. Vedci dokázali, že borievka čistí vzduch od znečistenia plynom.

thuja

Rastlina sa používa na zdobenie uličiek, štvorcov a na vytváranie hraníc. Odtieň ihličiek stálezelenej rastliny je iný a závisí od odrody.

šípy thuja

Ako zvoliť správny ker?

Pri výbere vhodného trvalka pre danú lokalitu venujte pozornosť nasledujúcim parametrom:

  • Veľkosť pozemku.
  • Ťažkosti s odchodom.
  • Miesto umiestnenia.
  • Účel použitia.

druhy kríkov

Funkcie pestovania a starostlivosti

Každá kvetina kríka má svoje vlastné pravidlá pre pestovanie a starostlivosť.

Niektorí potrebujú hojné polievanie a slnko, iné - zatienenie a miernu vlhkosť. Tieto parametre sa študujú pred nákupom sadeníc.

Príklady vzorov kvetinových záhonov

Pred plánovaním lokality pre kvetinové záhony študujú príklady hotových možností. To vám pomôže vyhnúť sa chybám a vytvoriť harmóniu vo vašej záhrade.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica