Funkcie a pravidlá výsadby a starostlivosti o narcisy a tajomstvá poľnohospodárskej technológie

Narcisy sú prvé, ktoré kvitnú - preto dostali svoje meno „jarné kvety“. Ich krása nie je dlhá, iba pár týždňov. Narcisy nie sú rozmarné, ale pristátie sa musí vykonať včas a starostlivosť by sa mala usporiadať správne. Dokonca aj pre drsné podnebie sú dobre upravené. Spravte všetko správne a na jar na vašom webe kvitnú veľké a krásne kvety.

Kedy je najlepší čas na pestovanie narcisov - na jar alebo na jeseň?

Ktorý mesiac na pestovanie narcisov závisí od klimatických podmienok oblasti, v ktorej žijete. Na jeseň sú cibule okamžite vysadené do zeme. Na jar - dva mesiace pred výsadbou, sa musia umiestniť do chladničky.

Aká je výhoda výsadby na jeseň?

Narcis je baňatá kultúra. A to je často vysadené v zemi na jeseň. Dobrý koreňový systém, ktorý budú mať cibule čas na vybudovanie, je zárukou problémov, ktoré sme zažili v zime, a formované puky sú zárukou silných silných stopiek vydaných v prvých teplých dňoch.

Môže to byť september, menej často - začiatkom októbra. Je dôležité, aby teplota v pôde zostala približne 8 - 10 ° C počas dvoch týždňov. A potom pokojne zasadte narcisové žiarovky. Za 3 až 4 týždne zakorenia a mráz pre nich prestane byť nebezpečný.

Výsadba pred týmto časom je plná nepríjemných následkov - v nedostatočne ochladenej pôde rastlina uvoľní klíčky, čo je veľmi predčasné a deštruktívne. Rastlina neskôr - pre nedostatočný počet pestovaných koreňov bude ťažké narezať narcis.

rastlina na stole

Nevýhody výsadby narcisov na jar

Na jar môžete samozrejme vysádzať kvety na otvorenom priestranstve. Mali by ste počkať, kým sa pôda nezahreje na teplotu + 5… + 7 ℃. Ale riskujete, že zostanete bez kvetov. Rastlina jednoducho nemá čas kvitnúť, pretože do nej sú vrhané všetky sily, aby zakorenili.

Dátum pristátia v rôznych regiónoch Ruska

Môže sa ukázať, že ste svoj plán nesplnili. Na ulici je už október až november. Môžete vziať riziko a stále rastlín narcisov žiarovky v zemi. Z tohto dôvodu musíte žiť v najjužnejších ruských regiónoch a zohľadniť maximálnu teplotu pôdy, pri ktorej je možné pestovanie.

Rastlina sa nebude môcť adaptovať a zakoreniť v pôde. A riskujete, že na jar zostanú bez kvetov.

cibuľa v povodí

V strednom pruhu

Optimálny čas na výsadbu cibúľ v záhradách stredného Ruska je prvé septembrové dni.

Na predmestí a v oblasti Leningradu

Ak pre záhradníkov a záhradníkov v Moskovskom regióne teplota pôdy dosiahne požadovanú úroveň medzi 15. augustom a 15. septembrom, a počas tohto obdobia, keď čakáme na požadovanú teplotu, môžete začať s výsadbou, potom pre región Leningrad tento čas príde o niečo skôr - v druhej dekáde augusta.

Na Urale na Sibíri

V uralskom a sibírskom regióne je však lepšie začať skôr. Správny čas môže prísť na konci leta aj v septembri, v závislosti od počasia. Aj keď sú tieto pojmy typické skôr pre Sibír.

V Urale, kde je teplá jeseň, sa v letných chatkách vysádzajú narcisy v rovnakom čase ako v strednom Rusku. Predpoveď počasia vám poradí, kedy naplánovať cestu.

výsadba v kvetinovej záhrade

Ako uchovávať narcisy pred výsadbou na jeseň

V vyblednutej rastline je potrebné púčiky starostlivo odrezať, čakať na žlté listy a vykopať cibuľky. Ak na tento účel používate záhradnú vidlicu, materiál nepoškodzujte. V skutočnosti sa to stane 50-60 dní po odkvitnutí.

Z vyrytých žiaroviek odstráňte staré vrstvy, korene a zeminu. Odporúča sa liečiť s nimi antiseptikum (zvyčajne roztok mangánu). Nezabudnite ich vysušiť pri teplote +22 ... +24 ° С (bude to trvať až tri týždne). Až potom sa všetky tieto manipulácie odošlú na uskladnenie v chladnej vetranej miestnosti.

Podmienky skladovania:

  • +10 ° C - teplota vzduchu;
  • do 70% - vlhkosť.

sušené podzemky

Dôležitá podmienka: narcisové cibuľky vybrané na skladovanie musia byť zdravé. Toto je jediný spôsob, ako pestovať silné zdravé kvety.

Ako správne zasadiť narcisy

Skúsený záhradník vie, že na jednom mieste narcis úplne poteší s rozkvetu kvetu po dobu štyroch rokov. Potom sa jej púčiky zmenšujú. A to znamená, že je čas zmeniť miesto a transplantovať tieto nádherné kvety na iné miesto. Nerobte to častejšie. Časté kopanie predstavuje ďalšie riziko poranenia rastlín. To znamená nadmerné vystavenie chorobám a škodcom. A tento proces by ste nemali dlho ťahať. Rastlina degeneruje.

Výsadba narcisov vyžaduje dodržiavanie určitej technológie. Jedná sa o vopred pripravenú pôdu, vykopané diery požadovanej veľkosti, správne hnojenie kvetu.

Ale prvá vec, ktorú by mal záhradník urobiť, je preskúmanie sadivového materiálu a výber zdravých cibúľ.

závod správne

Výber sedadla

Toto je veľmi dôležitý faktor a výber správneho miesta pre výsadbu je polovica bitky. Narcisy milujú čiastočný tieň. Týmto spôsobom miznú menej. Sú vhodné pre rovné plochy bez prievanu. Ale nárazové vetry ich životnosť nepredlžia.

Tieto kvety nepoškodzujú spoločnosť, ale príliš veľa zelene v okolí je nežiaduce. Sú nepriaznivo ovplyvnené tieňom - ​​nie sú schopní normálne rásť a nemajú zvlášť bohatú arómu a nemôžu sa pochváliť svojou veľkosťou.

Pri výbere miesta pre kvety je potrebné vziať do úvahy ešte jednu okolnosť - úroveň podzemnej vody. Nemala by byť vyššia ako 60 centimetrov. V opačnom prípade riskujete hnilobu koreňového systému.

lopata so zemou

Príprava pôdy

Narcisy nevyžadujú špeciálny druh pôdy. Budú rásť v každom. Ale aby sa mohli plne rozvíjať, potrebujú plodné humusové hliny. Neexistujú žiadne také, stačí hnojiť pôdu kompostom alebo humusom. Ak je pôda na mieste piesočnatá, oplatí sa pridať ílový substrát, zmiešaný v rovnakých pomeroch s rašelinou. Záhradu je potrebné vykopať 3-4 týždne pred výsadbou. Hĺbka kopania - až 40 centimetrov.

Je dôležité vedieť, že narcisy netolerujú hnoj. Zvládnite to.

Hnojenie pôdy

Aj v lete sa odporúča vyťažiť pozemok s kvetmi a hnojiť ho kompostom v pomere 4 kilogramy na 1 meter štvorcový. Ďalej by sa mali pridať 2 polievkové lyžice superfosfátu a 1 polievková lyžica Agricoly. Teraz ju vykopajte a nechajte ju takto až do jesene.

dať do zeme

Ako hlboko zasadiť narcisy

Hĺbka výsadby týchto kvetov závisí od veľkosti cibúľ a zloženia pôdy. Rovná sa trojnásobku výšky cibule a pohybuje sa medzi 10 až 25 centimetrov.

Príprava žiaroviek na výsadbu

Jedna chorá žiarovka stačí na infikovanie zdravých jedincov a pôdy a zavedenie do nich škodcov. Týždeň pred vylodením by sa preto mali vytriediť a zlikvidovať všetky nezdravé exempláre - tie, ktoré sú poškodené, zhnité alebo infikované.

Zdravá žiarovka by mala mať suché šupiny, zlaté alebo hnedé odtiene. Na dotyk by každý mal byť hustý, so suchým dnom, pevný, bez škvŕn, usadenín a plesní.

výber hĺbky

Prasknuté stupnice musia byť odstránené z vybratých žiaroviek. Ľahko vyjdú. Možno sa budete musieť zbaviť iba niekoľkých vrchných vrstiev.

Výsadba narcisov

Budete musieť dodržiavať určitý vzorec pristátia:

  • vopred pripravte studne;
  • zalejeme preosiatym riečnym pieskom;
  • položte žiarovky dnami a trochu ich zatlačte do zeme;
  • Najskôr posypeme popolom a potom zemou.

výsadba narcisov

Nezabudnite zakryť pôdu ochrannou vrstvou. Môžete ho teda chrániť pred zimou. Rašelina alebo humus sú na to vhodné. Dostatočná hrúbka 5 centimetrov. Ak zakrývate listy, vrstva by mala byť hrubá, nie menšia ako dvadsať centimetrov. Na jar ich odstránite.

V akej vzdialenosti od rastlín žiarovky

Odrody malokveté sa vysádzajú každých 6 až 10 centimetrov, v skupinách alebo na cestách.

Veľké exempláre - vo vzdialenosti 15 až 20 centimetrov od seba, zvyčajne po jednom kvete, ale je to možné v skupinách.

vzdialenosť od vykládok

Starostlivosť o narcisy po výsadbe

Ak chcete, aby vaše narcisy dobre rástli a kvitli hojne, je potrebné sa o ne dobre postarať: kŕmenie, voda, burina a uvoľnenie.

  1. Vrchný dresing. Mali by ich byť 4 za sezónu. Prvé tri - nitrophoska pod kvetmi - najskôr na jar, zatiaľ čo klíčia, potom - v čase púčikov a tretí - v čase kvitnutia. A potom musíte kvetinu nakŕmiť posledný štvrtýkrát hnojivami fosforu a draslíka.
  2. Zalievanie. Tieto kvety vyžadujú veľa vlhkosti. A budete musieť zalievať aj pár týždňov potom, čo sa stratili. Uistite sa, že to urobíte počas kŕmenia, aby ste nespálili korene.
  3. Zvädnuté púčiky sa musia odstrániť.

zalievanie kvetín

Rozmnožovanie narcisov

Túto kvetinu môžete šíriť sami. Stačí urobiť malé výrezy v spodnej časti banky a počkať, kým sa v zárezoch neobjavia nové žiarovky. Po chvíli sa stanú dobrým výsadbovým materiálom.

V posledných letných dňoch rozdelte žiarovku - na jednom dne by sa mali zosilniť dve váhy. Zabalte ho do vrecka s perlitom a uložte ho takto. V tejto podobe, a zasadil do zeme.

žlté kvetenstvo

Mnoho ľudí má radi pestovanie narcisov. Sú ako symbol nadchádzajúcej jari. Viac ako 12 000 odrôd z čoho vyberať. Niekto uprednostňuje kvety na parapete, ale pod oknom nie je nič ako kvetinový záhon. Toto podnikanie je v rámci moci aj neskúseného amatéra. Narcisy sa dlho prispôsobovali ruskej klíme a zimu voľne na otvorenom priestranstve.

Ak budete postupovať podľa našich odporúčaní, narcisy vás potešia nádhernými kvetmi každú jar.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica