Opis odrôd a druhov kvetov rozchodníkov (Sedum), výsadby a starostlivosti o ne na otvorenom poli

Niektoré rastliny priťahujú nie nádhernými veľkými kvetmi neobvyklých tvarov, ale veľkými kvetenstvo. Skutočná výzdoba kvetinového záhonu sa môže stať veľkým počtom malých pupienkov, ktoré sa zhromažďujú v hustých kefách alebo dáždnikoch. Sukulent zakorenil v dáchach av bytoch kvetinárov, potešený sviežou zeleňou a morom malých kvetov. Zvážte vlastnosti výsadby a starostlivosti o rozchodníky, najlepšie druhy a odrody kvetín.

Kultúrne charakteristiky

Latinským názvom kultúry je Sédum. Rastlina je sukulentná, patrí do rodiny Tolstyankovovcov.

Väčšina druhov rastie ako viacročné plodiny, iné ako dvojročné plodiny. Vďaka rôznym formám je sedum nepoznateľné - sedum rastie v sviežej kríži alebo pevne prikrýva pôdu skutočným kobercom. Sedum má husté, mäsité listy, ktoré hromadia vlhkosť a čistia pred vyschnutím. Listové doštičky sú zafarbené zelene, šedo a často majú ružové pruhy. Farba lístia závisí od životných podmienok.

Kvety sa zbierajú kvetenstvo vo forme kefy, dáždnika alebo corymbózy. Takmer všetky druhy sedumu majú príjemnú vôňu a sú to medové rastliny. Farba kvetov rozchodníkov je rôzna - ružová, biela, modrá, žltá. Kvitne v lete a na jeseň. V prírode je sedum všadeprítomné. Existuje viac ako 500 druhov, z ktorých sa pestuje asi stovka. Vytvorilo sa mnoho odrôd a hybridov na dekoráciu krajiny. Tropické druhy sa pestujú doma.

Funkcie aplikácie v krajinnom dizajne

Veľké kvetenstvo sedumu a svieža zeleň môžu ozdobiť akúkoľvek oblasť. V krajinnom dizajne sa na kvetinových záhonoch používa veľa odrôd na vytvorenie zamatových obrazov so striedavými farbami. Kríky Sedum pri nádržiach vyzerajú skvele. Sedum je vysadené pozdĺž okrajov kvetinových záhonov, na vytvorenie obrubníka a pozdĺž záhradných chodníkov. Hustá výsadba nízkych odrôd vytvára husté trávniky, ktoré vyzerajú dobre aj bez kvetov - kvôli ozdobnému lístiu. Plíživé formy skryjú medzery v alpských sklzoch a skalách.

rozchodník kvet

Výhody pestovania doma

Kvetinárstva doma rastú už dlho. Na zabezpečenie kvitnutia sú potrebné osobitné podmienky:

 • mierne zavlažovanie;
 • zníženie teploty v zime (10 - 12 °);
 • teplo a slnko (južná strana) v lete;
 • včasné kŕmenie.

Sedum kvitne iba u skúsených pestovateľov kvetov, ktorí dokážu zabezpečiť potrebné podmienky. Aj v prípade neprítomnosti kvetov poteší sedum dekoratívnu zeleň, krásu kríka. Mnoho ľudí si cení rastlinu pre jej liečivé vlastnosti. Používa sa ako biostimulant, podobný účinkom na listy aloe. Sukulentné listy sa používajú na rany a poranenia kože, vytvárajú liečivé infúzie na bolesť srdca a hypotenziu.

kvety doma

Referencie: blízki príbuzní tučnej ženy v sedume, Kalanchoe, Echeveria.

Druhy a opis odrôd sedum

Sedum rastie všade, rozmanitosť prírodných foriem je skvelá. Vzhľad rastlín je tak odlišný, že je niekedy ťažké uveriť, že patria do tej istej rodiny. Zoberme si najobľúbenejšie a najobľúbenejšie typy a odrody rozchodníkov.

skokov

Pri vytváraní harmonickej kvetinovej záhrady prichádzajú na záchranu rastliny prízemného krytu s plazivými stopkami. Pokrývajú pôdu a slúžia ako pozadie pre iné plodiny. Sedum rastliny zelené územie s krásnym šťavnatým kobercom, ktorý je farebný s jasnými škvrnami pukov.

rôzne sedum

nevädza

Stonekrop stonky rastú 8-10 centimetrov. Vrcholy stoniek s listami šedo-zeleného odtieňa sú podobné kvetinám. Púčiky sú ružovo-fialové a pri otvorení dosahujú 0,5 - 0,6 centimetra. Kvet v auguste.

Sieboldovo sedum

Má tenké ležiace stonky a mäsité listy zozbierané v kôstkach po 3 kusoch. Listy sú zaoblené, s červeným odtieňom pozdĺž okraja. Kvety sú ružové, zbierané v hustých dáždnikoch alebo štítoch.

Forster sedum

Pritiahne celú oblasť hustým, nízkym (10 centimetrov) kobercom. Listy sú sivozelené, prepletené ružovou farbou. Žlté kvety stúpajú o 20-30 centimetrov. Vyzerá dobre v kvetináčoch, visí dole.

sedum forster sedum

rozdielny

Nízka plazivá rastlina skrýva všetky medzery kvetinových záhonov s hustým kobercom s výškou 5 centimetrov. Listy na slnku stmavnú. Kvety mierne stúpajú nad zelenú hmotu, môžu byť ružové a žlté.

nepravdivý

Nádherná rastlina pochádzajúca z Kaukazu. Falošné sedum sa pestuje na vysokohorských kopcoch, s ktorými sú vysadené šikmé strechy. Má dlhý plazivý podzemok, rýchlo sa šíri po veľkej ploche. Listy sú klinovitého tvaru, kvety sú ružovo-fialové, kvetenstvo je bez horných listov. Kvitne na dlhú dobu - od júna do októbra.

falošné sedum

Žieravé sedum

Prirodzený druh sedumu sa úspešne pestuje ako kultivovaná rastlina. Nízke sedum (8 - 10 centimetrov) pokrýva celú oblasť hustým zeleným kobercom. V polovici leta je pokrytá bohatými žltými kvetmi, ktoré priťahujú včely s príjemnou vôňou.

Lydian

Lydianské sedum pokrýva zem skutočnými húštinami, stonky sú pokryté veľkým počtom stredne dlhých mäsitých listov. Rastú dobre v tieni. Kvety sú biele, nie vysoko nad listami.

sedum na záhrade

Sedum Evers

Evers sedum sa používa na úpravu kamienkových svahov, talu. Rastlina je vysadená na vysokohorských kopcoch, skrývajú holé oblasti v blízkosti domu. Kvitne v júli, kvety vydržia až 2 mesiace. Listy sú dekoratívne, rastú husto na hladkých stonkách. Púčiky sú husto umiestnené na corymbose kvetenstvo. Okvetné lístky sú svetloružové alebo karmínové.

subulate

V prírode rastie na horských svahoch Kaukazu subtílne sedum. Sníma s veľkým počtom krehkých lístkov s lineárnym lineárnym sklonom žlto-zeleného odtieňa. Kvetenstvo je corymbose, husté, s bielymi kvetmi.

šesť riadok

Sedum dorastá do 8 - 18 centimetrov, stonky vetvia silne zo základne. Listy sú valcovité, na bočných výhonkoch rastú veľmi husto. Farba listov je zelená.

kvety z kameňov

Kvetenstvo je sypké, jasne žlté kvety sú usporiadané riedko, v tvare podobnej malým hviezdam. Sú vysadené vo veľkej skupine alebo sa striedajú s inými druhmi.

Ampelny

Odrody jelena a druhy sedumu sú obľúbené pre kaskádovú výzdobu záhradných pozemkov a bytov. Vyzerajú dobre v kvetináčoch a kvetináčoch.

Medzi najobľúbenejšie:

 1. Morgana.Sedum má stonky, ktoré dorastajú do jedného metra a sú pokryté silnými valcovými listami s ostrými špičkami. Kvitne ružovo-červenými púčikmi. Hovoria tomu „opičí chvost“.
 2. Siebold. Stonka visí dole o 20-25 centimetrov, listy sú zaoblené, rôznych odtieňov.
 3. Burrito. Okraje listov sú podobne ako Morgana okrúhle.
 4. Makina malá. Sedum s malými listami rôznych farieb.
 5. Mexičan. Krík ampel s výhonkami do 20 centimetrov a tenkými listami. Na slnku sa lístie zmení na žlté, kvety žlté.

Opis odrôd a druhov kvetov rozchodníkov (Sedum), výsadby a starostlivosti o ne na otvorenom poli

Všetky druhy munície sú nenáročné, dobre sa rozvíjajú s nedostatkom slnka. Ak sa pestuje v kvetináčoch, vyžaduje sa pravidelné zavlažovanie.

krovia

Sedum s vysokými kríkmi a stopkami je u pestovateľov kvetov obľúbenejšie. Sú jasne viditeľné v kvetinových záhonoch, sú vysadené v samostatných zhlukoch alebo tvoria veľké skupiny rôznych odtieňov. Ich stonky nepokrývajú pôdu, takže plodiny potrebujú pravidelné zavlažovanie.

červená bodka

Stopka sedumu stúpa na 60 centimetrov, farba pukov je biela a rôzne ružové odtiene. Listy nie sú zvlášť svetlé, sivozelené. Hlavný rozdiel medzi bodkovanými červenými bodkami je neskoré kvitnutie, ku ktorému dochádza v septembri. Nevysádzajte rastliny v chladných oblastiach.

kvety v záhon

húževnatý

Bylinná trvalka sa prirodzene vyskytuje na Ďalekom východe a na Sibíri. Rastie na lesných okrajoch, lúkach, skalnatých svahoch riek. Vzťahuje sa na jedovaté rastliny.

obyčajný

Vysokohorský typ rozchodníkov patrí medzi najobľúbenejšie. Na jeho základe boli vytvorené obľúbené záhradné odrody. Svetlé listy stopky majú na okrajoch chrupavky. Stopka stúpa 40-60 centimetrov. Kvety kvitnú koncom júla. Kvetenstvo scutellum je husto plné púčikov, otváracie kvety vyzerajú ako hviezdy. Najlepšie odrody sú Matrona, Linda Windsor.

prominentnej

Prírodné druhy pochádzajúce z Ázie sa v Japonsku dlho pestujú. Krík je vzpriamený, dorastá do 60 centimetrov. Listy sú sediace, husté, zelené. Kvetenstvo stojí na hustej stopke s priemerom do 15 centimetrov. Kvety ružového alebo karmínovo červeného odtieňa, ktorých veľkosť nie je väčšia ako 10 milimetrov.

Prominentné Sedum sa stalo predkom mnohých odrôd - Neon, Xenox, Brilliant.

adolf

Stálezelený ker s veľkým počtom stoniek. Mladé lístie je zelené, mäsité, s vekom sa objavuje žltý a ružový odtieň. Kvetenstvo je pologuľovité, farba lístkov je biela. Pri pestovaní v interiéri kvitne ťažko.

Červeno-leaved

Červeno-červené alebo červeno sfarbené sedum je ker s padajúcimi výhonkami, ktoré stúpajú s vekom. Listy sú výrazne zelené s červeným koncom. Kvety sú žlté.

farebný pohľad

sedliacky

Selskogo sedum má drevité stonky vysoké až 40 centimetrov. Kvetina žltých odtieňov na krátkej stopke, kvetenstvo je dáždnik. Tento typ rozchodníka nie je rozšírený. Krík rastie pomaly, vyžaduje slnečné plochy a pravidelné zalievanie.

Fialová

Husté lístie rozchodníkov sa stane skutočnou ozdobou záhrady. Listy s vyrezávanými okrajmi potiahnuté voskovým poťahom. Ružové kvety vynikajú nádherne na pozadí. Stopka stúpa na 70 centimetrov. Stonky sú husté, vysoký krík sa nerozpadne, udržuje svoj tvar. Kvitne v júli.

Fialová

Listy majú mierne kyslú chuť, konzumujú sa čerstvé, fermentované.

žltá

Žlté alebo bledožlté sedum má zelené, hnedé lístie, niekedy s namodralým kvetom. Kvety sú žlté. Vytrvalý, nenáročný vzhľad. Populárna je odroda Red Wiggle.

Sedum Hybrid Abbeidor

Nízke kríky (35-40 centimetrov) sú pokryté bohatým zeleným listom. Farba kvetov je fialovo-ružová. Bush sa rozpadá. Kvetenstvo je corymbose a veľmi husté, s množstvom púčikov. Používa sa v miešačkách.

rozchodník

Pestovanie rozchodníkov na otvorenom poli

Pri pestovaní sedumu je dôležité si predstaviť, o aký druh rastliny bude táto rastlina ide. Mnoho odrôd sprísňuje veľké plochy pôdy stonkami, prepletie susedov.

Výber miesta

Sedum je vysadené na dobre osvetlenej ploche.Svetlé zatienenie je povolené iba na časť dňa. Bez dostatočného slnečného svetla sa kríky roztiahnu, farba kvetov a listov trpí. Sukulenty nemajú radi nadmernú vlhkosť, nepoužívajú nízko položené oblasti so stojatou vodou. V prípade potreby sa drenáž vypustí do pôdy. Z rovnakého dôvodu by ste nemali zasadiť krík pod stromami, ktoré na jeseň listia.

kvety v kamenných záhonoch

Príprava pôdy

Sedum neukladá žiadne zvláštne požiadavky na zloženie pôdy, dobre rastie na akejkoľvek pôde. Je dôležité zabezpečiť drenáž, aby nedošlo k hromadeniu kaluží. Pri vysokom výskyte podzemnej vody sa postele zvyšujú. Vykopajte pôdu a burinu opatrne odstráňte. Ťažké ílové pôdy sa odľahčujú pieskom alebo jemným štrkom. Humus sa pridáva na zvýšenie plodnosti.

Ako zasiať semená: načasovanie a technológia

V teplých oblastiach môže byť sedum vysiate na jar semenami priamo do zeme, keď sa vytvorí stabilné teplé počasie. Väčšina pestovateľov pripravuje sadenice vopred.

semená rozchodníkov

Základné pravidlá výsadby rozchodníkov:

 1. Sedum je vysadené pre sadenice v marci až apríli.
 2. Zloženie pôdy je piesok, humus, úrodná pôda v rovnakých častiach.
 3. Hĺbka nádoby - 10-15 centimetrov, s pokládanou drenážnou vrstvou.
 4. Dobre rozliate pôdu, nechajte ju na impregnáciu.
 5. Semená vložte do plytkých drážok a posypte pôdou.
 6. Zatvorte fóliou.
 7. Pri zaschnutí voda s rozprašovacou fľašou.

Odporúča sa uchovávať nádoby v chlade (5-7 °) niekoľko dní. Sadenice sa objavia za 2-4 týždne. Keď rastie tretí list, sadenice sa potápajú.

sadenice kvetín

Výsadba sadeníc

Hotové sadenice sedumu sa premiestnia na otvorené priestranstvo, keď nebezpečenstvo zamrznutia prešlo. Pre rôzne regióny je to začiatok a koniec mája. Otvory na sadenie sa vyrábajú vo vzdialenosti 15 až 20 centimetrov, používajú odporúčania pre výsadbu tejto odrody rastlín. Koreňový systém sedumu je malý, je nemožné pochovať sadbu. Dostatok otvorov s hĺbkou 20 centimetrov. Po výsadbe sa rastliny hojne zalievajú.

Pomoc: kvet kvetu Sedum sa začína 2-3 roky po výsadbe.

Starostlivosť o rastliny

Rastlina sedum je klasifikovaná ako nenáročný plodiny, väčšina odrôd nevyžaduje osobitnú starostlivosť. Je dôležité odstrániť burinu včas a starostlivo ich odstrániť z postelí. Sedum upcháva trávu, spomaľuje rast.

kamenárska vetva

zalievanie

Sedum nevyžaduje pravidelné pravidelné zavlažovanie. Sedum sa napája iba počas suchého leta, 2 až 3krát za sezónu. Kultúra toleruje prebytočnú vodu horšie ako nedostatok vody. Po zalievaní sa pôda uvoľní, čím sa vytvorí prístup kyslíka k pôde. Urobte to opatrne kvôli plytkým koreňom.

oplodnenie

Sedum nepotrebuje veľké množstvo obväzov. Druhy prízemnej pokrývky nemusia byť oplodnené. Kŕmenie dusíkom je obzvlášť opatrné, čo narúša dekoratívny účinok lístia a znižuje odolnosť proti mrazu.

Je prípustné kŕmiť vysoké sedumy 1-2 krát za sezónu komplexnými hnojivami s fosforom a draslíkom.

prevod

Stonecrop môže rásť na jednom mieste až 5 rokov. V budúcnosti krík starne, potrebuje omladenie. Pri aktualizácii kríky môže byť transplantovaný na iné miesto. Kríky sa vykopávajú na jar, keď vegetačný proces ešte nezačal rýchlo, otrasia pôdu. Čistým nástrojom nakrájajte na kúsky tak, že každý má korene a púčiky. Nechajte niekoľko hodín na tienistom mieste. Rezy sú rozmazané fungicídmi. Vysadené sú na novom mieste.

rozchodník žltý

prerezávanie

Sušené časti stonky, poškodené listy sa pravidelne odrežú. Na kríkoch s farebnými listami sa vysekávajú zelené výhonky, aby sa zachoval dekoratívny účinok rastliny. V septembri alebo októbri je Bush v zime orezávaný, takže je ľahšie chrániť rastlinu pred mrazom.

Chorobám a škodcom: kontrola a prevencia

V daždivých letách a pri nadmernom zalievaní trpí kameníkom plesňové infekcie. Na stonkách a listoch sa objavujú škvrny od hniloby. Poškodené časti kríkov sú vyrezané, rastliny sú ošetrené fungicídmi.

Zo škodcov húsenice, húsenice, vošky, strapky útočia na sedum častejšie ako ostatní. Na čistenie používajte vhodné insekticídy.

Sedum nie je veľmi náchylné na choroby. Pri výbere suchého vetraného priestoru bez silného zatienenia a nízkeho zalievania to nespôsobuje problémy letným obyvateľom.

Ako je zimovanie kvetu

Rastliny strácajú lístie na jeseň. Vo vysokých kríkoch rozchodníkov, pri príprave na zimu, sú stonky rezané a zanechávajú 3-4 centimetre. Sušené kvetinové stonky si zachovávajú svoj dekoratívny účinok, preto sú kríky často blízko domov až do jari. Pred začiatkom vegetačného obdobia môžete odrezané stonky odrezať, keď sa sneh roztopí. V chladných oblastiach môžu byť výsadby izolované voľnou pôdou, riečnym pieskom alebo jemným štrkom. Ak je to potrebné, posypte snehom.

varenie nazimu

Metódy šľachtenia rozchodníkov

Reprodukcia rozchodníka nie je nijako zvlášť zložitá. Nové rastliny sa získavajú vegetatívnym rozdelením a zo semien. Pozrime sa bližšie na každú metódu.

Seeds

Mnoho pestovateľov získava semená z vlastných rastlín. Aby ste získali osivo, musíte stopky držať, kým nebudú úplne suché a dôkladne rezané. To nie je ľahké, sedum kvitne dlho, často až do samotného snehu semená nemajú čas dozrieť.

Dôležité: hybridy sedumu nedávajú plnohodnotné semená, rodičovské vlastnosti sa neprenášajú.

Semená rastlín môžete pestovať doma alebo priamo na otvorenom priestranstve. Druhá metóda je vhodná iba pre teplé oblasti.

sedum na záhrade

výstrižky

Väčšina druhov sedumu sa ľahko množia odrezkami. Táto metóda sa považuje za rýchlejšiu a spoľahlivejšiu. Na jar sa stonka s 1-2 púčikmi vyreže z kríka a prehĺbi sa do zeme o 2 až 3 centimetre. Spodné listy musia byť odrezané, aby sa zabránilo rozpadu. Pripravená stopka môže byť zakorenená v kvetináči a potom prenesená na zem. Pri rezaní odrezkov na jeseň budete musieť doma pestovať mladé sadenice. Odrezky zo sedumu sa ukladajú do vody, korene čakajú na opätovný rast. Potom sa vysadia v samostatných kvetináčoch.

Rozchodník sa na jar prenáša do pôdy, keď sa vytvorí teplé počasie.

Sedum sa ľahko šíri, kmeň, ktorý padá na zem, rýchlo dáva korene, tvorí mladú rastlinu. Táto vlastnosť sa používa, ak už na mieste rastie sedum. Pôda okolo dospelého kríka je vyčistená, uvoľnená, oplodnená. Stonku pritlačte k zemi pomocou vlásenky, zalejte ju. Zakorenenie je rýchle. Pri výsekoch si mladý ker úplne zachováva vlastnosti starej rastliny.

kvety v kvetináčoch

Delenie puzdra

Rozdelenie jedného kríka na niekoľko je ďalší spôsob rozmnožovania rozchodníkov. Je dobré, ak sedum už sedelo na jednom mieste, je čas omladiť rastlinu. Pri delení je dôležité odstrániť starú časť koreňov a kríkov, vytvoriť životaschopné odrezky s koreňmi a púčikmi.

Rozdelenie sa vykonáva, keď hlavné procesy vegetácie ešte nezačali, rastlina nie je v štádiu aktívneho rastu.

Pestovanie a rozmnožovanie sedumu je v právomoci každého pestovateľa. Rastlina sa nelíši v rozmarnej povahe, dobre rastie v suchu, nevyžaduje časté kŕmenie, prerezávanie a tvorbu kríkov. Sedum priťahuje včely príjemnou vôňou, prispieva k opeľovaniu susedov. Liečivé vlastnosti sedumu sú ďalšou nepochybnou výhodou rastliny.

S pomocou rôznych typov rozchodníkov môžete usporiadať alpské šmýkačky, kvetinové záhony a vytvárať hranice. Sedum sa priaznivo líši od ostatných kvitnúcich rastlín vysokou dekoratívnou listovosťou a kríkom. Široká škála druhov a odrôd vám umožňuje navrhnúť lokalitu podľa charakteristík územia a osobného vkusu.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica