Príčiny a liečba chorôb pivónie, najlepšie opatrenia na kontrolu škodcov

Pivoňky, ktoré zdobia veľa pozemkov, sú dosť nenáročné a odolné voči chorobám. Vírusy, huby a škodcovia však môžu škodiť rastlinám, ak sa neprijmú včasné opatrenia. Je potrebné konať už pri prvých príznakoch choroby a ešte lepšie - vykonávať preventívne opatrenia. S náležitou starostlivosťou, kvety poteší oko po mnoho rokov.

Šedá hniloba

Šedá hniloba je jednou z najnebezpečnejších chorôb pivoniek, pretože púčiky aj stonky s listami sú náchylné na chorobu. Chorá výhonky vädnú a v procese choroby sa na rastline objaví sivý kvet, vďaka ktorému dostala choroba svoje meno. K rozvoju choroby prispieva chlad, vysoká vlhkosť, zrážky, poklesy teploty.

popis

Ak malé puky sčernú a spadnú bez otvorenia, rastlina je ovplyvnená šedou hnilobou. Choroba je spôsobená plesňou Botrytis (botrytis), ktorej spóry sú obsiahnuté v sivom, našuchorenom obale, ktorý pokrýva postihnuté časti rastliny. V prípade chorej pivonky mladé výhonky vädnú, zhnednú a zlomia sa pri základni. V kvetinách, ktoré sa začali otvárať, špičky lístkov stmavnú a vyschnú. Na listoch sa objavujú veľké hnedé škvrny, listy sa zvlnia a vyschnú. Na spodnej časti pivónie sa najčastejšie objavujú čierne útvary s veľkosťou do jedného a pol milimetra, ktoré pripomínajú zrná.

Liečba a prevencia

Ak je pivónia už chorá sivou šedou hnilobou, postihnuté časti rastliny sa musia odrezať a spáliť. Je dôležité, aby choré výhonky nekončili v komposte. Neexistujú žiadne špeciálne prípravky určené na ošetrenie pivonky zo šedej hniloby, pre iné rastliny môžete použiť antimykotiká, ale je najlepšie prijať preventívne opatrenia na prevenciu výskytu choroby.

pivonka ochorel

Dodržiavanie pravidiel vykládky a údržby

Z hľadiska zdravia rastlín sa vyžaduje dodržiavanie pravidiel poľnohospodárskej technológie. Pôda sa pravidelne uvoľňuje a burinu, kvety sa polievajú. V prípade blízkeho výskytu podzemnej vody je potrebné lokalitu vypustiť. Kvety by mali byť vysadené s ohľadom na vzdialenosť, v žiadnom prípade nezhustňujú výsadbu, z roka na rok menia miesto rastu. Pred výsadbou rastlín sa sadivový materiál a záhradné náradie dezinfikujú.

Pravidelné nanášanie deoxidačných prísad do pôdy

Ak sa zvýši kyslosť pôdy, prispeje to k vzniku šedej hniloby. Ťažké ílové a hlinité pôdy sú často okyslené. Preto je potrebné do pôdy pridať prísady, ktoré prispejú k deoxidácii.

Kostná múka

Kostná múčka účinne redukuje kyslosť a vďaka svojmu zloženiu, ktoré obsahuje fosfor, vápnik, sodík, horčík, jód, kobalt, železo, mangán, zinok a meď, nasýti pôdu veľkým množstvom rôznych stopových prvkov a minerálov. 300 gramov kostnej múčky sa aplikuje na pôdu o rozlohe 1 štvorcový meter ako príprava na výsadbu pivoniek, čo bude stačiť na 2 až 3 roky.

kostná múka

Dolomitová múka

Múka sa získava mletím na najmenšie frakcie dolomitového minerálu, ktorý patrí do uhličitanov. Hnojivo nielen neutralizuje kyslosť pôdy, ale tiež ju obohacuje o užitočné mikroelementy, ako je horčík a draslík. Múka sa pridáva nie častejšie ako každé 3 až 4 roky a pri výpočte požadovaného množstva sa zohľadňuje kyslosť a štruktúra pôdy. Dolomity sa môžu pridávať do pôdy kedykoľvek počas roka, pretože to nenarúša vstrebávanie iných hnojív rastlinami..

Vápencová múka

Vápenaté vápno (Ca (OH)) sa tiež často používa na normalizáciu kyslej pôdy, v porovnaní s dolomitovou múkou je vápenec lacnejší, bežnejší na trhu a je silnejším prostriedkom na neutralizáciu kyslosti. rastliny absorbujú fosfor a dusík. Z tohto dôvodu sa vápno neaplikuje bezprostredne pred výsadbou kvetov, ale skoro na jar alebo pri príprave postelí na zimu.

vápencová múka

Povinné a včasné prerezávanie

V rámci prípravy na prezimovanie sa stonky pivónie nakrájajú na korene. Ak je rastlina v lete chorá, odstráňte všetky postihnuté časti kvetu. Prerezávanie by sa malo vykonávať iba ostrým nástrojom, odrezané výhonky by sa mali robiť mimo miesta alebo spáliť.

Obmedzené používanie dusíkatých hnojív

Dusíkaté hnojenie sa používa v obmedzenej miere, aby sa predišlo predávkovaniu. Nadmerné hnojenie dusíkom vedie k zmäkčovaniu bunkových stien rastlín, čo zvyšuje riziko infekcie šedou plesňou.

Použitie fungicídnych liekov na prevenciu a potlačenie choroby

Fungicídy sú lieky, ktoré pomáhajú ničiť škodlivé huby. Látka sa široko používa v poľnohospodárstve a kvetinárstve na prevenciu a ošetrenie postihnutých rastlín. Fungicídne prípravky sa delia na kontaktné, ktoré priamym kontaktom s nimi zabíjajú plesňové spóry, a systémové, ktoré prenikajú do vaskulárneho systému rastliny, poskytujú prevenciu a liečenie hlboko preniknutej infekcie.

 fungicídne prípravky

obsahujúce meď

Pri ošetrovaní pivoniek sa síran meďnatý zriedi v pomere 50 až 70 gramov na 10 litrov vody. Je dobré bojovať proti šedej hnilobe s Bordeauxovou tekutinou, ktorú je možné pripraviť nasledovne: 100 gramov síranu meďnatého sa zriedi vodou a naleje do zmesi vody a 75 gramov vápna; výsledný roztok sa zriedi vodou na 10 litrov.Ak namiesto vápna užijete rovnaké množstvo jedlej sódy, získate vínovú tekutinu.

Fundazol

Fundazol je kontaktným a systémovým činiteľom. Aby ste účinne bojovali proti sivej plesni, musíte závod dvakrát spracovať. Droga je toxická, je potrebné sa jej vyhnúť, ak sú doma malé deti alebo zvieratá.

Koloidná síra

10 litrov vody bude vyžadovať až 100 gramov koloidnej síry. Preventívne ošetrenie sa vykonáva trikrát v intervale 10 až 12 dní.

koloidná síra

Pravidlá uplatňovania

Na ošetrenie kvetín rastúcich v blízkosti domu sa používajú najmenej toxické fungicídy, napríklad síran meďnatý, oxychlorid meďnatý, bordeauxská alebo vínová tekutina. Ak si vyberiete ten správny okamih na postrek, keď sú klíčivé spory huby najzraniteľnejšie, potom budú prípravky celkom účinné. Ak sú výhonky choré, stonky sa odrežú na koreň a miesto lézie sa naleje fungicídom.

načasovanie

Prvýkrát sú pivonky ošetrené fungicídmi na jar, keď začína aktívny rast stoniek, toto obdobie v priemere pripadá na koniec apríla. Re-fungicídne prípravky sa používajú raz alebo dvakrát každých 10 až 12 dní, počet aplikácií závisí od počasia a stupňa poškodenia rastlín.

Alternatívne lieky

Striedanie rôznych liekov pomôže zabrániť hromadeniu nebezpečných látok v pôde. Alternatívne použitie zvyšuje účinnosť liečby.

červený púčik

Rôzna koncentrácia v závislosti od veku rastliny

Čím je rastlina mladšia, tým nižšia by mala byť koncentrácia liečiva, pretože existuje veľké riziko poškodenia krehkých výhonkov. To platí najmä pre horiace látky, ako je síran meďnatý. Aby sa maximalizovala účinnosť fungicídov s minimálnym množstvom z nich, rastlina nie je napojená zhora, obmedzená na postrek. Priamo na pôdu okolo kvetu je potrebné zalievať kanvicu s malými dierami.

Boj proti koreňovej hnilobe

Bežný názov koreňová hniloba označuje niekoľko chorôb spôsobených rôznymi hubami s rovnakým príznakom - porážka koreňov, ktoré zhnednú, zmäknú a vydajú nepríjemný zápach. Na vzdušnej časti rastliny sa toto ochorenie prejavuje sčernením a vädnutím výhonkov. Vývoj plesňových spór napomáhajú rovnaké faktory, ktoré podporujú výskyt šedej hniloby, a to zvýšená kyslosť pôdy a vlhkosť počasia, nedostatok vetrania v dôsledku hustoty rastu a nedostatočné odtoky z lokality.

koreňová hniloba

Použitie zdravého výsadbového materiálu

Pri príprave sadivového materiálu sa korene starostlivo preskúmajú a poškodené sa odstránia. Za týmto účelom odrežte zhnité časti odnoží ostrým nožom, ošetrite ho zmesou dvoch častí drveného uhlia s jednou časťou "Fundazolu" alebo síry. Dezinfekcia podzemkov sa uskutoční do pol hodiny takými prípravkami, ako je síran meďnatý, "Fundazol" alebo manganistan draselný.

Správne uloženie

Miesto pre pestovanie pivoniek by malo byť slnečné, dobre odvodnené, môže byť umiestnené na malej vyvýšenine. Je vhodné vyhnúť sa blízkosti stromov a budov, ktoré zatienia výsadbu. Vzdialenosť medzi puzdrami by mala byť asi jeden a pol metra.

výsadba kvetín

Aplikácia hnojív s obsahom fosforu a draslíka a mikroelementov

Aby korene rastliny nezačali hniť, používajú sa hnojivá fosforu a draslíka na spevnenie koreňového systému, ktoré sa aplikujú po ukončení kvitnutia pri príprave na prezimovanie. Tento vrchný obväz zaistí hojné kvitnutie v budúcej sezóne a pomôže zvýšiť zimnú odolnosť kríkov. Môžete použiť lieky, ako je zmes „Kemira-kombi“ alebo monofosfát draselný.

Fungicídne prípravky

Keď rastlina ochorie, postihnuté výhonky sa odrežú, vykope sa koreň a poškodené časti sa odrežu.Sekcie sa posypú zmesou drevného popola pomocou "Fundazol", Bush sa presadí na nové miesto a ostatné rastliny sa na preventívne účely ošetria fungicídmi.

Síran meďnatý

Na ošetrenie kvetov pomocou síranu meďnatého ako súčasti boja proti koreňovej hnilobe sa liek nariedi rýchlosťou 5 gramov látky na 10 litrov vody. Na jeden meter štvorcový bude zaberať 5 litrov vody.

síran meďnatý

HOM

HOM - oxychlorid meďnatý, pomáha proti mnohým plesňovým infekciám vrátane hniloby koreňov. Prípravok, ktorý sa vyrába vo forme prášku, sa rozpustí vo vode a postrekuje sa na rastlinu, keď je suché a pokojné počasie.

Hrdzavosť a škvrnitosť

Keď pivonka ochorie na hrdze, na listoch sa objavia hnedé, oranžové a načervenalé škvrny, na ktorých sa nachádzajú spóry patogénnej huby. Škvrny sa objavujú ako modré, fialové alebo svetlo hnedé zafarbenie listových plôch, s hubovými spórami umiestnenými na spodnej časti listu. Šírka výsadby pivoniek zabráni šíreniu chorôb.

Zber a spálenie chorých listov

Rastliny by sa mali pravidelne vyšetrovať na príznaky choroby. Pri prvom náznaku konajú bez toho, aby čakali, až bude pivónia ešte viac trpieť, alebo pleseň infikuje okolité kríky. Listy s prejavenými škvrnami sa musia okamžite zozbierať a spáliť, inak sa spóry huby šíria pomocou vetra a padajú na iné rastliny.

 choré listy

Striekanie roztokom fungicídov a pracieho mydla

Liečba antimykotikami sa vykonáva raz mesačne alebo po vypláchnutí. Postihnuté kvety sa postriekajú rovnakými fungicídmi, aké sa používajú na boj proti sivej plesni. Do drogy sa pridá štipka pracieho prášku alebo roztoku mydla, môžete si vziať domácnosť alebo toaletu. Mydlová látka pomôže látke zostať na listoch.

Dôkladné čistenie na jeseň

Plesňové spóry sa prezrádzajú na spadnutých listoch, preto je dôležité odstrániť všetky zvyšky rastlín. Organické látky sa odoberajú mimo lokality a snažia sa zabrániť tomu, aby sa infikované listy dostali do kompostu, alebo sa spália.

Spaľovacie zvyšky rastlín

Najlepšie je spáliť stonky rezané na jeseň, takže riziko šírenia spór plesní, ktoré zostanú na listoch, bude eliminované.

vírusy

Huby prevažujú medzi pôvodcami rôznych chorôb pivónie, ale rozšírené sú aj vírusy. Pivoňky sú ovplyvnené hrkálka, prstencové špinenie a mozaiky. Vírusy sa prenášajú kontaktom, takže po práci s chorými rastlinami je potrebné záhradné náradie dezinfikovať.

objaví sa žltosť

mozaika

Mozaika dostala svoj názov zafarbenie vo forme striedajúcich sa žltkastých malých škvŕn na listoch rastlín. Vírusová choroba sa ľahko prenáša na okolité kvety, takže ak sa nájdu príznaky, musí sa okamžite konať.

príznaky

Ak sa vyskytne choroba, na listoch sa striedajú tmavé a svetlé pruhy, ktoré vytvárajú charakteristický mozaikový vzor. Ďalší vývoj choroby môže viesť k deformácii listových dosiek, zhrubnutiu a prasklinám na stonkách, zničeniu koreňov.

Možné kontrolné opatrenia

Toto ochorenie nie je možné liečiť, preto je potrebné odstrániť postihnutú rastlinu alebo jej časti. Niekoľko rokov nemôžete namiesto vykopaných rastlín pestovať iné pivonky, cibuľky, uhorky, zemiaky.

choroby kvetov

Okamžité zničenie rastliny

Ak je na mieste veľká zbierka pivoniek, mozaika sa rýchlo rozšíri do všetkých rastlín, ak nie je izolovaná chorá krík. V prípade, že existuje iba niekoľko rastlín, môžu sa nechať, ale nemôžu sa použiť na ďalšiu reprodukciu. Zasiahnutý kvet je vykopaný a spálený, v žiadnom prípade nie je umiestnená chorá rastlina do kompostu.

Odstraňovanie poranených stoniek a poprašovanie

Ak sa na listoch vyskytnú príznaky choroby, výhonok sa odreže a miesto rezu sa ošetrí popolom alebo aktívnym uhlím. V prípade relapsu je rastlina úplne zničená.

Vyhnite sa odrodám náchylným na túto chorobu

Aby sa predišlo výskytu a vývoju vírusových chorôb pivoniek, je najlepšie kúpiť sadenice z licencovaných obchodov, pričom uprednostňujú odrody, ktoré sú na chorobu menej náchylné.

výskyt choroby

rachot

Ďalším názvom vírusu, ktorý sa v minulosti často používal, je vírus pivonky. Prvé príznaky choroby je možné pozorovať koncom jari - začiatkom leta.

Známky porážky

Hlavným znakom poškodenia je výskyt prstencovitých škvŕn na listoch rastlín. Sú umiestnené medzi žilami. Ochorenie sa môže prejaviť aj vo forme žlto-zelených prúžkov na listoch alebo mramorovom vzore, keď sa krúžky a prúžky kombinujú.

Závažnosť v závislosti od odrody

Najcitlivejšie na vírus sú hybridy, najmä americké froté pivonky. Odrody prvej generácie zároveň nemôžu prejavovať chorobu žiadnym spôsobom.

vírusy vo vnútri

Múčnatka

Toto ochorenie sa najčastejšie vyskytuje u dospelých rastlín. Nepoškodzuje to veľa, je však potrebné prijať opatrenia na boj proti nemu.

známky

Prášková pleseň sa objavuje ako biely kvet na vrchu listovej platne. Púčiky sú zdeformované, listy zvädnú, vysušia a spadnú.

liečba

Prášková pleseň sa bojuje postrekovaním postihnutých pivoniek roztokom uhličitanu sodného dvakrát v intervale 10 dní. Pri spracovaní sa do sódy pridáva mydlo na bielizeň. Figón je tiež účinný proti múčnatke.

múčnatka

Vertikilárne vädnutie

Vzťahuje sa na plesňové choroby. Príčinok hibernácie v koreňoch, takže je ťažké zbaviť sa choroby. Pivoňky sú zvyčajne postihnuté počas obdobia kvitnutia.

príznaky

Hlavným viditeľným príznakom choroby je to, že kvitnúce výhonky začínajú uschnúť bez zjavného dôvodu. Krík zožltne, vyschne a zomrie. Ak je stonka odrezaná, budú zreteľne stmavené cievy.

Metódy kontroly

Nie je možné liečiť rastlinu. Postihnutá pivónia je vykopaná a spolu s koreňovým systémom zachytávajú susedné hlinené hrudky. Pôda namiesto extrahovaného kvetu sa dezinfikuje naliatím formalínu alebo bielidla.

vertikálne vinutie

Ako sa zbaviť škodcov

Škodcovia nielen kazia vzhľad pivoniek v dôsledku konzumovaných sušených listov a zdeformovaných púčikov, ale tiež významne poškodzujú zdravie kvetu, až kým nie sú úplne zničené. Z tohto hľadiska je potrebné pravidelne kontrolovať rastlinu, zbierať ručne viditeľné chrobáky a larvy, vykopávať pôdu, odstraňovať burinu a pridávať látky, ktoré zabraňujú šíreniu parazitov do pôdy na jar a na jeseň.

Gall nematode

S výskytom hlístovcov sa pivonka rozvíja vo vývoji a zastavuje kvitnutie, listy a výhonky zožltnú. Znaky nematódovej aktivity je možné zamieňať s prejavmi iných chorôb, rozdiel spočíva v výskyte žltých a hnedých zahustení na koreňoch.

háďatko koreňového

popis

Žlté hlísty sú mikroskopické oblé červy do 2 mm dlhé. Paraziti dostali toto meno kvôli okrúhlym formáciám podobným guličkám s priemerom 3 až 5 milimetrov, gall, ktoré sa objavujú na koreňoch rastliny. Škodcovia sa množia v týchto guľôčkach a potom sa šíria v pôde na ďalšie korene.

Možní prepravcovia

Nematodes sa môžu usadiť na koreňoch mnohých kvetov a stromov. Najčastejšie sú postihnuté záhradné rastliny, ľalie, pivonky, plamienky, narcisy, gladioly, kosatce. Ale škodca je všežravý, takže môže infikovať rôzne rastliny.

Ako bojovať

Najspoľahlivejším spôsobom, ako bojovať s parazitom, je zničiť rastlinu, ktorej koreňový systém je poškodený. Vykopané kríky sa spália a pôda v oblasti pestovania kvetov sa dezinfikuje roztokom formalínu. V žiadnom prípade by sa infikovaná kvetina nemala umiestniť do kompostovej hromady. V počiatočných fázach môžu pomôcť lieky „BI-58“, „Rogor“.

prípravok BI-58

Dôkladná kontrola sadivového materiálu

Aby sa zabránilo šíreniu škodcu, pred výsadbou sa starostlivo preskúma koreňový systém kvetu. Takže si môžete všimnúť parazity včas a zabrániť iným rastlinám zamoriť žlčové háďatká.

Pravidelné odstraňovanie buriny

Povinným opatrením na kontrolu hlístových koreňov žlčníka je odstránenie buriny, na ktorej koreňovom systéme sa môže parazit úspešne vyvíjať a následne infikovať pestované rastliny. Organické zvyšky sa spaľujú, aby sa zabránilo šíreniu škodcov.

mravce

Mravce môžu poškodiť púčiky pivoniek, nahlodávať okvetné lístky, chovať vošky na rastlinách a sú tiež nosičmi plesňových chorôb. Na boj proti hmyzu sa používajú zakúpené prípravky, ale vyskytujú sa aj šetrné ľudové metódy: rozotrite stonku s cesnakom, usporiadajte okolo výhonku vazelínový prsteň, v blízkosti umiestnite sladké návnady alebo nasaďte rastlinky s štipľavým zápachom, ktorý odpudzuje mravce.

veľa mravcov

vošky

Vošky oslabujú pivonku, keď pijú šťavy z rastlín. Ak nie je veľa škodcov, zbierajú sa ručne alebo sa srazia prúdom vody. Veľké množstvo parazitov sa odstráni pomocou "Fitoverma" alebo "Actellika", pričom ošetrenie sa vykonáva podľa pokynov.

Bronzové chrobáky

Väčšina typov bronzov má farbu s charakteristickým kovovým leskom, pre ktorý dostali svoje meno, ale v iných odtieňoch sú chrobáky. Počas letnej sezóny môžu škodcovia jesť púčiky pivoniek. Bronzy sa odstraňujú mechanicky ručným zberom ráno, keď je hmyz stále nehybný, alebo večer láka chrobákov svetelným zdrojom. Ak počet hmyzov počas zberu každý deň presahuje 15, je potrebné postrekovať kríky a pôdu ľudovými prostriedkami alebo insekticídmi.

Môže chrobákov

Dospelý hmyz konzumuje listové platne a puky, ale larvy, ktoré poškodzujú korene, sú oveľa nebezpečnejšie. Biologické výrobky ako Nemabakt, Aktofit, Boverin, Fitoverm sa považujú za najlepší spôsob boja proti parazitom, pretože sú účinné a nepoškodzujú životné prostredie. Počas výkopu na jeseň a na jar sa oblasť lariev vyberie ručne. Skúsení záhradníci za účelom odchodu chrobákov môžu ošetrovať rastliny a lôžka roztokom amoniaku, infúziou cibuľových šupiek a manganistanu draselného.

chrústa

Lieky na kontrolu chorôb a škodcov

Účinným spôsobom boja proti chorobám a škodcom pivoniek je ošetrenie rastlín pomocou chemikálií v jarno-letnej sezóne. Pri používaní chemikálií nezabudnite, že môžu poškodiť okolité výsadby a užitočný hmyz a používať ich opatrne. Nesmieme zabúdať na osobné ochranné prostriedky, aby sme nepoškodili naše zdravie. Lieky sa používajú podľa pokynov na obale, prekročenie dávky môže spôsobiť poškodenie rastlín.

Oxychlorid meďný (HOM)

Oxychlorid meďnatý sa používa na boj proti síre a hnilobe koreňov spôsobenej Botrytisom. S roztokom produktu zalievajte pivonkovú krík pod základňou a opakujte ošetrenie po 10 dňoch.

Síran meďnatý

Ak rastlina vykazuje príznaky choroby spôsobenej plesňou Botrytis, nastrieka sa polovica percenta roztoku síranu meďnatého a napojí sa na korene.

"Alirin"

„Alirin“ pomôže proti plesniam. Látka sa pridáva pred výsadbou pivonky do zeme a tiež sa v priebehu sezóny niekoľkokrát naleje do roztoku 1 tableta v 1 litri vody. Rovnaké opatrenie je účinné proti hnilobe koreňov. Pivoňky sa niekoľkokrát postriekajú roztokom lieku, aby sa zbavili múčnatky, plesne a šedej hniloby.

Alirínové liečivo

"Maxim"

Aby ste zabránili výskytu šedej a koreňovej hniloby, môžete použiť liek „Maxim“. Časť stonky s koreňmi pripravenými na výsadbu sa namočí do roztoku pol hodiny. Počas sezóny sa „Maxim“ naleje do pôdy rýchlosťou 2 ml produktu na 1 liter vody.

"Fitosporin M"

Ak sa výsadbový materiál a pôda pred výsadbou pivoniek ošetria prípravkom "Fitosporin M", potom sa dá vyhnúť hnilobe, hrdzi a múčnatke. Konsolidujú výsledok postrekom rastliny v lete.

"Agat-25K"

Pred výsadbou pivoniek sa pôda ošetrí Agat-25K, ktorý zabraňuje vzniku múčnatky, špineniu a bojuje proti huby Botrytis. Aby sa v lete predišlo týmto chorobám, je Bush postriekaný roztokom liečiva.

plastová striekačka

"Alirin B"

„Alirin B“ sa používa ako preventívne opatrenie proti hnilobe koreňov a neskorej plesni pivoniek. Za týmto účelom sa liek pred výsadbou zavedie do pôdy kvetinovej záhrady.

"Gamair"

Pred kvitnutím pivoniek, ako aj po jeho ukončení, sa rastlina postrieka prípravkom "Gamair". Týmto spôsobom sa zabráni výskytu špinenia a múčnatky. Kríky sa okrem postrekovania zalievajú roztokom produktu.

"Topaz"

"Topaz" pomôže proti chorobám pivónie spôsobených hubami. Keď už rastlina bola nakazená a miera poškodenia je dostatočne silná, budete musieť striekať krík. Na začiatku sezóny sa profylaxia uskutočňuje dvojitým postrekovaním pivonky roztokom liečiva v nižšej koncentrácii.

"Falcon"

Aby sa zabránilo infekcii hrdzou, múčnatkou, čiernymi škvrnami a hnilobou, striekajúca sa pivonka sa postrieka Falcon zriedeným vo vode. Ak je rastlina napriek tomu chorá, listová doska sa ošetruje z oboch strán rovnakým prípravkom.

sokol na kvety

"Fufanol"

Droga "Fufanol" pomôže zbaviť sa parazitov. Pivónia sa rozstrekuje rozpustením chemikálie vo vode.

"Spark"

Ak je pivónia poškodená mravcami, môže byť rastlina ošetrená Iskrou. Je tiež účinný proti chrobákom a húsenkám. Puzdro sa nastrieka rozprašovaním liečiva podľa pokynov.

Iskra pre pivonky

"Karbofos"

Aby pivonka netrpela hmyzom, ničí sa pomocou "Karbofos". Keď sa objavia parazity, je Bush postriekaný roztokom v množstve 30 gramov produktu na 5 litrov vody.

Manganistan draselný

Rastlinný materiál sa pred výsadbou do zeme postrieka slabým roztokom manganistanu draselného. Takéto spracovanie pôsobí ako preventívne opatrenie.

Pivoňky sú krásne a dosť nenáročné kvety. Z mnohých odrôd si môžete vybrať farbu pukov pre každý vkus. Aby ste si mohli vychutnať pohľad na zdravú rastlinu, je potrebné včas rozpoznať choroby a pomôcť Bushovi s nimi bojovať.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica