Opis a charakteristika odrody pivonky Duchesse de Nemours, pravidlá pestovania

Pivoňky obsahujú širokú škálu odrôd, bežne používaný je Duchesse de Nemours. Je to predovšetkým kvôli vzhľadu pukov a ľahkej kultivácii. Nedodržanie pravidiel starostlivosti však často vedie k chorobám a smrti rastlín.

Pivoňka je populárny druh rastlín, Duchesse de Nemours vytvára potrebný dizajn pre krajinné kompozície. Rastlina nevyžaduje komplexnú starostlivosť a môže sa pestovať na kosenie a zdobenie záhrady.

Opis a vlastnosti

Kultúra Duchesse de Nemours sa vyznačuje vzdušnými púčikmi a jemnou bielou farbou. Tento typ pivoniek bude zdobiť stránky. Kvetenstvo na pivonkách sú veľké a môžu dosiahnuť priemer až 16 cm, Bush sa šíri až do 1 metra. Froté puky môžu kvitnúť na dlhú dobu.

Vlastnosti zariadenia:

 • kultúra odolá zmenám teploty;
 • môže byť použitý na rezanie;
 • mliečna odroda je rezistentná na choroby;
 • Bush môže rásť na jednom mieste až 10 rokov a hojne kvitnúť.

Kvety sú husté, nerozpadnú sa ani po odrezaní kultúry na kyticu.

História chovu

Tento druh pivónie choval francúzsky chovateľ Calo. Táto odroda sa prvýkrát objavila v 19. storočí, ale postupne získala veľkú popularitu. Pivoňka odroda je najbežnejšie používanou odrodou a získala mnohokrát prvé miesto pre svoju krásu.

odroda Duchesse de Nemours

pristávacia

Aby sa pivonky mohli rozvíjať, je potrebné náležite pripraviť miesto výsadby a požadovaný druh pôdy.

Výber sedadla

Miesto, kde sa rastlina pestuje, musí byť chránené pred vetrom, pretože časté poryvy môžu poškodiť stonky, čo môže viesť k predčasnému uvoľneniu púčikov. Na rastlinu by malo dopadnúť aj veľa slnečného žiarenia. Inak kultúra prestane kvitnúť a bude sa rozvíjať normálne. Neodporúča sa tiež pestovať pivonky v blízkosti stromov a budov, ktoré môžu blokovať normálny rast kultúry pomocou ich tieňa.

Pôdne požiadavky

Pôda by mala obsahovať veľké množstvo živín, pretože rastlina je vysadená na jednom mieste rastu po dlhú dobu. Pôda by mala byť voľná, vzdušná, bez ílu. Pred výsadbou sa odporúča pripraviť živnú zmes, ktorá bude pozostávať z 2 častí pôdy, 1 dielu humusu, 1 dielu rašeliny a 1 dielu riečneho piesku. Výsledná kompozícia sa použije ako hlavná v procese výsadby.

výsadba v zemi

Dôležité. Aby sa rastlina mohla rozvíjať, je potrebné používať listnatý humus, ktorý obsahuje všetky potrebné minerály pre normálny vývoj pivoniek..

načasovanie

Pivoňka sa pestuje na otvorenom priestranstve najčastejšie od polovice augusta do polovice septembra. Toto obdobie sa považuje za najvhodnejšie na normálnu adaptáciu rastlín pred zimou. Pivonku je možné presadiť na jar, ale taký ker je veľmi chorý a v prvých rokoch po výsadbe nekvetie.

Schéma pristátia

Ak chcete pristáť, musíte urobiť nasledovné:

 • vykopať otvor až do hĺbky 50 cm;
 • diera sa ponechá niekoľko dní;
 • potom sa na dno jamy umiestnia kamienky alebo veľké triesky ako drenáž;
 • sadenice sa starostlivo umiestnia do pôdy a korene sa narovnajú;
 • sadenice sa posypú výživnou zmesou a trochu zhutnia.

Po vysadení rastliny sa musí poliať teplou vodou.

schémy vykládky

Starostlivosť

Dodržiavanie náležitej starostlivosti je hlavnou podmienkou rozvoja pivonky.

zalievanie

Rastlina musí byť napojená každých 5 dní, pretože kvetina uprednostňuje vlhké prostredie. Nadmerná vlhkosť však môže viesť k rastu plesní. Kríky sú preto napojené každých 5 dní, jedna kópia spotrebuje až 10 litrov teplej vody.

Uvoľnenie a odburinenie

Plevelovanie sa vykonáva podľa potreby, burina sa odstráni ručne. Uvoľnenie pôdy sa musí vykonať pred každým zalievaním a častými dažďami, aby sa pôda nasýtila kyslíkom a znížila sa tvorba chorôb.

uvoľnenie zeme

Vrchný dresing

V prvých 2 rokoch po výsadbe nie je pivonka oplodnená. V nasledujúcich rokoch sa kŕmenie vykonáva pravidelne podľa nasledujúcej schémy:

 • na jar sa draslík a dusík zavádzajú pomocou koreňovej metódy;
 • počas tvorby púčikov je potrebné pridať fosforečné hnojivá;
 • po vyblednutí kultúry sa zavedie roztok vtáčieho trusu;
 • na jeseň musíte použiť kompost alebo humus na prípravu na zimu.

Môžu sa použiť špeciálne hnojivá pre kvitnúce rastliny, ktoré sa aplikujú koreňovou metódou.

Choroby a škodcovia

Rastlina je odolná voči chorobám, avšak pri nesprávnej starostlivosti sa objavujú nasledujúce problémy.

choroby na listoch

Hrdza

Tento druh choroby sa vyskytuje po odkvitnutí v horúcom období. Prejavuje sa vo forme tvorby tmavých hrdzavých škvŕn na listoch. Rastlina začína slabnúť a rýchlo vädne. Choroba sa rýchlo šíri do zdravých kríkov a môže viesť k smrti veľkých plôch v krátkom čase.

Aby sa tomuto problému predišlo, striekajú sa kríky roztokom mydla na pranie. Keď sa objavia prvé príznaky choroby, musí sa poškodená kultúra postriekať Bordeauxovou tekutinou.

Hnedá škvrna

Ochorenie sa prejavuje najčastejšie v prvej polovici leta. Má na listoch veľké škvrny. Môže ovplyvniť nielen listy, ale aj stonky. Choroba sa rýchlo šíri po celej rastline a vedie k smrti plodiny. Pri prvých príznakoch sa musí Bush ošetriť síranom meďnatým.

Ak sa choroba rozšírila cez krík, kultúra sa odstráni.

Prstencová mozaika

Ochorenie je vírusové a rýchlo infikuje rastlinu. Ochorenie sa prejavuje tvorbou svetlých pruhov a škvŕn na listoch a výhonkoch. V niektorých častiach kríka sa veľmi často môžu objaviť príznaky, takže takéto výhonky sa musia odstrániť. Poškodená Bush sa musí ošetriť Alirinom, ak sa príznaky naďalej objavujú, rastlina by sa mala zničiť.

kruhová mozaika

vošky

Škodcovia živia šťavou mladých výhonkov a často sa objavujú na pivonkách. Hmyz môžete odstrániť pomocou mydlového roztoku, ktorý sa rozprašuje na krík.

prerezávanie

Prerezávanie pivoniek sa vykonáva takto:

 • Prvou fázou je odstránenie vädnutých púčikov spolu so stonkami.
 • Druhá fáza je orezávanie kríka pred zimou. Tento druh obriezky sa uskutoční koncom septembra. Výhonky sa odstránia, rez sa pokryje popolom.

Nesekanie kríkov na jeseň vedie k výskytu chorôb a škodcov, ktorí kladú svoje vajíčka v minuloročných výhonkoch.

Dôležité. Neodstraňujte zelené listy z kríka, zníži sa tým prísun živín do koreňov rastlín.

prerezávanie pivoniek

rozmnožovanie

Kultúra má tendenciu sa znásobovať takto:

 • Divízia Rhizome je bežnou metódou rozmnožovania rastlín. Koreň sa používa najmenej 4-5 rokov starý, ktorý je rozdelený a zasadený ako nezávislá rastlina.
 • Metóda koreňových odrezkov. Na takúto reprodukciu sa používa koreňový proces, ktorý obsahuje púčik. Stopka je vysadená do zeme a pravidelne napojená. Rastlina začína kvitnúť iba 3-4 roky po výsadbe.
 • Prerezávanie kríka. Na začiatku jari sa pomocou ostrej lopaty odreže horná vrstva koreňového systému, ktorá sa vysadí do zeme. Zvyšný koreň je obnovený spiacimi púčikmi.
 • Bushové vrstvenie - používa sa na to, aby sa zabránilo poškodeniu koreňov kríka. Na začiatku jari sa vykonáva pestovanie pivónie a pravidelné zalievanie, na jeseň môžete na reprodukciu použiť hotové vrstvy, táto metóda sa používa pre staré kríky staršie ako 8 rokov.

Každý záhradník si vyberie šľachtiteľskú metódu.

Dôležité. Na rozdiel od iných druhov kultúry sa pivonka Duchesse de Nemours nešíri semenami.

rozdelenie podzemku

Prípady použitia

Pivoňky môžu byť použité ako hlavný závod v areáli, kríky sú veľké. Tento druh pivonky sa tiež môže použiť ako doplnková dekorácia v kompozíciách s inými druhmi rastlín.

Pivonky sú plodiny, ktoré sú veľmi bežné v každej záhrade. O starostlivosť o rastlinu je nenáročná, Duchesse de Nemours je odolný voči chorobám a toleruje nižšie teploty.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica