Charakteristiky a opis odrody Pivoňka Kansas, pravidlá výsadby a starostlivosti

Popularita odrody Pivonka Kansas naberá na sile. V kráse je blízko k ruži: krík s dvojitým hustým kvetenstvom sa stane pravým kráľom kvetinového záhonu, jeho vizuálneho centra. Okrem veľkolepého exteriéru je pivónia nenáročná, čo umožňuje pestovať vonku, na balkóne alebo v okne. Bez potreby špeciálnych výdavkov bude kvetina potešiť majiteľov elegantnými a sférickými púčikmi.

Opis a vlastnosti

Kultivátor Kansas je klasifikovaný ako bylinná pivónia. Rastlina je malá, do 1 metra, zdobená sviežou guličkou kvetov s priemerom asi 20 centimetrov. Kvitne v máji a púčiky sa vyrábajú až do konca júna. Rastie na takmer akejkoľvek pôde, nevyžaduje ročnú transplantáciu. Mimochodom, na jednom mieste môže byť Bush za priaznivých podmienok niekoľko desaťročí.

Predpokladá sa, že na oplodnenej pôde bude pivonka kvitnúť bez problémov 3-4 roky. Rastlina je stvrdnutá, toleruje námrazu na zemi až do mínus 30 stupňov. Vetvy s kvetmi sa skladujú po dlhú dobu v rezanej forme, budú stáť na stole vo váze s vodou až 7 dní.

pristávacia

Existuje niekoľko jednoduchých pravidiel pre pestovanie pivonky. Dajú sa ľahko sledovať, ale ľahko zapamätajú:

  1. Vyberte si slnečné, dobre osvetlené miesta pre svoju budúcu kvetinovú záhradu. Kansas toleruje odtieň horší ako nadmerné svetlo. Z tohto dôvodu sa neodporúča umiestňovať kríky do blízkosti iných rastlín, budov, ktoré zatieňujú pivonky. Splnením tejto požiadavky sa zabezpečí primeraná cirkulácia čerstvého vzduchu.
  2. Pivonka nemá žiadne špeciálne sťažnosti týkajúce sa pôdy, ale uprednostňuje sa hlina. Okrem toho je nevyhnutná prítomnosť živín, ktoré zaistia normálny vývoj kríka. Ak neexistuje žiadna hotová pôdna zmes s požadovanými vlastnosťami, pripravuje sa samostatne. Za týmto účelom sa do piesočnatých pôd pridáva malé množstvo ílu. Robia opak s ílom, miešajú s nimi piesok.

Optimálny čas na pestovanie pivonky je jeseň. Je lepšie sa starostlivo priblížiť k miestu výsadby, aby sa v budúcnosti nemusel závod rýchlo prepravovať na iné miesto.

Výber sedadla

Budúce miesto „pobytu“ rastliny ovplyvní jej rast, kvitnutie a normálnu existenciu. Výsadba pivonky v tieni, medzi vysokými stromami blokujúcimi slnko, je nežiaduca, pretože by to negovalo záhradnícke pokusy dosiahnuť vaječník púčikov.

pivonka kansas

Výber a príprava sadivového materiálu

Keďže sa delenie rastlín používa častejšie ako iné metódy rozmnožovania, výber výsadbového materiálu sa začína na jeseň s použitím 3-4 ročných kríkov.Požiadavka na získané sadenice je nasledovná: dĺžka koreňa - do 15 centimetrov, najmenej 3 puky. Najprv sa vykopie puzdro pre darcovstvo pivónie. Hľuza je starostlivo oddelená od zemskej kómy, prenesená na chladné, tmavé miesto a zakrytá. Asi po 2 až 3 hodinách sa uskutoční prerezávanie, odstránenie poškodených alebo chorých oblastí a rozdelenie pivonky na sadenice.

Ďalším populárnym spôsobom propagácie pivoniek sú odrezky. Preto je na kríku zvolený zdravý a silný výhonok. Opatrne sa rozreže na odrezky a na každej zostanú 2 internody. Sadenice sa ďalej krátko namočia do rastového stimulátora (Heteroauxin), zakorenia sa v zemi a pokryjú sa filmom.

sadivový materiál

Ako pripraviť pôdu

Vykopaný vykladací otvor v mieste vykládky bude musieť byť vyplnený špeciálnou zmesou. Obsahuje:

  • korenený humus (dvojice vedier);
  • kostná múčka (300 gramov), je možné ju nahradiť superfosfátom;
  • popol alebo síran draselný, horčík (300 gramov).

Do tohto zloženia sa pridáva úrodná pôda. Ak je pôda ťažká, riedi sa rašelinou (piesok). V piesočnatej pôde je potrebné zaspať okolo vedra hliny, čím sa vyrovná ich štruktúra. S hotovým konglomerátom sa jama naplní asi tretinou, zvyšok sa ponechá na pôdu hnojenú minerálmi.

načasovanie

Optimálny čas výsadby je jeseň, od konca augusta do začiatku októbra. Vo výnimočných prípadoch sa kríky vysádzajú skoro na jar, na konci zimy vo veľkej nádobe alebo 3-litrovej sklenenej nádobe. Rastlina zostáva v tejto forme až do príchodu tepla. Hneď ako sa vzduch zahreje na teplotu 10 stupňov, do pôdy sa vysadí „zachované“ pivoňky.

prípravný materiál

Schéma pristátia

Pri výsadbe rastlín sa medzi susednými kríkmi udržuje krok 1 meter. Výsadba príliš často vedie k tomu, že kvety vzájomne ovplyvňujú harmonický vývoj ostatných. Okrem toho nemajú v pôde dostatok vlhkosti ani živín.

Starostlivosť

Starostlivosť o odrodu Kansas spočíva v včasnom zalievaní, hnojení minerálnymi komplexmi, prevencii chorôb alebo škodcov, mulčovaní.

zalievanie

Kvety sú mierne hygrofilné: prepad môže mať prepad viac smutných následkov ako sucho. Každá rastlina obvykle používa až 3 vedrá vody. Postup sa opakuje každých 10 dní. Na jar, keď sa začína tok miazgy, je potrebné pravidelne zalievať pivonky.

zalievanie rastlín

Uvoľnenie a odburinenie

Po ukončení kvitnutia pivoniek sa vykonávajú štandardné postupy - uvoľňovanie pôdy, burina z burín. Tento postup sa niekedy kombinuje s kŕmením. Uvoľnenie je užitočné aj po daždi, aby sa zabezpečila priepustnosť pôdy, rastlina dostáva živiny.

Vrchný dresing

Počas vegetačného obdobia je Kansas kŕmený dvakrát: prvýkrát organickou hmotou (na začiatku alebo na konci sezóny), druhýkrát minerálmi, pred vytvorením kvetenstvo. Rast mladých výhonkov vyžaduje veľa energie, preto je potrebné oplodnenie. Môže to byť dusičnan amónny (asi 15 gramov na vedro vody).

Najlepší čas na zákrok je večer. Pri kŕmení „dospelých“ rastlín hlboko zakorenenými koreňmi sa odporúča opatrne vŕtať niekoľko vrtov až do hĺbky pol metra okolo kríka, do ktorého sa vylejú vo vode rozpustné hnojivá.

balenie materiálov

Choroby a škodcovia

Pivoňky sú citlivé na napadnutie škodcami, ako aj na choroby záhrad. Každé nebezpečenstvo má svoje vlastné metódy boja, niekedy tvrdé. Na ochranu pred hmyzom sa rastliny ošetrujú fungicídmi.

Šedá hniloba

Zdrojom šedej hniloby na pivonkách je huba, ktorá infikuje korene, stonky, listy. V závislosti od stupňa poškodenia sa používa chemické ošetrenie, odstránenie poškodených častí s následným spálením, hlboké uvoľnenie na jeseň.

Hrdza

Hnedé, červenkasté škvrny sú príznakom choroby. Ak nezasiahnete, spóry sa rozšíria do susedných oblastí a ovplyvnia ďalšie rastliny. Ako preventívne opatrenie sa používa postrek tekutinou Bordeaux. Postihnuté listy sa oddelia, zhromaždia sa v hromade a spália.

hrdza na púčikoch

prevod

Presádzanie nie je povinný postup pre mladé rastliny. To je nevyhnutné, ak miesto rozmiestnenia kvetinovej záhony nie je pri rozdeľovaní zarasteného kríka neúspešne vybrané. Na jeseň sa venujú presádzaniu pivoniek a opatrne odstraňujú rastlinu spolu s hlinenou hrudou. Opláchnite ho pod tečúcou vodou a dávajte pozor, aby ste nepoškodili korene. Potom je puzdro ponechané vo vzduchu tak, že vädne, po ktorom postupuje k prerezávaniu alebo deleniu.

mulčovanie

Naplnenie koreňovej zóny vrstvou suchých vetvičiek alebo kompostu (kompost) vám umožní zachovať živiny v pôde. Hlavná vec je, že sa na tejto úrodnej pôde nevyvíjajú plesňové spóry.

prerezávanie

Jeseň je najlepší čas na pestovanie pivoniek. V tejto dobe sú stonky krátke. Ak je pre zákrok zvolená iná, skoršia sezóna, potom sa pokúšajú zanechať silné výhonky s 3-4 listami v nadzemnej časti.

prerezávanie kvetov

Čo robiť, keď kvitne

Keď kvitnúce pivonky, odstránia sa suché listy a puky, pôda sa uvoľní a aplikuje sa aj vrchný dresing.

rozmnožovanie

Rozmnožovanie sa vykonáva odrezkami, vrstvením, rozdelením kríkov, semien.

množenie odrezkami

Krása a výhody

Kansas Pivoňka je kompletná, krásna rastlina s charakteristickým sviežim kvitnutím. S primeranou starostlivosťou (a rastlina nevyžaduje toľko), kríky so svetlými púčikmi ozdobia balkón, stanú sa vrcholom v dizajne kvetinového záhonu alebo záhradného pozemku.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica