Prečo kosatce nemusia kvitnúť, čo robiť, keď necháva samého seba, príčiny a liečbu

Kvitnúce dúhovky sú skvelou ozdobou kvetinových záhonov. Niektorí záhradníci v procese pestovania tejto kvetiny čelia skutočnosti, že prestane kvitnúť. Aby ste sa tohto problému zbavili, musíte zistiť, prečo kosatce nekvitnú a čo robiť, ak majú kríky len listy a kvety.

Dúhovky nekvetú: dôvody

Existuje niekoľko dôvodov, prečo kosatec sibírsky nemusí kvitnúť. Odporúča sa, aby ste sa podrobnejšie zoznámili s bežnými príčinami problémov s kvetom.

Chyby pristátia

Najčastejšie kvety kvitnú kvôli nesprávnej výsadbe. Mnoho neskúsených záhradníkov zasieva semeno do príliš hlbokých dier. Z tohto dôvodu budú rastliny nielen kvitnúť horšie, ale budú tiež rásť pomalšie.

Kontrola správneho vysadenia rastliny je pomerne jednoduchá. Na to musíte starostlivo skontrolovať koreňový golier. Ak je vykopaný do zeme iba o tretinu, znamená to, že kvety sú vysadené plytké. Ak je golier v pôde, chýba mu slnečné svetlo, čo negatívne ovplyvňuje rast. V tomto prípade budete musieť vykopať sadenice a transplantácie. Zároveň sa musia opatrne vykopať, aby nedošlo k poškodeniu koreňového systému.

Nesprávne miesto

Rast a kvitnutie rastlín je ovplyvňované miestom, kde sa pestujú. Preto skúsení kvetinári odporúčajú brať vážne výber miesta pre pestovanie kosatcov.

Sú to rastliny milujúce svetlo, ktoré sa musia vysádzať v dobre osvetlených priestoroch. Bez dostatočného slnečného žiarenia bude rastlina rásť pomaly a zle kvitne. Aby sa problém so zlým osvetlením vyriešil, dúhovky bude potrebné presadiť na iné miesto. Je lepšie transplantovať začiatkom augusta alebo koncom júla. Toto je najpriaznivejšie obdobie na pestovanie plodín. Sú presádzané na otvorené priestranstvá, ktoré nie sú zatienené budovami, stromami alebo vysokými kríkmi.

kvitnúce kosatce

Nedostatok jedla

Každá rastlina potrebuje pravidelné kŕmenie a kosatce nie sú výnimkou. Tieto kvety sa môžu úplne rozvíjať iba pri pravidelnom hnojení pôdy. Ak nechcete kŕmiť vysadené kvety, kvitnú horšie. Hnojenie sa vykonáva trikrát za sezónu. Prvé dva razy sa kŕmia pred kvitnutím a tretíkrát.

Existuje niekoľko príznakov nutričných nedostatkov:

  • spadnuté puky;
  • pomalý rast stoniek;
  • curling a sušenie listov;
  • pomalý vývoj koreňov.

pomalý rast

Ak sa ukáže, že dúhovky kvitnú kvôli nedostatku hnojív, mali by ste do kvetinového záhonu okamžite pridať minerálne a organické hnojivá.

Nesprávne zalievanie

Niektorí pestovatelia sa domnievajú, že kosatce nemusia byť napojené, pretože dobre zvládajú sucho. Bez pravidelného zalievania však nekvitnú, pretože pri nedostatku vlhkosti sa rast koreňov zhoršuje a tvorba púčikov sa zastaví.

Kvitnutie je tiež negatívne ovplyvnené nadmernou vlhkosťou pôdy, ktorá stúpa v dôsledku príliš častého zalievania. Vlhká pôda prispieva k rozvoju hnitia koreňového systému. Preto sa počas zavlažovania odporúča monitorovať stav pôdy.

škvrny na stonkách

Ak už kvety trpeli nedostatkom vlhkosti, odporúča sa ich niekoľkokrát naplniť vodou.

Prerastanie koreňového systému

Charakteristickou črtou kosatcov je, že ich koreňový systém rýchlo rastie. Korene sadeníc, ktoré sú zasadené príliš blízko pri sebe, sa stiesňujú a vyvíjajú sa pomalšie. To spomaľuje vývoj stonky a zastavuje kvitnutie. Okrem toho v dôsledku tesnosti sadeníc imunita oslabuje a je pravdepodobnejšie, že ochorejú a sú napadnutí škodcami.

Na vyriešenie tohto problému sa vysadené dúhovky vysadia na nových miestach každých 4-6 rokov. Zároveň musia byť vysadené v priestrannejších kvetinových záhonoch, aby susedné rastliny neinterferovali s vysadenými dúhovkami.

zhnité listy

Poškodenie v zime

Sú chvíle, keď dúhovky prestanú kvitnúť po drsnej a mrazivej zime. Najčastejšie sa to stane, ak na jeseň nezakryjete kvetináč krycím materiálom, ktorý chráni sadenice pred nízkymi teplotami. Dôsledky neúspešného zimovania je ťažké si všimnúť, pretože sa neobjavujú okamžite. Rastlina sa na začiatku vyvíja normálne, ale po čase si všimnete, že na nich netvoria kvetinové puky.

Na včasné zistenie poškodených rastlín je potrebné dôkladne preskúmať ich stonky a listy, na ktorých sa môžu objaviť tmavé škvrny. Všetky poškodené oblasti kvetov budú musieť byť odrezané nožom.

Choroby alebo škodcovia

Ďalšou častou príčinou zlého kvitnutia je napadnutie škodcami a výskyt chorôb. Choroby sa najčastejšie objavujú po oslabení imunity rastlín, ktoré sa pozoruje po zimnom zamrznutí koreňov alebo kvôli zosilneným výsadbám.

suché korene

Aby sa včas zistili príznaky určitej patológie, je potrebné pravidelne vizuálne kontrolovať kvety. Žltnutie listov naznačuje prítomnosť chorôb, ako je suchá hniloba, fusárium, hrdza a špinenie. Aby sa zabránilo rozvoju chorôb, rastliny sa pravidelne ošetrujú fungicídnymi roztokmi.

Nepriaznivé počasie

Niekedy sa kvitnutie zastaví kvôli nepriaznivým poveternostným podmienkam. Dúhovky nekvetú pri vysokej vlhkosti, keď často prší. Problémy s kvitnutím tiež vznikajú pri náhlych zmenách teploty.

Ako sa správne starať?

Ak chcete, aby dúhovky kvitli normálne, musíte sa o ne riadne postarať.

Kvetinová záhrada

zalievanie

Nie je žiadnym tajomstvom, že by sa kosatce mali pravidelne zalievať, aby nevyschli. Osobitná pozornosť sa venuje vlhkosti v suchom počasí, keď pôda rýchlo vyschne. V takýchto dňoch sa polieva každé dva dni. Zalievanie kosatcov každý deň je kontraindikované, pretože v dôsledku nadmernej vlhkosti sa v koreňovom systéme hromadí príliš veľa vody, čo negatívne ovplyvňuje zimovanie rastlín.

Pri zalievaní používajú vyhrievanú a usadenú vodu. Nalieva sa pod koreň kvetín, aby tekutina neklesla na ich listy.

prerezávanie

Prerezávanie kosatcov sa vykonáva po úplnom vyschnutí kvetov. Na vykonanie tohto postupu používajte špeciálne záhradné nožnice. Najskôr sa odstráni kvetenstvo a potom sa odreže kvetinový výhonok.Po prerezaní by mal stonok s výškou 1 až 2 centimetre vysoký zostať nad povrchom zeme.

správne prerezávanie

Niektoré z nich prerezávajú počas kvitnutia, ale toto sa nedá urobiť. V tomto čase rastlina aktívne hromadí živiny pre ďalšie zimovanie.

Vrchný dresing

Pri kŕmení kosatcov používajú hnojivá fosforu a draslíka, ktoré stimulujú rast púčikov. Na prípravu napájacieho roztoku sa do piatich litrov vody pridá 20 gramov fosforu a draslíka. Pripravená zmes je dostatočná na zalievanie 4-5 kríkov.

Skúsení pestovatelia neodporúčajú hnojiť kvety hnojom, pretože v dôsledku toho sa môže objaviť koreňová hniloba. Je tiež potrebné pridať menej dusíkatého hnojenia, v dôsledku čoho sa púčiky zhoršujú. Ak sa dúhovky pestujú v kyslej pôde, oblasť sa pravidelne zalieva zmesou vápna alebo drevného popola.

vedrá na hnojivo

Ako stimulovať kvitnutie rastlín?

Aby kvetina mohla kvitnúť presne na jeseň alebo v lete, musíte sa oboznámiť s funkciami stimulácie procesu.

Je známe, že kosatce zriedka kvitnú v nepriaznivých podmienkach. Preto, aby sa stimuloval vzhľad pukov, musí sa zabezpečiť, aby rastlina mala dostatok živín a vlhkosti. Dúhovky je potrebné pravidelne zalievať a kŕmiť hnojivami. Mali by ste sa tiež starať o osvetlenie kvetín a transplantovať ich do oblasti, ktorá je neustále osvetlená slnečnými lúčmi.

kvetinový záhon s vetvičkami

záver

Záhradníci sa niekedy musia vyrovnať so zlým kvetom vysadených kosatcov. Ak sa chcete tohto problému zbaviť, musíte sa oboznámiť s dôvodmi jeho vzhľadu a charakteristikami stimulácie kvetu.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica