Ako zaobchádzať s ružami z vošiek, ako zaobchádzať s drogami a ľudovými liekmi

Život pestovateľov kvetín od začiatku mája a počas leta komplikuje výskyt škodcov na rastlinách. Ako liečiť ruže, keď sa objavujú vošky, a ako zabrániť opakovanej infekcii - táto otázka sa stáva najobľúbenejšou otázkou pre majiteľov kvetín. Pred začiatkom boja je potrebné porozumieť príčinám výskytu škodcu a vlastnostiam jeho účinku na rastlinu.

Príčiny vošiek na ružiach

Vošky sú malé druhy hmyzu, ktorých veľkosť nepresahuje 2 milimetre. Živí sa rastlinnou šťavou, prepichuje povrch výhonkov a listov špeciálnou proboscis. Vedecké meno vošiek je zelená ružica. Zbaviť sa tohto škodcu nie je ťažké. Existuje veľké množstvo chemikálií. Domáci pestovatelia kvetín často eliminujú vošky na ružiach pomocou ľudových prostriedkov.

Dôvody infekcie ružovej kríky sú v zásade rovnaké faktory, ktoré vyvolávajú vývoj iných chorôb. Tie obsahujú:

 1. Nesprávna starostlivosť. Pri nesprávnom prerezávaní a zriedkavom buraní sú kríky náchylnejšie na škodcov.
 2. Nadbytok dusíka v pôde. Pri nadmernej koncentrácii dusíkatých hnojív mäknú rastlinné tkanivá a strácajú hustotu. Práve tieto výhonky sú najvhodnejšie pre vošky.
 3. Ignorovanie preventívnych opatrení. Preventívnym postrekom môžete znížiť riziko infekcie.

Frekvencia výsadby tiež ovplyvňuje odolnosť ruže voči voškám. Výsadba kríkov príliš blízko zvyšuje riziko šírenia škodcov.

chorá ruža

Ďalšia rastlina, ktorá bola vystavená voškám, môže spôsobiť infekciu ruže. Mravce prenášajú škodcu na zdravú rastlinu. Živí sa tmavou lepivou látkou, ktorú roseanas vylučuje. Preto sú radi, že rozširujú svoju oblasť distribúcie.

Infekcia vnútorných ruží je možná v týchto prípadoch:

 • výskyt napadnutej rastliny v susedstve;
 • zavádzanie vošiek do domu mravcami;
 • zavedenie škodcu na odevy a obuv osoby.

Zaujímavé! Hmyz je úžasne úrodný. Jedna žena je schopná porodiť niekoľko tisíc mláďat. Ich počet sa zvyšuje každý deň a ovplyvňuje nové kríky.

škodca na kvetinách

Príznaky napadnutia parazitmi

Vošky preferujú lokalizáciu na mladých rastlinách. Pretože základom výživy hmyzu je šťava a ťažšie je získať zo starých výhonkov, vošky infikujú listy a puky mladých ruží.

Prvým príznakom zamorenia kvetmi je aktivácia mravcov.Ak sa ich počet na rastline výrazne zvýšil, môže to naznačovať prítomnosť látky uvoľňovanej škodcami na stonkách.

Medzi ďalšie príznaky napadnutia ruží voškami patrí:

 • skladanie a žltnutie listov;
 • deformácia pukov a vrcholov výhonkov;
 • prítomnosť tekutého lesklého kvetu na listoch a stonke;
 • padajúce puky.

prvé príznaky

Rovnaké príznaky sa pozorujú u domácich ruží, keď sú postihnuté vošky. Na začiatku sa na vnútorných kvetoch objaví malý biely hmyz. Neskôr sa ich počet zvyšuje a objavujú sa väčšie zelené jedince.

Metódy ničenia hmyzu

Škůdce môžete z rastlín odstrániť mechanicky alebo pomocou chemikálií a ľudových liekov. Vošky sú proti tlaku vody bezmocné. Preto by sa predovšetkým ruža mala umývať hmyzom. V záhrade je to možné pomocou hadice a vnútorné kvety by sa mali opláchnuť pod tečúcou vodou z kohútika.

Takáto sprcha sa môže použiť na prevenciu infekcie. Stačí umývať ruže raz týždenne.

voška na púčik

Vošiekové chemikálie

Je lepšie odstrániť jednotlivca jednotlivo z kvetu ručne a potom preň zariadiť vodu. Použitie chemikálií je opodstatnené, keď rastie vošková kolónia. K výberu insekticídov by sa malo pristupovať veľmi opatrne. Úroveň toxicity niektorých výrobkov môže byť príliš vysoká. Doma by sa ruže mali ošetrovať prípravkami s nízkou úrovňou nebezpečenstva (do 3 alebo 4).

Aktar

Insekticídy na kontaktné pôsobenie, dostupné vo forme prášku. Jedno balenie lieku je určené pre 5 litrov vody. Pri postrekovaní venujte osobitnú pozornosť vnútornej strane lístia. Ničí škodcu do 24 hodín. Účinok trvá mesiac.

Bio iskra

Účinné zložky liečiva hmyz paralyzujú. Spracováva záhradné aj interiérové ​​ruže. Príprava roztoku zahrnuje rozpustenie 5 mililitrov insekticídu v 1 litri vody.

iskra bio

Karbofos

Droga dobre bojuje s voškami, ale je pre človeka toxická. Počas spracovania by sa preto mali používať gumové rukavice a maska. Na prípravu roztoku budete musieť zriediť 75 gramov prášku v 10 litroch vody. Spotreba pripraveného produktu je v priemere 0,5 litra na 1 krík.

Fitoverm

Základom prípravku sú odpadové produkty z pôdnych baktérií. Jeho pôsobenie nie je také rýchle ako predchádzajúce chemické insekticídy. Z dôvodu biologického základu si však hmyz nevyvíja rezistenciu na tento jed. Na rozstrekovanie ruží musíte rozpustiť 4 mililitre produktu v 1 litri vody.

fitovermová príprava

Inta-vir

Droga patrí ku kontaktným insekticídom. Pri kontakte so škodcom preniká cez jeho membránu a ovplyvňuje nervový systém, ktorý spôsobuje ochrnutie. Je tiež účinný pri ničení vošiekových satelitov - mravcov. K dispozícii vo forme tabliet. Príprava roztoku na spracovanie kvetov zahŕňa rozpustenie 1 tablety v 1 pohári vody. Výsledný koncentrát by sa potom mal zriediť v 10 litroch kvapaliny. Ak sa ošetrenie vykonáva v období kvitnutia, mali by sa kvitnúce kvety a puky vopred odrezať.

Tieto lieky patria do tretej triedy nebezpečenstva, preto by sa pri ich používaní mali na odstránenie vošiek na ružiach používať gumové rukavice, maska ​​alebo respirátor.

Ľudové lieky

Domáce prostriedky na boj proti ružovej zelene nie sú o nič menej účinné. Na ošetrenie vnútorných ruží je lepšie používať riešenia pripravené pre seba, pretože sú neškodné pre človeka.

mydlový roztok

Mydlové riešenie

Rošt 1 kus mydla na pranie. Nalejte hobliny vodou (1: 1) a miešajte, kým sa úplne nerozpustí. Zriedenú 1 lyžicu výslednej kaše na mydlo rozrieďte v 1 litri vody.Postrek sa má opakovať každý deň, až kým vošky úplne nezmiznú (asi 2 týždne).

Cesnaková infúzia

Lúpajte 100 gramov cesnaku, nalejte 3 litre vody. Nechajte pôsobiť 3 hodiny, potom sa sceďte a použite podľa pokynov. Ošetrenie rastlín takýmto roztokom je potrebné raz týždenne. Trvanie liečby je 2 mesiace.

Jód + mlieko

Zrieďte 0,5 litra mlieka v 5 litroch vody. K výslednému roztoku sa pridá 20 kvapiek jódu. Ruže dôkladne premiešajte a spracujte.

kvapkadlo s mliekom

Použitie Coca Cola

Nalejte 1 fľašu sódy (0,5 litra) do fľaše. Pridajte 3 čajové lyžičky tekutého mydla. Roztok dobre pretrepte. Po usadení peny nalejte výrobok do sprejovej fľaše.

Použitie petroleja

2,5 ml petroleja sa rozpustí v 10 litroch vody. Rošt s mydlom na jemné strúhadlo. Toto riešenie môžete použiť, keď získa ľahkú lepivosť. Postrek sa vykonáva pred rozkvetom. Po jednom dni by sa ruža mala naliať hojne hadicou, aby zostal zvyšný petrolej.

amoniak

Rastliny sa ošetrujú roztokom 10 ml amoniaku rozpusteného v 10 litroch vody raz týždenne. Postup by sa mal opakovať, až kým škodcovia úplne nezmiznú.

amoniak

Citrusová kôra

Nalejte 300 g pomarančovej alebo citrónovej šupky s 1 liter vriacej vody. Trvajte na tom, 3 dni. Produkt by sa mal nanášať iba na pouličné ruže.

ocot

Nalejte 200 ml kyseliny do 10 litrov teplej vody. Pomocou tohto nástroja môžu byť puzdrá striekané alebo napojené zhora z kanvy. Spracovanie sa uskutočňuje v intervaloch 3 dní počas 2 týždňov.

Dôležité! Pri príprave roztoku je potrebné prísne dodržiavať proporcie. Vysoká koncentrácia kyseliny octovej môže spáliť mladé listy a puky.

sérum

Srvátka sa používa neriedená v boji proti voškám na ružiach. Rastlina je napojená z kanva alebo dôkladne postrekovaná.

mliečne sérum

Síran meďnatý

100 gramov produktu sa zriedi v 10 litroch vody. Roztok sa môže použiť iba raz mesačne. Používa sa tiež ako hnojivo na jar a ako preventívne opatrenie.

Preventívne opatrenia

Predchádzanie zamoreniu voškami u ruží do veľkej miery závisí od náležitej starostlivosti. Kľúčom k zdraviu rastlín je včasné prerezávanie, pravidelná kontrola buriny a kontrola koncentrácie hnojív. Existujú však aspekty, ktoré zvyšujú šance na ochranu kvetov.

Nákup sadeníc

Pri výbere sadivového materiálu by ste mali venovať pozornosť odrodám, ktoré sú odolné voči útokom vošiek. Tie obsahujú:

 • hybridná odroda Leonardo da Vinci;
 • Víla polyanthus ruže;
 • hybridná čajová trieda Karina.

Ich zvláštnosť spočíva v hustej štruktúre listov, ktorú škodcovia nedokážu uhryznúť.

ruža Leonardo da Vinci

Neutralizujúce mravce

Mravce sú hlavnými škodcami v záhrade. Preto by sa na ne mali vzťahovať aj kontrolné opatrenia. Obmedzenie prístupu mravcov do krovia pomôže:

 • obrábanie pôdy okolo kríka semolinou alebo proso;
 • oplotenie kvetinového lôžka pilinami namočenými do levanduľového oleja.

Mravce môžete tiež zabíjať pomocou špeciálnych chemikálií.

vyhladenie mravcov

Používanie biologických „pomocníkov“

Môžete bojovať proti voškám a zabrániť jej vzhľadu na ružiach pomocou rastlín, ktoré majú špecifickú vôňu. Kvetinový záhon s ružami by mal byť doplnený nechtíkmi, mätou, šalviou, cesnakom alebo kôprom. Vôňa týchto plodín odpudzuje škodcov.

Medzi hmyzmi sú aj predstavitelia, ktorí aktívne ničia vošky. Berušky sa v tejto veci považujú za najužitočnejšie. Sú schopní zničiť celé kolónie škodcov.

Zdravie ruže závisí výlučne od starostlivosti. Pozorný prístup k vášmu miláčikovi zabráni výskytu škodcov na ňom a zníži riziko rôznych chorôb.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica