Opis odrody ruže Aspirín, kultivácia, starostlivosť a rozmnožovanie

Rose Aspirin je jednou z najkrajších odrôd okrasných rastlín. Je univerzálny a má veľa výhod, vďaka ktorým sa stal rozšíreným. Tieto kvety sa stávajú skutočnou ozdobou záhrady. Mnoho záhradkárov si vyberá túto odrodu kvôli svojej vitalite, odolnosti voči tlmeniu a mnohým ďalším výhodám.

Odroda výber

Floribunda znamená „bohato kvitnúce“. Začiatkom 20. storočia bola v Dánsku vyvinutá prvá hybridná odroda s týmto názvom. Absorboval tie najlepšie vlastnosti materských odrôd.

Skupina dekoratívnych a rafinovaných ruží získaných z prvého hybridu dostala podobné meno. Zahŕňa tiež Aspirínové ruže.

Do tejto skupiny patria aj iné druhy s podobnými odrodovými charakteristikami:

 • hojnosť kvetov;
 • odolnosť proti chorobám;
 • dobrá zimná odolnosť;
 • tolerancia odtieňa.

Druh Aspirin patrí k odrodám prízemnej pokrývky. Tieto ruže sa často pestujú ako kríky, ale v niektorých prípadoch - vo forme štandardného stromu.

Rozdiel od ostatných odrôd

Rose Aspirin sa líši od iných odrôd. Rovnako ako iné odrody skupiny Floribunda má konštantné, nie vlnité kvitnutie. Kvety môžu meniť farbu v závislosti od okolitej teploty (z bielej na ružovú). Okrem toho tieto ruže neprodukujú divoký rast.

Aspirínová ruža

Výhody a nevýhody: oplatí sa na mieste rásť

Odroda Aspirin má množstvo zrejmých výhod a takmer žiadne nevýhody. Medzi pozitívne vlastnosti, záhradníci na vedomie nasledujúce:

 1. Kompaktnosť.
 2. Odolnosť proti mrazu.
 3. Nepretržité dlhé kvitnutie.
 4. Vysoká dekoratívnosť kríkov.
 5. Relatívna nenáročná starostlivosť.
 6. Odolnosť voči chorobám a škodcom.

Nevýhody zahŕňajú menšie problémy s uvoľňovaním pôdy okolo kríka. Bude to ťažké kvôli pokrytiu to výhonkami.Všeobecne je taká rastlina pre záhradníka dobrou voľbou.

biela ruža

Výhody použitia pri terénnych úpravách

Kvôli kompaktnosti kríkov a kráse kvetín sa rastliny používajú v krajinnom dizajne. Rastliny vyzerajú dobre v malej letnej chate aj na väčších plochách.Ruže môžu byť zasadené v skupine alebo jednotlivo.

Vzhľadom k tomu, že rastlina môže tvoriť krytinu výhonkov, je táto odroda často vysadená na miestach, kde je potrebné zdobiť skalnaté oblasti. Ruže sa používajú na zdobenie hraníc, chodníkov vo forme živých plotov.

Biologické nuansy

Biologické vlastnosti odrody sú parametre rastliny, ako aj jej schopnosť odolávať chorobám a škodcom hmyzu, zimná odolnosť druhu a nenáročná starostlivosť. Tieto ukazovatele nakoniec určujú popularitu odrody.

Bush s ružami

Veľkosť puzdra

Puzdro je kompaktné, jeho veľkosť je od 50 do 80 cm a jeho výška je rovnaká. Listy sú lesklé tmavo zelené. Bush je úplne pokrytý nimi.

Púčiky a kvitnutia

Každá kvetina sa skladá zo 45-50 okvetných lístkov. V jednom kvetenstve sa zhromaždí 10 až 12 malých pukov. Priemer každej z nich je 4 až 5 cm a Aspirín kvitne od júna do októbra. Stáva sa to vo všetkých púčikoch súčasne. Na samom začiatku kvitnutia je stred kvetu ružový a kvet samotný je snehobiely. Sú tiež schopní zmeniť farbu, keď teplota klesne - v tomto prípade úplne zmení farbu na ružovú.

Rastlina má schopnosť samočistiť sa. Okvetné lístky padajú z kvetu ešte predtým, ako sú úplne zatemnené a suché. Kríky preto majú elegantný vzhľad, nemajú zvrásnené ani zhnité kvety. Po vysadení uschnutých kvetov sa na konáre objavia nové.

kvitnúce ruže

vône

Ruže tejto odrody majú príjemnú vôňu. Aj pri hojnom rozkvetu sa vôňa nebude zatvárať a rušivo.

Vytrvalosť v zime a odolnosť proti chorobám

Odroda toleruje teploty až do -27 stupňov, a preto je v strednom Rusku rozšírená. Dokonca aj v mrazivých zime postačí ľahký prístrešok pre rastlinu. Aspirínové ruže majú vysokú odolnosť proti chorobám. V zriedkavých prípadoch môžu byť kríky napadnuté hubou.

Podmienky pestovania

Dodržiavaním niektorých jednoduchých pravidiel bude záhradník nakoniec získať zdravú rastlinu, pripravenú na hojné kvitnutie. Dobrá vec na tejto odrode je, že nevyžaduje žiadne osobitné úsilie v oblasti starostlivosti. Od 2 rokov rastu v otvorenom poli kríky nepotrebujú burinu, pretože spodné výhonky sa spúšťajú na zem. Tvoria prirodzený kryt, a tak inhibujú rast burín.

biela ruža

Teplota a vlhkosť

V nížinách sa môže vyskytnúť stagnácia studeného vzduchu. Ak zasadíte ruže na takom mieste, budú bolieť a zle rastú. Je výhodné pestovať sadenice ruží na nízkej nadmorskej výške, kde je dobrá cirkulácia vzduchu.

osvetlenie

Rose aspirín preferuje oblasti s dobrým osvetlením, ale v zatienených oblastiach to bude celkom úspešne rásť. Ak rastlina chýba svetlo, potom puky získajú ružový odtieň.

Požadované zloženie pôdy

Takéto rastliny rastú dobre na čiernej zemine a na ílovitých pôdach. Najlepšie miesto na pestovanie ruží je na malom kopci. V tomto prípade nebude voda stagnovať v zemi. Podzemná voda by mala prúdiť vo vzdialenosti 1 m od povrchu.

výsadba ruží

Dobrou možnosťou pre výsadbu by bola pôda s ľahkou kyslosťou (pH by malo byť medzi 6 a 6,5). Nadmerná kyslosť nie je vhodná. V tomto prípade sa vykoná vápnenie alebo kropenie zeminou popolom.

V prípade potreby môže záhradník dodatočne pripraviť pôdu na pestovanie takýchto ruží. Zmes sa skladá z nasledujúcich zložiek:

 • úrodná pôda;
 • piesok;
 • rašelina;
 • rašelina;
 • piesok;
 • humus.

Všetky zložky sa berú v rovnakých množstvách, s výnimkou úrodnej pôdy. Malo by byť dvakrát väčšie.

Ako zasadiť ruže na mieste

Nie je ťažké zasadiť takúto rastlinu v letnej chate. Stačí si zvoliť vhodnú metódu rozmnožovania, miesto výsadby, berúc do úvahy potrebné podmienky a pripraviť pôdu.

Rose na mieste

Dátumy vylodenia

V oblastiach, kde sú zimy studené, by sa mali mladé sadenice vysádzať na jar, aby mali čas na to, aby boli silnejšie a prispôsobili sa v zime.Toto by sa malo urobiť, keď sa pôda zahreje na +12 stupňov. V oblastiach s teplou klímou je rastlina úspešne vysadená na jeseň.

Technologický postup výsadbových prác

Vykládka sa uskutočňuje týmto spôsobom:

 1. Pripravte si otvory s rozmermi 50 x 50 cm
 2. Drenáž (štrk, drvený kameň) sa nalieva na dne.
 3. Umiestnite pripravenú pôdnu zmes.
 4. Navlhčite zem.
 5. Po absorpcii vody sa sadenice opatrne umiestnia. Koreňový golier by mal byť v zemi 2 až 3 cm.
 6. Posypte korene zemou.
 7. Znovu zalejte pôdu.
 8. Zem je mierne stlačená.

Pred výsadbou musíte korene rastlín znížiť vo vode, aby ste lepšie zakorenili v pôde.

Starostlivosť o kvetiny

Aspirínové ruže si počas rastu mladých sadeníc vyžadujú intenzívnu starostlivosť. V budúcnosti dôjde k menším problémom so zariadením.

rastúce ruže

Zavlažovanie a hnojenie

Keď ruža ornice vyschne, zalejte ju vodou. Je lepšie to urobiť ráno alebo večer, aby nedochádzalo k odparovaniu vody na priamom slnečnom svetle. Preplnenie môže viesť k hnilobe koreňov.

Počas vegetačného obdobia sa kríky musia kŕmiť najmenej 4-krát. Toto sa uskutoční najskôr na jar, než sa púčiky objavia. Na kvitnúce rastliny môžete použiť akýkoľvek prostriedok.

Musia obsahovať:

 1. Dusík.
 2. Draselný.
 3. Fosfor.

Je dôležité, aby pomer bol 1: 1: 2.

 • Druhýkrát sa kŕmia ruže 30 dní po prvom.
 • Tretí raz sa kríky oplodnia okamžite po prvom kvitnutí. Drogy sa používajú rovnako.
 • Naposledy sa to robí tesne pred prezimovaním, keď rastlina úplne rozkvetla. V tomto prípade sa používajú hnojivá s vysokým obsahom draslíka. To bude stimulovať rast nových výhonkov budúcu jar.

Odstránenie vyblednutých kvetov

Charakteristickým rysom tejto odrody je to, že rastlina zbavuje okvetné lístky skôr, ako stmavnú a vyschnú. Po úplnom konci kvetu sa stopka odreže a vytvorí novú.

kvitnúce ruže

Formatívne prerezávanie

Hlavné prerezávanie sa vykonáva na jar, pričom sa odstránia poškodené konáre. Účelom jesenného postupu je skrátiť výšku kríka a odstrániť prípadné výhonky. Musíte ho orezať o 10-12 cm.Raz za 4 až 5 rokov sa uskutočňujú rozsiahle prerezávanie ruží Aspirin s cieľom omladiť kríky. Z tohto dôvodu sa odstránia najstaršie stonky.

Uvoľnenie a mulčovanie pôdy

Pred umiestnením sadenice na otvorenú zeminu musíte pôdu dobre uvoľniť. V budúcnosti bude pestovaná rastlina pokryť pôdu silnými výhonkami a bude tvoriť určitý druh koberca. Odstránenie buriny, ktorá prerazí, bude ťažšie. Pôdu okolo kríka môžete ošetriť vhodnými chemikáliami. Mulčovanie pôdy rašelinou, senom, pilinami bude potrebné iba na začiatku, zatiaľ čo rastlina získava silu.

mulčovanie ruží

Kontrola chorôb a škodcov

S vysokou odolnosťou voči chorobám môže byť ruža Aspirín stále ovplyvnená múčnatkou alebo čiernou škvrnou. Zvyčajne sa to stáva, ak boli počas pestovania rastliny porušené podmienky starostlivosti. Dobrým riešením je Fitosporin. Používa sa na prevenciu a liečbu chorôb.

Aspirínové ruže sú zriedka postihnuté hmyzom. Ak sa to stane, potom sa rastliny ošetria takýmito insekticídmi:

 1. Fitoverm.
 2. Actellic.
 3. Inta-Vir.
 4. Bitoxibacillin.

Prístrešok na zimu

V chladných zónach by sa ružové kríky mali zakrývať smrekovými konármi. Niektorí záhradníci tvrdia, že v teplých oblastiach bude dostatočná snehová pokrývka.

prístrešok z ruží

Aj napriek mrazuvzdornosti je však lepšie zakryť kríky.

Metódy šľachtenia ruží

Bežným spôsobom šírenia kríkov a lezeckých druhov ruží je vrstvenie. Používa sa, keď má rastlina silné výhonky.

Môžete tiež použiť spôsob rozdelenia puzdra. Takýto postup sa vykonáva na jar, keď sa pôda úplne rozmrazí. Toto je zvyčajne koniec apríla. Silný ker je vykopaný a rozrezaný na časti s prerezávacími nožnicami tak, aby každá z nich mala korene a niekoľko silných výhonkov.

V prípade ruží zo skupiny Floribunda sa často používa rozmnožovanie pomocou odrezkov. Silný mladý výhonok sa vyberie odrezaním v blízkosti púčikov. Používajú sa stimulanty rastu koreňov. Po ich vzhľade je výhonok presadený do zeme.

Hlavné chyby pri pestovaní

Chybou neskúsených letných obyvateľov je zalievanie povrchov. Zalievanie rastlín pri koreňoch je ťažké kvôli šíreniu výhonkov, takže záhradníci často vodu z hadice priamo na krík. Za slnečných dní to môže viesť k popáleniu kríkov.

ružová biela

Pre správne zalievanie je potrebné okolo kríkov okolo obvodu urobiť drážku a tam pridať vodu. Ak ruže rastú v skupine, potom sa takéto drážky vytvoria pozdĺž živého plotu. Na jeseň je množstvo vody pri zalievaní ruží na polovicu. Výnimkou je odroda Aspirin. Musí sa napojiť hojne až do samého konca kvitnutia.

Recenzie záhradníkov o odrode aspirínu

Svetlana Vasilievna, 52 rokov, Astrakhan

Vysadil som aspirínové ruže vo svojom vidieckom dome. Rastliny sa tešia bujnému kvitnutiu. Vytvárajú krásny živý plot, ktorý je krásny vďaka zelenej hustej zeleni. A počas obdobia kvitnutia to poteší každého.

Michail Romanovič, 57 rokov, Ryazan

Moja žena a ja sme na pozemok prvýkrát zasadili ruže Aspirinu pred 3 rokmi. Ruže zakorenili dobre, v lete kvitnú neustále, vyzerajú veľmi krásne. Kvety nie sú príliš veľké, ale ich je veľa a je potešením pozrieť sa na takéto kríky. Kvitne od začiatku leta takmer do mrazu.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica