Opis odrôd fialovej ruže, výsadby, pestovania a starostlivosti

Fialové alebo lila ruže sú náročné na starostlivosť, ale sú veľmi populárne. Často sa používajú v krajinnom dizajne. Rôzne odrody fialové ruže sú skvelé. Majú rôzne odtiene, veľkosti kvetov, počet lístkov. Existujú svetlo fialové a tmavo fialové odrody.

Existujú fialové ruže

Fialové ruže sa v prírode nenachádzajú. Odrody s touto farbou boli chované chovateľmi. Do genotypu rastliny zaviedli gén z macešky. Čistota fialovej farby sa nedosiahla. Tieto odrody majú fialový odtieň.

Dôležité! Farba sa mení v závislosti od rastúcich podmienok krovia: slnečného žiarenia, polievania, štádia kvitnutia.

Odrody fialovej ruže

Chov fialových ruží trvalo dlho, ale mnoho odrôd s týmto odtieňom bolo chovaných. Najpopulárnejšie typy sú opísané nižšie.

Jedna ruža

Rhapsody v modrej farbe

Krík dosahuje výšku 1,5 metra, rovný. Kvety sú svieže, dvojité, okvetné lístky sú jasne fialové. Na jednej vetve je vytvorených viac ako 5 pukov. Má jemnú, príjemnú vôňu. Vo fáze puču sú okvetné lístky tmavé, takmer modré. Neskôr miznú na slnku a rozjasňujú sa. Odroda je odolná voči chorobám a nízkym teplotám.

Kardinál de Richelieu

Jedna z prvých odrôd fialovej ruže. Dosahuje výšku 2 metre. Krík je vysoký, rovný. Na stopkách nie sú tŕne. Na vetvách sa tvoria jednoduché alebo skupinové púčiky. Častejšie druhá možnosť. Kvety sú veľké, tmavej fialovej farby, jadro je biele. Okvetné lístky sú zvlnené, púčiky sa zdajú byť dvojité. Má výraznú špecifickú arómu. Dlhý kvet, ale raz za sezónu. Táto odroda je odolná voči poklesu teploty, má silnú imunitu.

 Kardinál de Richelieu

Modré pre vás

Puzdro dosahuje výšku 1 meter. Listy sú tmavo zelené, výhonky sú rovné, pretiahnuté. Na jednej vetve sa tvoria 3-4 púčiky. Sú tesne vedľa seba, spolu vyzerajú ako ružová kytica. Kvety nie sú príliš veľké, ale na kríku je ich veľa. Okvetné lístky sú zvlnené, majú svetlý fialový odtieň. Zvláštnosťou tejto odrody je jej príjemná vôňa.

Nízke teploty sú zle tolerované, náchylné k infekčným chorobám v dôsledku nestabilnej imunity.

Migdnight Blue

Puzdro je husté, dosahuje výšku 1 meter, kompaktné. Táto odroda kvitne veľmi hojne, dokonca aj v prvom roku. Na jednej vetve je vytvorených 5-7 pukov. Listy sú jasne zelené. Okvetné lístky sú zvlnené a vytvárajú dvojnásobok kvetu. Jadro je svetlo žlté. Odroda je tmavofialovej farby. Vôňa pripomína klinček.

Migdnight Blue

Novalis

Puzdro dosahuje výšku 80 centimetrov, rovné, kompaktné. Na jednej vetve je vytvorených niekoľko pukov. Počas sezóny je možné opakované kvitnutie. Okvetné lístky sú zvlnené. Kvety sú veľké, svetlo fialovej farby. Majú nízku arómu. Jedna kvetina obsahuje asi 40 lístkov. Listy nie sú veľké, zelené, lesklé. Kríky sú odolné voči chorobám, ale veľmi dobre neznášajú nízke teploty a podmáčanú pôdu.

Fialové Eden

Puzdro dosahuje výšku 80 centimetrov, kompaktné, rovné. Na jednej vetve rastie 5-7 pukov. Počas sezóny niekoľkokrát kvitne. Listy sú tmavo zelené, stredne veľké. Kvety sú tmavo fialové, zamatové. Froté lístky, asi 50 - 70 na kvetinu. Má vôňu klinčeka. Puzdro je odolné voči chorobám a nízkym teplotám.

Nevyhnutné podmienky pre pestovanie

Rovnako ako všetky ostatné rastliny, fialové ruže majú svoje vlastné rastové vlastnosti. Pre dlhodobé kvitnutie je potrebné sledovať zavlažovanie, osvetlenie, vlhkosť, teplotné podmienky.

Lila ruže

osvetlenie

Kríky milujú jasné osvetlenie, ktoré by malo trvať 6-8 hodín denne. Miesto by malo byť otvorené a nie zatienené. Nevkladajte ruže vedľa vrchlíka a vysokých stromov. Ak nie je dostatok svetla, rastlina môže zomrieť a kvitnutie bude zlé. Miesto výsadby ruží by malo byť dobre vetrané, ale nie v konštantnom ponore.

zalievanie

Kríky je potrebné zalievať 1-2 krát týždenne. Veľa záleží na teplote a vlhkosti vzduchu. Ak pršalo deň predtým, zavlažovanie sa môže odložiť, ak je sucho - zvýšiť až 3-krát týždenne. 1 krík vyžaduje 10 litrov vody. Polievanie sa vykonáva skoro ráno alebo večer. Nie je možné naliať ruže, čo povedie k hnitiu koreňov a zníženiu imunity.

Polievanie ruží

teplota

Optimálna teplota pre ruže je 26 ° C. Ak je sezóna horúca, zvyšuje sa zalievanie rastliny. Ak teplota klesne pod 0 ° C, potom sa puzdrá potiahnu celofánom. Ak sa tak nestane, v nasledujúcom období zamrznú. Niektoré stonky odumrú. Obnovenie zmrazenej rastliny bude trvať dlho.

vlhkosť

Optimálny rozsah vlhkosti pre ruže je 50 - 56%. S týmto ukazovateľom sa rastlina vyvíja dobre, kvitne a nebezpečné huby a baktérie nevykazujú aktivitu. So zvýšenou vlhkosťou imunita ruží klesá, mikroorganizmy sa aktívne množia a Bush môže ochorieť.

Funkcie výsadby a starostlivosti

Aby sa fialová alebo fialová ruža mohla zakoreniť na webe a dať veľa záchvatov, musíte dodržiavať pravidlá ich výsadby a starostlivosti o ne.

Krásna ruža

Výsadba ruží

Vykopajte otvory na výsadbu s hĺbkou a priemerom 50 centimetrov. Ak je puzdro veľké, zväčšite ho na 70 centimetrov. Pred výsadbou pripravte zmes živín:

  • humus;
  • hnoja;
  • priming.

Pred nalodením sa do jamy naleje voda, aby sa úplne absorbovala. Ak sú korene rastliny v zemi, nemusia sa čistiť, ak sú čisté, potom sa orežú o niekoľko centimetrov. Ponorte do roztoku so stimulátorom rastu koreňov na 120 minút.

Dôležité! Korene rastliny by nemali interagovať s hnojivami, takže sú posypané zemou.

Sadenice sú ponorené do otvoru, posypané zeminou, stlačené tak, aby v koreňoch neboli žiadne medzery so vzduchom. Potom znovu posypeme zeminou. Vŕtanie 10-15 centimetrov od zeme. Po 14 dňoch sa výsledná sklíčka odstráni. Počas tejto doby sa sadenice zakorenia.

Výsadba ruže

Vrchný dresing

Najlepšie je používať maštaľný hnoj pred pol rokom. Čerstvý hnoj uvoľňuje veľa dusíka, ktorý sa hromadí v pôde a ničí rastlinu. Vrchný dresing v závislosti od vegetačného obdobia:

  • Doba kvitnutia - dusičnan vápenatý (1 lyžica na 10 litrov vody).
  • Aktívny rast a vývoj - bylinné infúzie, minerálne hnojivá, kuracie trus. Voda každé 2 týždne.
  • Koniec kvitnutia - nemôžete sa kŕmiť.

Prevencia infekcií

Aby sa zabránilo infekciám, listy rastlín sa postriekali roztokom sódy 2-3 krát týždenne.Roztok sa pripravuje v množstve 40 g sódy na 1 liter vody. Roztok mydla šetrí vošky. Na vedro prevarenej vody rozpustite tyčinku mydla a pridajte niekoľko vetvičiek paliny. Rastlina sa postrekuje raz za sezónu.

Odporúča sa tiež pestovať cibuľu, cesnak, nechtík, nechtíka lekárske vedľa ruží. Vystrašujú nahlodávajúci hmyz.

Použitie fialovej ruže v krajinnom dizajne

Na terénne úpravy sa fialové ruže používajú ako prízvuk alebo hlavné rastliny. Pestuje sa ako zvuková bariéra pozdĺž plotu. Vyzerá skvele ako živé ploty a steny. Lila ruže sa používajú na ozdobenie altánov, oblúkov. Vynikajú ako pozadie rastlín v záhradách a kvetinových záhonoch.

Ruže na mieste

Kombinácia vysokých a nízkych kríkov vytvára pozadie pre jednotlivé rastliny v kvetinovej záhrade. Pri návrhu bariéry sa vysoké odrody vyberajú tak, aby sa prekrývali s hlavným plotom. Kríky nielen zdobia záhradu, ale vytvárajú aj zvukovú izoláciu.

Ako hlavná rastlina tvoria ruže základ záhrady. Rastliny sa vysádzajú v závislosti od rastu. Nízke rastliny sa vysádzajú vedľa vysokých rastlín tak, aby sa neprekrývali. Vzhľadom na sezónnosť fialových ruží je potrebné do kompozície zahrnúť vždyzelené kríky.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica