Opis najlepších odrôd kanadských ruží, výsadby a starostlivosti o otvorené pole

Rusi každý rok kupujú sadenice ruží. Nie je vždy možné ich uchovať pre dlhodobé kvitnutie. Drsné klimatické podmienky: nízke zimné teploty, sucho, silný vietor, škodlivo sa zaoberajú krásami. Chov kanadských ruží veľmi pomôže chovateľom zachovať si svoje početné zbierky.

Výhody kanadských ruží

Zoznam výhod zahraničných hybridov je obrovský. Prečo sú „Kanaďania“ tak žiadaní?

 1. Najdôležitejšou výhodou kanadských krás je ich odolnosť voči nízkym zimným teplotám. Môžu byť bezpečne pestované na Aljaške, pretože pri -45 stupňov zostáva koreňový systém životaschopný. Niektoré výhonky, ktoré sú v zime na vrchole snežnej pokrývky, mierne zamrznú, ale počas vegetačného obdobia nové konáre rýchlo rastú.
 2. Kvitnutie pokračuje od júna do jesenných mrazov. Bežná ruža sa nemôže pochváliť takouto skutočnosťou.
 3. Je potrebné venovať pozornosť tvaru kríky. Kompaktnosť, vyrovnanosť, priateľské pučanie - to všetko je spojené s kanadskými ružami. Farba lístia je veľmi harmonicky kombinovaná s rôznymi farbami kvetov.
 4. Cítia sa dobre, keď nie je svetlo, môžu rásť v tieni alebo čiastočne.
 5. Ružové kríky sú odolné voči plesniam a čiernym škvrnám.
 6. Ľahká reprodukcia a rýchle prežitie počas transplantácie.
 7. Nevyžaduje zimné prístrešie, ale ak je to zabezpečené, potom v lete dostanú sviežej kríky s množstvom kvetov.


Kanadské ruže sú vynikajúce na vytváranie kvitnúceho plota, na ozdobenie akéhokoľvek rohu záhrady bez rizika zamrznutia alebo usmrtenia škodcami. S nástupom takéhoto fenoménu sa môžu bezpečne rozmnožiť a získať nové kríky, ktoré rýchlo získavajú silu.

Najlepšie odrody

Všetky odrody „Kanaďanov“ sú rozdelené do dvoch veľkých skupín: park a horolezectvo. Každá zo skupín má svoj vlastný odrodový sortiment. Parky sú odolnejšie voči suchému počasiu a vyžadujú si minimálnu údržbu. Určené na výrobu obrubníkov alebo na pestovanie samostatne. Kríky takýchto ruží sú zvyčajne silné, majú veľký priemer a majú slušnú výšku. Môžu kvitnúť dvakrát za sezónu, keď sa objavia kvety ovocie pripomínajúce veľkú šípku.

Lezecké odrody kanadských ruží majú výhonky podobné lianej. Ľahko sa ohýbajú, vďaka čomu môžete preplietať oblúky, zdobiť altánky a vytvárať z nich živé ploty. Majú všetky druhy farieb. Na zachovanie v zime je postačujúce znížiť ju na zem spolu so zvislou podperou.

kanadská ruža

Quadra

Rôzne lezecké kanadské ruže dosahujúce výšku 1,5 - 1,8 metra. Bočné výhonky rastú hojne a stávajú sa silnými. Pri tomto raste má puzdro priemer viac ako 1 meter. Výhonky sú dlhé a flexibilné, preto na zdobenie kovových štruktúr používajú Quadru: záhradné oblúky, altánky, pouličné verandy.

Na stonkách je málo tŕňov, vďaka ktorým je táto odroda veľmi populárna, pretože je potešením s ňou pracovať. Odroda je príťažlivá pre svoje karmínové červené kvety, ktoré sa zhromažďujú v kvetináčoch podobného kvetenstva niekoľkých kvetov, vďaka čomu sa zdá, že veľkosť ruží je jednoducho obrovská.

Kvety jednotlivo predstavujú ružu husto plnenú lístkami, v strede žlté tyčinky. Pri hojnom rozkvetu nie sú tyčinky viditeľné. Kvitne od júla do konca jesene. Odroda je mrazuvzdorná, ale vyžaduje pokrytie smrekovými konármi. Na jar rýchlo vytvára nové výhonky a získava silu.

kvitnúca kvadra

Felix Leclerc Rose

Kanadská ruža odrody Leclerc Rose získala lásku mnohých pestovateľov ruží. V kvetenstvo ruža tvorí až päť kvetov s priemerom do 10 centimetrov. Farba ruží je ružová, pred kvitnutím je sýtejšia, takmer fialová. Liany až do veľkosti 2,5 metra veľmi ľahko tolerujú nízke teploty až do -30 stupňov.

Veľmi odolný voči múčnatke, ktorá vírusom prakticky nepostihla. Je určený na kultiváciu v strednom Rusku. Je lepšie zasadiť na jeseň, pretože ľahko zakorení a získa silu na zimovanie, nevyžaduje prístrešie. Odroda je odolná voči suchu, za oblačného počasia as nadmernou vlhkosťou nie je čierna škvrna ovplyvnená.

Leclerc Rose

Champlain

Rose Champlain je odroda parku. Bush priťahuje oko svojou krásou. Červené puky, pod ktorými je zeleň prakticky neviditeľná. Ruže sú jasne červenej farby so žltým jadrom po úplnom otvorení. Nádherné štetce sú tvorené z 5-7 veľkých kvetov až do priemeru 7 centimetrov.

Puzdro je kompaktné, nerozširuje sa. V zime toleruje mrazy až do -30 stupňov, nevyžaduje prístrešie. Áno, to nie je možné, pretože Bush je obrovský. Ak výhonky v zime mierne zamrznú, na jar sa rýchlo zotavia. Odroda nie je náročná na starostlivosť. Stačí mu poskytnúť voľný priestor.

Rose Champlain

Morden blanche

Rosa Morden Blanche je veľmi účinná odroda parku. Kvety sú dvojité, s bledo ružovými okrajmi okvetných lístkov, v strede je farba jasnejšia. Vyzerá krásne, keď nie všetky kvety kvitli. Rose Morden má bledé kvety as nimi žiarivo ružové, takmer fialové púčiky. Štetce majú 6 pukov rôznych priemerov.

Výška kríka dosahuje 75 centimetrov, v južných oblastiach krajiny - do 2,5 metra. Znáša silné mrazy, ale vzdušná časť rastliny zahynie. S príchodom jari rastie Bush opäť.

Nevýhodou odrody je porážka čiernych škvŕn pri nadmernom zalievaní, niektoré, najmä slabé, ruže môžu byť pokryté múčnatkou.

Henry Kelsey

Rôznorodosť kanadskej ruže Henry Kelsey patrí do parku. Navonok pripomína kvet šípky. Husto dvojité kvety so žltým stredom. Priemer kvetov je 8 centimetrov. Kvitne dvakrát za sezónu. Ruža nie je rozmarná v kultivácii, odolná voči zimám a chorobám. Poľnohospodárske pravidlá sú k dispozícii každému.

Henry Kelsey

John Cabot

Rose John Cabot je z horolezeckej kanadskej rodiny. Odolné proti mrazu a chorobám. Kvety sú menšie ako predtým uvádzané odrody - do 6 centimetrov, 5-10 na kvetenstvo. Na viničoch s dĺžkou až 2,5 metra sa nachádzajú tmavočervené alebo karmínové dvojité kvety.

Aké je pristátie?

Kanadské ružové kríky sa dajú umiestniť kdekoľvek na záhrade v kombinácii s inými kríkmi. Na pestovanie rastlín si musíte zvoliť správne sadenice, ktorých stav závisí od ďalšieho rastu a kvitnutia ruže, ako aj od prípravy pôdy.

Výber správneho sadenice

Zakúpené sadenice musia byť vo vynikajúcom stave. Ide o:

 • koreň sa nesmie vysušiť:
 • mať pár zdravých výhonkov;
 • lepšie kúpiť v samostatných kontajneroch s uzavretým koreňovým systémom;
 • dostupné listy sú zelené, nesušené.

Zdravé a silné sadenice sa vo všeobecnosti najlepšie nakupujú od dôveryhodných chovateľov ruží alebo škôlok.

výber sústruhu

Príprava zalievacej zmesi

Miesto môže byť akékoľvek, ale je lepšie vyhnúť sa južnej strane budovy a oblasti s množstvom slnka, pretože rastlina nemá rada priame lúče a na južnej strane domu môže stratiť svoje korene. Stáva sa to kvôli skorému topeniu snehu a následnému zamrznutiu pôdy.

Otvor pre ružu sa vytvára hlboko - do 70 centimetrov, rovnaké rozmery sa vyrábajú v priemere. Vedro organických hnojív sa naleje na dno otvoru: humus, drevný popol a rašelina. Toto kŕmenie bude stačiť na zakorenenie ruží.

Výsadbový proces

Pred výsadbou na otvorenom teréne sa odrežú dlhé korene, to isté platí aj pre výhonky. Ich dĺžka musí byť najmenej 20 centimetrov. Sadenice sa spustia do otvoru, korene sa opatrne narovnajú a posypú zemou. Je dôležité, aby koreňový golier nebol zakopaný do pôdy. Pôda okolo sadenice by sa mala zhutňovať chodidlami bez toho, aby sa dotýkala výhonkov.

Ďalším krokom je voda a mulčovanie hojne. V tomto stave budú mať korene dostatočnú vlhkosť.

výsadba z hrnca

Ošetrovacie funkcie

Kanadské ruže nie sú náročné na starostlivosť. Stačí im zabezpečiť pravidelné zavlažovanie, odburinenie a tvorbu kríkov. Zvyšok ruže sa vyrovná sám o sebe a množstvo hnojiva, ktoré ste aplikovali počas výsadby, je dostatočné v prvom roku vegetačného obdobia.

Polievanie a kŕmenie

Po celé jaro sa ruže hojne polievajú, aby sa zabezpečilo zásobovanie vlhkosťou v lete. V lete, keď sa krík tvorí, pučí a kvitne, napojuje sa, keď vysychá, čím sa zabraňuje zamokreniu. Je dôležité počkať, kým bude pôda úplne suchá.

Na jeseň nemusíte zalievať rastlinu, pretože z tohto dôvodu sa na ruži objavia nové bočné výhonky, ktoré v zime stále zomrú.

Na jar sa používa komplex minerálnych hnojív pre kanadské ruže. Stačí si kúpiť taký komplex a postupovať podľa pokynov. Na jeseň je oblasť pod ružovým kríkom pozbieraná zhnitým hnojom a pôda je mierne uvoľnená.

top dressing v lete

Prerezávanie mladých kríkov

Hlavné prerezávanie sa vykonáva na jar. Zlomené vetvičky, ktoré zahynuli počas zimy, sú vystrihnuté. V lete sa upravia výhonky, na ktorých sa pupene nevytvorili, a postranné výhonky koreňov. Tento postup umožní, aby živiny prúdili do kvetu.

Orezávanie kanadských ruží na zimu sa vykonáva po skončení kvitnutia. V tomto okamihu nastane spiace obdobie, šťava sa pohybuje pomaly pozdĺž stoniek, rastlina netvorí vedľajšie výhonky. Počas tohto obdobia je dôležité ružu nezalievať ani kŕmiť.

Vystrihnite výhonky rastúce dovnútra, trojročné vetvy. Nie sú úplne orezané, zatiaľ čo zanechávajú pár pukov, takže na budúcom roku budú na prerezávaní rásť nové kvetinové vetvy. Rezy musia byť ošetrené záhradným lakom, brilantne zeleným alebo opláchnuté manganistanom draselným.

prerezávanie kríkov

Prístrešky na zimu

V oblastiach, kde zimné teploty klesnú pod -30 stupňov, je potrebné prístrešie. Je ťažké to dosiahnuť pre štandardné rastliny alebo parkové ruže, ktorých koruna je obrovská. Mnoho pestovateľov kvetín stavia špeciálny rám, ktorý je pokrytý krycím materiálom. S nástupom jari sa kryt odstráni tak, aby ruža nemala hnilobu.

Lezecké ruže sa ľahšie pokrývajú. Vinice sú odstránené z podpory, položené na zemi a pokryté smrekovými vetvami, bude to stačiť, aby "Kanaďania" nezmrzli.

prístrešok na zimu

Rozmnožovanie ruží

Kanadské ruže sa množia tromi spôsobmi: bočné vrstvenie, delenie kríkov a odrezky.

Bočné vrstvenie

Bočné vetvy sú ohnuté k zemi. Blízko sa vykopala diera a do nej sa vložila stredná časť vrstvy. Rez sa urobí na šupke vopred, takže sa následne vytvoria mladé korene. Vetvičky sú spojené drôtom a zakopané do zeme. Pravidelne ju polievajte.

Ak sa korene netvoria pred pádom, vrstvy sú pokryté na zimu. Na jar, pred rozkvitnutím púčikov, sa vetvička opatrne odreže pod zem pomocou prerezávača a zakorenený rez sa presadí na nové miesto.

šľachtiteľský proces

Rozdelením puzdra

Procedúra sa vykonáva na jar, pred začiatkom otvorenia obličiek. Bush je vykopaný, koreňový systém je rozdelený do niekoľkých častí pomocou záhradných nožníc. Každá časť by mala mať najmenej 5 vetiev a koreňov. V tejto polohe sú vysadené v novej diere.

výstrižky

Rezne sa rezajú na jeseň. Prierez výhonku by mal byť najmenej 1 centimeter. Odrezky sa balia do rašeliny alebo machu a do plastového obalu. Sadivový materiál skladujte v chladničke alebo v tmavej chladnej pivnici.

Na jar môžete rezať odrezky z výhonkov, ktoré sa vytvorili minulý rok. Budú to zelené sadenice. Každý rez by mal mať najmenej dva púčiky a dĺžka samotnej vetvy by mala byť najmenej 10 centimetrov.

výber rezania

Zelentsy môžu byť okamžite vysadené do zeme a pravidelne zalievané stimulátorom tvorby koreňov. Odporúča sa uchovávať lignifikované odrezky vo vode, až kým sa nevytvoria korene. Voda sa pravidelne mení. Až po objavení sa koreňových chĺpkov sa zasadia do zeme. Zakorenené odrezky dobre zakorenia.

Kanadské ruže nie sú horšie, pokiaľ ide o zložitosť čajových hybridov, aj keď tieto sú považované za najkrajšie.

„Kanaďania“ sú nenáročný na starostlivosť, v zime nezamrzajú a ak zamrznú, rýchlo dorastú a na jar získajú silu. Niektoré z nich kvitnú dvakrát za sezónu a mnohé nevyžadujú prístrešok na zimu.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica