Charakteristiky a opis odrody keňskej ruže, kultivácie a starostlivosti

Keňová ruža je jedným z najpopulárnejších typov. Jej vlasť je najteplejším štátom v Afrike - Keni. Kvety sú známe svojou mimoriadnou krásou, budú ozdobou každej záhrady. Starostlivosť o závod je nenáročný, v krajinách SNŠ sa bežne predáva za prijateľné ceny. Pred výsadbou sa musíte oboznámiť so všetkými funkciami, metódami ochrany proti škodcom, reprodukciou, starostlivosťou.

Popis a charakteristika keňskej ruže

Ruža odrody Kene je známa bohatosťou farieb, z jej kvetov sa vytvárajú dlhé monochromatické alebo viacfarebné kompozície. Aróma je jedinečná a priťahuje všetkých návštevníkov záhrady. Stonky sú vysoké od 30 do 70 centimetrov a sú silné a rovné. Listy sú malé, lesklé, husté, pôsobivé. Jednohlavé kvetenstvo strednej veľkosti, menej často veľké, umiestnené presne na stonke až do 15 kusov. Africká ruža si dlho zachováva svoj pôvodný vzhľad v kyticiach, dobre znáša prepravu. Kvety rastú od 3 do 8 centimetrov. Odroda sa predáva v USA, Európe, Rusku. Cenová politika dostupná pre väčšinu obyvateľstva krajín SNŠ.

Pestovateľské miesta

Keňa je jedným z najväčších vývozcov kvetov v porovnaní s ostatnými africkými krajinami. Okolo legendárneho jazera Naivash, 2000 metrov nad morom, sa kenské ruže pestujú vo veľkých skleníkoch.

V Keni je pestovanie kvetín jedným z najlukratívnejších odvetví. Všetky podmienky sú vhodné pre ich klíčenie: hornatý terén, dostupnosť vody, teplé podnebie. S výhradou všetkých pravidiel výsadby a starostlivosti sa africká rastlina môže pestovať aj v krajinách SNŠ.

kenská ruža

Výhody a nevýhody odrody

Keňa ruže, rovnako ako iné kvety, má niekoľko pozitívnych a negatívnych stránok.

kladymínusy
Dlho nezmizneMalé kvety
Umožňuje vytvárať objemné kyticeVysoká odolnosť voči chorobám, škodcom
Veľké puky, silné stonky
Nasýtené odtiene
Silná aróma
Rozpočtové náklady

kenská ruža

Pravidlá pestovania kvetín

V Keni sa ruže pestujú v pôde s vulkanickými nečistotami, kde je po celý rok teplo, slnečný deň trvá dlhšie. Odrody afrických kvetín milujú horúce počasie a sú odolné voči chorobám. Mali by sa pestovať v hnedých pôdach s vysokou úrovňou kyslosti s pH 6,0 - 6,5.

Je ťažké pestovať ruže z odrezku, odrážajú sa prepravné podmienky a doba po odrezaní kvetu.

Základné pravidlá pestovania:

 1. Odrezky odrežte 1-2 dni, ak uplynie viac času, nemusia sa zakoreniť.
 2. Sadenice s uzavretými koreňmi dokážu bezpečne rásť iba v lete, na zimu potrebujú vzdušné, teplé prístrešky alebo transplantácie do skleníkových podmienok.
 3. Pôda sa musí zhodovať so zložením africkej pôdy. Podobná pôda sa nachádza na Kryme, na Altaji, na Kaukaze, južne od Ďalekého východu.
 4. Kvety potrebujú pravidelné kŕmenie. Malo by sa vykonávať 4-5 krát za sezónu pomocou komplexných hnojív.
 5. Polievanie by malo byť mierne, pôda je navlhčená okolo rastliny večer. Stonka a listy sa postriekajú.

kenská ruža

Podľa všetkých pravidiel sa kríky potešia kvetmi v prvej sezóne.

Čas nástupu

Je vhodné zasadiť africkú ružu na jar, od mája. Potom sa pôda správne zahreje. V južných oblastiach je možné vylodenie vykonať od polovice apríla, keď teplota vzduchu počas dňa dosiahne viac ako 15 stupňov, nočné mrazy nie sú.

Príprava sadivového materiálu

Kenské ruže sa pestujú na výsadbe. Ak ich chcete vybrať správne, musíte postupovať podľa nižšie uvedených tipov.

 1. Stonky a koreň. Najskôr im venujte pozornosť. Korene by nemali byť drevené, vlhké. Stonka má obvykle prirodzene svetlozelený odtieň, silnú štruktúru, ale môže byť nahnedle zelená. Dolný rez by mal byť šikmý, 1 cm pod dolnou obličkou a horný rez by mal byť rovný, 2 cm nad hornou obličkou.
 2. Listy. Mali by byť tmavo zelené, nepoškodené, kožovité.

výsadba ruže

Rezky sa predávajú v rašelinových šálok alebo v celofánovom obale s otvorenými koreňmi. Musíte sa na ne pozrieť, dokonca aj v prvom prípade. Za týmto účelom opatrne odstráňte stonky zo zeme. Je vhodné kúpiť sadivový materiál na trhu, a nie na internete.

Miesto opustenia

Mali by ste zvoliť správne miesto výsadby pre kenský kvet, inak to nebude zakorenené. Napriek tomu, že africká ruža miluje slnko, nemala by byť neustále vystavená ultrafialovým lúčom. To môže spôsobiť popáleniny. Miesto by malo byť v čiastočnom tieni, chránené pred vetrom a zrážkami. Potrebujeme tú stranu domu, kde je ráno priame slnečné žiarenie.

Pred výsadbou starostlivo preskúmajte sadenice, odrežte poškodené časti.

Výsadbový proces

Najprv by ste mali pripraviť pôdu. Dodajte pôde požadované množstvo minerálnych a organických hnojív.

 1. Pridajte hnoj do pôdy.
 2. Po výsadbe hnojte látkami, ktoré chránia pred škodcami a chorobami.
 3. Musíte vysadiť kríky ruží vo veľkej vzdialenosti asi 1 meter. Otvor by mal byť hlboký, aby poskytoval dostatok priestoru pre rast koreňového systému.
 4. Stopka sa musí okamžite orezať, pretože sa na dlhodobú konzerváciu často postrieka chemickými roztokmi. To sťažuje proces zakorenenia.
 5. Na stonku nechajte 3-5 púčikov, nakrájajte ho zdola pod uhlom, navlhčite a utrite koreňom.

kenská ruža

Potom sa zasadí do úrodnej pôdy s perlitom, prikryje sa sklom.

Ďalšia starostlivosť o rastlinu

Pri správnej starostlivosti sa prvé korene objavia za 2 až 3 týždne.

 1. Je potrebné zachovať svetelný režim. Stopka by mala byť na okne počas dňa a večer ju umiestniť na lampu.
 2. Voda po pôde začne vysekávať okolo rezania.
 3. Hneď ako sa púčik vytvorí, musí sa odrezať. Je to potrebné, aby zariadenie pri kvitnutí nemrhalo energiou.
 4. Uvoľnite pôdu, aby ste do koreňov dostali potrebné množstvo kyslíka.
 5. Plevelenie je neoddeliteľnou súčasťou starostlivosti, pretože rast okolitých rastlín môže narušiť fungovanie koreňov.
 6. Orezávanie vykonávajte včas, ošetrujte rastliny na choroby, odstráňte hmyz.
 7. Pred zimou zakryte ružu a spevnite ju.

kenská ruža

Keď sa začnú objavovať prvé listy, rastlina sa musí stvrdnúť. Sklenenú nádobu vyberte na 2 hodiny a tento čas ju každý deň zvyšujte.

Polievanie a kŕmenie

Keď vyschne ornica, zalejte rastlinu hojne. Procedúra sa vykonáva raz týždenne, keď je vonku teplo. To bude trvať asi 7-10 litrov vody naraz. Za chladného počasia, v zime, zavlažujte šetrne a nedovoľte vyschnúť pôdu. Musí sa chrániť voda. Keď krík cíti nedostatok vlhkosti, špičky listov vyschnú. Aby ste tomu zabránili, musíte ružu striekať vodou v oblačnom alebo oblačnom počasí.

Vyžaduje sa vrchná úprava, musia sa urobiť pred a po kvitnutí v lete, na jeseň.

 1. Prvé kŕmenie vykonajte, keď odrezky uvoľnia prvé výhonky. Na hnojivá Fasco, Superfosfát, Ammofosku, Gloria sa používa špeciálne hnojivo.
 2. Môže sa použiť mokrý a suchý spôsob. V prvej verzii sa hnojivo zriedi vodou a pôda sa preleje pod kríkom. Suchá metóda zahŕňa aplikáciu suchého obväzu. Hnojivo môže byť rozptýlené po kríži, posypané zemou.

zalievanie ruží

Je potrebné starostlivo dodržiavať dávkovanie uvedené na obale, aby nedošlo k poškodeniu rastlín.

Uvoľnenie a odburinenie

Keňská ruža by sa mala uvoľňovať najmenej raz mesačne. Odporúča sa to robiť po daždi a zalievaní, kŕmení, na jar a pred ukrytím kríka. Maximálna hrúbka nadýchanej vrstvy by mala byť 6 centimetrov, aby sa nepoškodili korene.

Plevelenie pomáha zbaviť sa buriny, ktorú ruža nemôže tolerovať. Je lepšie burinu v pôde vyschnúť, potom burina skôr vyschne. Ak sa burina porazí po daždi, môžu sa stať ohniskami škodcov a chorôb. Pred schovávaním kvetín urobte poslednú burinu.

prerezávanie

Rastlinu musíte pestovať každú jar. To sa deje potom, čo sa objavili prvé pupene. Od začiatku skrátte výhonky na úrovni 5 až 7 púčikov a vytvorte krík. Hygienické prerezávanie sa vykonáva počas vegetačného obdobia, aby sa zabránilo patológiám. Postihnuté, suché, mrazené a slabé výhonky sa odstránia, stonky sa skrátia.

ruže prerezávanie

Prístrešok na zimu

Keňský kvet je pôvodom z horúcej Afriky, takže pred chladným počasím je potrebné ho zakryť. V predstihu rozvetvujte konáre remeselným papierom. Kvety sa vysádzajú spolu s hlinenou hrudkou v nádobe, umiestnenej v suteréne alebo skleníku. Pred skrytím odstráňte zvyšné listy.

Metódy kontroly chorôb a škodcov

Zavlažujte africké ružové kríky na jeseň pomocou síranu železitého 3%, na jar - chloridom medi 0,4%. Rezacie nástroje je nevyhnutné zakaždým dezinfikovať, sekcie zakryť záhradným ihriskom.

kenská ruža

Reprodukčné metódy

Keňskú ružu môžete šíriť pomocou metódy Burito - odrezky. Stonky by nemali byť tenšie ako ceruzka, lepšie - hrubšie. Dĺžka je zvyčajne 15 až 20 centimetrov. Obsahujú veľké množstvo cukrov na vývoj koreňového systému. Zbierajte stonky, zabalte ich do novín, skrútte a navlhčite vodou. Rezne dajte na tmavé miesto s teplotou vzduchu najviac 18 stupňov. Skladujte 3-4 týždne a pravidelne kontrolujte ich stav.

Ako sa používa v krajinnom dizajne?

Remeselné kvety kenské ruže budú skvelou ozdobou každej záhrady. Na hraniciach, kvetinových záhonoch a ružových záhradách vyzerajú nádherne. Rastliny nevyžadujú komplexnú starostlivosť, môžu ich pestovať aj začínajúci záhradník.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica