Popis odrôd izbových ruží, ako pestovať a starať sa o domácnosť v kvetináči

Interiérové ​​ruže sú žiadané takmer každým záhradníkom, nazývajú sa kráľovnými kvetov. Trpaslicové odrody sú rozmarné a vyžadujú si náležitú starostlivosť. Nakupujú sa v kvetináčoch alebo sa chovajú doma. Na to, aby sa ruža mohla bezpečne rozvíjať, kvitnúť, je potrebné oboznámiť sa so všetkými odtieňmi jej kultivácie a starostlivosti.

Odrody ruže vhodné pre domáce pestovanie

Vo vnútri je možné pestovať takmer všetky odrody a hybridy ruží. Na pestovanie kvetináčov sa používajú nízko rastúce rastliny. Majú kompaktný tvar kríkov, bohaté, dlhé kvitnutia. Dokonca aj neskúsení záhradníci môžu pestovať domácu ružu. Hlavná vec je správne zasadiť a starať sa o ne.

Detská maškaráda

Krytá odroda ruží Baby Maškaráda je známa svojimi jednoduchými pestovateľskými podmienkami. Kvety sú ružovkastobiele, niekedy s citrónovým nádychom. Keď kvitnú, menia farbu na koralové a potom sčervenajú. Na konci peľu sa stanú karmínovými. Výška puzdra je približne 40 cm.

Detská maškaráda

Angela Ripponová

Dekoratívna odroda patrí k miniatúrnym ružovým patiom bledo lososovej farby. Kvety silne vonia, vydávajú romantickú vôňu. Výška rastliny je 30 cm, druh je nenáročný na starostlivosť, ale miluje osvetlené miesta.

Veľkonočné ráno

Odroda je známa svojimi krémovými bielymi kvetmi malej veľkosti, asi 3 až 4 cm, kríky sú husto dvojité, vydávajú slabú arómu. Rastlina dorastá do výšky 20-25 centimetrov, dobre rozvetvená. Listy sú tmavo zelené, kožovité, mierne lesklé. Púčik je žltý a ostrý.

Veľkonočné ráno

Oheň princezny

Hybridná odroda Fire Princess sa vyznačuje čistými červenými lístkami so zlatými žltými tyčinkami. Listy sú lesklé smaragd. Krík dorastá do výšky 50 cm, stonky sú šarlatové, silné. Odroda stredne skorého kvitnutia.

kolibrík

Kolibríky sú známe svojimi zlatými žltými kvetmi s hrotmi s priemerom 4 cm, špičatými oválnymi púčikmi. Jeden pohár má 20-25 lístkov. Kvety vydávajú čajovú vôňu. Kríky sú rozľahlé, husté, až 35 cm vysoké, listy sú kožovité, lesklé. Rastlina hojne kvitne po dlhú dobu.

Žltá dol

Malé kríky ruží, kvetenstvo sú usporiadané do 3 až 4 ks, zozbierané štetcom. Kvety vydávajú voňavú vôňu, sú dvojité. Jeden púčik má až 50 kvetov citrónovožltej farby. Krík dorastá do výšky 25 cm.

Žltá dol

Hviezdy a pruhy

Pestrofarebné kvety červenej a bielej farby, vhodné na úpravu bytu. Výška puzdra je asi 60 centimetrov. Vôňa je sladká, peľ je nepretržitý. Veľkosť kvetu je 8 cm.

Zelený ľad

Ružové kríky dávajú snehovobiele kvety až do priemeru 3,5 cm, výška kríkov je 60 cm, listy sú tmavo zelené s lesklým leskom. Rastlina kvitne od júna do júla, vôňa je sladká, pripomínajúca rannú sviežosť.

Na čo sa zamerať pri kúpe kvetu?

Pred zakúpením kvetiny je dôležité venovať pozornosť kvalite stoniek, mali by sa starostlivo zvážiť. Budeme musieť odstrániť darčekovú tašku. Stonky by mali byť zelené bez čiernych škvŕn. Tiež sa uistite, že listy nespadajú, farba je v súlade so štandardom odrody. Listy by mali byť tmavo zelené, svieže, bez škodcov a húb.

ruže kvetináčov

Domáca starostlivosť o ruže

Ruže doma by sa mali pestovať podľa týchto pravidiel:

 • vyhradiť dostatok priestoru na zvolenom mieste pre voľný rast;
 • zabezpečiť optimálnu úroveň vlhkosti v miestnosti, teplota 22-25 stupňov Celzia;
 • dodržiavať pravidlá zvlhčovania Zeme;
 • spracovať pôdu a samotnú rastlinu včas;
 • vykonávať prevenciu chorôb, škodcov.

Kompetentne organizovaná starostlivosť, zimovanie, umožní závodu otvorenie v marci.

Čo robiť hneď po zakúpení?

Izbovú ružu si môžete kúpiť v záhradných obchodoch, na trhu alebo online. Posledne uvedený spôsob je menej žiaduci, pretože existuje riziko získania nesprávnej odrody alebo poškodenia sadenice. Uskutočnite nákup od dôveryhodných predajcov alebo v obchode s dobrou povesťou.

Po zakúpení kvetiny po príchode domov vykonajte kroky popísané nižšie.

 1. Ak má kvetina baliaci obal, odstráňte ju.
 2. Odstráňte uschnuté listy nožnicami alebo nožnicami na prerezávanie a odstráňte všetky suché výhonky.
 3. Odrežte všetky puky, kvety. Tento postup je potrebný na stimuláciu ďalšieho kvitnutia puzdra. Rastlina by nemala mrhať energiou na peľ, pretože potom môže zomrieť.
 4. Skontrolujte, koľko kríkov je v hrnci. Musí obsahovať jednu kópiu, inak bude rastlina slabá. Ak je v kvetináči niekoľko kríkov, zasadte ich na iné miesta.

Po presadení kríkov ich ošetrite liekom na škodlivé chrobáky. Fitoverm, antimykotikum Fitosporín, sa bežne používa.

rôzne ruže

Hrniec a zemina

Pôda, v ktorej sa rastlina nachádza, je pri predaji obvykle nevhodná pre ďalší rast a vývoj. Kvetinu je potrebné presadiť do kvetináča s priemerom 2 - 3 cm väčším ako predchádzajúca nádoba. Substrát je pripravený z 1 dielu drsnej pôdy, 1 dielu humusu a ¼ časti hrubého piesku. Používa sa aj zakúpený základný kvet. Hlavná vec je, že Zem je výživná, je potrebná drenáž z expandovanej hliny s výškou 2 cm.

Osvetlenie a teplota

Vnútorné ruže radšej držia na osvetlenom mieste. To je potrebné, aby bolo puzdro zdravé a silné. Odporúča sa vysadiť vybranú odrodu na okenný parapet orientovaný na juh. V zime dodatočne zvýraznite krík. Kvety je potrebné pestovať pri teplotách od 18 do 22 stupňov.

V lete preneste kvet do záhrady tak, aby bola nasýtená kyslíkom. V iných obdobiach roka systematicky vetrajte kultúru a chráňte ju pred prievanom.

Polievanie a vlhkosť

Zalievanie je potrebné usadenou vodou, teplota miestnosti. Ak je ľadová, poškodí kvet. Pôdu pravidelne navlhčujte postrekovačom v lete a zime. Ak sa zariadenie nachádza vedľa vykurovacieho zariadenia, dajte kvetináč do palety naplnenej mokrou expandovanou hlinkou.

zalievanie ruží

Hnojivá a kŕmenie

Krmivo je potrebné kŕmiť iba počas pučania, peľu. Tento postup sa vykonáva každých 10 dní pomocou krmiva pre kvitnúce plodiny. Na konci peľu, ktorý sa vyskytuje na konci augusta alebo septembra, zastavte hnojenie pôdy.

prevod

V súlade s nižšie uvedenými krokmi je potrebné transplantovať miestnosť, ktorá vznikla z hrnca, do hrnca alebo do pôdy.

 1. Pri presádzaní ruže doma ju opatrne vyberte zo starého hrnca a vezmite ju na správne miesto s hlinenou hrudkou.
 2. Preskúmajte podzemok starostlivo. Ak sú korene tenké, navonok podobné tmavým chĺpkom, rozpadnuté alebo vyschnuté, naznačuje to bezprostrednú smrť kríka. Ruže môžete uložiť odrezaním odrezkov, ktoré sa potom dajú zakorenením. Ak je koreňový systém zdravý, korene budú bledožlté alebo tmavo biele, husté a tenké ako drôt. Ak sú niektoré korene suché alebo zhnité, odstránia sa.
 3. Na pestovanie sa vyberie kvetináč, na dne sa vytvorí drenážna vrstva s použitím expandovanej hliny. Používajte komerčný kvetináčový mix vyrobený špeciálne pre ruže. Zakryte drenážnu vrstvu vrstvou zeme, trochu ju stlačte.
 4. Vložte puzdro spolu s hlinenou hrudkou do nádoby. Naplňte všetky póry čerstvým substrátom a pravidelne zhutňujte pôdu. Ruža by nemala visieť v nádobe, ale mala by byť bezpečne pripevnená.
 5. Na zavlažovanie použite filtrovanú vodu, nemala by byť studená, ale mierne teplá.
 6. Položte nádobu s kvetinou na osvetlený okenný parapet.

V zime používajte ultrafialové labky na ďalšie osvetlenie kvetu.

prerezávanie

Po peľoch musí byť ruža prerezaná. Každá vetva po zákroku by mala mať 4-5 pukov. Ak ignorujete prerezávanie, nebude kvitnúť hojne.

Ako pripraviť ružu na zimu

Aby sa ruža potešila hojným rozkvetom, mali by ste si ju oddýchnuť na zimu. Za týmto účelom sú konáre rezané 10 cm na dĺžku, listy sú ponechané. Kvetina sa umiestni do chladnej miestnosti s teplotou vzduchu 10 stupňov. Pri vykurovacích zariadeniach nedávajte ružicu. Zastaviť hnojenie, zalievajte kvetinu raz týždenne.

Choroby a škodlivé chrobáky

Ak sa dobre staráte o dom ruže, nebojí sa chorôb a útokov škodlivých chrobákov. Vzhľad múčnatky nie je vylúčený. Choroba sa prejavuje ako belavý kvet na kríži. Potom vykonajte ošetrenie kvetu Fundazolom. Z škodlivého hmyzu napadajú roztoče a vošky pavúky.

ružových škodcov

Zasiahnuté listy je potrebné zlikvidovať a kultúru opláchnuť pod tečúcou vodou. Tento postup pomôže vypláchnuť roztoče. Keď je ruža suchá, ošetrite ju repelentom na chyby. Nalejte vriacu vodu na palety, aby zostávajúce škodcovia odumreli. Dajte vrece na odpadky na rastlinu ošetrenú prípravkami proti kliešťom a pevne ich spojte. Potom sa vytvorí parná komora, všetci škodcovia uhynú.

rozmnožovanie

Na zvýšenie počtu izbových ruží použite metódu vegetatívneho rozmnožovania. Vo forme sadivového materiálu použite vetvy, ktoré zostali po rezaní. Ich dĺžka by nemala byť väčšia ako 15 cm, na stonke sú najmenej 4 púčiky. Aby sa odrezky zakorenili, vložte ich do vody s rozpustenou tabletou aktívneho uhlia, kombináciou piesku a rašeliny. Môžete im tiež pomôcť zakoreniť ošetrením vetiev Kornevinom alebo tinktúrou vŕbových vetiev. Koreňový systém sa vytvorí za 2 týždne. Potom sa rozmnožené sadenice presádzajú do nádob.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica