Opis odrôd striekacích ruží, pravidlá pre výsadbu a starostlivosť na otvorenom poli

Správne pestovanie kríkov ruží znepokojuje nielen tých, ktorí s kvetinami pracujú profesionálne, na predaj. Osobitné rady budú užitočné pre všetkých - amatérov aj spravodlivých nadšencov. Tento druh, vzdialený od divokej ruže, sa už dávno stal nezávislým. Navonok nenáročné, ružové kríky, keď sú vysadené na otvorenom priestranstve, si vyžadujú starostlivosť. A ako šíriť kríkovú ružu tak, že rastie a vyvíja sa, je veľké tajomstvo.

Všeobecný opis farieb

Rozmnožovanie sprejovej ruže v záhrade je zábavný a vzrušujúci zážitok. Veľkosť a tvar pukov rastlín sa veľmi líšia. Ružové kríky rastú v šírke a rozptyľujú bočné vetvy do strán alebo nahor, pričom udržiavajú pyramidálnu orientáciu. Existuje veľa známych odrôd ruží, z ktorých každá sa líši od ostatných. Medzi spoločné črty, ktoré spájajú rozmanitosť sprejových ruží, patrí jasné odstupňovanie stoniek na jednoročné a hlavné maternicové.

Priemerná výška puzdra sa pohybuje od 25 centimetrov do 3 metrov. List kríkovej ruže je pretiahnutý, zaoblený. Pozdĺž okraja je vzor malých zubov. V dolnej časti je doplnená párom susedných stipúl. Kvety (puky) z kríkovej ruže - s miniatúrnymi okvetnými lístkami, v ktorých od 5 do 120 okvetných lístkov.

Možné sú kombinácie jednotlivých pukov a kvetov, ktoré môžu tvoriť až dve stovky. Usporiadanie kvetu zostáva nenapodobiteľné. Je klasifikovaný ako pompom, tanierik, miskovitý, plochý, guľový, pivónsky. Líši sa v ružových kríkoch a farbe púčika. Je ťažké nájsť dva podobné, chovatelia špeciálne pracujú na získaní jedinečných odtieňov.

Jediná vec, ktorá sa ešte nedosiahla, je jasne modrá farba. Pozoruhodnosť jemných kríkových ružových púčikov očarí, zmiasť sa srdce znalcov a kvetinárov.

Bush odrody ruže

Nádhera druhu, odrôd kríkových ruží umožňuje vybrať si niektorú z nich v pomere k chuti a peňaženke. Svetlé a diskrétne, miniatúrne a veľké, kompaktné a gigantické budúce ruže s rozprašovačom čakajú na svojich kupcov od dodávateľov sadivového materiálu. Kvitnúce púčiky sa používajú vo floristike na dekoráciu záhradných pozemkov.

kríky ruží

Piano ed

Červená huňatá odroda s nezvyčajne sviežou púčikmi (každá má až sto lístkov). Tvar je pravidelná guľa, keď sa otvorí, stáva sa ako misa. Vzťahuje sa na staré anglické odrody.

Vhodný pre kombinované kytice, jednotlivá verzia. S miernym prejavom fantázie z takýchto ruží v kombinácii s ovocím alebo bobuľami sa získajú nádherné tematické kompozície.

Red Lex

Ďalšia odroda červenej ruže. Kompaktná miniatúrna ruža z tmavého čerešňového tieňa. Dobre tvarované púčiky v tvare misky. Okvetné lístky so zamatovou štruktúrou.

Red Lex

Porcellino

Biela farba jemných púčikov je jemne vyvážená krémovou poznámkou. Táto kerová ruža má jedinečnú jemnú vôňu, ktorá sa trochu podobá vanilke.

bombastické

V Bombastiku sú kvety stočené do hustej gule tvorenej lístkami. Farba kombinuje krémové a svetloružové odtiene. Často sa používa v spojení s inými odrodami kríkov, ktoré zvýrazňujú nádheru púčikov.

frézie

Žltá odroda Bush odolná voči mrazu. Púčiky vonia ako zrelé ovocie. Kvitne hojne od júna do októbra. Kríky sú malé, vysoké až 80 centimetrov.

Iguana

Nezvyčajný tvar ružových ruží (pohárik) dáva tejto odrode jasnú výhodu. Vonkajší povrch ruže je doplnený rozmarným farebným prechodom lístkov - z tmavočervenej na vínovú.

Leguán ružový

calypso

Farba pukov odrody ruže je tmavočervená, podobne ako farba malín. Púčiky sú husto skrížené svetlými čiarami. Kríky sú vysoké až niekoľko metrov. Aróma je jemná, sotva vnímateľná. Forma tvorby kvetín sú riasy.

Výhody a nevýhody

U odrôd kríkov dekoratívnych ruží sú u záhradníkov mimoriadne populárne a existuje logické vysvetlenie. Skôr niekoľko. Toto dynamické kvitnutie kombinované s rastom rastlín, jemnou arómou, kvetenstvom získalo z rôznych pukov.

Kučeravé a prútené odrody poskytujú slušný materiál pre kytice a ozdobné kompozície. Okrem toho, v drvivej väčšine sú odrody kríkov odolné voči chladnému počasiu, vytrvalosti, odolnosti voči chorobám a škodcom.

S týmito výhodami však existujú aj nevýhody. Ruža musí byť nakrájaná, kŕmená, ošetrovaná. A stále existujú tŕne ostré ako ihly, ktoré chránia púčiky. V rovnakom odchode nie je nič ťažké, po naučení sa jednoduchých pravidiel sa s tým začiatočník vyrovná.

pristávacia

Ako pripraviť bush ruže na výsadbu, čo je potrebné pre to - každý chce vedieť. Najlepší čas na tento postup je od jesene. Zároveň sa sadenice kupujú nie včas, ale bezprostredne pred výsadbou. Vyberajú si zdravé, nepoškodené ružové kríky bez stopy výskytu škodcov.

výsadba ruže

Ďalším krokom je určenie miesta pre ružovú záhradu. Plochy v blízkosti stromov a iných kríkov nie sú vhodné. Ruža potrebuje svetlo a teplo, a preto si vyberajú otvorené, nie zatienené miesto. Bažinová pôda s tesne rozmiestnenými podzemnými vodami nebude dobrým riešením.

Ruža akejkoľvek odrody určite potrebuje drenáž. Kyslá rovnováha je tiež dôležitá. Hladina pH by mala byť v rozmedzí 6 až 6,5 jednotiek. Je vhodné, aby sa ruže a príbuzné rastliny na vybranom mieste predtým pestovali.

Tipy na starostlivosť

Súbor odporúčaní týkajúcich sa starostlivosti o ružu obsahuje tipy na to, ako vysadiť výsek, najlepší spôsob rozmnožovania, ako pokryť zimu a ako nakŕmiť rastlinu pre úplné kvitnutie. Systematická povaha ich vykonávania závisí od toho, ako rýchlo sa ruža zakorení na novom mieste, ako sa bude cítiť v budúcnosti.

Ako správne zalievať

Ruža zvlášť nepotrebuje vlhkosť, skôr bolestivo toleruje zvýšené zalievanie. Empiricky bola stanovená nasledujúca metóda: voda zriedkavo, ale hojne. Nedávno adoptované sadenice potrebujú najmä vlhkosť, zavlažujú sa prestávkou 2 dni. Táto schéma na podporu života sa používa počas prvého roku existencie závodu. Na jar sa spotrebuje viac vlhkosti, v tomto čase sa vytvárajú listy a mladé výhonky.

To isté urobte v lete, najmä v horúcom podnebí. Približné pomery sú 10 litrov vody na ružovú krík. Kvapalina by sa mala dostať do koreňovej zóny, zatiaľ čo samotné procesy by nemali byť odkryté z hlinenej kómy. Zavlažovanie studenou vodou je neprijateľné, iba teplé a pokiaľ možno ustálené. Na konci sezóny, keď končí vegetačná sezóna, sa tok kvapaliny zníži, aby sa chránila ruža pred možnou stagnáciou, rozvojom húb.

zalievanie ruží

Kŕmne činnosti

Kríková ruža je okrasná rastlina, ktorá vo väčšej miere ako jej divoký predok potrebuje živiny. Odporúča sa začať s aktívnou výživou od druhého roku pomocou nasledujúceho algoritmu s fázovým rozdelením:

  1. Na jar sa zdvojnásobila dávka hnojiva.
  2. Vzhľad kužeľov, vývoj pukov na kríku.
  3. Ukončenie kvitnutia.
  4. Prechod stoniek zo zeleniny do dreviny.

Je dovolené kombinovať jarné prerezávanie ruží s oplodnením. Na tento účel je vhodná zmes dusičnanu amónneho so síranom amónnym. Asi po 15 dňoch sa kŕmenie opakuje. Na stimuláciu vaječníkov sa používa komplex pozostávajúci z superfosfátu, dusičnanu a draselnej soli, približne v pomere 3: 3: 1 na meter štvorcový výsadby. Niekedy je takáto kompozícia nahradená hotovou skladbou - Kemira Universal alebo podobne.

Po ukončení kvitnutia bude potrebné obnoviť rovnováhu minerálov, preto je užitočné hnojenie stopovými prvkami. Na konci júla sa ružica pestuje na strave bez obsahu dusíka, čím sa zastaví dodávka tohto typu hnojiva. Nahradenie minerálnych zmesí organickými látkami (alebo ich alternatívne použitie) je povolené. Záhradníci používajú spálený popol, hnoj alebo vtáčí trus.

popol na ruže

Funkcie transplantácie

Transplantácia kríkov je bežným postupom, ktorý vykonávajú záhradníci. To sa deje z niekoľkých dôvodov, vrátane prirodzeného rastu ruže. Optimálne obdobie na opätovnú výsadbu je jar alebo jeseň. Okrem toho je výhodné jarné obdobie.

Pred začiatkom procedúry je krík zbavený chorých, slabých, poškodených výhonkov a listov. Stonky tiež orežú o 20-30 centimetrov. Vykopávanie sa vykonáva opatrne a snaží sa nepoškodiť korene. Niekedy je múdrejšie transplantovať pôdnu guľu.

Teplá voda sa naleje do predtým vykopaného otvoru, ktorý hojne nasýti pôdu vlhkosťou. Štepené ružové kríky sa umiestnia tak, aby bol potok pokrytý vrstvou zeme 3 až 5 centimetrov.

Pravidlá orezávania

Hlavným účelom prerezávania je prinútiť ružu, aby sa aktívne vyvíjala, uvoľňovala čerstvé výhonky, tvorila biče a puky. Existujú 3 obdobia: jar, leto a jeseň. Najprv je potrebné vytvoriť ružové kríky, potom zabezpečiť rast výhonkov.

Strihanie ruží

Za týmto účelom sa všetky malé puky mechanicky odstránia a zostane niekoľko veľkých. Na jeseň, pred chladným počasím, sa uskutoční záverečná fáza: poškodené časti rastliny sa od ruží odrežú.

Ako pripraviť kríkovú ružu na zimu

Proces prerezávania kríkových ruží na zimovanie spočíva v postupnom znižovaní množstva prichádzajúcej vlhkosti (v auguste), potom - zavedení jesenného výživného komplexu hnojív. Dolné listy sa odrežú v septembri, ostatné listy v októbri. Pred hibernáciou, potápaním do hibernácie sa ružová krík skráti odstránením výhonkov a stoniek.

„Zimovanie“ závisí od klimatickej zóny, maximálnych teplôt. Často vytvárajú na kríži domovú pyramídu štítu a cez vrchol ťahajú hustý film. Ak nie je zariadenie tohto typu možné, vytvorí sa z fólie (hrubý papier) jednoduchší prístrešok, ktorý zanecháva malú medzeru medzi ochranou a rastlinou. Niekedy sa na povrch hodí vrstva snehu (pri silných mrazoch).

Ochrana plodín pred chorobami a škodcami

Kríky kríkov bez ohľadu na odrody sú náchylné na plesňové choroby, múčnatku, prejavy čiernej škvrny a hrdze. Existuje iba jedno ochranné opatrenie - ošetrenie fungicídmi, nemilosrdné zničenie častí kríka postihnutých touto chorobou. Ak nie je dostatok zlúčenín železa, v rastline sa vyvíja chloróza. Nevýhodou je jednoducho korigovanie oplodnenia miesta.

Krížové ruže sú okrem chorôb ohrozované škodcami - voškami, kliešťami, cikádami a hmyzom z veľkostí. Ich vzhľad neprinesie nič dobré. Mali by ste sa ich okamžite zbaviť pomocou chemikálií a ľudových liekov.

Chov kvetín

Odrody sprejových ruží sa množia semenami, odrezkami, vrúbľovaním, delením. Každá metóda je opodstatnená svojím vlastným spôsobom, umožňuje dosiahnuť výsledok - zdravé, svieže púčiky na kríku.

Chov kvetín

Seeds

Tento spôsob je exotický a ťažko použiteľný, pretože semená majú nízku klíčivosť. Okrem toho má právo na existenciu. Odporúča sa namočiť semená do rastového stimulátora, čím sa zvýšia šance na úspech. Zasiať plytké - do 3 centimetrov. Výsadba ruží je spojená s rašelinou, kompostom. Akonáhle sa 2-3 listy vyliahnu, sú kríky vysadené.

výstrižky

V prípade sprejových ruží sa rozmnožovanie odrezkami považuje za jednu z najúčinnejších metód. Najťažšie stonky (lignifikované) sú vybrané ako „darcovia“. V tomto prípade je dôležitý zlatý priemer - nie príliš zelené a príliš tvrdé výhonky. Spodná hrana by mala byť šikmá, je žiaduce saturovať ju stimulátorom rastu. Rezne sa vysádzajú na otvorenom teréne, udržiavajúc vzdialenosť 15 - 30 centimetrov. Zhora sa natiahne film, pod ktorým pokračuje zakorenenie sadeníc ružových kríkov.

štep

Na štepenie sa tradične používajú kríky divo rastúcej ruže (šípka) alebo odrody psa (Rosa canina). Pravidlá sú štandardné: odstráňte bočné procesy na koreňovom golieri puzdra a urobte rez v tvare písmena „T“. Do nej sa vloží lézia (oblička). Priemerná doba vývoja vrúbľovanej kríky je 3 týždne. Potom, opuchom alebo sčernením, je možné dospieť k záveru o výsledkoch postupu.

Štepenie ruží

Delenie puzdra

Pôvodný spôsob delenia kríkov je použiteľný na rastliny s plnohodnotným koreňovým systémom. 2-krát do roka, na jar alebo na jeseň, je možné rozdeliť vopred vybratý ružový krík na niekoľko častí. Na každom fragmente zostáva najmenej jeden kmeň a tvorené korene. Ďalej sú časti puzdra vysadené obvyklým spôsobom.

vrstvy

Aby sa dosiahlo vrstvenie všetkých odrôd, stonka je ohnutá k zemi (položená v plytkej priekope), pripevnená a posypaná zemou. Horná časť je ponechaná nad zemou, je priviazaná k kolíku. Rezne sa spravidla zakorenia a stanú sa nezávislým kerom. Táto metóda pomáha omladzovať ružové kríky, stimuluje rast rastlín a púčiky.

Aplikácia v krajinnom dizajne

Kríky pukov kríkov, rôzne odrody sú vynikajúcim základom pre experimenty v oblasti krajinného dizajnu. A ak skombinujete podrozmerné a vysoké kríky s rôznym vyplnením vetiev kvetmi, efekt bude ešte výraznejší.

Záhradníci vrkočové oblúky s kríkovými ružami z nich vytvárajú kvetinové záhony. Ukázalo sa, že je veľmi krásny a veľkolepý.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica