Opis 15 najlepších odrôd pivónskych ruží, výsadby a starostlivosti o otvorené pole

Svieža kvetina podobná jarným pivonkám sa nazýva pivónska ruža. V 80. rokoch ich vychovával farmár z Anglicka David Austin. Ešte pred 30 rokmi videl na francúzskej výstave starožitné ruže, ktoré sa mu naozaj páčili. Od tej doby David Austin dychtil po túžbe priniesť ruže podobné starým, zatiaľ čo museli byť odolné voči chorobám, opäť kvitli, mali krásny kríkový tvar, príjemnú vôňu a rôzne farby.

Všeobecné informácie o farbách

Pivonkové ruže alebo hybridy Davida Austina sú známe po celom svete. Sú známe pre svoje krásne, jasné farby, nízku citlivosť na infekcie, prispôsobivosť rôznym poveternostným podmienkam a neuveriteľnú arómu. Prekvapivo sa v mračnom počasí zvyšuje ich príjemná vôňa. Kríky rastú rýchlo a nedávajú divoký rast. Majú veľké puky.

Odrody pivónskych ruží

Existuje veľa pivoniek ruže, asi 200 druhov, majú veľmi odlišnú farbu a odtiene. Ruže sa zvyčajne delia na malé poddruhy:

  • Ružová;
  • žltá;
  • biely;
  • red.

Ružové odrody

Najčastejšie sa tieto druhy ružových pivónskych ruží nachádzajú.

kyticu ruží

Constance Spray

Toto je prvá odroda, ktorá bola vyvinutá v Anglicku v 90. rokoch. Jej rozlišovacou značkou je veľká veľkosť dvojitých púčikov, ktorých veľkosť dosahuje 14 cm.

Výška kríkov dosahuje 6 m, šírka je 3 m. Šíria sa a sú mohutné. Odporúča sa podpora pestovania. Takéto ruže kvitnú až do konca, udržiavajú v uzavretom stave. Constance Spray kvitne začiatkom leta a trvá dlho. Kvety majú bohatú, príjemnú vôňu.

šípková ruža

Rozvetvené kríky do výšky 1,5 m s matným listom. Má bledoružové kvety v tvare misky so skrútenou ružicou a lístky mierne ohnuté okolo okrajov. Rastú v kefách naklonených k zemi, každá po 6-9 kusoch.

Existuje tendencia k čiernym škvrnám, ale ak sa prijmú preventívne opatrenia, nie je to pre horu strašné.

Miranda

Vo vnútri sú kvety Mirandy a zvonka svetloružové, takmer biele. Sú veľké - 10 - 12 cm v priemere. Nemajú tak jasnú vôňu ako väčšina pivónskych ruží, tento hybrid má ľahšiu. Krík netvorí kvetenstvo, takže kvety sú vhodné na výrobu kytíc.

ruže miranda

Biele odrody

Nie je ich toľko bielych odrôd, ale ich popularita je tiež vysoká. Kvetinárstva ich často používajú na zostavenie svadobných kytíc.

Snehová husa

Obrovský ker, ktorý dorastá do výšky 3 m.Kvety na ňom sú malé, ktoré dlho nezmiznú. Ich kvitnutie pokračuje počas celej sezóny. Majú krémovú bielu farbu, na slnku rýchlo miznú a sú snehovobiele. Listy sú malé, lesklé, existuje niekoľko tŕňov. Stredná odolnosť proti plesniam a čiernym škvrnám.

Pokoj

Odroda Tranquility znova kvitne, jej kvetenstvo má priemer až 12 cm. V strede kvetu rastú krémové lístky so žltkastým odtieňom a smerom k okraju sfarbujú bielu farbu. Výška puzdra dosahuje 1,2 m.

Claire Austin

Táto odroda je zaslúžene považovaná za najkrajšiu zo všetkých, preto bolo poctené, že za tvorcu týchto ruží, dcéry Davida Austina Claire Austin, sa považuje meno najdrahšej osoby.

Claire Austin

Odroda patrí do krovín ruží, ktoré sú veľké a majú veľké množstvo kvetov. Krík sa šíri, vo výške 1,5 m, šírka je asi 2 m. Tieto pivonkové ruže sa často pestujú aj ako lezenie. V tomto prípade vďaka podpere dosahuje puzdro výšku 3 m. Na oblúkoch vyzerá skvele.

Žlté odrody

Žlté odrody sa vyznačujú rôznymi odtieňmi. Odrody opísané nižšie sú dokonale prispôsobené klimatickým podmienkam Ruska.

Sins Thomas

Hybrid bol vyšľachtený v roku 1983 a dnes je jednou z najpopulárnejších odrôd. Kvety Graham Tomos sú dvojité s jasne žltou farbou a broskyňovým odtieňom. Priemer kvetov je až 10 cm. Kvetenstvo sa vyskytuje celé leto, najprv hojne a potom miernejšie. Majú jasne sladkú arómu.

V chladnom podnebí môžu dorásť až 1,5 m, v teplých podmienkach až 3 m.

Zlatá oslava

Hybrid má veľké svieže púčiky, ktorých priemer dosahuje 16 cm, kvety rastú v kvetenstvo 3 až 5 kusov. Kríky majú veľa zakrivených tŕňov. Odroda je odolná voči chorobám. Kvitne celú sezónu. Farba kvetov je medovo žltá.

Zlaté Striebro

Pat Austin

Hybrid je pomenovaný po manželke Davida Austina. Vyskytla sa po krížení dvoch odrôd, ružovo-marhuľového Abrahama Derbyho a jasne žltej Sins Thomasovej. Výsledkom je svetlá, pútavá oranžovo-bronzová farba. Ako ruža starne, farba postupne mizne a nadobúda koralovú alebo ružovú farbu. Vnútorné lístky odrody sú ohnuté dovnútra a vonkajšie lístky sú naopak obrátené naruby.

Červené odrody

Červené hybridy sú jedny z najjasnejších predstaviteľov pivónskych ruží. Používajú sa na dekoráciu skleníkov a záhradných pozemkov. Často sa používa v kyticiach.

Tradescant

Odroda má nezvyčajnú tmavofialovú karmínovú farbu. Priemer kvetov je asi 5 - 7 cm, výška kríka je 75 cm na výšku aj na šírku. Ruža sa pestuje aj ako lezecká rastlina. Tradescant hybrid je pomenovaný najlepším moderným kríkom American Rose Society AARS 1999-2000.

William Shakespeare

Jedna z najslávnejších kvetín medzi pivónskymi ružami, s hustými fialovými lístkami s kvetmi do priemeru 8 cm, kvetenstvo až 4 kvety. Krík má dobrú zimu, ale je náchylný na plesňové infekcie.

William Shakespeare

Benjamin Britten

Kríky tejto relatívne novej odrody majú silnú, rozvetvenú štruktúru. Výška rastlín sa pohybuje od 90 do 140 cm. Odroda rýchlo rastie, je odolná voči chorobám a mrazu a nenáročná na údržbu. Kvety Benjamin Britten majú žiarivú ovocnú vôňu s náznakmi vína a hrušiek. Kvetenstvo sa vyskytuje dvakrát, prvýkrát v júni a druhýkrát koncom augusta alebo začiatkom septembra.

Othello

Počas kvitnutia sú ruže úplne otvorené a vyzerajú ťažké a veľké. Výška kríka dosahuje približne 120 cm. Ak podmienky nie sú dosť priaznivé, jeho šírka sa zväčšuje a môže dosahovať iba 80 cm.

Podmienky a pravidlá výsadby na otvorenom priestranstve

Hybridy pivónskych ruží sa vysádzajú na otvorenom priestranstve na jeseň alebo na jar. Miesto pristátia musí byť slnečné.Doly sú vykopané pomerne veľké vo vzdialenosti asi 0,7 - 1 m od seba tak, aby kvety navzájom neinterferovali. Sadenice sa musia naštepiť na povrch pôdy.

červené ruže

Tipy pre starostlivosť o ruže

Ak chcete pestovať svieži a zdravý ker, ktorý kvitne počas celej sezóny a poteší oko, musíte poznať základné pravidlá starostlivosti.

Polievanie a kŕmenie

Ruže musia byť napojené teplou, usadenou vodou. Na jeden ker stačí 10 - 15 litrov. Je dôležité, aby nedošlo k nadmernému zvlhčeniu pôdy, pretože ruže príliš dobre neznášajú nadbytok vody. Procedúra sa vykonáva večer.

Prvé hnojenie špeciálnou zmesou sa aplikuje na jar, druhýkrát sa podáva pri vytváraní púčikov. Na tento účel sú vhodné vápenaté a fosfátové hnojivá. Ak sa kríky opäť rozkvitnú, kŕmia sa infúziou mulleínu.

Dôležité! Je potrebné dodržiavať správne pomery prípravy roztokov na kŕmenie kríkov. Príliš veľa môže viesť k žltnutiu listov.

starostlivosť o ruže

Prístrešok na zimu

Aj keď väčšina odrôd pivónskych ruží je mrazuvzdorná, je zvyčajné ich na zimu zakryť. Stonky sú zvyčajne pokryté pôdou, listami alebo pilinami. Používajú sa tiež penové čiapky. Nie je možné pokryť filmom, pretože rastlina nebude schopná dýchať, bude hniť a odumrie.

Prerezávanie ruží

Ruže sú rezané na jar. Prvým krokom je odstránenie tenkých konárov a drevených výhonkov. Toto by sa malo vykonať pred prestávkou. Všetky vetvy kríkov sú tiež orezané o tretinu.

Prerezávanie ruží

Prevencia chorôb

Za priaznivého počasia sa pivónske ruže zriedka ochorie, ale za nepriaznivejších podmienok sa stáva častejšie. Z tohto dôvodu záhradníci vykonávajú preventívne postrekovanie. Na tento účel použite mliečnu srvátku, slabý roztok síranu meďnatého a poprášenie drevným popolom. Vykonávajú sa 3 postreky za sezónu.

Z dôvodu preventívnych opatrení si záhradníci vyberajú dni s oblačným počasím, ale bez zrážok. Vstrebávanie látok do listov trvá 6 hodín. Preto, ak prší pred uplynutím tejto doby, postup sa opakuje v iný deň.

Chovné metódy

Hlavnými spôsobmi pestovania ruží sú 2 jednoduché spôsoby:

  • Rezne. Vyberte si zrelú drevnatú vetvu tohto roku. Plnohodnotné rezanie je segment, na ktorom sú 3 vetvy. Spodné listy sa odstránia a horný list zostane. Pri pristávaní zostáva na povrchu iba horný list. Rez zhora je zakrytý nádobou alebo rezanou plastovou fľašou, čím sa vytvára skleník.
  • Vytvorte vetvu. Oblasť, v ktorej bude vetva fixovaná, je zbavená burín a vykopaná. Vyberte jednu vetvu a odrežte ju pozdĺž dna. Nakloňte sa k zemi a zaistite kovovými konzolami. Posypte zemou a napojte. Koniec vetvy je zviazaný s kolíkom.

rosebuds

Pivonka ruže v záhrade

Hybridy Davida Austina budú vyzerať skvele v každej záhrade. Často sa pestujú ako živé ploty. Na tento účel sa používajú druhy kríkov aj lezenie. Kombinujte s nízko rastúcimi odrodami kvetov a ako pozadie použite ruže. Vysadené tiež na ozdobenie altánov.

Mimoriadne príjemná vôňa pivónskych ruží v kombinácii s ich úžasnou krásou a rozmanitosťou sa stane stredobodom pozornosti na mieste. A majitelia si budú môcť vychutnať svoj vzhľad a vôňu po celú sezónu.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica