Opis odrôd lezúcich ruží určených na pestovanie na Sibíri, starostlivosť a metódy rozmnožovania

V oblastiach s miernym podnebím sú záhrady a letné chaty zdobené kvetinovými záhonmi, vysokohorskými šmýkačkami, na ktorých sú vysadené ľalie, petrklíče a flox. Oblúky a tŕne sú prepletené lezeckými ružami. Z lezeckých rastlín vytvárajte živé ploty. Na pestovanie popínavých ruží na Sibíri sú vhodné iba odrody chované osobitne pre nepriaznivé podmienky severných území. Kvety milujúce teplo sa boja studeného vetra, netolerujú silné mrazy.

Funkcie pestovania ruží na Sibíri

Okrasné plodiny v drsnom podnebí sa zvyčajne nezasádzajú na otvorenom priestranstve, ale chovatelia sa snažia vytvárať odrody kvetov, ktoré môžu byť použité na ozdobenie kvetinových záhonov vo dvoroch a parkoch v oblastiach, kde teplota klesne pod -30, ale v prípade zimných ruží, ľalií a pivoniek sú opatrne pokryté a teplomilné cibuľky. rastliny sú vykopané.

Najlepšie odrody pre chladné podnebie

Väčšina Ruska nie je vhodná na pestovanie okrasných plodín. Lezecké ruže pestované v miestnych škôlkach, ktoré boli prijaté na Sibíri, vydržali v zime. Odrody odolné proti chladu sa šľachtili odrezkami na nenápadnú šípku, ktorá je prispôsobená 40 stupňovým mrazom.

Zlatá oslava

Ruža s kvetmi s priemerom asi 16 cm sa objavila vďaka práci šľachtiteľa Davida Austina. Odroda Golden Celebration vyzerá skvele v horúčave, nebojí sa zimy. Kompaktné puzdro do výšky 0,8 m pomaly otvára puky, ktoré po hojnom rozkvetu dlho nespadnú. Veľké koruny ruží sú vyfarbené jantárovo-krémovým odtieňom, sú žlté ako slnko a vydávajú citrónovú vôňu. Rastlina s lesklými listami vyzerá harmonicky sama, vhodná na pestovanie v skupinách, miluje slnko, netoleruje kyslú pôdu.

zlaté kvety

William Sheakespeare 2000

Ďalšie výtvory Davida Austina sa mu naozaj páčili. Ruža so stredne veľkými dvojitými karmínovými kvetmi sa líši v tom, že mení farbu na odtieň fialovej alebo fialovej. Horolezecké výhonky kríkov, ktoré rastú viac ako meter, sú pokryté matne zelenými listami. Odroda netrpí prechladnutím, pokiaľ je izolovaná na zimu, je odolná voči hubovým infekciám. V aróme kvetu sú cítiť fialové tóny.

Nový úsvit

Ruža, ktorá sa množila v 30. rokoch minulého storočia, sa v záhradách s radosťou pestuje. Tenké riasy kríkovej vetvy, keď sú umiestnené na podpere, sa tiahnu až do výšky 5 m.Dvojité ružové kvety s malým priemerom sa na slnku javia úplne biele, v zamračených chladných dňoch stmavnú. Púčiky kvitnú až do neskorej jesene.

Odroda je prijímaná na Sibíri, prakticky nie je ovplyvnená chorobami, pestuje sa ako kašovitý ker, keď je vysadená vedľa stromu, biče pôvodne visia z vetiev. Pôvabné kvety naplnia vzduch pikantnou vôňou s ovocnými tónmi.

veľké kríky

Westerland

Rose Westerland choval koncom 60. rokov chovateľ Kordes, ktorý kombinoval kríky parkových odrôd. Rastlina, ktorá sa ukázala ako mrazuvzdorná v zimnom období, krásne obopína altánky a oblúky, používa sa ako hlavný prvok kvetinových záhonov. Westerlandská ruža má podlhovasté listy, ktoré žiaria leskom. Počas kvitnutia sú konáre posiate púčikmi, v ktorých zlaté centrum a okvetné lístky v závislosti od počasia menia svoju žltú farbu na marhuľovú, ružovú alebo oranžovú. Na záhrade, keď kvitne Bush, je vzduch nasýtený svetlou vôňou.

Rosarium Uetersen

Pestovateľská odroda, ktorá sa chovala v Nemecku v roku 1977, je vysadená tak, aby vytvárala živé ploty, altánky a oblúky. Rastlina nebola spočiatku neúspešná, ale s príchodom vintage štýlu boli dvorčeky a záhradné pozemky aktívne zdobené lezeckou ružou. Kvety pozostávajúce zo stoviek lístkov sa zbierajú do zväzkov, priemer jednej koruny dosahuje 11 - 12 cm. Tmavočervené púčiky sa rozjasňujú pod slnečnými lúčmi. Rastlina nezamrzne pri -30 ° C, ale nekoreňuje sa na miestach, kde voda prichádza na povrch. Šľahačka ruže sa tiahne až do 3 m, šírka kríka je jeden a pol metra.

kučeravá odroda

Odtiene pestovania vonku

Sibírski pestovatelia kvetov sa už dlho neodvážili pestovať v záhrade plodiny, ktoré milujú teplo, ale s príchodom odrôd odolných voči mrazu sa začali snažiť pestovať ruže na otvorenom priestranstve. Mnohí uspeli.

Dátum pristátia

Aby kvetina mohla začať v podnebí Sibír, ktoré sa vyznačuje koncom jari a mrazy začínajú skoro, je potrebné vysadiť horolezeckú ružu, keď sa zem dobre zohreje, kvitnú púpavy. A zvyčajne k tomu dôjde najskôr na konci mája.

Na jeseň sa odporúča poslať dospelé kríky na otvorené priestranstvo, ktoré dokáže zakoreniť pred príchodom zimného počasia.

sadenice v vedre

Výber miesta

Je tiež možné vytvoriť príjemné podmienky pre ružu v podnebí, kde je leto krátke a slnko nevychádza tak vysoko nad obzor ako na juhu. Pri výbere miesta pre rastlinu je potrebné zvážiť niektoré nuansy:

 1. Ružičku nemožno vysadiť v nížine, kde v zime hlboko zamrzne.
 2. Je lepšie umiestniť kultúru nie na slnko, ale do ľahkého čiastočného tieňa.
 3. Plocha kvetu by mala byť chránená pred vetrom studeným vetrom od severu alebo východu.

Budovy sú zdobené popínavými odrodami, ale aby rastlina nezmrzla a nezomrela, zasadí ich najmenej meter od steny. Ruža netoleruje stojatú vodu, vyzerá harmonicky, v susedstve sa cíti dobre s ihličnanmi a kríkmi, kosatcami a plamienkami.

pristávacia diera

Príprava sadivového materiálu

Ružičku si musíte kúpiť v miestnej škôlke, kde sa predávajú odrody prispôsobené prírodným podmienkam. Je potrebné zvoliť sadbu na pestovanie so silnými koreňmi a výhonkami, so zelenou stonkou. Ak chcete, aby ruža zaujala nové miesto rýchlejšie, odstúpte od výsledného stresu:

 1. Prášok manganistanu draselného sa naleje do vody, korene sa umiestnia do pripraveného roztoku na jeden deň.
 2. Kvet je nasiaknutý stimulátorom rastu zirkónu.
 3. Výhonky rastliny sa skrátia o 20 cm, poškodené konáre a vysušené oblasti koreňov sa odstránia.

Krátko pred výsadbou sa rezy otrú Fundazolom. Ruže, ktoré sa predávajú v balení s kusom zeminy, sa umiestnia do pôdy spolu s nádobou vyrobenou z materiálu, ktorý sa rozpustí v zemi.

stopka s koreňmi

Pravidlá vykládky

Miesto pre horolezeckú ružu je vykopané, zarovnané a odstránené z koreňov buriny. Kyslá pôda sa riedi popolom alebo dolomitovou múkou, do hĺbky 0,8 m sa vytvorí jama pre sadenice:

 1. Jemný štrk alebo expandovaná hlina sa naleje na dno silnou vrstvou, na vrch sa pridá riečny piesok.
 2. Spojte humus, rašelinu a záhradnú pôdu.
 3. Tretina sa naplní živnou zmesou, dá sa do nej 2 - 3 polievkové lyžice superfosfátu a jedna draselná soľ.
 4. Ruža sa umiestni zvisle do otvoru, korene sa narovnajú a zakopajú pod povrch o 10 centimetrov.
 5. Podopretie puzdra rukou.

Sadenice sa zavlažujú teplou vodou. Okolo rastlín zhutňujú zem a postavia malú šachtu. Prvé 2 týždne je mladá ruža zakrytá slnečnými lúčmi.

Jemnosti starostlivosti o rastliny

Aby sa sadenice začali rýchlo vyvíjať, vyrastať a silnieť v zime, musí sa o ňu starostlivo starať.

zalievanie

Ruža je zavlažovaná ustálenou vodou dvakrát týždenne, v teple sa to robí častejšie. Pred začiatkom chladného počasia stačí zvlhčiť pôdu pod sadbou raz za 7 dní.

prídavok vody

oplodnenie

Na kŕmenie mladej rastliny sa najčastejšie používa mulleín, ktorý obsahuje veľa dusíka. Jedna časť organického produktu sa zmieša s 10 hodinami vody, nadávkuje sa a hnojí sa ružou 20 dní po výsadbe. Na druhé kŕmenie rastliny sa môžu pridať vtáčie trusky, ktoré majú koncentráciu 2-krát menšiu ako hnoj.

Orezávanie a tvarovanie

Pred začiatkom mrazu sa zbavia slabých a poškodených výhonkov, odreže púčiky a listy. Ak sa tak nestane, ruža neprežije v zime. Na jar alebo na jeseň začnú formatívne prerezávanie. Ak sa na nové výhonky rastliny položia kvety, staré sa skrátia. Keď sa púčiky tvoria na minuloročných riasoch, z nich sa odstráni iba horná časť.

Príprava na zimné obdobie

Dokonca aj ruže, ktoré sa chovajú na Sibíri, potrebujú počas chladného obdobia prístrešie. Aby sa to dosiahlo, konáre rastlín sa odstránia z mreží a zhora sa pokryjú ihlami, ktoré sa zabalia do materiálu, ktorý nedovoľuje prechodu vlhkosti. Niektorí záhradkári stavajú rám na zimu a zabaľujú ho pytlovinou, plachtou alebo strešnou plsťou. V priestore sú položené suché listy alebo smrekové vetvy pokryté polyetylénom.

kravata a prikrývka

Metódy ochrany proti chorobám a škodcom

Nedostatočné slnečné sfarbenie, nedostatok alebo nadmerná vlhkosť, nedostatok výživových látok vedie k oslabeniu popínavých ruží. Ovplyvnené sú rastliny:

 • peronosporosis;
 • múčnatka;
 • čierna bodka.

Na prevenciu chorôb vo vlhkom počasí sa kríky odporúča postrekovať každý týždeň liekom „Fundazol“. Aby sa zabránilo infekcii hubami, každých 10 alebo 14 dní sa listy a výhonky ruží ošetria fungicídmi „Zirkón“, „Fitosporín“.

Kvitnúca rastlina je pokrytá mikroskopickými voškami. Ak postrek roztokom tabakového prachu a pracieho mydla nepomohol vyrovnať sa s hmyzom, domáci liek sa nahradí chemickými insekticídmi vo forme Aktara, Karbofos, Aktellik.

balíček liekov

Rozmnožovanie ruží na Sibíri

Kučeravé odrody sa nechovajú pomocou semien. Sadenice sa často neobjavujú vôbec a niekedy rastie šípka, ktorá kvitne po 3 alebo 4 rokoch. Kultúra sa propaguje štepením, ale taká zložitá metóda je možná iba pre skúsených záhradníkov.

Najjednoduchší spôsob je pestovať ružu s odrezkami, zozbierať ju v lete, lignifikované výhonky sa nakrájajú na jeseň a uchovávajú sa na chladnom mieste, skladajú sa do plastového vrecka až do jari.

Pri zelenom rezaní rastliny, ktorý je skrátený na 15 cm, zostanú až 3 púčiky, odrezajú sa všetky nižšie umiestnené listy. Substrát sa pripravuje zo záhradnej a trávnikovej pôdy pridaním piesku do zmesi. Pôda sa obarí vriacou vodou alebo sa zahrieva v rúre.

odrezky v kvetináči

Na lignifikovaných výhonkoch rastlín dlhých 25 alebo 30 cm sa vykoná rovný rez v hornej časti a pod uhlom dolu, zostane až 5 až 6 internód a zostane niekoľko listov. Odrezky z ruží sa ponoria na jeden deň do stimulátora rastu a potom sa pod uhlom zaseknú do substrátu do hĺbky asi 50 mm. Pôda je zvlhčená a výhonky sú izolované filmom.

Ak sú odrezky rastliny pravidelne striekané vodou z rozprašovacej fľaše, vetrané, po 10 dňoch sa objavia korene a povlak sa odstráni.

Šľachtenie ruží:

 1. Pre jednoročné rastliny zvoľte spodnú vetvu, ktorá nie je kratšia ako meter.
 2. Nad obličkami sa robia malé rezy.
 3. Okolo puzdra, ktoré je navlhčené, sa vykope drážka a na dno sa naleje humus.
 4. Do výkopu sa umiestni ružový výhonok upevnený drôtom pokrytý zemou.
 5. Kolíky sa zatĺkajú blízko rastliny, natiahne sa film a vytvorí sa skleník.

Kusy odrezkov, ktoré zakorenili, sa presádzajú na otvorené priestranstvo. Ak má ruža dekoratívny vzhľad, keď rastie krík, konáre sa skrátia.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica