Opis lezeckej ruže odrody Jasmín, pravidlá výsadby a starostlivosti

Lezecká ruža Jasmín sa používa na vertikálne záhradníctvo. Tento vysoký, šíriaci sa krík poteší celé leto sviežou, bohatou kvetinou a vôňou sladkých jabĺk. Jasmín je takmer chorý a nevyžaduje osobitnú pozornosť. Je pravda, že rastlina nie je mrazuvzdorná. V studených zemepisných šírkach musí byť ruža izolovaná alebo ohnutá k zemi pred začiatkom mrazu.

História pôvodu

Lezecká ruža Jasmina bola získaná nemeckými chovateľmi relatívne nedávno - v roku 2005. Šľachtenie odrody bolo vykonané spoločnosťou založenou Wilhelmom Cordesom pred viac ako sto rokmi.

Nemeckým chovateľom sa podarilo získať hybrid s vynikajúcimi vlastnosťami. Na kríženie sa použila krovina Santener de Lurd. Jasmine je retro lezecká ruža s dlhým kvetom a pomerne silnou imunitou.

Opis a charakteristika jazmínu ruže

Je to lezecká a kvitnúca ruža. Kríková ruža dorastá do šírky 1 metra a dosahuje výšku 1,8 - 2,5 metra. Na každej stonke sa vytvára 10 až 12 dvojitých kvetov svetloružovej alebo fialovej farby. Rastlina je svieža, vetvená, s hustou korunou, tŕňmi na konáre, mnohými kvetmi a listami.

Tvar kvetu - kalený, veľkosť - 7-10 centimetrov. Listy sú stredne veľké, vejcovité, na konci špicaté, hladké, lesklé. Jasmína má sladkú arómu.

Kvitne v lete celé leto, od júna do septembra. Prvá vlna kvitnutia sa vyskytuje koncom mája, trvá celý jún. Druhý je v auguste. Ruža kvitne v druhom roku po vysadení minuloročných výhonkov. Preferuje rozptýlené svetlo alebo čiastočný odtieň.

Krík má vysoké husté výhonky s mnohými tenkými trnitými konármi, preto nie je ľahké ho na konci jesene ohnúť k zemi.

ružový jazmín

Klady a zápory

Odrody:

  • nádherné kvety;
  • dlhé kvitnutie;
  • vôňa jazmínu;
  • odolnosť voči mnohým chorobám.

nevýhody:

  • prítomnosť tŕnia na konáre;
  • nízka odolnosť proti mrazu.

puky kvetov

Pestovateľské pravidlá

Jasmínová ruža sa zvyčajne pestuje pri plote, ktorý slúži ako podpora. Blízko domu je možné zasadiť lezecké kríky a nechať ho chodiť po oblúku. Na ružu je vhodné dobre osvetlené, ale mierne zatienené miesto chránené pred vetrom, ktoré nebude po daždi zaplavené.

Dátum pristátia

Ružičku nakúpenú na jar, pestovanú v nádobe, je možné okamžite vysadiť na mieste.Do výsadby by sa pôda mala zahriať až na 10 stupňov, teplota vzduchu by mala byť nad 15 stupňov. Obvykle je kvetina vysadená do kvetinovej záhony na konci mája.

Požiadavky na kvalitu pôdy

Jasmín dobre rastie na ílovitej alebo piesočnatej ílovitej pôde mierne kyslej alebo neutrálnej kyslosti.

Pred výsadbou sa odporúča hnojiť pôdu humusom, do hlinenej pôdy pridať trochu rašeliny, piesku, lístia, záhrady alebo drinku.

hromada zeme

Príprava miesta a sadenice

Na sadenie zakúpeného sadenice musíte vykopať dieru 0,5 metra hlboko. Vyťažená pôda sa musí riediť humusom, rašelinou, pieskom a úrodnou pôdou. Je vhodné skontrolovať korene zakúpenej sadenice, odstrániť suché alebo zhnité časti. Pred výsadbou sa korene môžu ponoriť do Kornevinovho roztoku na 2 hodiny.

Výsadbový proces

Polovica vyťaženej a hnojenej pôdy sa naleje späť do diery. Potom sa na vrchol kopca umiestni krík a jeho korene sa posypú zvyšnou zeminou. Koreňový golier musí zostať nad povrchom. Pôda v blízkosti kríkov je mierne stlačená a napojená na vedro s vodou.

výsadba koreňov

Tipy na starostlivosť o rastliny

Rose Jasmine je nenápadná kultúra. Nepotrebuje osobitnú starostlivosť. Je pravda, že zalievanie v suchu a včasné kŕmenie posilní imunitu ruže a zlepší kvitnutie.

zalievanie

Jasmínová ruža je napojená iba v období sucha. Na zavlažovanie používajte usadenú alebo dažďovú vodu. Pod krovie sa nalievajú vždy dve vedrá vody. V období sucha sa rastlina polieva dvakrát týždenne. V daždivom počasí nepotrebuje Jasmine ďalšie zavlažovanie.

oplodnenie

Na jar sa do krku dostávajú dusíkaté látky alebo organické hnojivo. Pred kvitnutím sa do pôdy pridávajú prísady fosforu a draslíka. Počas pučania môže byť list postriekaný slabým roztokom kyseliny boritej. V lete a začiatkom jesene je ruža napájaná draslíkom a fosforom.

hnojivo do pôdy

prerezávanie

Konce ruže sa orezávajú skoro na jar. Príliš dlhé výhonky sú zovreté. Na jar a na jeseň sa okrem formovania koruny vykonáva sanitárne prerezávanie: odstránia sa všetky choré suché vetvy rastúce zlým smerom.

prevod

Odporúča sa transplantovať dospelý ker. Nie je ľahké ho vykopať a korene ruží idú hlboko do zeme. Presadené sú iba sadenice zakúpené na jar - z kontajnera na trvalé miesto.

Ako uviazať rastliny?

Je vhodné vysadiť ružu blízko nejakého druhu podpory, napríklad pri plote, oblúku alebo altánku. Jasmínove vetvy sa často ohýbajú k zemi pod váhou kvetov. Takéto výhonky sa dajú umiestniť na železné tyče oblúka alebo plotu, a aby nespadli, sú priviazané k podperám pomocou lán.

kravatu ruže

Ako pripraviť rastliny na zimu

Vysoké biče Jasmine môžu v zime zamrznúť. Pred začiatkom mrazu sa ružica môže odstrániť z podpery a položiť na smrekové alebo borovicové konáre. Zhora môže byť krík pokrytý smrekovými konármi, pytlovina, film. Je pravda, že pokrývajú ružu, keď teplota vzduchu klesne na 7 stupňov pod nulou. V teplých zemepisných šírkach môže rastlina stáť celú zimu bez prístrešia.

Choroby a škodcovia odrody

Ak má jazmínová ruža dostatok živín, jej korene nie sú zaplavené vodou, rastlina neochorí, ale každý rok poteší svieži kvet. Nadmerná vlhkosť a nedostatok minerálov môžu spôsobiť vznik plesňových ochorení.

hrdza na listoch

Na prevenciu možno listy začiatkom leta zavlažovať fungicídom (Fitosporin). Ak rastlina uschne, na listoch sa objavia škvrny, je potrebné odstrániť všetky choré časti, ošetriť kríkov fungicídnym roztokom (Fundazol, Radomil Gold).

Chovné metódy

Jasmínová ruža sa šíri vegetatívnou metódou. Odrezky sa zberajú v lete po vyblednutí rastliny. Vetvička s 2-3 spiacimi púčikmi by sa mala prilepiť na vlhký substrát a prikryť priehľadnou bankou. Rezanie musí byť čas od času vetrané a napojené.Čoskoro bude mať svoje vlastné korene. Je pravda, že na konci jari je lepšie vysadiť stopku na otvorenom priestranstve budúci rok.

Na jeseň av zime je pre neho lepšie zostať v nádobe v teplej miestnosti.

odrezky na množenie

Použitie v krajinnom dizajne

Lezecká ruža sa používa na vertikálne záhradníctvo osobného pozemku. Tento ker je zasadený pri stene domu alebo pri plote. Rastlina má pôvodne vzpriamenú stonku, ale pod váhou konárov a kvetov sú výhonky náchylné na ubytovanie. Z tohto dôvodu potrebuje Bush podporu.

Vetvy s kvetmi by mali spočívať na ráme alebo na tyči. Lezecké ruže sa používajú na zdobenie oblúkov, kovových plotov, záhradných pergol.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica