Opis druhov a odrôd záhradných harmančekov, výsadby, pestovania a starostlivosti

Vytrvalé záhradné sedmokrásky sa používajú na dekoratívne účely na ozdobenie záhrady a osobných pozemkov, pretože sa považujú za najkrajšie a najromantickejšie kvety. Rastlina je nenáročná, ale pri nepravidelnej starostlivosti môže odumrieť. Aby rastlina potešila svojím atraktívnym vzhľadom mnoho rokov, je potrebné dodržiavať všetky požiadavky na výsadbu a starostlivosť o plodinu.

Botanický opis

Záhradný harmanček je trváca bylina, ktorá patrí do rodiny Astrovovcov. Stonka, na ktorej sa striedavo nachádzajú bifformné listy, môže dosiahnuť maximálnu výšku 60 cm. Vrchol rastliny je zdobený veľkým kvetenstvom, zozbierané z mnohých trstinových a bez trstinových kvetov, bielej a žltej. Rastlina sa vyznačuje intenzívnym rastom a skorým kvitnutím.

Rozdiel od skutočných

Harmanček je považovaný za ruský ľudový kvet, ale tento druh sa nachádza na kultivovaných formách na mnohých kontinentoch. Vo voľnej prírode, na lúkach a poliach, rastie harmanček, ktorý sa aktívne využíva na liečebné a kozmetické účely.

Podľa biológov nemá záhradný harmanček nič spoločné s divo rastúcimi rastlinami. Pretože je to sedmokráska, ktorá sa od nej líši tým, že má menej výrazné biele lístky, tenšiu, rozrezanú listovú dosku a bohatú arómu.

harmanček na poli

Vlastnosti:

Záhradný harmanček má silný a odolný kmeň a hustý svetlý púčik so snehovo bielymi lístkami a žltým stredom. Rastlina je schopná kvitnúť po dlhú dobu, niekedy aj v lete. Keď je rezaný, vyzerá skvele a je schopný si dlhodobo zachovať svoj pôvodný vzhľad.

odrody

Najobľúbenejšie typy záhradný harmanček, radšej väčšina záhradníkov.

Lugovaya

Rastlina tvorí krík, ktorý má množstvo priamych stoniek a dosahuje výšku 90 cm. Každá vetva má púčik, čo je žltý kôš s bielymi trstinami.

lúkový harmanček

Kuril

Vzťahuje sa na záhradné sedmokrásky s neskorým kvitnutím, ktoré dorastajú najviac 20 cm. Koreňový systém je kompaktný a pevný.Maximálny priemer kvetenstva je 8 cm.

močiar

Docela nízky druh, dosahujúci výšku 25 cm, je schopný vytvoriť sviežu kríkov. Listy majú jasne zelenú farbu a bočné kvety v kvetenstvo sú snehovo biele. Kvet je charakteristický zaujímavým tvarom, vďaka ktorému sa rastlina často nazýva chryzantéma.

Najväčší

Rastlina dosahuje výšku 1 m. Oddenok je lokalizovaný na povrchu. Veľký púčik do priemeru 10 cm má biele plátky usporiadané do niekoľkých radov a žltý stred.

harmančekové kvety

Veľký

Bush záhradný harmanček je veľký a je považovaný za jeden z najväčších druhov. Na výšku stonka rastie na 90 cm, púčik má priemer viac ako 15 cm.

Terry

Ozdobná trvalka má biele kvety pôsobivej veľkosti, stonka, ktorej dĺžka sa pohybuje od 50 do 100 cm. Kvetenstvo má priemer 10 až 12 cm. Kvet začína od začiatku júna do konca augusta.

Populárne odrody

Kultúra sa môže pýšiť týmito odrodami.

Aljaška s veľkými kvetmi

Kvetenstvo má snehobiele lístky a tmavožlté jadro. Priemer pukov môže dosiahnuť 10 cm a výška samotného kríka je 80 cm.

dve sedmokrásky

Crazy Daisy

Bylinná rastlina má priamy stonok do výšky 1 m, na ktorom sú umiestnené podlhovasto členité listy so zubatým okrajom. Púčiky dosahujú v priemere 12 cm, môžu byť jednoduché a dvojité.

Môže kráľovná

Krík do výšky 90 cm sa vyznačuje dvojitým alebo polo dvojitým kvetenstvom. Na okrajoch má biely odtieň trstinových kvetov. Poteší sa dlhým kvetom.

Princezná

Malá rastlina, ktorá rastie nie viac ako 30 cm na výšku. Priemer kvetenstva je 8 cm. Rastlina kvitne nie viac ako mesiac, ale ak odrežete starý púčik, je tu možnosť predĺženia vegetačného obdobia.

Severná hviezda

Od ostatných odrôd sa líši v prítomnosti tenkých okvetných lístkov zozbieraných v košiach. Púčik je široký 16 cm a vetvená stonka môže dorásť až do dĺžky 45 cm.

Severná hviezda

Záhradná princezná

Rozvetvená kompaktná rastlina, ktorá nemá výšku viac ako 35 cm, má veľké množstvo kvetov nad priemerom 10 cm. Stonky sú husté a pevné.

Strieborná princezná

Malá rastlina do 30 cm dlhá, ktorá počas rastu vytvára nové stonky, vďaka ktorým kvitne počas vegetačného obdobia. Má veľké kvetenstvo s dlhými bielymi okvetnými lístkami.

víťaz

Odroda je schopná dosiahnuť výšku viac ako 90 cm. To sa stalo populárnym kvôli veľkému počtu pôsobivých púčikov so snehovo bielymi lístkami. Kvitne od júna do augusta niekoľko rokov bez transplantácie.

pristávacia

Záhradný harmanček môžete pestovať niekoľkými spôsobmi, menovite pomocou sadenice, výsevom na otvorenom priestranstve. Každá metóda má svoje výhody a nevýhody.

Použitie semien

Semená sa môžu vysiať priamo do zeme. Táto metóda je rýchla a nevyžaduje značné investície do času a energie.

semená harmančeka

načasovanie

Semená harmančeka sú vysoko odolné voči mrazu, preto sa vysievajú na jar aj na jeseň. Výsev pred zimou nielen zaistí zaručené klíčenie silných rastlín, ale na jar výrazne ušetrí čas. Pri výsadbe na jar sa uistite, že teplota vzduchu je 16 stupňov.

Schéma pristátia

Pri výsadbe semienok harmančeka na otvorenom priestranstve si dôkladne preštudujte algoritmus výsadby:

 1. Dôkladne prekypujte pôdu nasýtenú minerálnymi hnojivami.
 2. Posypeme semenami.
 3. Posypeme malú zem cez semená.

Rastlina nereaguje dobre na mokrade, preto by ste sa mali vopred postarať o dostupnosť neutrálneho územia pre výsadbu.

Agrofiber

Na rýchle a zaručené klíčenie semien sa odporúča používať krycí materiál. Najlepšie je zasiať semená záhradného harmančeka pod agrofibre.

riedenie

Keď klíčiace rastliny majú 3 páry pravých listov, odporúča sa odrezať ďalšie stonky, aby sa urýchlil rast hlavných vetiev a zlepšila sa ich kvalita. Rastlina kategoricky netoleruje zahusťovanie, preto potrebuje včasné riedenie.

zalievanie

Zalievané s mimoriadnou opatrnosťou, pretože ešte nedozreté rastliny môžu trpieť pod vplyvom ostrých prúdov vody.

zalievanie harmančeka

Vlastnosti metódy sadenice

Táto metóda sa považuje za najúspešnejšiu. Semená sa vyberajú vopred v kvetinovej záhrade alebo sa kupujú v marci. Môžu byť vysadené do jedného mesiaca po prvom výhonku, v závislosti od teplotného režimu a poveternostných podmienok.

vylodenie

Do misky s bunkami by nemali byť zasadené viac ako tri semená a potom pokryté zeminou z rašeliny a piesku. Hornú časť pritiahnite špeciálnym filmom a nechajte ju pri okne, aby na ňu dopadlo minimálne množstvo slnečných lúčov. Zavlažovanie sa vykonáva pomocou sprejovej fľaše, aby nedošlo k poškodeniu koreňového systému.

riedenie

Klíčky sa začnú riediť do 2 týždňov po výsadbe. Potom sa môžete zbaviť filmu a umiestniť podnosy na parapet bližšie k slnečnému žiareniu. Otvorené okno tiež môže nepriaznivo ovplyvniť vývoj sadeníc, preto by sa malo zamedziť prievanu.

poleva

Keď sadenice dosiahnu 5 cm, je potrebné opatrne odštiepiť najslabšie exempláre a ponechať jeden otvor v bunke. Nevyťahujte ich, pretože existuje možnosť poškodenia vyvinutých klíčkov.

Zvieranie harmančeka

Ako pestovať na otvorenom priestranstve

Keď je klíčok plne tvarovaný a pripravený na transplantáciu, musí sa posunúť, aby otvoril zem. Je to skôr starostlivý proces, ktorý má svoje vlastné nuansy, ktoré by ste si mali pozorne prečítať.

načasovanie

Začať výsadbu sadeníc presne v čase, keď hrozba mrazu prechádza. Najlepší čas na to je koniec mája, kedy budú noci teplejšie.

Výber sedadla

Harmanček dobre zakorenuje na neutrálnych pôdach, zvýšená alebo znížená kyslosť môže mať negatívny vplyv na rast a vývoj rastliny. Mokrade sú hlavným nepriateľom harmančeka.

Príprava pôdy

Pre plný rozvoj záhradného harmančeka pred výsadbou obohatte pôdu pomocou minerálnych hnojív.

Pestovanie harmančeka

Schéma pristátia

Výsadba sadeníc na otvorenom priestranstve má svoje vlastné charakteristiky, od ktorých závisí odolnosť rastliny ako celku, ako aj množstvo a kvalita pukov v budúcnosti:

 1. Pôdu trochu uvoľnite.
 2. Pripravte si malé diery, vypočítajte veľkosť koreňového systému sadeníc, vo vzdialenosti 35 cm.
 3. Do každej diery vložte 2-3 kríky.
 4. Zakryte koreňový systém pôdnym substrátom, spevnite ho v pôde.

Pri presádzaní treba venovať osobitnú pozornosť koreňovému systému, pretože je tenký, jemný v tomto okamihu a ľahko sa môže poškodiť.

Polievanie a povoľovanie

Voda a uvoľnite ihneď po výsadbe a opakujte postup podľa potreby počas rastu a vývoja harmančeka.

Starostlivosť

Ak chcete, aby rastlina normálne rástla a priťahovala pozornosť svojím svetlým a zdravým vzhľadom, musíte vykonať niekoľko opatrovateľských opatrení.

pleťou

Bohaté buriny môžu nepriaznivo ovplyvniť rast a vývoj harmančeka záhradného, ​​takže burinu a uvoľňovanú pravidelne. Koreňový systém potrebuje nielen úrodnú pôdu, ale aj koreňový systém, ktorý má dostatok vzduchu.

harmanček v zemi

zalievanie

Je dôležité, aby plodina dostávala potrebné množstvo vody každý deň, preto pravidelne kontrolujte vlhkosť pôdy. Voda včas s použitím veľkého množstva vody.

uvoľnenie

Ihneď po každom zalievaní by sa mala pôda uvoľniť, aby voda nestagnovala na povrchu, ale prenikla hlbšie a bola absorbovaná spodnou vrstvou koreňového systému.Tento proces pomôže nielen urýchliť rast harmančeka záhradného, ​​ale tiež mu pomôže vyhnúť sa množstvu chorôb spojených s nadmernou vlhkosťou.

Vrchný dresing

Staršie rastliny potrebujú úrodnú pôdu nie menej ako rastúce. Na vrchnú úpravu použite močovinu v pomere 20 g látky na 1 meter štvorcový. Voda po hnojení hojne. Ak listová doska začne slabnúť a vysychať, oplatí sa ďalšie kŕmenie.

Striedajú sa minerály s trusom, aby sa vylúčila pravdepodobnosť okysľovania pôdy, čo má negatívny vplyv na vývoj rastliny.

Po odkvitnutí

Keď harmanček zmizne, oplodnite vyčerpanú pôdu pomocou minerálnych komplexov, organických látok a začnite pripravovať kríky na zimu.

Biele sedmokrásky

Príprava na zimu

Záhradný harmanček netoleruje nízke teploty, preto by mal byť starostlivo pripravený na chladné počasie. Za týmto účelom odrežte všetky stonky zeme a zakryte rastlinu. Ako krytinu používajte piliny, suché lístie alebo netkaný materiál.

rozmnožovanie

Rastlina sa množi rozdelením kríkov alebo zberom semien.

Zber a skladovanie semien

Keď vyschne kvetina na stonke, v jadre sa tvoria semená. Pri stlačení vypadnú a majú hnedý odtieň. Musia byť odstránené z tých kvetenstvo, ktoré sa na pozadí ostatných zdali silnejšie a zdravšie. Potom sa roztiahnite na servítku a trochu nechajte zaschnúť. Potom ich vložte do vrecka a uložte ich na miesto, kde je tma a sucho.

Aby sa dosiahla vysoká klíčivosť, je dôležité semená zbierať a sušiť včas.

Delenie puzdra

Záhradný harmanček sa rozmnožuje aj rozdelením kríka. 2-3 roky po výsadbe kríky rastú a v strede sa tvoria prázdne miesta, pretože centrálny kmeň odumiera. Na jar vykopajte taký krík a rozdelte ho na niekoľko častí.

harmanček na záhrade

Potom urobte malé otvory hlboké 20 cm, pričom od seba držte vzdialenosť 40 cm. Vložte časť puzdra do otvoru, dôkladne zakryte koreňový systém zemou a vodou.

Choroby a škodcovia

Podobne ako všetky okrasné rastliny, aj záhradný harmanček vykazuje slabosť pri určitých chorobách a škodcoch. Pri jej pestovaní sa môžete stretnúť s niektorými z nich, takže sa oplatí vopred vyzbrojiť informáciami o bežných chorobách a okamžite prijať potrebné opatrenia.

Múčnatka

Na listoch sa vytvorí povlak podobný bielemu prášku.

Šedá hniloba

Príznaky choroby sú hnedé škvrny na výhonkoch, listoch, ktoré sa rýchlo zväčšujú a sú pokryté sivým nadýchaným myceliom.

Hrdza

Vytvára nepravidelné červenkasté škvrny na listoch a stonke.

Harmančekové puzdro

Fusarium

Sušenie rastliny, získanie hnedej farby.

Boj proti chorobám a škodcom zahŕňa nielen vykonávanie chemických a biologických opatrení, ale aj správne organizovanú starostlivosť.

Ako transplantovať na nové miesto

Pre kvalitnú transplantáciu vykopajte krík s hrudkou zeme, aby nedošlo k poškodeniu koreňového systému, premiestnite ho na dobre pripravený vopred, vodu a mulč.

Kombinácia s inými rastlinami

Záhradný harmanček vytvára nádherné kompozície v kombinácii s takými rastlinami, ako sú nechtík, chrpa, pyretrum, mak. Nízko rastúce odrody budú vyzerať veľkolepo pozdĺž okrajov trávnikov a chodníkov.

Odpovede na otázky

Ako často by ste mali vysádzať rastliny?

Odporúča sa transplantovať kríky na nové miesto 1krát za 3-4 roky. Postup sa vykonáva na jar.

Ako prerezávať kríky?

Po rozkvetu rastliny odrežte všetky stonky pri koreňoch do výšky 10-15 cm od zeme. Tým sa posilní podzemok a vyprovokuje sa tvorba nových výhonkov. Záhradný harmanček ozdobí každé priľahlé územie, záhradu, kvetinový záhon s jemnými kvetmi. A rezané kvety budú stáť v kytici na dlhú dobu, bez straty ich čerstvosti a zachovania ich príťažlivosti.

recenzia

Marina: „Od detstva som sledovala sedmokrásky mojej materskej rastliny. Teraz sedím s dcérou. ““

Kateřina: „Dlho som vysádzala záhradné sedmokrásky na svojej záhrade. Potešia oči okoloidúcich, susedia často pochvália moje vynikajúce kvety. ““

recenzia
 1. Inna
  3.03.2019 12:37

  Naozaj sa mi páči sedmokrásky May Queen. Kvety rastú pomerne veľké a kvet je dlhý. Najdôležitejšie je, že pri poskytovaní toho, čo potrebujete, nevyžadujú osobitnú starostlivosť.

  Odpovedať
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica