Opis a charakteristika odrôd ampel petúnie, pestovanie a starostlivosť

Kvetinárstva pestujú petúniu už viac ako 100 rokov. Pestrá podoba rastliny priťahuje svojou univerzálnosťou. Odrody ampélia petúnie sa môžu pestovať v kvetinových záhonoch, kvetináčoch, kvetináčoch a na balkónoch. Vďaka zaveseným riasam so sviežimi kvetmi sa rastlina stáva ozdobou záhrady, miestnosti.

Funkcie ampelous petúnie

Na rozdiel od iných druhov dekoratívnej kultúry sa ampelous odlišuje tým, že:

  1. Výhonky visia namiesto toho, aby vyrastali.
  2. Dĺžka stoniek sa pohybuje od 30 centimetrov do jedného metra.
  3. Listy sú svetlozelené, mierne dospievajúce.
  4. Okvetné lístky rôznych farieb nie sú úplne rezané, vyzerajú ako zvony.
  5. Chované varianty s malými a veľkými kvetmi.

Môžete si vybrať z množstva odrôd druhu ampel petúnie s jednoduchými kvetmi a dvojitým. Pestovanie okrasných rastlín si však vyžaduje starostlivú pozornosť podmienkam pestovania a starostlivosti o plodiny.

Najlepšie odrody petúnie ampelous

Chovatelia dali pestovateľom kvetov výber z množstva ampélia petúnie, ktoré môžu rásť v kvetináčoch. Všetky sa vyznačujú dobou kvetu, náročnosťou na podmienky pestovania.

Ľahká vlna

Odroda od amerických chovateľov sa môže pestovať v kvetináčoch a kvetinových záhonoch. Kompaktný ker úspešne kvitne v 7 litrových kvetináčoch. V tomto prípade tvoria kvety svieži oblak, za ktorým nie je viditeľné lístie. Stonky rastliny spočiatku dosahujú 25 až 30 centimetrov a postupne sa rozširujú na 1 meter. Na kvetinovom lôžku tvorí petúnia súvislý svetlý koberec.

Z odrôd je možné rozlíšiť odrody, v ktorých sú okvetné lístky vyfarbené do žltej farby. Zaujímavá petúnia s tmavočervenými kvetmi a čiernym stredom, karmínovými alebo fialovými lístkami, v strede ktorej je biely pruh. Dĺžka púčikov hybridu dosahuje 7 centimetrov. Veľké kvety majú jemnú fialovú vôňu.

Ľahká vlna

surfinie

Zvláštnosťou hybridu je:

  • skoré kvitnutie;
  • sila stoniek;
  • rôzne farby;
  • vytvorenie luxusnej čiapky malých kvetov.

Pri odrode petúnie si všímajú jemnosť lístkov, ich sofistikovanosť. Používajú sa na zdobenie balkónov, altánov, domov.

lavína

Odroda sa vyznačuje veľkými kvetmi s priemerom 10 centimetrov, ktoré vyzerajú ako gramofón. Priťahujú okvetné lístky so žltým stredom a hraničia so svojou jedinečnosťou.Počas celého vegetačného obdobia je rastlina pokrytá púčikmi. Pripomína to svetlú lavínu kvetov. Rozvetvenie stoniek umožňuje použitie petúnie pre zakryté postele. Kvet zdobí fasády domov.

lavína kvetov

velveteen

Hybridné sú charakteristické zamatové lístie a veľké kvety. Ampel petúnie je pevná, od bielej po tmavofialovú a ružovú. Existujú tiež lístky zdobené škvrnami, pruhmi, bodkami. Odroda Velvet patrí k vynikajúcim rastlinám medu.

Opera Supreme

Klasická ampelous petúnie je nenáročná na svetlo, výživu, nenáročnú starostlivosť. Flexibilné výhonky kvetu rýchlo rastú, šíria sa a vytvárajú svieže zhluky. Pri malých veľkostiach kvety vytvárajú husté gule z koralov, modrofialové, levanduľové, ružové. Existujú exempláre s bielymi lístkami a žltým stredom.

Mashenka

Hybrid má husto rozvetvené stonky dlhé až 80 centimetrov. Lievikovité ružové kvety sú ozdobené žltým hrdlom. Petúnie kvitne hojne celé leto. Použite kvetinu na pestovanie v kvetináčoch. Kultúra sa stane skutočnou ozdobou balkóna.

Bush Masha

cestovateľ

Hybrid sa vyznačuje silným rastom výhonkov. V priebehu času dosahujú riasy 80 - 100 centimetrov. Priemer kvetu je v priemere 5 až 7 centimetrov. Lesklý voskový povrch lístkov môže byť poškodený dažďom, ale rýchlo sa zotavuje. Farebné rady sa používajú ako kryt a na zavesenie košov.

Čierny zamat

Hybrid sa objavil voľným opelením. Púčiky sú tmavo fialové, takmer čierne, tak krásne, že sú vybrané pre záhradný dizajn. Okrem toho je ampelus vzhľad kombinovaný s ostatnými kvetmi v kvetinovom záhrade. A v kvetináčoch môže byť pestrý s rôznymi kontrastnými farbami.

Svetlana

Pestrá odroda vyniká dlhými riasami do 1 metra a malými kvetmi s priemerom menším ako 5 centimetrov. Ružové lístky sú zdobené tmavými žilami. Kultúra preferuje svetlé oblasti záhrady. Kvitne hojnejšie v teplom podnebí.

stupeň ampel

Snehová kráľovná

Hybrid so závesnými stopkami dlhými 80 centimetrov vyzerá vzdušne, slávnostne. Kvety rastliny sú veľké, snehobiele. Pestujte Petúnie v sadeníc. Je odolný voči suchu a vyžaduje svetlo. Po nástupe chladného počasia je možné do miestnosti priniesť hrnce s petúnie. Bude naďalej kvitnúť.

Ekaterina

Pestrá odroda sa vyznačuje dlhotrvajúcimi výhonkami 80 centimetrov. Kvety na stonkách sú malé, 5 centimetrov dlhé, lososovej farby s tmavými žilami. Používa sa ako kaskádové zariadenie pri navrhovaní balkónov a fasád domu.

kvety Ekaterina

Funkcie pestovania a starostlivosti o ampel petúnie

Petúnie sa zvyčajne pestuje na otvorenom priestranstve metódou sadenice. Dokáže tak celé leto zakoreniť a rozkvitnúť.

Pestovanie sadeníc zo semien

Už vo februári a začiatkom marca začínajú s výsadbou kvetín. Pôda je vybraná z 2 častí rašeliny, humusu a záhradnej pôdy. Na zvýšenie uvoľnenia pôdy je potrebný hrubý piesok.

Semená zozbierané nezávisle sa leptajú v roztoku manganistanu draselného. Potom sa umyjú, sušia a zmiešajú s pieskom. Po umiestnení semena na vlhkú zem ho prikryte sklom alebo fóliou. Nádoby s petúňou umiestnite na teplé miesto. Výsadba sa vysiela každý deň, podľa potreby sa polieva.

pestovanie sadeníc

Keď sa objavia klíčky, na osvetlené parapety sa umiestnia škatule so sadbami. Sadenice sa pravidelne polievajú, napájajú sa roztokmi organických a minerálnych hnojív.

Výsadba kvetín na otvorenom teréne

Keď hrozba mrazu pominula, je potrebné transplantovať petúniu. Večer sa do pripravenej oblasti vyberú boxy so sadenicami. Otvory sa umiestňujú jeden od druhého v závislosti od veľkosti kvetov odrody. Pre najmenších stačí medzera 10 centimetrov, pre veľké 25-30.

Vysadené kríky sú napojené, posypané rašelinou alebo humusom.

plastové poháre

Polievanie a hnojenie

Vlhkosť petúnie potrebuje strednú úroveň. Preto je potrebné zalievať pôdu, pretože horná vrstva Zeme zaschne. 6-8 zalievanie je dosť za sezónu. Je vhodné, aby voda nepadla na kvety.

Hnojiť odrody ampélia kvetmi vyčerpanou pôdou. Pred kvitnutím je potrebné použiť hnojivá fosforu a draslíka, aby sa zlepšila tvorba púčikov.

Bushova formácia

V polovici leta sa výhonky rastlín silno vetvia, takže niektoré z nich sú odstránené. Skráťte výhonky o 2/3 a vytvorte ampelous petúnie. Ak chcete vylúčiť vystavenie spodnej časti puzdra, pritlačte hornú časť stoniek.

Pomôže to, aby sa krík upravil podľa pravidiel starostlivosti. Ak nie je dostatok vlhkosti, mikroelementy, potom listy a puky začnú padať. Potom musia byť odrezané a rastlina musí byť nakŕmená.

tvorba kríkov

Zber osiva

Zvädnuté kvety Petúnie sa zvyčajne odstraňujú, preto nečakajú na tvorbu semien. Aby ste nevynechali postup, musíte púčiky nechať na spodných stonkách rastliny. Po 2 mesiacoch semená dozrievajú, ktoré sa zbierajú a sušia. Pri rozmnožovaní osivom musíte vedieť, že odrodové vlastnosti rastliny sa prenášajú zriedka.

Ako sa kvetina reprodukuje

Semenná metóda pestovania petúnie je vhodná iba pre výsadbu materiálu zakúpeného v obchode. Ak zbierate semená sami, je nepravdepodobné, že získate rovnaké kvety. Semená kvetu sú veľmi malé, musia byť vysadené a položené na povrch pôdy. Na teplom mieste sú pod pneumatikou na mesiac krabice s petúnami. Potom sa nádoby s klíčkami umiestnia na svetlé miesta doma. Je lepšie zasadiť rastliny s 3-4 listami a puky na záhrade.

Odrezky na množenie sa odrezávajú vo februári až marci. To si vyžaduje zdravé materské rastliny. Na výhonkoch dlhých 10 centimetrov by malo byť až 4-6 listov. Odrezky sa vysádzajú v škatuliach so živnou pôdou, ktorá sa prehĺbi o štvrtinu. Listy sa odrežú a zostanú 2 kusy. Výstrely sa zakorenia v piaty až šiesty deň. Charakteristickou metódou vegetatívneho rozmnožovania je to, že kultúra začína kvitnúť 25. až 30. deň.

množenie prostredníctvom odrezkov

Pestovanie ampelous petúnie v kvetináčoch

Keďže sú preferované pestované petúnie pestovať v uzavretých kvetináčoch, musíte poznať pravidlá pre takéto pestovanie rastlín. Mnoho ľudí radšej okamžite zasadí kvety do kvetináčov, aby ich potom mohli vyradiť na čerstvý vzduch.

Pravidlá vykládky

Na výsadbu do závesných košov a kvetináčov sa pripravujú nádoby s objemom 7 až 10 litrov s otvormi pre odtekanie prebytočnej kvapaliny. Naplňte kvetináče živnou pôdou s dobrou priepustnosťou pre vodu a vzduch.

Môžete zasiať 2-3 semená do 1 hrnca. Zvyčajne sa to robí v marci. Nádoby zakryte fóliou a umiestnite ich na teplé miesto s teplotou vzduchu nad 23 stupňov. Výsadba musí byť vetraná a napojená.

výsadba kvetín

Hneď ako sa sadenice objavia, kvetináče sa zavesia alebo umiestnia na slnečné parapety. Keď nie je dostatok slnka, organizuje sa umelé osvetlenie. Petúnie potrebujú 12 hodín denného svetla. Po objavení 1 - 2 pravých listov je potrebné sadenice transplantovať do inej nádoby a ponechať 1-2 rastliny v kvetináči. Budú rásť a zapĺňajú celý priestor kvetináčov.

Starostlivosť

O črepníkové plodiny je potrebné zaobchádzať rovnako ako na otvorenom poli. Tu sa však všetky postupy vykonávajú opatrne a snažia sa nepoškodiť závesné stonky ampélia petúnie.

osvetlenie

Petúnie je rastlina milujúca svetlo. Kvitne dobre na otvorených miestach. V tieni budú kvety menšie a farba bude bledšia. Ale z priameho slnečného žiarenia môžu listy a puky vyschnúť. Preto si vyberajú miesta v záhrade, kde bude svetlo mierne.

svetlo milujúca rastlina

teplota

Optimálna teplota pre petúnie bude v rozmedzí 20-25 stupňov. Ak je leto horúce, musíte zavrieť kvety zo spáleného slnečného lúča alebo ich priniesť do kvetináčov na verande. Ale zima nedovolí, aby rastlina hojne kvitla.Keď sa v auguste až septembri začne studená karabína, hrnce sa prenesú do domu alebo na verandu.

zalievanie

Nedostatok vlhkosti je nebezpečný pre okrasné plodiny. Kvety začínajú blednúť a na listoch z odparených éterických olejov sa vytvára lepkavý kvet. A to priťahuje škodlivý hmyz. Preto je potrebné vylúčiť sušenie z hrudky v kvetináči. Čím je rastlina vyvinutejšia, tým viac vlhkosti potrebuje. Napájané ráno alebo večer mäkkou vodou pri izbovej teplote.

Vrchný dresing

Väčšina petúnií potrebuje výživu pred kvitnutím. Potrebujú zlúčeniny fosforu, draslíka. Preto pôdu v kvetináčoch zalejte roztokom superfosfátu a draselnej soli. Za týmto účelom sa minerálne komplexy rozpustia v vedre s vodou. Môžete ich nahradiť dreveným popolom tak, že vezmete 50 gramov popolčeka na 10 litrov vody.

ľahké lístky

Bud starostlivosti

Početnosť kvetov závisí od včasného odstránenia vyblednutých pukov. Sú odrezané spolu s pedikulami. Potom bude čiapka pestrých odrôd kultúry vyzerať dokonale, bez sušeného kvetenstva. A závod začne svoje sily na obnovu, omladenie.

Kontrola chorôb a škodcov

Hlavnou príčinou plesňových infekcií kvetu je veľa vlhkosti a tepla. Takto patogény infikujú rastliny v kvetinových záhonoch a závesných košoch. Listy začnú byť zafarbené, vyschnú a púčiky spadnú bez otvorenia. V období dažďov je potrebné zalievať menej plodín. Ochoreniam možno predísť postrekom Bordeaux kvapaliny 2-3-krát počas vegetačného obdobia.

dažďovej kvapky

Vošky na listoch sa bojujú ošetrením kríkov insekticídnymi prostriedkami. Pomáha tiež infúzia tabaku. Roztoč pavúk rád zasiahne kvetinu. Začne nasávať šťavy z rastliny a vyschne. Je potrebné trvať na hrsti cibuľovej šupky po dobu 12 hodín v horúcej vode v množstve 0,5 litra. Potom zrieďte infúziu vodou a nalejte na Petúniu.

Dodržiavanie pravidiel kvetinárskej poľnohospodárskej technológie je jednou z najúčinnejších metód prevencie chorôb a napadnutia škodcami.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica