Osivá a vegetatívne metódy množenia tulipánov, technológia a načasovanie

Tulipány v záhrade alebo na letnej chate sú prírodnou dekoráciou. Krásne kvety s jasnými farbami ozdobia každú oblasť. Rozmnožovanie jarných tulipánov je zaujímavý a príjemný proces pre tých, ktorí majú radi tieto kvety. Existuje veľké množstvo odrôd. Každý z nich sa vyznačuje svojou pôvodnou farbou a tvarom púčika. Kvety môžu byť dvojité, pohár alebo lily. Môžete pestovať kvety rovnakej odrody alebo vyniesť novú špeciálnu kvetinu, ktorá sa bude líšiť v odtieni, farbe lístkov alebo v tvare púčika.

Metódy množenia tulipánov

Tulipány sa množia dvoma spôsobmi - semenami a vegetatívnou metódou. Chov detí, malých žiaroviek, sa používa častejšie. Deti dostávajú od dospelého kvetu. Metóda nevyžaduje zvláštne podmienky a nezaberie veľa času. Preto záhradníci uprednostňujú vegetatívny. Rozmnožovanie semenami vám umožňuje vyvinúť novú odrodu, čo si však vyžaduje monitorovanie klimatických podmienok a odstránenie škodlivého hmyzu. Pôda má silný vplyv na výhonky semien. Túto metódu preto zvyčajne používajú chovatelia.

Seeds

Za účelom získania novej odrody so zaujímavou a nezvyčajnou farbou sa oplatí reprodukovať semeno kvetu. Tento proces je, samozrejme, zdĺhavý, ale výsledok prekročí všetky očakávania. Prvé kvety s takýmto rozmnožovaním sa objavia až po 3 až 5 rokoch. Budete si musieť vyzdvihnúť kvety, ktoré budete potrebovať pre reprodukciu.

Pri použití

Pri rozmnožovaní nového druhu tulipánov sa odporúča rozmnožovanie osiva. To si bude vyžadovať opeľovanie konkrétneho typu kvetu peľom z iného alebo viacerých. Môžete získať nový tvar púčikov alebo okvetné lístky. Výsadba semien bez opelenia nebude fungovať. Dekoratívne vlastnosti existujúcej rastliny sa neobjavia.

propagácia tulipánov

Technológia množenia osiva

Ak chcete reprodukovať týmto spôsobom, budete musieť vykonať niekoľko potrebných krokov. Znečistenie sa vykonáva umelo. Výsadba semien by sa mala vykonávať vedľa cibúľ rastlín, ktoré sa zúčastnili kríženia.

Ak výber padol na rastliny s rôznym obdobím kvitnutia, odporúča sa zhromaždený peľ uložiť do chladničky v špeciálnom papierovom vrecku.

Prašníky musia byť starostlivo odstránené 2 dni pred procesom. Opeľujte dvakrát s intervalom 2 až 3 dní. Ďalšie opelenie hmyzom by sa nemalo povoliť, preto by semená mali byť zakryté papierom alebo ľahkou handrou.

Semená sa odstránia, keď kapsula zhnedne a začne praskať. Ak zostanete trochu dlhšie, semená sa rozpadnú na zem. Uchovávajte na chladnom a suchom mieste (môžete v chladničke) pri teplote od 0 do +5 FROM.

propagácia tulipánov

Semená sa najprv vysejú do sadby alebo do kvetináča. Hĺbka výsadby by nemala presiahnuť 20 mm.Tu sa vytvoria žiarovky. Tento proces zvyčajne trvá až 3 roky. Výsledné žiarovky sa potom dajú vysadiť na záhrade.

Prvé kvety sa objavia asi za 5 rokov, prvé kvitnutie je často slabé a matné. Požadovaný výsledok bude o 8-12 rokov. Potom už môžete vykonať vegetatívnu reprodukciu.

Vegetatívny spôsob

Rozmnožovanie tulipánov deťmi - cibuľky dospelej rastliny sa používa častejšie na praktizovanie záhradníkov. Po úplnom rozkvetu sa cibule vykopali z pôdy. Špeciálne spracovanie a triedenie sa vykonáva tak, aby žiarovky mohli prezimovať a nestratiť svoju kvalitu. Skladovanie je zodpovedné za kvalitu kvitnutia pri následnej výsadbe. V tomto období sa vytvárajú puky kvetov.

propagácia tulipánov

Princíp vegetatívneho rozmnožovania

Vegetatívny rozmnožovanie používajú záhradníci neustále. Táto metóda dosahuje rýchlejšie kvitnutie a zachováva cenné vonkajšie vlastnosti materskej rastliny. Proces prebieha v dvoch fázach. Prvá fáza je charakterizovaná vývojom cibule ako súčasti materskej rastliny. Druhou fázou je nezávislý rast a kvitnutie cibule. Z jedného môžete získať niekoľko detí. V tomto okamihu zomrie materská žiarovka.

Charakteristickým rysom tejto metódy je schopnosť bábätiek prijímať výživné látky z materských šupín počas procesu formovania.

Vývoj je nerovnomerný. Deti začínajú v štádiu nezávislosti od vývoja, do ktorého boli schopné rásť v matkinej žiarovke. U mladých sadeníc sa vytvára výhon v tvare stolonu - znamenie mladej rastliny. Táto schopnosť po odkvitnutí zmizne.

Každá dcérska žiarovka zdedila odlišné vlastnosti materskej rastliny. Závisí to od vlastných zmien tulipánov. Na získanie veľkého a krásneho kvetu sa odporúča použiť bočné deti z druhej a tretej analýzy. Prvé analyzované žiarovky sa môžu použiť v guľatom tvare. Skladovanie detí ovplyvňuje aj kvalitu mladých rastlín.

propagácia tulipánov

Kopanie žiaroviek

Načasovanie kopania je rôzne pre každú odrodu. Musíte ich vykopať po tom, ako listy žltnú, ale ešte nie sú vysušené. Toto je hlavný znak dospievania. Tulipány so zelenými listami sa odporúča nechať zrelé. Ak sú listy suché a ľahko oddeliteľné od stonky, je príliš neskoro vykopať.

Tulipány sa zvyčajne zbierajú od konca júna do polovice júla. Načasovanie sa líši podľa klimatickej zóny kvetu. Pokiaľ ide o stredný pruh, je to začiatok júla. K výkopu by ste sa nemali ponáhľať, pretože deti nebudú mať čas na dozrievanie a akumuláciu živín. Ale aj dlhé čakanie je škodlivé pre rastlinu - žiarovky sú zničené. Daždivé leto môže posunúť načasovanie kvitnutia a sušenia listov, ale nemali by ste čakať. Dlhodobé vystavenie vlhkej pôde môže viesť k hnitiu.

propagácia tulipánov

Musíte kopať opatrne, aby ste nepoškodili žiarovky. Oplatí sa zahodiť poškodené druhy, sú celkom vhodné na výsadbu (za predpokladu, že nie sú poškodené koreňový systém a dno).

triedenie

Cibule vykopané a spracované sa ďalej triedia podľa veľkosti. Vzorky s priemerom presahujúcim 40 mm sú extra triedy. Prvá trieda má priemer od 35 mm do 40 mm, druhá - 30 - 35 a tretia - 25 - 30. Bočné deti sa rozlišujú podľa kategórií - do 1. kategórie patria exempláre s veľkosťou 15 - 25 mm, do 2. kategórie nepresahujú 15 mm.

Pri triedení žiaroviek môže pestovateľ naplánovať výsadbu tulipánov na nasledujúci rok:

  • kópie správneho tvaru je možné pestovať osobitne, pretože v prvom roku bude iba jeden list - kvitnú za rok;
  • malé sploštené vzorky budú trvať dlhšie (asi 2 roky), kým sa zasadia do zeme do hĺbky 3-krát vyššej ako je výška banky.

propagácia tulipánov

Správne triedenie vám umožňuje vytvoriť krásnu kompozičnú záhradu s jasne naplánovanou výsadbou.

Podmienky skladovania

Odporúča sa uchovávať žiarovky v dobre vetranej miestnosti s teplotou nepresahujúcou 26 С, vlhkosť - 70 - 80%. Je lepšie pripraviť špeciálne dierované zásuvky, v ktorých budú pohodlné skladovacie podmienky. Zostanú v krabiciach až do jesene, takže by sa nemali spúšťať do pivnice alebo umiestňovať do chladničky. Existuje riziko ich úpadku.

Zrenie cibule v zemi nastáva pri dostatočne vysokej teplote. Preto počas doby skladovania vyžadujú približne podobné podmienky, pokiaľ ide o teplotu a vlhkosť. Správne skladovanie umožní vytvorenie silných pukov kvetov. Hlavnou podmienkou je tma. Svetlo sa neodporúča z dôvodu fyziologických porúch žiaroviek. To môže viesť k zníženiu kvality kvetov.

propagácia tulipánov

Neodporúča sa uchovávať žiarovky až do jari, pretože sa môžu prebudiť v príjemnom prostredí. Preto je lepšie zasadiť ich do zeme na jeseň - v septembri alebo októbri.

Ktorý je najlepší spôsob?

Ktorý spôsob chovu závisí od účelu procesu. Ak je cieľom vyvinúť novú odrodu s novým odtieňom a farbou alebo iným púčikom, potom je lepšie zastaviť metódu semien. Tento proces bude dlhý, ale výsledok sa dosiahne. Výsledkom je krásny neobvyklý tulipán, ktorý môže okrem iného získať v záhrade čestné miesto.

Vegetatívna metóda nevyžaduje špeciálne poveternostné podmienky. Svoj obľúbený kvet si môžete užiť budúci rok. Zachovali sa materské črty, ktoré sú minimálne zmenené.

propagácia tulipánov

Tipy pre záhradníctvo

Ak chcete, aby vzhľad záhrady vyhovoval, musíte vynaložiť trochu úsilia a riadiť sa niekoľkými pravidlami:

  • ak sa tulipány množia vegetatívnou metódou, je potrebné cibuľky náležite vykopať, triediť a skladovať;
  • po vykopaní musia byť cibule očistené od pôdy a koreňov, dobre usušené a určené na skladovanie;
  • správne vykonané triedenie vytvorí krásnu záhradu;
  • metóda semien vyžaduje určitý čas, ale výsledok presahuje všetky očakávania;
  • žiarovky nenechávajte až na jar - kvalitatívne vlastnosti sa môžu znižovať, čo ovplyvňuje kvitnutie;
  • musíte správne vypočítať hĺbku výsadby - to zaručuje klíčenie a kvitnutie v pravý čas.

Správna starostlivosť o kvetiny a ich množenie pomôže zachovať odrody tulipánov alebo pridať nové luxusné druhy, ktoré vás potešia po dlhú dobu.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica