Opis a charakteristika najlepších a nových odrôd tulipánov

Na jar zriedka nájdete záhradný pozemok bez rôznych tulipánov. Táto kvetina je známa svojou čistotou, sviežosťou a priťahujúcou pozornosť ľudí od staroveku. Už bolo odchovaných toľko odrôd tulipánov, že sa museli klasifikovať do niekoľkých skupín a druhov. Nie je možné vymenovať a prehľadať všetky triedy, ale niektoré z nich sú medzi pestovateľmi kvetov najviac žiadané.

Všeobecný opis skupín a tried

V 4 hlavných skupinách sa okrasné rastliny vyznačujú dobou kvetu s odkazom na skoré, stredné a neskoré druhy. V rámci skupín sa rozlišujú triedy, ktoré sa líšia tvarom lístkov. Môžu byť jednoduché a froté. Rôzne farby sú uvedené aj v triedach.

Známy chovatelia identifikovali triedu botanických tulipánov a klasifikujú sa ako hybridné rastliny. Zvyčajne sú pomenované po holandských biológoch. Vyznačujú sa rôznou výškou stonky, tvarom kvetu, farbou plátku. Hybridy boli vytvorené pre návrh určitých častí záhrady. V záhradách sa pestujú divoké, trpasličie druhy rastlín.

Odrody skorého kvitnutia

Tulipánové odrody tejto skupiny začínajú kvitnúť koncom marca - začiatkom apríla. Potešia ich jednoduché a dvojité lístky po celú jar. Skromné ​​farby rastlín a ich malá veľkosť sú pozoruhodné. Skutočne sa však stanú ozdobou kvetinových záhonov, keď sa ostatné kvety práve prebúdzajú.

Jednoduché skoro

V závislosti od odrody sú tulipány bezchybne tvarované ako misa alebo pohár. Na zakrpatených stonkách sa za slnečného počasia otvárajú červené alebo žlté púčiky. Vhodné odrody na skorú destiláciu na jarné prázdniny. Z najobľúbenejších jednoduchých rastlín sa hybridy vyznačujú:

odrody skorého kvitnutia

 • Gesner - s pestrou kombináciou farieb;
 • Candy Prince - s bledo fialovými púčikmi;
 • Van Der Neer - tmavo ružové priehľadné plátky a žlté dno;
 • Brilantná hviezda - šarlatové púčiky zdobené čiernymi škvrnami na spodnej časti;
 • Diana - krémové poháre kvetov.

V apríli a začiatkom mája vyzerajú živé kvetinové hranice dekoratívne. Okrem toho dobre znášajú chlad jarných mrazov.

Terry skoro

Priemer dvojitých pukov dosahuje 8 až 10 centimetrov. V tomto prípade je výška stonky do 30. Záhradné rastliny sa cítia dobre na slnečných miestach, kde je mierna vlhkosť a neutrálna kyslosť pôdy... Froté červená odroda vyzerá na kvetinových záhonoch uprostred zeleného trávnika, trávnika originálna a svetlá. Monte Carlo sa vyznačuje imunitou voči chorobám, krásou žltých kvetov na odolných stonkách. Nezvyčajný tvar a farba hybridnej zmrzliny, ktorá pripomína lahodnú zmrzlinu. Elektra má vlnité, saténovo tvarované lístky, ktoré spôsobujú sviežosť rastlín.

tulipány ružové

Mid-kvitnúce

Do tejto skupiny patria tie plodiny, ktoré začínajú kvitnúť v polovici apríla a koncom mája. Odroda tulipánov má luxusnejšie tvary. S výškou stonky pol metra sa zväčšuje aj veľkosť pukov.

triumf

V tejto triede rastlín sú uvedené dvojfarebné varianty s stopkami od 30 do 50 centimetrov. Odrody s:

 • tmavo červené lístky zdobené bielou hranou - Armani;
 • bohatá ružová farba, pokrytá modrastým kvetom - Barcelona;
 • šarlátová a žltá hranica okvetných lístkov - Dánsko;
 • bohaté fialové kvety a jemná ružová hranica - Alexander Pushkin.

Tieto tulipány vytvárajú úžasné kytice ako darček. Stoja v reze na dlhú dobu, vyzerajú prekvapivo neobvykle, slávnostne.

plátky Triumph

Darwinove hybridy

Pre hybridy vytvorené chovateľmi sú vhodné miesta, kde môžete ukázať krásu silných stopiek na silných stopkách až do výšky 80 centimetrov. Vyzerajú skvele pozdĺž chodníkov, blízko plotu. Vďaka mohutnému dnu tulipánov sú v kyticiach vytrvalé.

Najlepšie odrody tejto triedy hybridov sú Londýn, tmavo červená s čiernou základňou, Oxford oslnivé šarlátové lístky na žltom dne. Pre dievčatá je vhodná ružová kytica z odrody Russian Princess.

Neskoré odrody tulipánov

Doba kvitnutia tohto typu okrasnej kultúry trvá do polovice leta. A existuje viac kategórií tulipánov. Ich jedinou nevýhodou je nízka odolnosť voči mrazu. Ale jas farieb, originalita foriem priťahuje pestovateľov kvetín, preto je skupina tulipánov populárna a často sa vyskytuje v kvetinových záhonoch.

oranžová kultúra

Jednoduché neskoro

Veľké krásne kvety potešia jednoduché lístky, zozbierané vo forme pohára, v odrodách:

 • fialová Shirley;
 • šľachtická vínová nočná kráľovná;
 • kráľovská svetloružová princezná Elizabeth;
 • pomarančový a karmínový akvarel Dillenburg.

Tulipány tejto triedy sú nenáročné, rýchlo chované.

Terry neskoro

Froté lístky sa vyznačujú tým, že sa otvárajú široko a navonok majú malú podobnosť s klasickými tulipánmi. Existuje mnoho odtieňov kvetín: od slnečnej žltej (Double Beauty), lila (Dream Touch) po svetlozelené odtiene (White Touch) a levandule (Angelica). Triedu kvetov v tejto kategórii vyvíjajú chovatelia každý rok a dopĺňajú ich nové neobvyklé možnosti.

froté neskoro

Lily-farebný

Tenké kvetinové okvetné lístky sú nasmerované nahor a pripomínajú záhradné ľalie. Púčiky sa však nerozpadajú, ale zostávajú zložené a kývajú na stopkách vysokých 50 až 60 centimetrov. Existujú odrody v tejto skupine s karmínovými tónmi (Pretty Wumen), očarujúcimi fialovými (Ballad), malinovo ružovými (Marietta), bielymi, zdobenými akrylovo-ružovými ťahmi (Marilyn).

lemovaný

Tieto rastliny sa vyznačujú strapcami pozdĺž okraja okvetných lístkov. Navonok sú tulipány veľmi krásne, podobné jasným šperkom. Vyznačujú sa kontrastnou farbou a pevnosťou formy. Ďalším názvom pre túto triedu je orchidea. Rastliny si zachovávajú svoje vlastnosti, ak sú žiarovky vykopané v čase a skladované pri vysokých teplotách vzduchu. Klasické odrody tejto odrody sú:

 • Hamilton s jasne oranžovou farbou a sviežou strapcami;
 • tmavá gubanská noc s čerešňovou alebo hnedou príchuťou;
 • Cool Crystal v marhuľovom tóne.

Krásne kvety sa pestujú v kvetinových záhonoch. Zdobia rekreačnú oblasť, zelený trávnik.

vidiecky záhon

Papagáj

Okvetné lístky tejto skupiny okrasných rastlín sú ozdobené záhybmi, zvlnením, výrastkami. Spolu s fantasy farbami prinášajú exotiku do záhrad stredného jazdného pruhu.Rast stoniek rastlín dosahuje hranicu 70 centimetrov, s plnými kvitnúcimi kvetmi s priemerom 15 centimetrov.

Nezvyčajná farebná schéma tulipánov. Takže v odrode Estella Rijnveld je karmínovo-červené zvlnenie lístkov zdobené ťahmi krémového, zeleného a bieleho odtieňa. Bohaté červené kvety Glasnosti žiaria ako plameň. Fialové plátky čierneho papagája sú také tmavé, že vyzerajú čierne.

Rembrandt

Farba kvetov tejto triedy pripomína obrazy veľkého umelca. Dominujú bielo-červené kombinácie (odroda Sorbet), všetky odtiene ružovej (princezná Irene), biele s čiernymi postriekaním (čierna a biela). Z tulipánov vychádza radosť potvrdzujúca život. Vytvárajú slávnostnú náladu. Pestovanie rastlín je však ťažké, sú náročné na pestovateľské podmienky a vyžadujú osobitný prístup.

odpustenie od umelcov

zelenina

Všetky odtiene od svetlozelenej po svetlozelenú v tejto triede. Sú tak neobvyklé a záhradnej oblasti dávajú väčšiu originalitu iba v lete:

 1. Variety Artist štrajkuje rôznymi farbami tmavo zeleného pozadia a oranžovo-ružovými ťahmi a okrajmi.
 2. Čínske mesto poteší ružové, akoby vyblednuté lístky.
 3. Vrcholom záhrady budú jarné zelené tulipány.

Milovníci kvetov sa snažia získať rôzne rastliny. Ale kvety sú veľmi pútavé, je ťažké ich rozmnožovať.

Druh tulipány. Skupina IV

Tieto odrody, ktoré nepatria do žiadnej skupiny, boli zlúčené do 4. triedy. Rôznorodosť farieb je úžasná. Chovatelia krížia druhy, aby získali zaujímavé odrody s rôznymi dobami dozrievania, nezvyčajnými farbami a štruktúrami lístkov.

kvitnú na Zemi

Tulipány Kaufman

Nízko rastúce záhradné rastliny začínajú kvitnúť v apríli. Podobne ako jasné hviezdy sa cítia dobre na kvetináči, na hraniciach. Vysadené sú na alpských sklzoch, skalkách. Trieda sa líši nenáročnosťou, schopnosťou ľahko preniesť tieň. Tulipány si získali slávu od konca 19. storočia.

Greigove tulipány

Tento druh kvetu je červený, alebo puky kombinujú odtiene ružovej a vínovej. Tulipány získané krížením odrôd Kaufman a Foster ľahko vychádzajú spolu s inými rastlinami, sú odolné voči nepriaznivému počasiu. Odroda sa pestuje od 70. rokov XIX. Storočia.

Divoké tulipány

Klasifikujú sa aj voľne rastúce tulipány. Pestujú sa tam, kde sú podmienky pre odrodové tulipány nepriaznivé. Napriek tomu, že sa rastliny neuspokojujú so zvláštnou farebnosťou a tvar ich okvetných lístkov je obvyklý, nerozlišuje sa vo veľkých rozmeroch, môžu sa pestovať všade. Uskutočňujú sa s nimi pokusy na krížení, získavajú nové druhy tulipánov, nenáročné, ale dekoratívnejšie.

krajina na rieke

Fosterove tulipány

Kvety tejto triedy majú veľké puky, ktoré sa otvárajú za slnečného počasia. V blízkosti ostatných prvosienok vyzerajú tulipány krásne a stávajú sa ústrednou postavou v jarnej kompozícii. Začiatkom minulého storočia boli kultúry obzvlášť rozšírené a pestované letnými obyvateľmi.

Ostatné skupiny odrôd

Zo skupín farieb je možné rozlíšiť tie, ktoré sa líšia čistotou farieb. V púčikoch nájdete iba jeden bohatý tón bez pruhov, ťahov a škvŕn. Kytice takýchto okrasných záhradných rastlín sú vhodné na vytvorenie určitej nálady pri slávnostných udalostiach.

biely

Luxus snehobielych tulipánov láka svojou jemnosťou a panenstvom. Odroda White Lieberstar z triedy Triumph je zaujímavá v tvare kvetu v tvare pohára, vlnitého povrchu okvetných lístkov. Kvety spočívajú na stonkách vysokých 45 centimetrov, zdobené dlhými zelenými listami. Kvitnutie hybridu trvá asi 2 týždne. Hviezda pripomína odrodu Ballad White. Lily v tvare nenáročné tulipány pretrvávajú po dlhú dobu v reze, ozdobí akýkoľvek kyticu.

zelené listy

žltá

Pripomína zlaté poháriky tulipánov Golden Parade. Zdá sa, že okvetné lístky boli nakreslené tenkou červenou ceruzkou. Vhodný na zdobenie hraníc.

Slnko je skryté v froté kvete Apeldoorn Double Beauty of Apeldoorn. Svieža kvetenstvo dosahuje priemer 10 - 12 centimetrov s výškou skla 8.

čierna

Hybridy neskorého dozrievania Cafe Noir sú také krásne a vznešené, že si nemôžete dať oči preč. Tmavé dúhové kvety kvitnú v máji a udržiavajú svoj tvar asi 2 týždne. Stonky sú zdobené svetlozelenými ostrými listami s modrastým kvetom.

Black Parrotntvyst má vynikajúce vlnité lístky s tmavo fialovým leskom. Štíhle kvetinové stonky sedia na stonkách vysokých asi 60 centimetrov. Listy rastliny sú úzke, svetlo zelené.

Cafe Noir

Modrá

Existuje len málo takýchto hybridov, ale chovatelia odporúčajú tým, ktorí prenasledujú neobvyklú farebnú schému, aby pestovali volavku popelavú, Grónsko. Medzi strieborne modrými druhmi ho zriedka nájdete bez ťahov a pruhov. Objavujú sa však vzácne druhy, aj keď je ťažké ich pestovať kvôli vysokým nárokom na podmienky rastu.

Nízko rastúce tulipány alebo trpaslíci

Miniatúrne rastliny sa vytvárajú pre alpské sklíčka, kvetináče. Drobky potrebujú miesta, kde nebudú zatienené inými rastlinami na záhrade. Domovinou trpaslíkov sú vysokohorské oblasti. Listy na krátkej stonke sú tvorené od 3 do 5 kusov. Ostré listy častejšie ležia na zemi. Kvety nízko rastúceho tulipánu vyzerajú ako zvončeky. Keď sa rozvinú, premenia sa na hviezdy. Charakteristickým rysom sú kvetinové tyčinky rôznych farieb. Najlepšie odrody tohto druhu sú Odalisque s čerešňovým lila základným tónom a žltým hrdlom, Lilliput s úzkymi červenými lístkami, čierna základňa.

zeleninová záhrada s kvetmi

Najväčšie odrody

Priemer niektorých kvetín dosahuje 15-20 centimetrov. Takéto najlepšie druhy tulipánov sú častejšie papagáje a neskoré froté triedy. Odroda Espit je pevne zabalená s lístkami, ktoré sa otvárajú v priemere až 16 centimetrov. Od apríla do mája kvitnú hybridné kvety Double Flaming Bird. Jeho hlboké dvojité kvety sú nápadné na rozdiel od červenej a bielej.

Odrody pre oblasť Moskvy

Klimatické podmienky moskovského regiónu a okolitých regiónov nie sú vhodné na pestovanie všetkých druhov tulipánov. Triedy ako Darwinove hybridy, Triumph, Greig, Kaufman sa dobre prispôsobujú podmienkam. Pre nich sú vybrané otvorené miesta chránené pred vetrom. Z odrôd v strednom pruhu, ako sú Apeldoorn, Parade, Floradale, sú populárne.

pestovanie rastlín

Vzácne odrody

Existujú tulipány chované chovateľmi, ktoré sú zberateľskou vzácnosťou. Belicia hybrid patrí k froté druhu s krásnymi jemnými lístkami, ktoré sú na okrajoch zvlnené. Odroda patrí k viackvetým.

Krásne tulipány vzácnej augustovej odrody boli obyčajným ľuďom neprístupné na kultiváciu. Kvet je známy svojou pestrou farbou. Taký tulipán sa v našej dobe takmer nikdy nenašiel.

Holandské novinky

Každý rok sa objavujú nové druhy rastlín. Zástupca triedy Triumph, lila kvetina Canberra s lesklými okvetnými lístkami má perfektný tvar. Hybrid má veľa výhod. Je odolný voči chorobám, stojí v reze po dlhú dobu. A aký krásny je biely Albatros, ktorý je ideálny na nútenie.

Prúžok Super Siesta vyzerá žiarivo s karmínovými plátkami a bielym okrajom. Stredne veľká rastlina rozjasní každú oblasť.

Kvety Whispering Dream sú podobné ružovým ľaliám. Poháre nádherných kvetov až 7-8 centimetrov dlhé stúpajú na stonkách strednej výšky.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica