Výsadba a starostlivosť o tulipány kríkov, vlastnosti poľnohospodárskej technológie pre rôzne odrody

Prijať z tulipánov nie osamelý kvet, ale celá kytica je starým snom pestovateľov. Nedá sa to považovať za úplne realizované - veľmi málo z nich dokáže v druhom roku získať veľa kvetov z cibule. Zvážte vlastnosti výsadby a starostlivosti o tulipány kríkov, aké pravidlá je potrebné dodržiavať, aby rastlina kvitla so sviežou kyticou a nedegenerovala.

Funkcie pestovania viac kvetinových tulipánov

Nie je ťažké získať viacfarebné tulipánové cibule, ale tieto rastliny nie je ľahké pestovať. Ak chcete získať výsadbu materiál, ktorý budúci rok bude opäť dať niekoľko kvetov, a pestovať sviežej kríky z toho, len pracovitý elegantný kvetinárstvo môže urobiť.

Aké podmienky pomôžu pestovať tulipány Bush:

 • výber vysokokvalitného sadivového materiálu - prvá analýza a „extra“ žiarovky - najmenej 4 centimetre;
 • pravidelné zavlažovanie;
 • top dressing 3x za sezónu;
 • vykopávanie ročne - na horúce obdobie sa cibule vyberú zo zeme.

Často iba kvetina z apikálneho puku má dobré externé údaje, zvyšok zaostáva za kvetom a má nižšiu veľkosť a jas.

Tip: Je lepšie zasadiť tulipány kríkov do skupín, takže vyzerajú pôsobivejšie a výraznejšie.

krásna kytica

Odrody triedy

Práce na množení tulipánov s veľkým počtom kvetov sa začali v 40. rokoch 20. storočia. Dnes je známych asi 3 tucty odrôd kríkov.

Antoinette

Odroda patrí chameleónom. Kvety kvitnú bledožltú, s bielou hranou, ktorá postupne sfarbuje ružovú farbu. Na rastline - až 4-6 kvetov. Výška puzdra je 45 centimetrov.

Rovnako ako väčšina tulipánov kvitnú v máji. Ľahko vydržia hmlisté jarné počasie - vietor a nedostatok slnka.

sediaci motýľ

Candy bozky

Dáva nádherné kvety tej najjemnejšej farby - ružovej farby s okrajom broskyne. Počet pukov je 3-6. V prípade potreby sa môže pestovať ako kvetinová kultúra. Kvitnutie - začiatkom mája.

Quebec

Nízka odroda (30 - 35 centimetrov), ktorá dobre ozdobí okraj kvetinového kvetu s skorým kvetom. Na kríži sú 3 oranžové kvety so žltým okrajom.

Rosie Bouquet

Táto rastlina skutočne kvitne s kyticou - krásne kvetinové kvety majú krémovú farbu a okolo okraja sú zložité ružové. Vytvára až 6 farieb. Výška - 50 - 55 centimetrov.

Červený kvet

Belisia

Apríl si vyberie Belíciu na rozkvet.Kvety sú svieže so žltkastobielými okvetnými lístkami, pozdĺž ktorých je pruh červeno-fialovej farby. Dekoratívne veľké kvety na stonkách do 50 centimetrov.

Fringidova rodina

Bush tulipánov Fringed Family je právom považovaný za jeden z najkrajších medzi svojimi kolegami - kvety sú jasné a jemné zároveň. Jemný biely vyrezávaný okraj obklopuje fialové lístky. Kytica - 5-7 kvetov. Kvet - apríl - máj.

čakanka

Vynikajúce dlhé (až 8 centimetrov) tulipány tmavej vínovej farby. Rastlina produkuje 5 pukov, ktoré spolu vyzerajú ako skutočná kytica. Tapety kvitnú po dlhú dobu - 10-15 dní.

Tapety tulipány

Oranžová kytica

Odroda kytice dáva púčikom výrazný oranžový odtieň. Vnútorná časť kvetu je ružová. Orange Kytica je dobrá na kvetinové záhony, ktoré zdobia miesto. Kvitne v apríli až máji s 3 púčikmi.

Fleming Club

Svetlé, pestré kvety bielej a ružovej farby dodávajú tomuto huňatému vzhľadu. Pruhy pozdĺž okvetných lístkov dodávajú tulipánu slávnostný vzhľad. Pri dobrej starostlivosti a výsadbe je počet kvetov až 11. Vhodné pre kytice a dekorácie kvetinových záhonov.

Knight Club

Veľmi krásne jednofarebné tulipány výraznej fialovej farby. Vyzerajú dobre vedľa pevných bielych alebo žltých tulipánov. Nočný klub dáva až 7 kvetín, ktoré sú dobré v kytici a na kvetinovom záhone. Kvitne v máji.

Knight Club

Cigánska láska

Vynikajúci purpurovo červený odtieň a okraje okolo okrajov okvetných lístkov sú hlavnými črtami Gipsy Love. Kvety sú veľké - do 10 centimetrov. Napriek dlhému kvitnutiu (až 3 týždne) si dobre udržiavajú svoj tvar - neotvárajú sa, nestrácajú farbu. Pretrvávajúce, ako skutoční Cigáni, Cigánska láska - „cigánska láska“.

Red Georgette

Svetlé kvety granátového jablka až do výšky 7 centimetrov. Dlhá stonka (50 - 60 centimetrov) vám umožňuje krásne ich zbierať do kytice. Red Georgette produkuje až 5 kvetov, ktoré sú vhodné na pestovanie kvetinových záhonov s inými jednofarebnými tulipánmi.

Red Georgette

Pristátie

Kríky tulipánov potrebujú dobrú starostlivosť, ktorá sa začína správnym vysadením. Pôda by mala byť voľná, dobre absorbovať vlhkosť a nestvrdnúť kôrou.

Kedy zasadiť tulipány

Obvyklý dátum výsadby je september, ale pestovatelia odporúčajú zamerať sa na počasie. Aby sa zabránilo rastu rastlín, teplota pôdy by nemala byť vyššia ako 10 - 12 °.

Dôležité: počas jarnej výsadby cibule začínajú rásť v kvetináči a po zahriatí na 15 ° sa prenášajú do pôdy. V tomto prípade by ste nemali počítať s plným kvitnutím.

pestovanie žiaroviek

Príprava žiaroviek

Zakúpený sadivový materiál nevyžaduje prípravu. Vlastné žiarovky sú triedené, pochybné sú vyradené, peelingová koža je odstránená. Pred výsadbou sa ponoria do roztoku manganistanu draselného na 20 až 30 minút a sušia sa.

Po odkvitnutí

Ak sa tulipán neodreže, zvyšky vaječníkov sa po odkvitnutí opatrne odstránia a stonka zostane. Čakajú na vyschnutie zelenej časti rastliny a potom sa vykopali žiarovky. To sa deje s tulipánmi Bush každý rok. Cibule sa vytriedia, triedia a sušia asi týždeň.

Po dobu jedného mesiaca sa žiarovky skladujú pri teplotách nad 30 °, potom sa prenesú do miestností s nižšou teplotou (20 - 22 °). V čase výsadby by sa mali žiarovky skladovať pri teplotách blízkych 15 °.

Výber sedadla

Tulipány rastú dobre na slnečných a mierne zatienených miestach, ktoré sú počas dňa osvetlené priamym lúčom. Miesto by malo byť dobre chránené pred vetrom, ale suché, bez dlho stojacich kaluží.

výber sedadla

Všetky žiarovky milujú ľahké pôdy a kríky tulipánov ich potrebujú. Pred výsadbou vykopávajú zem o 30 - 35 centimetrov, dobre ju uvoľnia, zbavia ju koreňov a buriny. Odtok sa ukladá, nanášajú sa organické hnojivá a piesok. Hnojte organickou hmotou 2-3 týždne pred vysadením cibúľ.

Schéma pristátia

Pri výsadbe tulipánov s viacerými kvetmi sa dodržiavajú tieto pravidlá:

 • vzdialenosť medzi žiarovkami je 10 - 15 centimetrov;
 • vzdialenosť medzi radmi je 20 - 25 centimetrov;
 • hĺbka - 10 - 12 centimetrov, pre malé žiarovky - 5-8.

V zime by malo byť miesto mulčované rašelinou, aby bolo chránené pred zamrznutím.

pristávací vzor

Základné pravidlá starostlivosti

Iba starostlivá údržba umožní závodu vyhodiť pár pukov a priviesť ich k rozkvetu.

Polievanie a hnojenie

Krásy kríkov, na rozdiel od osamelých príbuzných, potrebujú stálu vlhkosť. Nedostatok vlhkosti je jedným z dôvodov, prečo v druhom roku nereprodukujú veľa farieb. Cibule nemajú dostatok energie na nútenie a ochranu pukov. Hlinená guľa musí byť stabilne vlhká.

Top dressing trikrát za sezónu je ďalšou podmienkou pre vyhadzovanie púčikov a kvitnutia. Ako sa to robí:

 • pre odchádzajúci sneh - minerálne hnojivá - 40 gramov na meter štvorcový;
 • keď sa objavia púčiky - pred zalievaním v rovnakom množstve;
 • na začiatku kvitnutia - lyžica dihydrogenfosforečnanu draselného v vedre s vodou (3 až 4 litre na meter štvorcový).

Ak chcete získať počet kvetín, ktoré sľubujú chovatelia, nemôžete urobiť bez kŕmenia.

zalievanie z kanvy

Uvoľnenie pôdy

Žiarovky potrebujú dobrú drenáž a prívod kyslíka. Po každom daždi a zalievaní uvoľnite pôdu okolo tulipánov, aby sa zabránilo tvorbe kôry. Sú vybavené komfortom a starostlivosťou o žiarovky, aby zvládli tvorbu a rast veľkého množstva púčikov.

Plevele tulipány

Listy tulipánov nie sú bohaté, burina ich upcháva. Buriny sa odstránia okamžite po objavení sa počas uvoľňovania. V opačnom prípade buriny odoberú vlhkosť a živiny z cibule. Je lepšie nepoužívať chemikálie proti burinám, stačí mechanické uvoľnenie.

Presádzanie tulipánov

Žiarovky sa vykopávajú každý rok, uistite sa, že poskytujú odporúčané podmienky mimo pôdy.

Viacfarebné tulipány sa po 2-3 rokoch presádzajú na iné miesto.

transplantácia rastlín

Propagácia tulipánov

Pri množení tulipánov sa používajú dcérske žiarovky, ktoré sa tvoria na hlavnej. Propagovať tulipány kríkov na vlastnú päsť a získať pestrofarebnú rastlinu je pre jednoduchého pestovateľa obrovskou úlohou.

Choroby a škodcovia tulipánov

Nadmerná vlhkosť, zlá drenáž pôdy, škodcovia môžu spôsobiť poškodenie cibúľ, koreňov a zelených častí rastlín.

Najbežnejšie a najnebezpečnejšie choroby sú rôzne druhy hniloby - sivé, sivé, botrytózy, biele. Tieto plesňové infekcie ovplyvňujú cibuľky a korene a šíria sa do listov a pukov. Táto choroba sa vynára z kontaminovanej pôdy a cibúľ.

choroba

Choré rastliny je potrebné izolovať a zničiť, pôda sa musí ošetriť fungicídmi a nesmie sa používať až 5 rokov.

Iné typy chorôb:

 • vošky;
 • hlodavce;
 • niesť;
 • slimáci;
 • fialová odmerka.

Aby sa zabránilo škodcom, rastliny sa kontrolujú a ošetrujú proti napadnutiu insekticídmi.

Cibule sa skladujú v dobre vetraných miestnostiach s vlhkosťou až 60%, pretože pri nesprávnom skladovaní je výsadbový materiál často chorý.

valivé listy

Rastúce problémy

Bushove odrody sa ťažko pestujú. Hlavným smutkom amatérskych pestovateľov kvetín je to, že často nie je možné reprodukovať opakované kvitnutie s veľkou kyticou vlastných cibúľ. Chovatelia sa zaujímajú o ročný predaj osiva a neobťažujú sa s konsolidáciou vlastností dlhodobého viac kvitnutia.

Ale dobré žiarovky kúpené v obchode kvitnú v niekoľkých pukoch len s náležitou starostlivosťou. Nemôžete zasadiť tulipán a len čakať. Pripomeňme si potrebné body starostlivosti:

 • dobre odvodnená ľahká pôda;
 • včasné zalievanie, konštantná pôdna vlhkosť;
 • uvoľnenie, ľahký prístup vzduchu ku koreňom bez preschnutia;
 • trojnásobné kŕmenie.

Bush kvety

Ak chce letný obyvateľ v budúcom roku získať kvety zo svojich vlastných žiaroviek, musíte dodržať všetky pravidlá ich zberu, skladovania a výsadby.

Bush tulipány vyzerajú dobre v kvetinové záhony, ale sú v kráse horšie ako osamelí bratia pri rezaní.Ak chcete získať plnohodnotnú kyticu, je potrebné ju vysadiť v zime a starostlivo dodržiavať všetky podmienky pestovania. Skoré kvitnutie, krásna zeleň a veľkolepý kvet s mnohými kvetmi vás skutočne ozdobia.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica