Opis skorých a neskorých odrôd dvojitých tulipánov, výsadba a starostlivosť o rastliny

Froté tulipány - kvety mimoriadneho tvaru a krásy - sa dajú často rozoznať iba podľa ich listov. Spočiatku sa objavili v prírode, viacstranné kvety sú k dokonalosti dovedené chovateľmi. Zvážte najlepšie odrody dvojitých tulipánov, pravidlá a vlastnosti kultivácie, ktoré zabezpečujú maximálnu krásu a nádheru kvetov.

História vzniku tulipánov, podobné pivonkám

Veľkí milovníci tulipánov - Holanďania - prvýkrát videli dvojité kvety začiatkom 17. storočia. Ďalšie lístky sa objavili v dôsledku prirodzeného výberu, náhodného opelenia. Cibule boli prinesené z Ázie, rastliny zaujali Holanďanov neobvyklým tvarom a nádherou kvetu. Vyzeral skôr ako pivónia ako známy tulipán.

Chovatelia nezanedbávali zaujímavé kvety, začali pracovať, prvá odroda sa volala vojvoda van Toll a mala skoré kvitnutie. Neskôr sa objavili neskoršie odrody. Všetky druhy tulipánov boli drahé, ťažko pestovateľné a zriedkavé.

Najstaršou dochovanou odrodou je Murillo, ktorá sa pestuje takmer 2 storočia.

V 20. storočí sa získalo mnoho nových odrôd, odrody s neskorým kvitnutím sú obzvlášť krásne. Napriek jasu, kráse a originalite nie sú odrody pivonky veľmi populárne a tvoria viac ako 9% z celkového množstva. Väčšina odborníkov a nadšencov preferuje výrazné tulipány, zatiaľ čo pivonky sa pestujú osobitne.

Opis a charakteristiky triedy

Terry tulipány patria tulipány s veľkým počtom lístkov, dosahujúce 50-70. Nemôžu si udržať pohárovitý tvar, kvet sa otvára, vyzerá to ako pivónia. Priemer kvetu je väčší ako výška a dosahuje 10 - 20 centimetrov.

dvojité tulipány

Existujú 2 typy dvojitých tulipánov, ktoré sa líšia dobou kvetu:

  • skoro - kvitne v apríli až máji;
  • koncom - polovicou mája.

Prvé tulipány nie sú také veľké (8 - 12 centimetrov), stonky sú nižšie - 35 - 40 centimetrov, kvitnú až 14 dní. Neskoré odrody patria do 11. triedy, dorastajú do 45-65 centimetrov, majú hustú stopku a používajú sa na rezanie. Nemajú radi vietor a dážď, rastú lepšie na pokojných odľahlých miestach, uzavretých pred nepriaznivým počasím.

Referencie: pozoruhodnou črtou neskorých odrôd je dlhá doba kvitnutia až 3 týždne.

Odrody froté froté

Správnou kombináciou skorých a neskorých odrôd dvojitých tulipánov môžete dosiahnuť, že kvitnú spolu viac ako mesiac.

dvojité tulipány

Rané odrody

Rané odrody sú príjemné pre oko po dlhej zime, preto ich väčšina záhradníkov miluje. Kvitnú v apríli a zdobia kvetinové záhony až 2 týždne. Hlavy dorastajú do priemeru 8 až 12 centimetrov.

Abba

Krásne svieže červené kvety na krátkom stonku. Spodná okvetné lístky sú zafarbené na zeleno, čo dáva tulipánu zvláštne čaro. Kvitnúť v apríli, zachovať ich tvar a farbu po dobu 3 týždňov.

Monte Carlo

Žiarivo žltý kvet sa objaví v apríli až máji a má jemnú vôňu. Rastie až do 9 centimetrov. Za jasného slnka otvára hlavu doširoka, zdobí kvetinový záhon na dlhú dobu veselou žltou farbou.

dvojité tulipány

Monte orang

Veľmi svetlý oranžový kvet so žlto-zelenými žilami. Kvitne v poslednej časti apríla. Stojí pevne na nohách, podsaditý (až 30 centimetrov) a hustý. Ideálne na zdobenie trávnikov, okrajov. Používa sa na pestovanie v interiéri.

Montrex

Voňavý nízky tulipán krémovej žltej alebo bielej farby s malými škvrnami ružovej farby. Veľmi jemný a dojímavý - skutočný skorý zázrak. Malé kvety na nízkych nohách s jasnou zeleňou. V zime, pri silných mrazoch, môže zamrznúť, potrebuje izoláciu.

dvojité tulipány

Oranžová princezná

Kvety tejto odrody sú obzvlášť podobné pivonkám - výška je jeden a pol krát menšia ako priemer. Farba - oranžová s červeným, zeleným alebo fialovým pruhom. Vysoký kmeň je vhodný na použitie v kyticiach. Pestuje sa v skupinách a jednotlivo, používa sa ako kultúra kvetov.

slobodný človek

Vynikajúca voľba pre milovníkov slnečných odtieňov. Kvet je žltooranžovej farby s pruhmi a žilami tmavšieho odtieňa. Existuje veľa lístkov, sú husto usporiadané v miske, kvety sú svieže a plnené. Listy sú svetlé a zvlnené, krásne rámujú kvetinu.

dvojité tulipány Freeman

Kráľovná markýzy

Tulipány tohto druhu majú výraznú ružovo-fialovú farbu, sú svetlé a zreteľné. Stonka je vyššia ako iné skoré odrody (do 50 centimetrov), čo umožňuje použitie tulipánov na rezanie.

verona

Verona produkuje kvety citrónovožltej farby s veľkým počtom lístkov. Kvet je jemný a vynikajúci, veľkých rozmerov, na vysokom (45 cm) stonku. Vyzerá dobre v kvetináčoch, kvetinových záhonoch, alpských šmýkačkách.

Červené froté

Tento typ tulipánov sa porovnáva nielen s pivonkou. Blooming Red Terry pripomína mak z výraznej červenej farby a veľkosti. Vynikajúca rozmanitosť - pestro a elegantne zdobí miesto včasným rozkvetom.

Červené froté

Strýko Tom

Odroda je známa od roku 1939, je odolná voči chorobám a mrazom. Tulipány v púčiku sú červené, po úplnom rozkvetu získajú vínovo-karmínovú farbu. Populárna odroda venovaná slávnemu románu Beecher Stowe. Zdravé, dlhotrvajúce kvety so silnými stonkami - krásne rezané a kvetinové záhony.

Monsella

Svetlé tulipány výraznej žltej farby s červeným pruhom pozdĺž plátku. Sú schopní urobiť každú oblasť a izbu radostnou. Monsella sa častejšie pestuje v kvetináčoch a kvetináčoch. Výška - asi 30 centimetrov, hustá krovina, odolná proti vetru a poklesu teploty.

Terry tulipány Monsella

Neskoré tulipány

Neskoré odrody majú silné stonky vysoké 50 - 60 centimetrov. Kvitne na začiatku alebo v polovici mája. Väčšina z nich má dlhé obdobie kvitnutia - až 3 týždne. Používa sa na terénne úpravy územia.

Angelique

Jemné tulipány svetloružového odtieňa pripomínajúce kvet jabloní. Svieža kvetina s mnohými lístkami sú skutočnou ozdobou kvetinovej záhony. Malý stav (35 - 40 centimetrov), priemer - do 9 centimetrov. Používa sa na kyticu.

Terry tulipány Angelique

Orange Angelique

Tulipán s najlepšími okvetnými lístkami jemného marhuľového odtieňa, v strede ktorého je ružový alebo zelenkavý prúžok. Zachováva vynikajúcu krásu počas celého obdobia kvitnutia, ktoré trvá až 3 týždne. Produkuje veľa detí a ľahko sa reprodukuje.

Očarujúca dáma

Odroda Charming Lady je mnohokvetá a froté súčasne. Vypchaté kvety s viacerými okvetnými lístkami majú bohatú zlatistú oranžovú farbu. Na kríži sú 3 až 6 púčikov, stredný z apikálneho púčika vyniká zvláštnou krásou.Zvyšok - vytvorte pre rastlinu ďalšiu krásu. Dobre prezimujú aj v drsnom podnebí.

Očarujúca dáma

San Laver

Počas kvitnutia táto neskorá odroda pomaly mení farbu - z oranžovočervenej na žltooranžovú s šarlátovými žilami. Kvet sa otvára pomaly a postupne dosahuje priemer 12 centimetrov. Používa sa na dekoráciu záhony.

Miranda

Tulipán pozoruhodnej krásy a nádhery - až 50 okvetných lístkov na kvet. Farba je jasne červená, nasýtená, lístky sú lesklé, lesklé.

Zdobia nielen osobný pozemok, ale aj miestnosť, v reze vyzerá veľkolepo.

Dream Touch

Lila-burgundské svieže kvety s bielou hranou a ťahom - Dream touch. Nízke husté kríky dobre tolerujú jarný vietor a studené západky, poteší oko veľkými kvetmi po dlhú dobu. Nezmrazia ani na Sibíri.

Dream Touch

Redwood

Froté odroda Reedwood má na okraji svetlé šarlátové kvety so zelenými lístkami. Žiarovky sú odolné voči mrazu. Tulipány kvitnú po dobu 3 týždňov bez straty ich tvaru a jasu. Husté kvety sú ideálne pre kvetinové záhony a vyzerajú dobre v kytici.

Modrý diamant

Blue Diamond kvitne na dlhú dobu, zdobia kvetinové záhony alebo kyticu. Okvetné lístky sú tmavo fialové alebo fialové. Kvety - husté, plnené, na vysokom stonku, udržiavajú svoj tvar dobre, dlho sa nerozpadajú.

Modrý diamant

Funkcie poľnohospodárskej technológie frotiek

Pri pestovaní froté odrôd sa dodržiavajú zvyčajné pravidlá starostlivosti o tulipány. Rozdiely v poľnohospodárskej technológii sú tieto:

  1. Rastlina vo vzdialenosti najmenej 15 centimetrov oblúka od priateľa.
  2. Počas sezóny vykonávajte 3 obväzy - na odchádzajúcom snehu (dusíkaté hnojivá), počas tvorby pukov (fosforu draselného), počas kvitnutia (komplex).
  3. V prípade nezrúbených kvetov orezajte zvyšky vaječníka.
  4. Neodstraňujte zelenú hmotu, počkajte na prirodzené sušenie, aby mali cibule čas na doplnenie živín.
  5. Vyťažte žiarovky ročne a po 2 rokoch vymeňte miesto pristátia.
  6. Okamžite vykopajte postihnutú rastlinu a zabráňte jej infikovaniu susedných rastlín.
  7. Voda a uvoľnite pôdu včas, neveďte rastliny v tienistých oblastiach, kde voda dlho stojí.

Staršie odrody sú menej náladové na starostlivosť a nevyžadujú špeciálne podmienky. Ak chcete získať veľké kvety v neskorých druhoch a dlho kvitnúť, musíte prísne dodržiavať pravidlá pestovania.

Terry tulipány sú skutočnou ozdobou záhrady. Silné kríky so svetlou zeleňou a nádhernými kvetmi poteší oko už dlho, keď iné rastliny ešte nekvetli. Dodržiavanie jednoduchých podmienok poľnohospodárskej technológie vám umožní obdivovať krásne skoré kvety na dlhú dobu.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica