Aké hnojivá si vybrať na kŕmenie tulipánov pri výsadbe na jeseň

Hnojivá pre tulipány sa zvyčajne používajú na jeseň a na jar. Vrchné obväzy sú potrebné na to, aby ste získali zdravé a hojne kvitnúce rastliny. Tulipány rastú krehké bez oplodnenia a vytvárajú slepé alebo malé puky. Pri hnojení rastlín by sa mali dodržiavať určité proporcie. Lepšie nie je kŕmenie tulipánov, ako nadmerné kŕmenie. Okrem toho nemôžete pridávať organické látky a minerály za jeden deň. Po kŕmení jedným typom hnojiva by malo uplynúť niekoľko týždňov. Počas hojného zalievania sa odporúča zaviesť stopové prvky.

Potreby tulipánov

Agrotechnológia pre pestovanie tulipánov umožňuje zavedenie organických a minerálnych hnojív do pôdy. Vrchný obväz aplikovaný na pôdu má pozitívny vplyv na rast rastlín, nastavenie púčikov a bohaté, dlhé kvitnutie. Rastliny potrebujú štandardný súbor minerálov - dusík, draslík, fosfor, ako aj organické krmivo (hnoj, kuracie trus).

Vďaka hnojivám obsahujúcim dusík rastú tulipány dobre, získavajú zelenú hmotu, ich listy majú zdravú zelenú farbu. Kvôli nedostatku dusíka je kvitnutie oneskorené a krátke.

Draslík má pozitívny vplyv na stav žiaroviek a tvorbu nových detí. Vrchná úprava potaše poskytuje dlhé a svieže kvitnutie. Vďaka nej sa farba okvetných lístkov stáva bohatou a krásnou.

Fosfor ovplyvňuje rast koreňového systému. Tento stopový minerál pracuje v tandeme s draslíkom. Spoločne tieto látky poskytujú rastline dlhodobé a bohaté kvitnutie.

zelený kanister

Tulipány potrebujú oveľa menšie množstvo: vápnik, meď, železo, bór, zinok, horčík. S nedostatkom stopových prvkov v tulipánoch listy zožltnú, klesnú, hlavy visia. Zinok a meď sú považované za liečivé látky. Podporujú imunitu tulipánov a zvyšujú ich odolnosť voči hubovým chorobám. V komplexných hnojivách sa spravidla nachádzajú rôzne stopové prvky.

Tulipánové listy sa môžu javiť bledé, ak je pôda, na ktorej rastú, príliš kyslá. Kvety ako zásaditá alebo neutrálna pôda. Kyslosť pôdy môžete opraviť pridaním malého množstva vápna alebo drevného popola.

Rezistencia na choroby sa zvyšuje liekmi, ako je manganistan draselný, síran meďnatý a kyselina boritá. Tieto látky musia byť v každom záhradníkovi a záhradníkovi.

balíček hnojív

Aké hnojivá sa používajú pri pestovaní tulipánov

Aby sa získali zdravé tulipány s krásnymi kvetmi, je potrebné oplodniť na jeseň - pri výsadbe cibúľ v zemi a na jar - keď vegetácia ožíva a začína rásť.Tulipány sú hnojené minerálmi (dusík, draslík, fosfor) a organickými látkami.

Neodporúča sa zavádzať do pôdy pod žiarovkami čerstvý a nedostatočne zhnitý mulleín. Organická hmota sa nanáša niekoľko mesiacov pred vysadením tulipánov. V procese rozkladu sú organické hnojivá živnou pôdou pre veľké množstvo mikroorganizmov, navyše priťahujú škodcov. Ak sú cibuľky vysadené súčasne s aplikáciou čerstvého hnoja, môžu byť choré alebo napadnuté škodcami.

naliať do zeme

Ako sa kŕmiť na jeseň?

Cibule sú pochované v zemi koncom septembra alebo začiatkom októbra. Predtým sa naleptali do slabého roztoku manganistanu draselného. Pred zimou je potrebné kŕmiť tulipánmi organickými látkami (kompost), draslíkom a fosforom. Pôda sa oplodní mesiac pred vysadením cibúľ (v auguste). Na 1 meter štvorcový pôdy sa odoberie 10 kilogramov kompostu, 200 gramov popola z dreva a 30 gramov draslíka a fosforu. Môžete vziať 50 - 100 gramov komplexných hnojív.

Hnojivá potaš robia rastliny odolnými voči nízkym teplotám a hubovým chorobám. Draslík podporuje lepšie zakorenenie vysadenej cibule. Fosfor posilňuje koreňový systém, zvyšuje odolnosť voči nepriaznivým poveternostným podmienkam.

Okrem kŕmenia žiarovky potrebujú ochranu pred hlodavcami. Môžu byť posypané červenou paprikou alebo rozmazané Vishnevskou masťou. Odporúča sa striekať žiarovky petrolejom. Nepríjemný, štipľavý zápach týchto látok odrádza hlodavcov.

roztok manganistanu draselného

Niektorí záhradníci si veľmi cenia sadivový materiál, takže žiarovky sú zasadené do kovovej, plastovej siete alebo nádoby vykopanej do zeme. Tieto bariéry chránia žiarovky pred hlodavcami a poskytujú lepšiu drenáž vody.

Na jar

S príchodom jari sa pôda hnojí dusíkatými látkami. Dusík poskytuje rastlinám rast a tvorbu zelenej hmoty. Dusíkové hnojivá sa používajú na jar, keď sa pôda uvoľní. Ako vrchný obväz sa používa roztok močoviny alebo dusičnanu amónneho.

S nedostatkom dusíkatých prvkov listy tulipánov žltnú a stonky samy rastú zle. Po prijatí potravy rastliny okamžite ožijú, ich listy získajú krásnu zelenú farbu. Pravda, dusík by sa nemal používať na jeseň. Počas tohto obdobia sa rast rastlín spomaľuje a cibuľky vysadené do pôdy koncom septembra musia zakoreniť, absorbovať viac živín a pripraviť sa na prezimovanie.

biele gule

Na jar sú kvety hnojené draslíkom a fosforom. Vrchný obväz sa aplikuje niekoľkokrát. Pôda sa v určitom bode vývoja rastlín oplodní (vzhľad prvých výhonkov, okamih pučania alebo kvitnutia).

Nuansy kŕmenia

Tulipány sa hnojia trikrát až päťkrát za sezónu. Ako vrchný obväz sa používajú organické alebo minerálne hnojivá. Každé obdobie vývoja rastlín vyžaduje určité kŕmenie.

Ak sa používajú organické hnojivá, množstvo minerálov sa môže znížiť. Organické obsahuje celú škálu živín vrátane stopových prvkov. Ďalej sa odporúča pridať do zeme drevnú popol, dolomitovú múku. Popol z dreva obohacuje pôdu draslíkom.

dusičnan amónny

Dávka hnojiva na 1 meter štvorcový:

 • zhnitý hnoj - 1 alebo 2 vedrá;
 • popol z dreva - 200 gramov;
 • dolomitová múka - 500 gramov;
 • dvojitý superfosfát - 50 gramov;
 • síran draselný alebo dusičnan draselný - 30 gramov;
 • dusičnan amónny, síran amónny alebo karbamid - 25 gramov.

Môžete použiť komplexné hnojivá (Nitrofoska, Nitroammofoska, NPK). V tomto prípade sa na 1 meter štvorcový odoberie 100 gramov hnojiva.

spálené stromy

Keď núti

Tulipány zvyčajne kvitnú v máji a kvitnú až do polovice júna. V skleníkových podmienkach je však možné tieto rastliny rozkvitať oveľa skôr, napríklad do 8. marca. Predtým by mali žiarovky ležať v chladnej miestnosti asi 10 až 16 týždňov. Nízke teploty podporujú tvorbu látok, ktoré ovplyvňujú ďalší proces rastu rastlín.Potom sa žiarovky prenesú do teplej miestnosti. Na destiláciu sa na 1 štvorcový meter pôdy pridáva hnitý hnoj (1 vedro), drevný popol (500 gramov), dusičnan vápenatý (20 gramov) a minerálne hnojivá.

Dávkovanie hnojiva na meter štvorcový:

 • draslík - 20 gramov;
 • superfosfát - 20 gramov;
 • dusíkaté hnojivá - 30 gramov;
 • voda - 10 litrov.

Na jar, keď sa sneh roztopí, odporúča sa urobiť prvý vrchný dresing. Pôda je hnojená dusíkom, fosforom a draslíkom. Použite superfosfát dusičnanu amónneho a draselného. Minerálne hnojivá sa aplikujú v rovnakom pomere ako v prípade silenia.

zelená rastlina

Počas pučania

Počas tvorby stopiek sa odporúča druhé kŕmenie. Počas tohto obdobia sa do pôdy zavádza viac draselnej soli alebo síranu draselného a superfosfátu. Hnojivá potaš obsahujúce hnojivo sa nepoužívajú na kŕmenie tulipánov.

Hnojenie:

 • dusík - 20 gramov;
 • draslík - 30 gramov;
 • fosfor - 30 gramov;
 • voda - 10 litrov.

Počas kvitnutia

Počas obdobia kvitnutia tulipány potrebujú veľa živín. V týchto dňoch sú pravidelne, ale mierne napojené a do pôdy sa zavádza hnojivo potaše a fosforu. Na 10 litrov vody zoberte 30 gramov hnojiva potaše a fosforu.

červené puky

Po odkvitnutí

Hneď ako tulipány vyblednú, pôda sa zaleje roztokom kyseliny boritej. Na 1 liter vody zoberte 10 gramov kyseliny boritej. Potom čakajú, až stonky a listy rastlín úplne vyschnú. Koncom júna sa žiarovky vykopali zo zeme.

Starostlivosť o radu

Tulipány potrebujú nielen kŕmenie, ale aj pravidelné zavlažovanie, uvoľňovanie pôdy, burinu z burín. Je vhodné zavlažovať kvety ráno, tulipány by nemali byť silne zaplavené vodou, inak sa cibule začnú hniť. Pôda v blízkosti rastlín je zbavená burín, takže neberú živiny.

V skleníku

Pestovaním tulipánov v skleníku je možné dosiahnuť skoršie kvitnutie. Aby sa získali tulipány skoro na jar, sú cibule pochované v októbri v zemi. Rastliny sa vopred vysádzajú do škatúľ, umiestnia sa na niekoľko týždňov do chladnej tmavej miestnosti, kde je teplota vzduchu 7 až 9 stupňov Celzia. Počas tohto obdobia sa rastliny polievajú raz týždenne.

tulipány v skleníku

Potom sa žiarovky prenesú do vyhrievanej miestnosti a vytvoria efekt nástupu jari. Teplota vzduchu by mala byť 15 stupňov. Rastliny sa denne zavlažujú vodou. V teplej pôde tulipány začínajú rásť a kvitnú skoro, napríklad skoro na jar.

Na otvorenom poli

Tulipány vysadené v kvetinovej záhrade alebo na záhrade by sa mali zalievať v suchom období. Polievanie sa vykonáva ráno, každé 2-3 dni. Od 6 do 10 litrov vody ide na 1 meter štvorcový. Pôda v okolí tulipánov je uvoľnená a zbavená buriny.

Po ukončení kvitnutia a po úplnom vyschnutí listov a stoniek sa cibule vykopali zo zeme. Tento postup sa vykonáva koncom júna alebo začiatkom júla.

recenzia
 1. Oleg
  1.01.2019 14:44

  Jeseň je obzvlášť dôležitá, preto pri výbere hnojív by ste sa mali striktne spoliehať na zloženie pôdy, osobne som nevidel jedinečnú možnosť, iba ak ju zasadíte do špeciálnej pôdy pre tulipány.

  Odpovedať
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica