Prečo listy listov mliečnych rias môžu zožltnúť a odpadnúť, čo robiť pri liečbe

Euphorbia (ako sa vedecky nazýva okrasná kvetina) je skromná, nenáročná rastlina. Niektorí pestovatelia, najmä začiatočníci, však nezohľadňujú individuálne nuansy pestovania a starostlivosti a potom sa pýtajú, prečo listy hnedej riasy náhle zožltnú a spadnú.

Príčiny problémov s listami a čo s tým robiť

Aj keď kvetina nie je príliš rozmarná, neznamená to, že nie je potrebné sa o ňu starať. Hlavnou podmienkou pestovania indoor milkweed je umiestnenie. Pri priamom slnečnom svetle sa listy eufórie môžu spáliť, čo znamená, že tieňová strana je vhodnejšia. Prievan je rovnako nebezpečný ako nízka teplota. Euphorbia je teplom milujúci kvet.

Ak listy zožltnú a spadnú

Stáva sa, že listy rastliny zožltnú a spadnú. Choroba môže spôsobiť žltnutie.

Na jeseň rastie výhonok pomalšie a začína sa pripravovať na zimu. Počas tohto obdobia listy zožltnú. Neboj sa, pretože je to normálny prírodný jav. Kvetina sa uvoľní, upokojí sa a na jar sa mladé lístie stane ešte nádhernejším. V prípade eufórie je charakteristický pokles nižších starých listov a nové rastú vyššie. Nie je to však ani dôvod na obavy.

listy žltnú

Kvapky lístia

Stáva sa, že kvetina zbavuje lístie dlho pred prípravou na zimu. Toto je tiesňový signál.

Niekedy môže stresujúci stav spôsobiť žltnutie a padanie lístia:

 • nedostatok hnojív;
 • nedostatok svetla;
 • prítomnosť prievanu, za studena;
 • nesprávne zalievanie.

Ak sú tieto faktory vylúčené, niekedy sa to stane: listy vädnú, padajú, problém je, samozrejme, vážny.

Stonka a listy vädnú

Euphorbia spotrebuje zo zeme na krátku dobu veľa užitočných surovín a potom nemá dostatok živín, ktoré môžu spôsobiť vädnutie stonky, žlté listy.

Kvet potrebuje neustálu výživu. Potrebuje ho kŕmiť častejšie, najmenej dvakrát mesačne, najmä v zime.

stonok v kohútiku

Uhol sklonu listov sa zmenil

Ak sa o mliečnu múčku staráte nesprávne, jej listy klesnú, listy sa ohnú. To znamená, že problém spočíva v koreňoch rastlín, ktoré hnijú z nadmernej vlhkosti. S cieľom zachovať eufóriu sa transplantuje:

 1. Opatrne ho vyberú z hrnca, preskúmajú ho a odrezajú prehnité korene nožom.
 2. Miesto rezu je práškové s aktívnym uhlím.
 3. Zároveň by sme nemali zabúdať na odtok z expandovaného ílu alebo drveného kameňa.
 4. Zasadia eufóriu do nového kvetináča s inou pôdou.

Pri práci s rastlinou musíte byť opatrní, nezabudnite, že mlieko kvetu je jedovaté. Pri kontakte s pokožkou môže spôsobiť vážne popáleniny, podráždenie alebo alergické reakcie.

V zime euforbia nie je napojená tak často ako v lete. Po zime rastlina potrebuje viac vlhkosti, obnovuje sa zalievanie.

stonka sa ohýba

Aké choroby a škodcovia nepriaznivo ovplyvňujú stav listov

Ak sú splnené všetky podmienky na udržiavanie mliečnych rias, starostlivosť o neho a kvet stále vädne, vädne, zožltne, odpadne, znamená to, že je chorý. Tento stav môžu spôsobiť plesňové a vírusové ochorenia.

Koreňová a kmeňová hniloba

Ochorenie je viditeľné čiernymi zárezmi na stonke. Vyzerajú mierne nad úrovňou zeme, rastú, šíria sa pozdĺž stonky. Neskôr sa dostanú dovnútra a zničia rastlinné tkanivá. Stonka sa zlomí, kvet zomrie.

K rozpadu môžu viesť tieto okolnosti:

 • nadávkovanie dusíkom;
 • časté zalievanie;
 • vysoká teplota vzduchu;
 • nedostatok svetla;

hnilobu vo vnútri

Na liečbu eufórie v skorých štádiách choroby sa používajú systémové fungicídy (Ridomil, Previkur). Zastavia zalievanie kvetu, menia živné médium.

Šedá hniloba

Príčinou ochorenia je huba. Na listoch rastlín sa objavujú hnedé škvrny, akoby zhnité. Škvrny rastú a pokrývajú celý list. Zvýšená vlhkosť vzduchu urýchľuje vývoj huby, a preto patogén nezanecháva na listoch zdravý priestor, takže sivý.

Rastlina sa nakazí pôdou, vodou. Huba v tomto prostredí žije dlho. Okolnosti doplňujúce hrozbu choroby:

 • presýtený vzduch;
 • nedostatočné vetranie miestnosti;
 • nadbytok dusíka v zemi.

Plesňové ochorenie sa lieči systémovými fungicídmi (Bona Forte, Bravo a ďalšie). Ako preventívne opatrenie je potrebné monitorovať vlhkosť vzduchu, aby sa predišlo chorobám, zasadil sa do dezinfikovanej mäkkej pôdy.

pôvodca

Hrdza

Povrch listov je pokrytý hnedými, akoby hrdzavými, oválnymi vrstvami. Potom sa spoja a vytvoria hrdzavé stuhy. Zvyčajne sa huby objavujú na vnútornej strane listov, môžu byť na stopkách. Na stonke mliečnych rias sa občas objavia červené stuhy.

Ak kvet nebude ošetrený, zomrie. Fungicídy pomôžu zachrániť spurge. Správne zavlažovanie a striekanie zabráni vzniku hrdze.

Alternaria

Plesňové ochorenie sa prejavuje výskytom veľkých tmavých škvŕn na listoch eufórie. Najčastejšie infikujú vyhubené listy. Nadmerná vlhkosť, príliš teplý vzduch zintenzívňujú vývoj plesňovej infekcie. Zdrojom choroby môže byť pôda, v ktorej sa zachovali živé patogény.

„Skor“, „Ridomil Gold“ sú systémové fungicídy, ktoré hubu vyliečia, ak sa jej podarilo zasiahnuť kvetinu. Ako preventívne opatrenia sa používajú biologické fungicídy (Fitosporin, Baktofit a ďalšie).

plesňové ochorenie

bakteriózy

S touto chorobou rastie zúrivosť zle, vyvíja sa, nekvetie. Olistenie a stonka sú pokryté hnedými hrdzavými bodkami. Zo škvŕn vyplýva zvláštny výtok s nepríjemným zápachom. Nadmerná vlhkosť, dusík v pôde prispieva k skorému vývoju choroby.

S mliekom sa zaobchádza opatrne, pretože infekcia vstupuje do rastliny mechanickým poškodením.

Múčnatka

Plesňové ochorenia. Na listoch sa objavujú ložiská s našuchoreným tmavošedým kvetom. Pred tým zaschne lístie. Ochorenie je nákazlivé, infekcia je prenášaná vetrom. Príliš horúce počasie, suchosť, nedostatok vlhkosti v pôde zhoršujú situáciu. Správna starostlivosť o mliečnu múčku pomôže predchádzať chorobám. Ak je kvetina chorá, ošetrujú sa protiplesňové lieky („Topaz“, „Fundazol“).

biele bodky

Tabaková mozaika

Príčinou ochorenia je vírus. Infekciu najčastejšie prenášajú molice. Choré listy sú zdeformované.Na listovej doske sú škvrny: biela, žltá a dokonca červenkastá. Ako preventívne opatrenie sa liečia insekticídmi. Infikované odrezky môžu byť zdrojom choroby. Výsadba zdravých odrezkov odstráni tabakovú mozaiku.

Roztoč červený

Pol milimetrový pavúkový roztoč pohlcuje mladé lístie mliečnych rias. Je dosť malý na to, aby videl škodlivý hmyz voľným okom. Výskyt bielych žltých škvŕn na listoch rastlín naznačuje prítomnosť kliešťov. Infikované sadenice sa oddelia od zdravých rastlín a vylejú sa na ne roztokom mydla na pranie, ktoré sa trie na jemnom strúhadle.

Z kliešťa sa rastlina ošetrí akaricídmi, napríklad „Aktara“.Pri prvom náznaku kliešťa sa podniknú neodkladné kroky, pretože hmyz sa rýchlo šíri.

pavúkový roztoč

vošky

Príznaky choroby sa prejavujú zmenou tvaru listov mliečnych rias, krútia sa, vyzerajú nedostatočne, škaredo. Potom začnú zožltnúť a spadnúť. V niektorých oblastiach farba zmizne. Rastlina prestane rásť a rozvíjať sa.

Niekedy sa žltý a svetlo zelený hmyz zbiera ručne, možno ich vidieť voľným okom. Vetvy s veľkými léziami sa odstránia. Kvet je ošetrený výrazmi "Fitoverm", "Aktellik", "Decis".

škodca na kvete

Root mealybug

Paraziti infikujú koreňový systém mliečnych rias. Zhromažďujú sa na koreňoch rastlín v kolóniách vo forme rozptýlenej múky. Pri silnom zamorení sú škodcovia viditeľní.

Rastlina prestane rásť a rozvíjať sa. Listy mliečnych rias zožltnú, vyschnú a spadnú.

Pri prvých príznakoch objavenia sa hmyzu sa za účelom ochrany euforie vykope korene, zbaví sa čistej pôdy a ošetrí sa insekticídmi. Miska z kvetu je dezinfikovaná, naleje sa čerstvá zemina. Pred výsadbou sa korene starostlivo vyšetria na prítomnosť parazitov.

mealybug

molica

Z vnútornej spodnej strany listov mliečnych rias možno pozorovať hromadenie lariev hmyzu. Žijú tým, že sa živia miazgou rastlinných buniek. Vyzerajú ako žlté a biele znaky. Listy rastlín sa zhrnú, zmenia zelenú farbu na žltú, odumrú.

Potomkovia molíc sú nazelenalé a dospelý parazit je biely. Hrebeň je ľahko viditeľný. Ťažko infikované oblasti sa odstránia a výplach sa ošetrí insekticídmi najmenej raz za tri dni.

nepriateľ motýľov

Komáre na riasy

Samotné komáre nie sú pre kvet nebezpečné. Larvy však nechávajú na rastline, ktorá sa živí mliečnymi riasami. Potomok komárov, hoci malý (larvy 0,5 cm), predstavuje vážne riziko pre mladé sadenice. Choré sadenice sú oddelené od zdravých. Ako preventívne opatrenie sa pôda ošetruje insekticídmi. Aby ste sa zbavili komárov, sú zavesené lepiace pásky.

Príčiny žltnutia listovej smrti sú v nesprávnej starostlivosti. Pri dodržaní všetkých odporúčaní pestovateľov kvetín je riziko infekcie minimálne. Aby bola euforbia zdravá, potešila ju kvitnutie, je potrebné pravidelne kontrolovať rastlinu a včas prijímať potrebné opatrenia.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica