Výsadba, pestovanie a starostlivosť o kvetinu Vanka Wet doma

Od dávnych čias sa kvetina Vanka Wet pestuje ako izbová rastlina a jej starostlivosť je veľmi jednoduchá. Je potrebné ho pravidelne zalievať a občas kŕmiť. Chovali sa nové hybridy, v ktorých sa vyskytujú veľké dvojité kvety, hojné lístie a stonka sa sama nerozťahuje nahor, ale tvorí guľovú kríkov. Rastlina sa nazýva balzam a môže sa zasadiť do kvetinovej záhony a do kvetináča.

Opis a charakteristiky

Vanka Wet patrí do rodiny Balsamínov, ktorá pozostáva z dvoch rodov - Hydrocera a Balsamin (alebo Impatiens). Rod Hydrocera má iba jeden druh rovnakého mena, ktorého zástupcovia žijú v močiaroch. Rod Impatiens je početný, zahŕňa 500 druhov rastlín. Niektoré z nich sa používajú v kvetinárstve.

Rastliny z rodiny Balsamovcov žijú po celej Zemi. Väčšina Impatiens uprednostňuje vlhké trópy Afriky a Indočíny. V miernom kontinentálnom podnebí Ruska nájdete 8 odrôd - lesný balzam, ktorý sa už dlho používa ako liek.

Celá skupina s názvom Wallerov (Wallerov) balzam sa pestuje ako izbový kvet. Sú to trvalky so sviežimi, ale kompaktnými, vysoko rozvetvenými kríkmi vysokými 15-40 centimetrov, s lesklými, zelenkavými alebo čerešňovo-bronzovými listami a šarlátovými, fialovými, snehovo bielymi, ružovkastými alebo pestrofarebnými kvetmi.

balzam Vanka mokrý

Existujú kvety jednoduché alebo zozbierané kvetenstvo, jednoduché alebo dvojité, tvaru - ružové, kamélie, klinček. Touch-me-not vyzerá ako svieža kytica s kvetmi rastúcimi nad. Kvitne na dlhú dobu, od apríla do decembra. Po opelení na jeseň semená dozrievajú v malej, ale veľmi citlivej na kapsulu.

Okrem krytého balzamu sa pestuje aj záhradný balzam, ktorý sa nazýva - Impatient Balsamic.

Sadovy sú jednoročné kultúry s pyramidálnymi alebo vysoko rozvetvenými, takmer sférickými stonkami, vysokými 40-70 centimetrov. Kvitne hojne po celé leto (máj až október). Stonky sú šťavnaté, akoby nasýtené vlhkosťou, priesvitné. Listy sú stopkaté, malé, kopinaté, špicaté nahor, usporiadané v ďalšom poradí. Kvety - veľké, nepravidelné, môžu mať všetky druhy farieb - od svetloružovej po tmavú vínovú.

balzam na záhrade

V Rusku bol balsam prezývaný Vanka Wet z nejakého dôvodu. Rastlina miluje vodu. Netoleruje sucho vôbec. V prípade nedostatku vlhkosti okamžite uschne, listy vrások, kvety klesajú.

Balzam sa tiež nazýva mokrý, pretože na okrajoch listov rastliny sa objavuje sladká tekutina. Táto ochranná vlastnosť balzamu chráni kvety pred napadnutím mravcami a voškami. Peľový a kvetinový nektár zostáva pre včely, ktoré opeľujú aj kvety.

Monastic Sugar je ďalšie meno, ktoré rastlina získala vďaka sladkým kvapkám rosy. Impatiens často vydávajú sladkú tekutinu po hojnom zalievaní. Jasne červené kvety pripomínajú svetlo. Ľudia volali balsamový oheň. V európskych krajinách sa tento závod nazýva Diligent (Diligent) Lisa, pretože neúnavne kvitne od apríla do novembra.

kvety v záhrade

Dotykový balzam bol pomenovaný pre metódu šírenia semien. Keď sa dotknete zrelého ovocia, otvorí sa treskom, klapky sa rýchlo stočia do špirály a semená vyletú do výšky 2 metrov. Vanka Mokroi má veľmi krehké výhonky. Toto je jedna z metód množenia rastlín. Odlomené odrezky môžu byť umiestnené do vody a neskôr vysadené.

druhy

Existuje viac ako 500 druhov balzamov. Rastliny sa líšia výškou, farbou a tvarom kvetu. Vnútorné a záhradné balzamy sú rozdelené do 3 skupín.

záhradný balzam

Dotykové skupiny:

  1. Najprv.

Do tejto skupiny patria tradičné odrody Wallerovho balzamu. Pestujú sa v kvetináčoch, skleníkoch alebo záhradných posteliach. Tento druh predstavuje rôzne odrody a zaujímavé hybridy. Kvety sú jednoduché alebo dvojité, snehovobiele, ružovkasté, fialové a červenkasté.

  1. Druhé.

Táto skupina zahŕňa heterotické hybridy (Fl). Objavili sa ako výsledok šľachtiteľskej práce s Impatient Waller. Hybridné odrody sú zastúpené trvalými kompaktnými kríkmi, ktoré kvitnú hojne takmer celý rok.

balzam v kvetináči

  1. Tretí.

Táto skupina zahŕňa balzamy z Novej Guiney. Nové guinejské hybridy sa získali krížením balzamu Hawker, lineárne listy, Schleiger. Tieto rastliny sa nachádzajú v lesoch Novej Guiney. Nové guinejské hybridy majú mäsité listy, silné stonky, veľké kvety a kompaktnejší vzhľad. Používajú sa hlavne v záhradníctve.

Na veľkosť

Balzamy môžu mať rôzne výšky stoniek. Je obvyklé pestovať nízko rastúce hybridy vo vnútorných kvetináčoch a pomocou vysokých rastlín obyčajne zdobia kvetinové záhony a záhradné parcely.

Vanka mokrý kvet

trpaslík

Táto skupina zahŕňa balzamy vysoké až 26 centimetrov. Malé trpasličí kríky vytrvalých rastlín sa pestujú vo vnútorných kvetináčoch. Líšia sa farbou a tvarom kvetu. Patria sem rôzne odrody Balzamin Waller. Nízko rastúce letničky sa často vysádzajú na záhradných pozemkoch a záhonoch miest.

Stredná veľkosť

Medzi stredne veľké rastliny patria rastliny s výškou 26 až 41 centimetrov. Jedná sa o kompaktné rozvetvené kríky so zelenými listami a kvetmi rôznych farieb a tvarov. Táto skupina zahŕňa záhradný balzam, hybridy Novej Guiney.

krytý balzam

vysoký

Impatiens, ktorých výška je 75 centimetrov a viac, patria do vysokej skupiny. Najčastejšie sa tieto rastliny vysádzajú ako živý plot alebo hraničný kvet. Rastlina má pyramidálny alebo sférický tvar. Stonky sú šťavnaté, mäsité, listy sú kopijovité, rastú v ďalšom poradí.Rastlina je hojne zdobená veľkými kvetmi rôznych odtieňov červenej.

Formou

Hlavnou výhodou balzamu sú kvety. Na jednej rastline môže byť až 50 z nich. Kvôli svojej zdvojenosti sú kvety rozdelené na kamélie, ružové a klinčekovité.

Vanka je v hrnci vlhká

Camelliaceae

Veľké dvojité kvety vyzerajú ako kamélia. Existujú svetloružové, červenkasté, biele, fialové odtiene.

karafiát

Kvety pripomínajú holandský karafiát. Okvetné lístky majú lemované alebo zúbkované okraje. Môžu byť svetloružové, červenkasté, fialové alebo pestré.

ružový

Husté dvojité kvety pripomínajú drobné ruže. Okvetné lístky sú zabalené v špirále. Kvety môžu byť monochromatické alebo dvojfarebné.

viacfarebný balzam

Populárne odrody balzamu

Mnohé odrody Nedotrog sa chovajú na základe Wallerovho balzamu, záhrady alebo Novej Guiney. Líšia sa farbou, veľkosťou a tvarom kvetov, ako aj výškou kríkov.

Záhrada Tom Tamb

Tento krátky balzamový ker (25 centimetrov) je zasadený do kvetinových záhonov a záhradných pozemkov. Rastlina má podlhovasté kopijovité listy, dvojité kvety rôznych odtieňov (ružová, šarlátová, fialová, snehobiela). Tom Tamb je jednoročné kvitnutie celé leto.

kvety v kvetináčoch na tirass

kamélie

Vysoká a vysoko vetvená rastlina. Môže sa tiahnuť až do výšky 61 centimetrov. Odroda Camellia kvitne dlho a hojne. Kvety sú dvojité, svetloružové alebo fialové. Ročne sa používa na dekoráciu záhonov.

Waller

Waller touch-me-not je populárna vnútorná a záhradná kultúra. Výška - 26-40 centimetrov. Puzdro má guľový tvar, šťavnaté, vysoko rozvetvené stonky. Kvety môžu byť jednoduché a dvojité, rôznych farieb. Impatiens kvitne takmer 90 dní. Odroda sa často používa na chov nových hybridov.

Exotický trpaslík

Malá rastlina, ktorá sa často používa na zdobenie balkónov. Impatiens sú vysoké iba 20 centimetrov. Listy sú kopijovité, vrúbkované. Kvety môžu byť fialové, ružové, jasne červené.

viacfarebný balzam

harmónia

Krásna, kompaktná rastlina pochádzajúca z Novej Guiney Balsamu. Vytvára svieže kríky, posiate veľkými okrúhlymi kvetmi navrchu. Táto termofilná rastlina sa zvyčajne pestuje v kvetináčoch.

Jáva

Dlho kvitnúce impatiény, chované na základe balzamu z Novej Guiney. Táto rastlina má na pozadí lesklých nazelenalých alebo bronzových listov kvety svetlé, exoticky vyzerajúce.

balzam Vanka mokrý biely

Mini jini

Séria týkajúca sa hybridov Novej Guiney. Balzam má malé tmavo zelené listy a početné malé kvety, ktoré pokrývajú krík takmer po celý rok.

Macarena

Balsam zo skupiny hybridov Novej Guiney. Impatiens majú svetlé, luminiscenčné, oranžové kvety a bronzovo zelené listy.

Camelia kvitla

Vysoká rastlina. Odroda sa chová na základe záhradného balzamu. Má vysoký pyramidálny kmeň, podlhovasté listy, ružové alebo fialové kvety.

kvety v záhrade

Peppermmint

Vzpriamená pyramídová rastlina, vysoká 40-45 centimetrov. Kvety - kamélie podobné, veľké, dvojité, môžu byť šarlatové, ružové, monochromatické alebo biele škvrnité. Ročné kvety v záhradách od júna do septembra.

Kríky pre bábätká

Nízko rastúca záhradná rastlina. Jeden rok starý, dosahujúci výšku 25 centimetrov. Kvitne dlho s veľkými ružovými kvetmi.

Tom palec

Trpasličí záhradná odroda. Jednoročné kvitnutie celé leto. Kvety - froté, môžu mať snehovobiele, ružové, šarlatové, fialové farby.

kvety na balkóne

Scarlett

Záhradná kultúra vysoká 26-40 centimetrov. Hojne pokryté kvetmi od júna do septembra. Farba okvetných lístkov je jasne červená.

Sultanoid

Vnútorná kultúra vysoká 31-61 centimetrov. Listy sú zelené, so zúbkovanými okrajmi.Kvety majú podobný tvar ako orchidea, ktoré sa nachádzajú po jednom na dlhom stonku, majú ostrohu a sú biele, červenkasté, svetloružové. V byte môžu Impatiens kvitnúť po celý rok, kvety sa vzájomne vymieňajú, každý kvitne asi 2 týždne.

vlhké balzamové ostré listy

Nová Guinea

Častejšie sa pestuje ako trvalá trvalka. Rastlina je vysoká, ale kompaktná. Rastie do výšky 30 - 45 centimetrov. Vyznačuje sa bohatým a dlhým kvetom. Vyžaduje dlhé letné hodiny a vysoké teploty. Má veľké dvojité kvety, väčšinou ružovkasté a šarlatové.

Terry

Vnútorná kultúra s tmavozelenými lesklými listami a veľkými dvojitými kvetmi. Impatiens kvitne takmer po celý rok. Okvetné lístky kvetov môžu byť ružové, šarlátové, snehobiele, pevné alebo pestré.

balzam na kvetinové záhony

Pestovanie zo semien doma

Rastúce semeno si môžete pestovať sami. Odporúča sa kúpiť semená hybridných rastlín v špecializovaných predajniach. Tieto rastliny sa pestujú v malých nádobách alebo samostatných nádobách (plastové poháre). Ročné semená sa nakupujú na záhrade a trvalky na pestovanie v interiéri.

siatie

Semená sa predbežne umiestnia na jeden deň na napučanie v teplej vode. V marci sa vysievajú do nádob naplnených substrátom. Pôda by mala byť uvoľnená, bez hrudiek, dobre navlhčená. Semená sa vysejú, na vrch sa jemne posypú pieskom a zavlažia sa vodou. Nádoba je pokrytá sklom alebo fóliou.

naklíčené semená balzamu

osvetlenie

Semená klíčia po 1-2 týždňoch. Sadenice musia poskytovať desať hodín denného svetla. Je vhodné umiestniť nádoby s rastúcimi sadenicami na okenný parapet av tme - na zvýraznenie lampami.

penetrácia

Pre Vanka Wet je vhodná neutrálna a ľahká pôdna zmes. Výsadbový substrát si môžete kúpiť hotový alebo si ho môžete vyrobiť sami. Pôda na siatie by mala pozostávať zo záhradnej alebo listovej pôdy, piesku a rašeliny. Sadenice Impatiens nepáči organické. Substrát je predbežne dezinfikovaný vriacou vodou alebo roztokom manganistanu draselného. K zemi sa pridá trochu perlitu, na spodok krabice sa položí drenážna vrstva.

klíčky kvetín Vanka mokré

vyberanie

Vývoj sadeníc by sa mal pravidelne zavlažovať vodou. Keď sa na sadbe objavia 2-3 pravé listy, musíte sa potápať. Rastliny sa presádzajú jednotlivo do rašelinových alebo plastových pohárov a korene sa zovrú.

Vrchný dresing

Na samom začiatku sa rastliny zavlažujú roztokom Fitosporínu, aby sa predišlo možným chorobám. Po presadení do samostatných nádob sa sadenice kŕmia komplexným hnojivom pre izbové kvety (begónie, pelargónie, fialky) alebo hnojivami Fertika-Lux, Kemira-Lux.

zamatový balzam

Obsahová teplota

Sadenice by sa mali uchovávať v teplej miestnosti. Optimálna teplota pre vývoj je 20 stupňov Celzia. Balzám netoleruje pokles teploty na 10 stupňov. Pred premiestnením sadeníc do kvetinovej záhony sa musia kaliť. Napríklad pravidelne vetrajte miestnosť, v ktorej sa zariadenie nachádza. Hrnce so sadenicami môžete vyberať v máji denne vonku na niekoľko hodín.

Podmienky pestovania kvetín na záhrade

Balzam je termofilná kultúra. Semená, sadenice alebo hotové kúpené rastliny sa vysádzajú vonku koncom mája. Záhradníci najčastejšie pestujú balzam v sadeníc. Sadenice pestované v izbových podmienkach sa presádzajú do kvetinovej záhony na konci mája, keď hrozba nočných mrazov pominula a vzduch sa zahreje na 20 stupňov Celzia. Pri teplote 5-10 stupňov nad nulou môže rastlina zomrieť.

rastúci balzam

Najprv musíte pripraviť pôdu na kvetinový záhon. Balzam rastie na neutrálnej, úrodnej, voľnej a ľahkej pôde. Pôda musí dobre prechádzať vodou. Na ílovitej, kyslej a ťažkej pôde balzam rýchlo uschne. Pre Vanka Wet je vhodná pôda pozostávajúca zo záhrady, listovej, trávnatej pôdy zmiešanej s rašelinou, pieskom a humusom v rovnakom množstve.

pleťou

O kvetinový záhon sa musí neustále starať.Odstráňte vypestované buriny, uvoľnite pôdu, rozložte pôdnu kôrku. Môžete mulčovať pôdu pilinami. Buriny nebudú schopné preraziť spod vrstvy mulča.

ružová vanka mokrá

Vrchný dresing

Netrpezlivý pacient je kŕmený každé 2 týždne. Na samom začiatku vývoja sa do pôdy aplikujú dusíkaté hnojivá. Počas obdobia kvitnutia sa do pôdy privádzajú prísady draslíka a fosforu. Pre balzam sú vhodné komplexné hnojivá pre kvitnúce rastliny alebo krmivá pre muškáty. Na 1 meter štvorcový pôdy musíte riediť 30 gramov hnojiva v 10 litroch vody.

zalievanie

Roly Wet je potrebné pravidelne zalievať. Nedovoľte, aby pôda vyschla. Pri nedostatočnom zalievaní balzam rýchlo uschne. Neodporúča sa však ani zaplaviť kvetinový záhon. Vo vysoko vlhkej pôde rastlina začne hniť.

Je vhodné postrekovať listy Impatiens studenou vodou. Takto môžete chrániť kríky pred roztočmi a voškami.

osvetlenie

Vanka Wet preferuje otvorené, slnečné miesta. Je žiaduce, aby bola rastlina v poludňajšom teple čiastočne v tieni. Balzam kvitne krásne pod stromami s riedkou korunou alebo na severozápadnej (severovýchodnej) strane domu. Balzám má veľmi krehké stonky, ktoré sa vlámajú v silnom vetra. Je lepšie zasadiť rastlinu na miestach chránených pred prievanom a vetrom.

Funkcie pestovania rastlín v kvetináči

Balsam sa na parapete cíti skvele. Je pravda, že v lete, v horúcom prostredí, musí byť rastlina zakrytá spáleným slnečným žiarením. V období jesennej a zimnej netrpezlivosti je potrebné zabezpečiť ďalšie osvetlenie, pretože táto trvalka nemá takmer žiadne spiace obdobie.

balzam v kvetinových záhonoch

V lete môže byť teplota obsahu 20-25 stupňov, v zime 15-18 stupňov tepla. Balzamový hrniec sa najprv vyberie blízko, s odtokovým otvorom na dne. Vanka Wet bude kvitnúť potom, ako korene úplne zaplnia priestor vo vnútri hrnca. S rastom koreňového systému sa Touchy presúva do priestrannejšieho kontajnera.

Pôda a zalievanie

Pre vnútorné impatiery je vhodná ľahká, mierne kyslá alebo neutrálna pôda. Pôda by mala obsahovať záhradnú alebo listovú (sodovú) pôdu, piesok, rašelinu, perlit. Na dne hrnca je položená drenáž z expandovanej hliny alebo kameňov.

Rastlina je napojená pravidelne, listy sú napojené každý druhý deň. V lete je vhodné vziať kvetináče na balkón.

Ak je Vanka Mokrom príliš horúca, môže usušiť alebo vyhodiť kvety a puky. V lete sú rastliny zavlažované večer, na slnku môžu byť listy kvôli zvyšným kvapkám vody pokryté popáleninami. Raz mesačne sa spolu s vodou zavádzajú do pôdy komplexné hnojivá pre kvitnúce rastliny.

balzam krásne záhradné dekorácie

Choroby a škodcovia

Vanka Wet môže ochorieť, ak nie je o ňu náležite postarané, málokedy napojená alebo naopak, ak je krajina silne zaplavená vodou. Imunita rastlín oslabuje nedostatkom živín v pôde. Balzám s nesprávnou starostlivosťou ovplyvňuje plesňové infekcie. Je v pôde a potom cez korene a stonky prechádza do listov a kvetov. Listy sa zakryjú žltými, hnedými, sivými škvrnami, zožltnú a vyschnú.

Postrek pomocou Fitosporinu šetrí plesňové infekcie.

Najnebezpečnejším škodcom vnútorného balzamu je roztoče. Tento drobný červeno-hmyz s jemným telom veje pavučinu na listoch rastlín a živí sa jej šťavou. Postrek studenou vodou a roztokom insekticídov (Akarin, Agravertin, Kleschevit) sa uloží z kliešťa. Listy zažltnuté alebo žltými škvrnami zasiahnuté kliešťom sa musia odstrániť.

balzam v kvetinovom záhrade

Populárne druhy a odrody

Väčšina odrôd sa získava na základe záhradného balzamu, Waller alebo Hawker, ktorý sa stal predchodcom slávnych hybridov Novej Guiney. Rastliny sa líšia tvarom stonky, výškou, štruktúrou a farbou kvetov.

Hawkerove Impatiens hawkeri

Rastlina, ktorá porodila hybridy Novej Guiney. Listy - podlhovasté, na konci špicaté, lesklé.Kvety - veľké, jednoduché, s ostrohou, rôzne odtiene, s bielym jadrom. Výška balzamu je 25-60 centimetrov. Stopky sú vzpriamené, dlhé, mäsité.

kvetina Vanka mokrý

Impatiens hookeriana alebo Impatiens grandis

Rastlina je pôvodom na Srí Lanke. Má dlhé mäsité stonky. Listy sú lesklé, akoby pokryté voskom, zelené. Kvety - veľké, podobné orchideám, biele, ružovkasté, šarlátové.

Creeping Impatiens sa opakuje

Rastlina sa používa v závesných kvetináčoch, má plazivé, nahor a veľmi krehké červenkasté výhonky, ktoré sa pri silnom vetre ľahko odlomia. Listy sú malé, lesklé, bronzovo zelené. Kvety sú svetlé, žlté, veľké, s ostrohou.

Impatiens walleriana alebo Impatiens Waller

Vytrvalá rastlina, ktorá sa často pestuje ako záhradný jednoročný. Wallerov balzam je nízka, silne rozvetvená guľová krivka. Kvety môžu byť jednoduché alebo dvojité, s rôznou farbou, ktoré sa nachádzajú v hornej časti sviežej zelene.

kvetina v kvetináči

les

Jednoročná bylinná jedovatá rastlina. Rastie jeden meter na výšku. Stopky - vzpriamené, pokryté listami, sa môžu vetviť. Kvety sú ako topánka. Môžu byť svetloružové alebo fialové.

Výsadba a starostlivosť v otvorenom poli

Balzam možno zasadiť pred oknami vášho domu alebo do mestského kvetinového záhonu. Semená sadeníc sa predbežne vysievajú v marci. Pestované sadenice sa premiestnia na ulicu koncom mája alebo začiatkom júna. Pred výsadbou sú sadenice zvyknuté na vonkajšie podmienky.

Optimálna teplota pre výsadbu vonku je 18-20 stupňov Celzia.

Pristátie

Roly Wet v záhrade sa pestuje ako jednoročná rastlina. Miluje nekyslú, ľahkú a dobre odvodnenú pôdu. Je lepšie zasadiť balzam na svetlom a dobre chránenom mieste pred vetrom. Pred výsadbou musí byť pôda hnojená humusom, pridať trochu piesku alebo rašeliny, dobre uvoľniť a navlhčiť. Sadenice sa vysádzajú v plytkých jamách, na dno ktorých sa nalieva malý piesok. Vzdialenosť od susedného závodu by mala byť 30 centimetrov.

Polievanie a kŕmenie

Balzám bude kvitnúť hojne, ak sa bude pravidelne zalievať. Je nežiaduce naplniť pôdu vodou. Na bažinatej pôde začne Impatiens hniť. Dospelé rastliny sú napojené a zavlažované vodou každý druhý deň. Avšak v daždivom počasí sa napájanie zastaví.

originálna ozdoba kvetmi

Počas zalievania sa mladé rastliny dodatočne zásobujú dusíkatými látkami. Počas obdobia kvitnutia sa pôda hnojí draslíkom a fosforom. Na kvitnúce rastliny môžete použiť komplexné komerčné hnojivá. Dotykový sa podáva raz mesačne.

rozmnožovanie

Touch-me-not sa propaguje semenami alebo odrezkami. Semená sa vysievajú na sadenice v marci. Koncom mája sa sadenice premiestnia na ulicu. Rezne z pestovania balzamov môžu byť zakorenené celé leto.

Seeds

Roly Wet sa môžu množiť semenami. Semená sa zvyčajne vysievajú najskôr v marci, keď sa denné hodiny predĺžia. Pred výsevom pripravte podklad. Pôdnu zmes je možné kúpiť alebo pripraviť nezávisle od záhrady, listovej pôdy, s prídavkom piesku, rašeliny. Semená sa vysejú na zvlhčenú pôdu a potiahnu fóliou. Výstrely sa objavia po 1-2 týždňoch.

Optimálna teplota na klíčenie je 20 - 25 stupňov Celzia.

výstrižky

Balzam sa môže množiť odrezkami, to znamená odrezkami na jar, v lete a dokonca aj na jeseň. Odlomené horné konáre sa musia vložiť do vody a po týždni vyrastú. Zakorenenie sa môže uskutočniť vo vlhkom piesku alebo vermikulite. Následne sa odrezky s koreňmi presádzajú do rašelinovej záhradnej pôdy.

balzamy v kvetináčoch

Ako dostať semená správne

Balzam kvitne celé leto a na jeseň sa objavuje šťavnaté ovocie vo forme škatule so semenami. Zber semien nie je jednoduchý. Koniec koncov, boxy vybuchujú ľahkým dotykom a semená sa rozptýlia po stranách.Krabičky môžete prikryť taškou alebo taškou a opatrne do nej zbierať semená.

Cvičia zber ovocia, ktoré ešte nie je úplne zrelé a ktoré dozrieva v suchej miestnosti niekoľko týždňov. Na jeseň, po dozrievaní ovocia, sa z kvetinového záhonu odstráni jednoročná rastlina a budúci rok sa zasejú nové semená. Semeno zostáva klíčiť 3 až 5 rokov.

Výsadba, pestovanie a starostlivosť o kvetinu Vanka Wet doma

Sadenice rastú

Balsam je termofilná rastlina s dlhou vegetačnou sezónou. Ak teplota klesne na 5 stupňov Celzia, môže zomrieť. Ak chcete získať kvitnúce kríky v júni, v marci musíte zasiať semená pre sadenice.

dezinfekcia

Pred výsevom semien musíte pripraviť pôdu. Môžete si kúpiť hotovú pôdnu zmes na báze rašeliny. Podklad si môžete pripraviť sami. K tomu je potrebné vziať v rovnakom pomere záhrady, sódy alebo listovej pôdy, rašeliny, piesku. Je žiaduce dezinfikovať substrát vriacou vodou, roztokom manganistanu draselného alebo Fitosporínu.

froté balzam

Schéma pristátia

Semená balzamu sa vysievajú v škatuliach naplnených substrátom vo vzdialenosti 1 centimeter od seba. Doteraz bola zem uvoľnená a zvlhčená. Zhora sú semená mierne posypané pieskom a posypané vodou. Keď klíčky sadenice klíčia, bude potrebné ich ponoriť a zasadiť do samostatných nádob.

Fólie alebo sklo

Semená zasiate do pôdy sa zavlažujú vodou a prikryjú sa priehľadným sklom alebo fóliou. Každý deň sa sklo zdvíha, zem sa ľahko zavlažuje vodou. Keď sa objavia výhonky, film sa odstráni.

choroba kvetov

Pristátie a následná starostlivosť

Na konci mája sa vypestované sadenice premiestnia na ulicu. Rastliny sa opatrne vysádzajú do vykopaných otvorov spolu so zemitým hrudím. V lete je potrebné Touchy pravidelne zalievať, burinu odstraňovať z kvetináča a kŕmiť komplexnými hnojivami raz mesačne.

Ošetrovacie funkcie

Vanka Wet je rastlina, ktorá nie je rozmarná. Nevyžaduje si osobitnú starostlivosť, iba minimálnu pozornosť. Hlavná vec je zabezpečiť Netrpezlivé pravidelné zavlažovanie a včasné oplodnenie.

balzam a skleník

zalievanie

Musíte pravidelne zalievať Touchy, uistite sa, že Zem nevyschne. Balzam okamžite reaguje na nedostatok vlhkosti - jeho kučeravé listy, kvety klesajú. Pri nedostatočnom zalievaní môže rastlina vrhať kvety a puky.

postrek

Odporúča sa zavlažovať balzam každý druhý deň studenou vodou. Tento postup zachráni rastlinu pred roztočmi a nasýti dotyk vlhkosťou.

výhonok kvetov

Zovretie a orezávanie

Je potrebné nielen sa postarať o balzam, ale aj správne savrieť. Keď rastlina trochu rastie, je vhodné skrátiť jej vrchol. Balzam sa už nebude ťahať nahor, ale začne tvoriť bočné výhonky. Rastlina bude mať tvar guľového, kompaktného puzdra. Je pravda, že na to musíte neustále odrezávať stonky, ktoré sú príliš pretiahnuté.

Vrchný dresing

Pre hojné kvitnutie je potrebné, aby sa pacientka kŕmila 1-2-krát mesačne komplexnými hnojivami pre kvitnúce rastliny.

Malo by sa pamätať na to, že pri prebytku doplnkov dusíka bude rastlina dostávať sviežu zeleň a nemusí dôjsť k rozkvetu.

kalenie

Drobné sadenice zasiate na sadenice sú zvyčajne tvrdené pred presadením na ulicu. Miestnosť, kde sadenice rastú, je pravidelne vetraná. V máji sa za teplého počasia na slnečné svetlo na niekoľko hodín vyberú škatule so sadenicami.

vnútorná vanka mokrá

prezimovanie

Na jeseň sa odtrhne zažltnutý a slabnúci záhradný balzam, korene sa vykopú a odstránia z kvetinového záhonu. Uložte krík v zime nebude fungovať. S nástupom mrazu rýchlo zomrie. Budúcu sezónu sa vyseje nový závod.

prerezávanie

Balzam by sa mal orezávať na jar alebo začiatkom leta, aby rastlina mala podobu kompaktného kríka s nízkym priemerom. Zvyčajne na stonku, 30-40 centimetrov dlhé, pritlačte hornú časť. Balzamín začína aktívne tvoriť laterálne výhonky.

balzamová izba

Choroby a škodcovia

V daždivom a chladnom počasí môže ochorieť balzam, ktorý rastie v kvetinovej záhrade.Rastlina je často ovplyvnená hubovými infekciami, vďaka ktorým sa jej korene hnijú, stonky stmavnú, listy sa zakryjú hnedými a sivými škvrnami a následne uschnú. Preventívne postrek fungicídmi (Fundazol) šetrí huby.

Roztoč pavúk

Na dotyk je často napadnutý hmyzom, napríklad voškami, molicami, strapcami, kliešťami. Balsam najčastejšie trpí roztočmi. Je to malý načervenalý hmyz, ktorý prepletá sieťoviny a nasáva šťavu z listov.

Postrek studenou vodou, mydlovou vodou alebo ošetrením insekticídmi (Spark) sa chráni pred kliešťami.

Vírusová mozaika

Ťažko dostupné sú ovplyvnené nielen plesňami, ale aj vírusmi. Choré listy sa zakryjú žltými škvrnami a potom uschnú a uschnú. Ochrana balzamu pred vírusovou mozaikou nie je ľahká. Najlepšia prevencia je s náležitou starostlivosťou a primeraným doplnením minerálov.

choroba kvetov

Bronz z listov

Pri nesprávnej starostlivosti o balzam, nedostatok draslíka, môžu byť listy po silnom vápnení kyslých pôd pokryté malými bodkami odumretého tkaniva, získajú bronzovú farbu, zvrásnia sa a stočia nadol.

Bronzovanie listov môže byť spôsobené vírusom. Ako preventívne opatrenie sa pôda pred výsadbou balzamu dezinfikuje manganistanom draselným a pridá sa dostatočné množstvo draslíka a fosforu.

Prstencová mozaika

Na postihnutých listoch rastliny sa objavujú ľahké okrúhle škvrny. Táto choroba je spôsobená vírusom. Jeho životne dôležitá aktivita môže viesť k smrti rastliny. Správna starostlivosť, včasná aplikácia vrchného obväzu, odstránenie burín, postrek pôdy a rastlín slabým roztokom manganistanu draselného šetrí vírus.

choroba kvetov

Kvetinové aranžmány

Vanka Wet je nenahraditeľná rastlina, ktorá sa často používa v aranžovaní kvetov. Balzam dobre dopadne na begónie, zimostráz, fialky, zvony. Ťažko dosiahnuteľné sa používa na ozdobenie záhonov miest, alpských šmýkačiek, vytváranie mixboxov.

Balzam je vysadený v kvetináčoch, závesné kvetináče, lodžie a balkóny sú zdobené kvetmi.

recenzia

Irina Anatolyevna, 49 rokov

"Vzal som si odrezky Vanka Mokroi od priateľov a dal ich do vody." O týždeň neskôr sa objavili korene. Rezne sa rýchlo zakorenili v črepníku obyčajnej záhradnej pôdy. Teraz je to krátky ker s jasne červenými kvetmi. Na leto som dal hrniec s Vanka Wet na ulicu. “

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica