Popisy najlepších odrôd chryzantém zimujúcich na otvorenom poli a trvalkách

Druh a odroda chryzantém neopustí žiadneho nadšeného pestovateľa bez výberu. Koniec koncov, takú rozmanitosť možno nájsť iba u ruží. Je pravda, že chryzantémy začínajú kvitnúť bližšie k jeseni, keď teplota vzduchu mierne klesne. Tieto kvety milujú chladné počasie. Ale kvitnú až do prvého snehu. V zime vonku sa darí mnohým odrôd s malým kvetom.

Opis a vlastnosti

Chryzantéma je jednoročná alebo trvalá (v závislosti od druhu) kultúry z rodiny Astrov. Pôvodne z Číny, Japonska, Stredomoria. Táto rastlina sa pestuje v záhradníctve už viac ako tisíc rokov. Chovalo sa mnoho odrôd a hybridov chryzantém. Názov tejto kultúry dal Karl Linnaeus. Preložené z gréčtiny znamená chryzantéma „zlatý kvet“. Koniec koncov, prvý zástupca tohto rodu bol zo Stredomoria a vyzerá ako žltá sedmokráska.

Výkonné, vysoko vetvené stonky dosahujú výšku 0,2 - 1,5 metra. Listy sú zelené, členité alebo celé, so kľukatými okrajmi, usporiadané v pravidelnom poradí. Môže byť hladký alebo plesnivý. Majú pikantnú arómu.

Kvetenstvo je kôš pozostávajúci zo stredných (žltých) tubulárnych a okrajových ligulujúcich kvetov. V závislosti od typu a odrody sa dodávajú vo všetkých druhoch farieb (ružová, šarlátová, fialová, zlatá, snehobiela). Priemer koša je od 2 do 18 centimetrov. Kvetenstvo sú jednoduché alebo dvojité. Sú podobné tvaru ako sedmokrásky alebo gule s mnohými trstinovými kvetmi.

Chrysanthemums kvitnú uprostred leta a naplnia vzduch sladkou, kyslou arómou. Niektoré odrody kvitnú na jeseň. Chryzantéma kvitne asi 1-2 mesiace. Po opelení sa vytvorí ovocie - semeno.

Chryzantémy žlté

odrody

Je známe veľké množstvo druhov chryzantémy. Rastliny sa líšia dobou kvitnutia, výškou stonky, farbou, priemerom a tvarom kvetenstvo. Táto bylinná alebo polokrovitá plodina môže byť trvalá alebo ročná.

trvalka

Trvalky pochádzajú z Ázie (hlavne z Číny alebo Japonska).Pred viac ako tisíc rokmi sa tieto nádherné rastliny rozšírili po celej Európe.

indický

Zástupcovia tohto druhu sú pôvodom z Číny. Indická chryzantéma je jedným z predkov hybridov malých kvetov, ktoré sú v záhradníctve populárne. Väčšina odrôd kvitne na jeseň.

Chrysanthemum Gazell

 • Gazelle. Na tenkých stopkách s výškou 0,8 až 0,9 m sa koncom augusta kvitnú pologuľovité snehovobiele kvety. Veľkosť koša je 15 centimetrov.
 • Valentina Tereshkova. Na vrcholkoch vysokých sa objavujú veľké dvojité kvetenstvo, ale slabé stonky sú bližšie k jeseni. Sfarbenie - karmínovo žltá.
 • Alec Bedser. Jesenné kvety, výška kríkov - 0,6 - 0,7 metrov. Kvetenstvo sú veľké, dvojité, zlatožlté s početnými trstinovými kvetmi ohnutými smerom do stredu.
 • Aurora. Táto odroda má ploché oranžové kvety. Priemer koša je 10 centimetrov. Stonka dorastá do výšky 1 metra. Kvitne v septembri až októbri.
 • Snehový škriatok. Stonka tejto kultúry je stredne vysoká. Froté kvety, snehovobiele, podobné bambulkám, veľkosti 5-8 centimetrov.

Snehový škriatok

 • Primavara. Kultúra s bledo ružovými polguľovitými veľkými kvetmi. Priemer kvetov je 10 centimetrov. Stonka dorastá do výšky 1 metra.
 • Údolie strechy. Kvetenstvo-koše sú froté, fialové, ružové, ploché. Veľkosť kvetov je 6 - 8 centimetrov.

kórejský

Kórejské chryzantémy zahŕňajú skupinu hybridov s malými kvetmi, ktoré sú odolné voči nízkym teplotám. Môže sa pestovať v miernom pásme vonku.

nedosahujúce

Chryzantémy, ktorých výška je 15 až 45 centimetrov, sú zakrpatené. Kvitnú v auguste až septembri. Používa sa na zdobenie kvetinových záhonov a ako hraničná rastlina.

 • Malchish-Kibalchish. Rozprestierajúce sa kríky dorastajú až do 0,35 metra. Kvetenstvo je dvojitého tvaru harmančeka, má priemer 6 centimetrov, svetloružové, so žltkastým stredom.

Malchish-Kibalchish

 • Alexandrit. Výška puzdra je 0,35 - 0,45 metra. Kvetenstvo má priemer 4,5 - 5 centimetrov, dvojité, žltkasto-ružové, v strede je farba tmavšia.
 • Prvý sneh. Puzdro je pologuľovité, vysoké 0,35 - 0,37 centimetrov. Koše sú jednoduché, v tvare harmančeka, so žltkastým stredom a snehovo bielymi lístkami s veľkosťou 3,5 až 4,5 centimetrov. Kvitne od septembra do prvého mrazu.
 • Večerné svetlá. Výška puzdra je 0,30 - 0,35 metra. Kvetenstvo je jednoduché, nedvojné, harmančekové, s priemerom 5 až 6 centimetrov. Farba okvetných lístkov je jasne červená, stredná je žltá.

Stredná veľkosť

Chryzantémy, ktoré dorastajú do 50-70 centimetrov, sa považujú za stredne veľké. Kvitne koncom augusta alebo začiatkom septembra až októbra. Tieto kvety sa používajú nielen na zdobenie kvetinových záhonov, ale aj na výrobu kytíc a kompozícií.

 • Amber. Hustá kompaktná krovina dorastá do 0,50 - 0,60 metrov. Koše sú froté, jantárové, s priemerom 7,5 cm.

Chrysanthemum Amber

 • Alyonushka. Puzdro je kompaktné, vysoké až 0,50 metra. Koše sú harmančeka, dvojitého, svetloružového, s priemerom 5 až 6 centimetrov.
 • Snehovo biely. Výška puzdra je 0,50 - 0,70 metrov. Kvetenstvo má froté, snehobiele, veľkosť 6 centimetrov. Na konci kvitnutia sa farba okvetných lístkov stane bledo fialovou.
 • Ďaleký východ. Stonka je vysoko vetvená, šíriaca sa, vysoká 0,50 metra. Kvetenstvo sú pompomovité, froté, fialové, s priemerom 5,1 centimetrov.
 • Altgold. Puzdro je kompaktné, vysoké až 0,60 metra. Koše sú sýtej žltej až do veľkosti 5,5 centimetrov.

vysoký

Chryzantémy dorastajúce do výšky 0,80 - 1,20 metra sa považujú za vysoké. Takéto rastliny môžu mať veľké alebo malé kvety. Vysoký krík často potrebuje podporu. Chryzantémy sa pestujú na záhradné dekorácie alebo na rezanie.

Chryzantéma vysoká

 • Bacon. Štíhla krovina dorastá do 0,80 metra. Koše sú veľké, gaštanovo-červené, froté, veľkosti 6 centimetrov.
 • Leto. Stonka je rozvetvená, stĺpovitá. Koše sú jednoduché, šarlatové a majú veľkosť 5 centimetrov. Kvitne v auguste.
 • Umka. Stonka je vzpriamená a rastie na 0,80 metra.Kvety sú pompézne, vo veľkosti 4 - 5 centimetrov, snehovo biele, blednúce, získavajú tieň brusnice.
 • Oranžový západ slnka. Vzpriamená vetviaca stopka dorastá do 1 metra. Koše sú froté, oranžovo-hnedé, s veľkosťou 7-8 centimetrov.
 • Slnko. Krík dorastá do výšky 1 metra. Na jeseň kvitnú veľké zlaté kvetenstvo. Priemer kvetu je takmer 10 centimetrov.

Chrysanthemum Sun

jeseň

Jesenné chryzantéma je trvalka, ktorá kvitne od septembra do zimy. Tento neskorý kvet sa ukáže byť poslednou ozdobou záhrady. Výška stonky je 0,9 - 1,3 metra. Kvety sú jednoduché, snehobiele.

letničky

Ročné chryzantémy pochádzajú zo Stredomoria. Rastliny prechádzajú celým životným cyklom v 1 sezóne. Kvitnú od júna do septembra a majú čas dať semená.

prominentnej

Vysoký (až 1,2 m) rozľahlý ker s veľkými kvetmi. Kvetenstvo je jednoduché alebo dvojité, bielo-žlté, s veľkosťou 5 až 7 centimetrov.

siatie

Vzpriamená a rozvetvená stonka dorastá do výšky 0,40 - 0,60 metra. Kvety sú podobné poľným harmančekom, môžu mať snehovobielu alebo žltkastú farbu. Veľkosť košov je 3 až 5 centimetrov.

Výsev chryzantémy

bez zápachu

Nízke (až 0,20 m) puzdro. Kvetenstvo tejto chryzantémy je froté, snehovo biele, s priemerom 5 centimetrov.

v tvare lode

Stonka je vzpriamená, dlhá 0,45 - 0,70 metra. Koše môžu byť jednoduché alebo froté, rôznych farieb. Priemer kvetov je 5-7 centimetrov.

korunovaný

Rozvetvená vzpriamená stonka dorastá do dĺžky 0,85 metra. Jednoduché alebo polodvojité kvetenstvo má snehovobielu alebo žltkastú farbu s priemerom 5 až 7 centimetrov.

Odroda odroda

Počas dlhej histórie bolo vytvorených viac ako 7 000 odrôd. Chryzantémy sa používajú ako záhradné plodiny, pri varení, vo farmaceutickom priemysle, ako insekticídy, ako lieky.

Záhrada jednohlavá

Táto odroda chryzantém má veľké jednotlivé kvety na vrchole vysokých stoniek. Koše-kvetenstvo dosahuje priemer 10-20 centimetrov.

Anastasia

Veľké kvetenstvo môže byť snehobiele, zlaté, ružovkasté, fialové. Koše s mierne zakrivenými plátkami dosahujú priemer 18 centimetrov.

Zembla

Kvetenstvo sú froté, veľké, snehobiele alebo žltkasté. Odroda Zembla môže byť jedovatá alebo huňatá.

Chrysanthemum Zembla

trojlístok

Výška stonky je 0,90 metra. Koše sú veľké, froté, s početnými ihlovými, mierne zakrivenými lístkami. Farba chryzantémy je svetlozelená.

Inga

Stopka chryzantémy dorastá až do 0,60 metra. Kvet je semi-double, ako harmanček, s bujným centrom a rozbiehavé lístky, zlatožltej farby, 10 centimetrov vo veľkosti.

Regina White

Výška rastliny - 0,60 metrov. Kôš chryzantémy je dvojitý, so žltým stredom a množstvom snehovobielych lístkov.

Avignon

Vysoký trvalka, ktorá kvitne koncom jesene. Veľkosť kvitnúceho puku je 20 centimetrov, farba je krémovo ružová.

Anabel

Kvet je viacvrstvový, s dlhými, úzkymi okvetnými lístkami. To sa podobá dvojitej, špicaté snehové vločky. Priemer koša je 15 centimetrov, výška stonky je 0,70 metra.

Astroid

Táto kultúra má veľké, dvojité, sférické kvety s lístkami ohnutými do stredu. Farba je tmavožltá. Stonka siaha až do dĺžky 0,80 metra.

Chrysanthemum Astroid

Balthazar

Vysoká kultúra. Kvetenstvo je veľké, froté, s tenkými okrúhlymi okvetnými lístkami, ktoré sú zakrivené smerom do stredu. Farba kvetov je svetlo fialová, na koncoch sa mení na zelenkavú.

miska

Vysoký chryzantéma. Kvetenstvo je husto dvojité, podobné veľkým guľám snehobielej farby.

Wilhelmina

Holandská snehovobiela froté chryzantéma. Veľkosť kvetu je 15 centimetrov. Kríky tejto chryzantémy siahajú až 0,70 metra.

Kseniya

Jemný ružový kvet holandského výberu.Kvetenstvo sú veľké, froté, okvetné lístky pripomínajú lyžicu tvaru.

Záhradné kríky

Stonka kríkovej chryzantémy pripomína stredne veľké kríky. Na vrcholkoch výhonkov kvitnú na jeseň početné kvety rôznych tvarov a farieb.

Venichnaya

Výška puzdra je 0,40 - 0,95 metrov. Malé, žltkasté alebo snehovobiele polodvojité kvety tvoria na vrchu hrubú čiapku.

Chrysanthemum Crown

Bacardi

Vysoký krík vyzerá ako hotový buket s harmančekovými kvetmi. Koše sú polodvojité, s malým žlto-zeleným stredom a snehobielými lístkami.

Saba

Krík dosahuje 0,70 metra. Kvetenstvo sú veľké, polodvojité, so zelenkavým stredom a dlhými lilami s ľahkými okrajmi.

Baltika

Stredne veľké kríky sú pokryté veľkými, dvojnásobne ružovkastými alebo oranžovými chryzantémami. Úroda odolná voči chladu, kvitnúca do konca jesene.

optimista

Odroda odolná proti chladu s dlhým kvetom. Kvetenstvo je malé, svetlo fialové, polodvojité, so zelenkavožltým stredom.

malokvetých

Bežný typ chryzantémy s malými kvetmi a dubovými listami. Sú to trvalky s početnými kvetenstvami s priemerom 3 - 3,5 cm rôznych farieb a tvarov.

Chrysanthemum malokveté

multiflora

Krík má tvar gule posiaty veľkým počtom stredne veľkých jednoduchých alebo polodvojitých kvetov. Výstrely nemusia byť orezané alebo zovreté. Nezávisle tvoria sférické puzdro.

korunovaný

Ročný s rozvetvenými stonkami vysokými 0,70 - 0,80 metrov. Na vrchole výhonkov sú jednoduché kvetináče jednoduchého alebo čiastočne zdvojeného tvaru. Priemer košov je 5 až 7 centimetrov.

Nivea

Priemerná výška (0,80 m) ročne s bielymi kvetmi apikálovými. Táto odroda chryzantém je podobná harmančeka.

Goldkrone

Ročný s rozvetvenou stonkou a mierne zlatými polo-dvojitými kvetmi.

Orion

Rastlina strednej veľkosti so žltkastými kvetenstvami. Táto chryzantéma pripomína žlté sedmokrásky.

Chrysanthemum Orion

Annette

Stonka dorastá do 1 metra. Koše sú veľké, oranžovo-červené alebo bielo-ružové.

alpský

Nízko rastúca trvalka (do 0,15 metra). Listy - pinzovito odrezané, tvoriace bazálnu ružicu. Kvety sú jednoduché, pripomínajúce harmančeka.

keeled

Ročný s vzpriameným mäsitým stonkou (vysoký 0,30 - 0,70 m). Kvetenstvo je veľké, jednoduché alebo froté, má veľkosť 5 až 7 centimetrov. Stred kvetov je tmavočervený, plátky sú bielo-žlté.

čínsky

Táto odroda má iné názvy - záhrada, moruše. Hybridná kultúra kvitnúca na jeseň má vzpriamené, rozvetvené, v priebehu času ligneálne stonky vysoké od 0,25 do 1,25 metra. Kvetenstvo tohto trvalka môže byť jednoduché alebo dvojité, rôznej veľkosti a farby.

Chrysanthemum Chinese

ker

V strednom pruhu sa tento druh chryzantémy pestuje ako jednoročná plodina. Preferuje teplejšie podnebie. Výška puzdra je až 1 meter. Silne rozvetvené výhonky v priebehu času tuhnú na základni. Kvety sú veľké, s ostrou vôňou, jednoduché alebo dvojité, snehobiele, ružové alebo žltkasté.

zavčas

Začiatkom augusta kvitnú chryzantémy. Kvet - do októbra.

veľkokveté ruže

Odrody s veľkým kvetom zahŕňajú odrody s priemerom kvetenstvo koša rovným 18 až 20 centimetrov. V týchto rastlinách je vysoký (až 0,80 - 1,30 m) stonka korunovaná jedinými veľkými kvetmi. Chryzantémy s veľkým kvetom sa boja mrazu. Na zimu je vhodné ich vykopať a preniesť do teplej miestnosti. Vo vnútorných kvetináčoch vydržia až do nového roka.

Anita

Je to krásna guľovitá froté kvetina snehobielej farby s okvetnými lístkami mierne stočenými nahor. Výška kmeňa - 0,60 - 1,20 metra. Priemer koša je 18 až 20 centimetrov.

Chrysanthemum Anita

Bislet lila

Kvetenstvo tejto skorej kvitnúcej kultúry je sférické, veľké (19-20 centimetrov veľké), fialové sfarbenie.Početné okvetné lístky tesne priliehajú k sebe, majú mierne zakrivenú špičku. Výška kmeňa - 0,80 - 1,20 metra.

blanca

Kultúra s guľovitými dvojitými kvetmi snehobielej farby. Výška stonky je 0,85 metra. Veľkosť koša je 19 centimetrov. Odroda netoleruje dobre. Pestované na kvetinové záhradné dekorácie alebo na rezanie.

Broadway

Veľká guľovitá kvetina (20 centimetrov v priemere) tejto odrody má žltkastú farbu. Táto chryzantéma je skutočnou kráľovnou jesene. Pestuje sa na rezanie alebo ako záhradná plodina. V teplých oblastiach zostáva zima na zemi.

perla

Rovnako ako guľa, aj veľká dvojitá kvetina má snehovobiely namodralý odtieň. Výška stonky je 0,90 centimetra. Na jednom kríku kvitne 5-6 veľkých kvetov. Táto príjemná rezaná odroda zostáva v kvetinovom záhrade v miernych zimných oblastiach.

Cremist

Veľké (19 centimetrov), froté, svieža kvetina má jemný citrónový, niekedy krémový odtieň. Na stredne veľkom puzdre sa vytvára 4 až 5 samostatných veľkých kvetov. Koľko výhonkov zostáva na rastline, na ich vrcholkoch sa objaví toľko kvetov. Odporúča sa odstrániť bočné parazity. Zostávajúce výhonky poskytnú veľké froté koše.

Milka

Táto kultúra má veľké, dvojité kvetenstvo mliečne ružovej farby. Veľkosť koša je 17 centimetrov. Okvetné lístky neklesnú dlho. Milka kvitne v októbri. Často sa pestujú na rez.

rezolútne

Obrovský froté košík s kvetmi pripomínajúci snehobielu guľu so žltkastým stredom. Krík má strednú výšku (0,75 m), tvorí niekoľko stoniek s jedinými chryzantémami na vrchu.

reflex

Veľká, snehovo biela dvojitá kvetina vyzerá ako guľa s veľkosťou 19 centimetrov. Okvetné lístky sú v tvare lode so zaobleným nosom. Krík dorastá do 0,85 metra. Jednotlivé chryzantémy sa objavujú na vrchole výhonkov.

Chryzantéma Reflex

Šéfkuchár Purple

Obrovský dvojitý kvet tejto odrody pripomína karmínovú guľu. Kvety v polovici jesene. Výška puzdra je 0,80 metra. Priemer koša je 18,5 centimetrov. Táto kultúra netoleruje ťažké zimy, uprednostňuje pestovanie v slnečných oblastiach.

Mid-kvetovaný

Chryzantémy, ktorých kvetenstvo košov dorastá do 10 až 16 centimetrov, sa považujú za stredne kvitnúce. Výška kríkov dosahuje 0,30 - 0,70 metra.

Deliana biela

Toto je snehovobiele kvetenstvo s veľkosťou 14 až 16 centimetrov s ihličnatými ligulnými kvetmi. Na vrchole stredne vysokých výhonkov sa na jeseň objavujú jednotlivé chryzantémy. Rastlina pripomína nádhernú kyticu vzdušných (s ostrými lístkami).

Kornikova

Chryzantéma s priemerom 15 centimetrov má tvar gule. Kultúra je stredne veľká, mierne listnatá. Farba lístkov je tmavožltá.

Natasha

Kôš tejto odrody má priemer 15 až 16 centimetrov. Okvetné lístky ihiel sú žltkasté. Tieto vysoké ročné kvety v polovici jesene. Jeho kvetenstvo je ako veľké púpavy.

korunovačné klenoty

Hustý dvojitý kôš je strednej dĺžky. Farba chryzantém je jasne karmínová. Vysoká ker kvitne v polovici jesene. Okvetné lístky sú xiphoidy, v strede kratšie.

Chrysanthemum Regalia

malokvetých

Chryzantémy, ktorých kvetenstvo košov dorastá do 3 až 7 centimetrov, sú malé kvety. Takéto rastliny (v závislosti od odrody) majú stonku rôznych výšok a malé kvety rôznych farieb.

Anessie

Jedná sa o malé chryzantémy v tvare ihly a jemnej citrónovej alebo fialovej farby. Okvetné lístky sú zabalené v tubách, odtieň je vo vnútri tmavší. Kvetenstvo je polodvojité, s dobre definovaným zelenkavým centrom.

Amalfi

Polodvojité koše s centrom granátového jablka a svetlou lila, takmer ľahké lístky. Stredne veľké kríky vyzerajú ako svieža kytica, hojne posiate kvetinami.

Arlene

V tejto kultúre vyzerajú malé, jednoduché kvetenstvo ako zlatožltý harmanček. Chryzantémy kvitnú v septembri a stoja v kvetinové záhony až do prvého snehu.

Bonita

Koše tejto odrody jesenných chryzantém sú snehovobiele, dvojité, stredné malé, zelenkavé. Kríky sú stredne veľké, mierne listnaté.

viskóza

Chryzantémy sú podobné lila (vínovej) malej polo-dvojitej sedmokrásky. Kultúra má zaujímavú farbu: orgován alebo hlboké vínové lístky sú na okrajoch natreté bielou farbou.

Ibris

Nízke kríky s vzpriamenými výhonkami husto pokryté malými okrúhlymi kvetenstvami. Kvety sú malé, guľovité, snehobiele.

Chrysanthemum Ibris

Lexi

Jedná sa o druh bush jesenné chryzantémy. Rastlina poteší karmínovým kvitnutím až do mrazu. Má malé kvetenstvo-koše, maľované v jasnej vínovej farbe.

libele

Táto odroda má polodvojité, snehobiele, stredne veľké kvety. Okvetné lístky sú zabalené v ostrých skúmavkách a podobne ako lúče sa líšia vo všetkých smeroch. Táto stredne veľká kultúra pripomína jemnú kyticu ihličnatých kvetov.

Lisboa

Kríky strednej výšky, hojne pokryté jasnými kvetmi. Kvetenstvo tejto odrody vyzerá ako vínová harmančeková. Stred je žltkastý, malý, okolo neho sú 1-2 rady lístkov, orámované ľahkým okrajom pozdĺž okraja.

Lillipop

Je to stredne veľká sférická kvetina s bohatým fialovým, ružovo-fialovým alebo zlatožltým odtieňom. Kríky sú stredne veľké, mierne listnaté. Kvetenstvo sa skladá z mnohých mierne zvlnených krátkych lístkov.

Monagua

Nízke kríky s veľkými zelenými listami, posiate jasnými kvetmi na vrchu. Samotné kvetenstvo pripomína červeného harmančeka so zelenkavým centrom.

Chrysanthemum Monagua

Mondo

Táto kultúra má polodvojité koše svetloružovej farby. Nízke kríky pripomínajú hotové kytice sviežich kvetov a prelamovaných listov.

Orinoko

Kvetenstvo vyzerá ako jednoduchý harmanček so zelenkavým centrom, tmavofialové (vínové) okvetné lístky so svetlým okrajom. Stonka je vzpriamená, začína sa vetviť hore, malé svetlé koše sa nachádzajú v hornej časti výhonkov.

puma

Kvetenstvo vyzerá ako jednoduchý harmanček so žltkastými, sviežimi, veľkými stredmi a krátkymi bielymi okvetnými lístkami. Stredné kvety sú zabalené do tenkých skúmaviek. Vyrastajú mierne nad košom.

Rosalyn

Kôš pripomína semišový harmanček so snehovo bielymi lístkami a zelenožltým stredom. Jemná, hojne kvitnúca jesenná rastlina.

Puzzle lila

Kvetenstvo má ihličkovité ligulujúce kvety ružovkasto-fialovej alebo tmavofialovej farby. Koše pripomínajú šálky s úzkym dnom a širokými okrajmi. Okvetné lístky zrolované do rúrky sa tiahnu nahor od zelenkavého stredu.

Safír oranžový

Táto kultúra má jasne oranžové, malé, polodvojité kvety. Stred je tmavší, nahnedlý. Hojne kvitnúce jesenné odrody chryzantémy.

Safír oranžový

Floris

Chryzantéma s malými kvetenicami, podobná polodvojitým sedmokráskám (s lístkami snehobielej, ružovkastej, žltkastej farby). Stred je tmavší a skladá sa z pretiahnutých kvetov zabalených v skúmavke.

šťastie

V tejto rastline sa kôš podobá malej froté harmančekovej farbe so snehovo bielymi lístkami. Stred je sotva viditeľný, svetlo žltý.

priemerný

Chryzantémy, ktoré kvitnú v septembri až októbri, sú stredne kvitnúcimi odrodami. Môžu mať koše rôznych tvarov a veľkostí.

veľkokveté ruže

Kvetenstvo kvetov, ktorých veľkosť je od 18 do 20 centimetrov alebo viac, sa považuje za kvitnúce.

 • Viking. Táto kultúra má hustý, svetloružový kôš s lístkami mierne zahnutými smerom do stredu. Bush je vysoký, na vrchole výhonkov kvitne 4-6 kvetov.
 • Orange. Vyzerá to ako oranžová guľa, dvojitá kvetina s veľkosťou 19 až 20 centimetrov. Na vysokom kríku uprostred jesene kvitne 5-7 veľkých košov. Okvetné lístky sú mierne zakrivené smerom do stredu a dávajú kvetine tvar gule.
 • Victor Rove.Kvetenstvo pripomína veľkú žltkastú guľu. Početné lístky sú mierne ohnuté smerom do stredu. Na vysokých kríkoch kvitne v októbri až 6 svetlých kvetov.
 • Kazan. Kôš je hrubý dvakrát. Početné podlhovasté (ihličkovité) snehobiele lístky sú mierne zakrivené. Stred pozostáva z krátkych tenkých lístkov skrútených smerom do stredu.
 • Perfekshin. Veľká, husto zdvojená kvetina sa skladá z mnohých vínových lístkov s hrotmi zahnutými do stredu. Vonkajšie lístky sú svetlejšej farby. Do polovice jesene na vysokom kríku kvitne 5-7 košov.
 • Polisada. Kvetenstvo má tvar gule. Farba je snehobiela alebo žltkastá. Priemer - 19 - 20 centimetrov. Stred je sotva viditeľný, zelenkavý. Stonka siaha až do výšky 1 metra.
 • Režú. V tejto kultúre je kôš husto dvojitý, má veľkosť 18 centimetrov, svetlo bielu, ružovú alebo svetlo fialovú farbu. Vysoký (až 1 meter) krík má na apikálnych výhonkoch iba niekoľko (4-6) samostatných kvetov.
 • Sivoň. Rastlina s semi-double, veľký, bielo-zelený kôš. Uprostred tvoria krátke, zelenkavé kvety zabalené v skúmavke, pozdĺž okraja v niekoľkých radoch sú snehovobiele, mierne zakrivené plátky trstiny.
 • Snowdon. Jednohlavé, veľkokveté množstvo jesenných chryzantém s hustými dvojitými košmi. Okvetné lístky - svetlo biele (môžu mať citrónovú farbu), mierne zaoblené smerom do stredu. Kôš pripomína veľkú guľu. Stred nie je viditeľný kvôli vysokým zakriveným lístkom.
 • Spiro. Kvetenstvo je veľké, froté. Okvetné lístky sú tenké, podobne ako ihly, svetlo fialovej farby.
 • Horbil. Hustá dvojitá kvetina s početnými, mierne zakrivenými plátkami bohatej fialovej (alebo svetlo karmínovej) farby. Stred je úplne uzavretý okvetnými lístkami ohnutými smerom do stredu.

Chrysanthemum viking

Mid-kvetovaný

Jesenné chryzantémy, ktorých veľkosť kvetov dosahuje 10 až 16 centimetrov, sa považujú za stredne kvetinové.

 • Naru. Táto odroda jesenných chryzantém má koše jemnej vínovej (karmínovej) farby, dvojité, s lupienkami v tvare lyžice. Puzdro je stredne veľké (0,8 m).
 • Safina. Koše, ktoré vyzerajú ako ostnatá guľa, majú oranžovú farbu. Priemer - 16 centimetrov. Okvetné lístky sa stočia do tenkých trubíc, akoby sa priame lúče líšili rôznymi smermi.
 • Tom Pierce. Jednohlavá odroda s dvojitými kvetmi. Okvetné lístky sú vnútri vínové, zvonka žltkasto zelené, mierne ohnuté smerom do stredu. Krík dorastá až do 0,60 metra.
 • Eleanor. Gerbera, polo-dvojité kvetenstvo, s tmavším stredom a svetlejšími okrajmi. Sfarbenie - bordó-ružová, oranžovo-žltá, žltkastobiela.

malokvetých

Jesenné chryzantémy, ktorých kvetenstvo koše dorastajú do priemeru 3 až 7 centimetrov, sú malé kvety.

 • Amadeus. V tomto jesennom chryzantéme sa kôš podobá semi-dvojitej lila harmančeka so zelenkavým centrom. Krík dorastá do 0,50 - 0,65 metra. Chryzantéma kvitne v polovici jesene.
 • Amazon. Harmančeková kvetenstvo bledého lila odtieňa so zelenkavým centrom. Kríky strednej výšky pripomínajú hotové kytice s početnými kvetmi, dlhým stonkom a stredne veľkými listami.
 • Grand pink. Jemné ružové malé koše pripomínajú harmančeka so zelenkavo žltým stredom. Nízka rastlina, ktorá kvitne hojne pred začiatkom chladného počasia.
 • Monna Lisa. Kultúra so svetloružovými polodvojitým kvetom harmančeka. Vynikajúca odroda kríkov v kyticiach sa dobre hodí k ružiam.
 • Ružový raj. Kultúra s jednoduchými, malými, ružovými kvetmi s tmavým tubulárnym stredom. Veľmi svetlé koše vyzerajú nádherne na pozadí zelenkastého lístia.
 • Prominentný. V októbri kvitne tento kvet s početnými kvetmi tmavočervenej farby s jasne žltým stredom. Kultúra strednej veľkosti, kvitnúca až do prvého snehu.
 • Biely stĺp.Rastlina so vzpriamenými stonkami, na ktorých vrcholkoch sa v polovici jesene objavujú snehovobiele kvety podobné polodvojitým sedmokráskám s bledožltým stredom.

Stalion biela

neskoro

Najnovšie odrody chryzantém kvitnú takmer pred zimou. Kvitnú v októbri až novembri a stoja v kvetinovom záhrade, kým na kríky nespadne sneh. Potom sa stonky nakrájajú na samý koreň. Jednoročné plodiny sa opäť vysádzajú pre nasledujúcu sezónu, trvalky sa izolujú na zimu a ponechávajú sa v zemi.

 • Avignon. Ročná výška stonky - do 1 metra. Kvetenstvo je smotanovo ružový odtieň, husto dvojitý, s početnými okvetnými lístkami (s loďou), ktorých špičky sú ohnuté smerom do stredu.
 • Mei Shusmith. Husto dvojitá, vytvárajúca veľkú guľovú kvetenstvo svetložltej farby. Okvetné lístky sú ako lode, okraje sú mierne ohnuté smerom do stredu.
 • Moskva. Táto rozmanitosť jesenných chryzantém má veľké guľové koše s trstinovými kvetmi snehobielej farby.
 • Princezná Armad Red. Jesenné chryzantéma s veľkými, dvojitými košmi. Okvetné lístky mierne ohnuté smerom do stredu majú hnedasto-červenú farbu.
 • Ribonet. Vysoká kultúra s husto dvojitým kvetenstvom snehobielej farby. Okvetné lístky sú lyžice, mierne zahnuté smerom do stredu.
 • Rivardi. Svieža kvitnúca jesenná chryzantéma s kvetinou, ktorá vyzerá ako obrovská bohatá žltá guľa.
 • Super biela. Hustá dvojitá kvetina s veľkosťou 18 centimetrov s tenkými okvetnými lístkami podobnými ihlou, ktoré sa rozchádzajú vo všetkých smeroch. Farba je snehovo biela.
 • Champagne. Veľký počet kvetov chryzantém. Výška kmeňa - 0,60 - 1 meter. Kvetenstvo - husto dvojitý, svetlo fialový odtieň. Okvetné lístky sú v tvare člnov s hubicou mierne ohnutou smerom do stredu.

Odrody, ktoré zimujú vonku

Vytrvalé kórejské chryzantémy sa tešia bohatým rozkvetom až do prvého jesene snehu. Tieto odrody môžu byť ponechané v zemi a sú mrazuvzdorné a vydržia chladné počasie. Je pravda, že pred začiatkom zimy musia byť stonky rastlín odrezané vo výške 10 centimetrov od zeme. Zhora sú korene pokryté silnou vrstvou mulča (suché listy, rašelina, piliny, smrekové konáre).

Duboka

Druh chryzantémy zimujúcej v otvorenom poli. Táto trvalka má listy, ktoré vyzerajú ako dubové listy a kvety všetkých druhov. Stonky - vzpriamené, rozvetvené, môžu dorásť až do 0,50 - 1,2 metra. Počas kvitnutia je puzdro husto pokryté malými jednoduchými alebo dvojitými kvetenstvo-košmi.

Chrysanthemum Dubok

Duby nie sú odrodou, ale skupinou kórejských trvaliek. Väčšina odrôd sú hybridy (Margarita Tereshková, Jarný západ slnka, Skromnosť, Vivat Botanica).

kórejský

Táto zimná mrazuvzdorná kultúra má strednú výšku (do 0,60 metra). Polodvojité kvety sa vyznačujú ohnivým terakotovo-oranžovým odtieňom. Priemer kvetov je iba 3 - 4 centimetre. Kórejská žena môže stáť v kvetinovej záhrade až do prvého snehu. Pred začiatkom zimy však musia byť stonky tejto chryzantémy odrezané k zemi.

harmanček

Stredne veľké kríky (do 0,60 m) zhora sú pokryté malými červenkasto-oranžovými kvetmi so žltým stredom. Kvetenstvo vyzerá ako obyčajný harmanček. Počas kvitnutia sa mení farba lístkov chryzantémy: z červenkastého na oranžového a potom do svetlo žltého.

Purple Haze

Stonka tejto plodiny dorastá do výšky 0,60 metra. Krík je hojne posiaty dvojitým lila kvetmi s tmavším stredom. Veľkosť chryzantémy je 6,5 centimetrov.

Purple Haze

Malchish-Kibalchish

Výška puzdra je 55 centimetrov. Jesenné odrody chryzantém s malými a jednoduchými kvetmi. Farba okvetných lístkov je tmavo červená, stred je malý, žltkastý. Kvetenstvo vyzerá ako šarlátové sedmokrásky.

Červená Moskva

Krásny krík, ktorý vyzerá ako kytica šarlatových kvetov. Výška stonky je 0,80 metra. Kvetenstvo sú malé, dvojité, tmavo červené.

everest

Vysoká plodina so stonkou, ktorá dorastá do 0,90 metra.Táto zimu odolná odroda dobre znáša ťažké zimy. Kvety kvetov tejto odrody jesenných chryzantém sú froté, snehobiele.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica