15 najlepších odrôd a druhov magnólií s popismi a charakteristikami

Kvitnúce magnólie vždy priťahujú oči okoloidúcich, pretože sú doslova pokryté jasnými kvetmi dostatočne veľkej veľkosti, čo ich robí neuveriteľne atraktívnymi. Magnoliaceae majú pomerne rozsiahly rod, ktorý má viac ako tucet druhov. Preto si každý záhradník bude môcť vybrať rastlinu, ktorá mu vyhovuje.

popis

Magnolia je strom alebo veľký ker rodiny Magnoliaceae so vždyzelenými alebo padajúcimi listami.

Kvety magnólie sú jednoduché, bisexuálne s príjemnou vôňou. Môžu byť axilárne alebo terminálne. Priemer kvetov je od 6 do 35 cm, okvetné lístky sú usporiadané v jednom rade a dlaždice sa vzájomne prekrývajú. Magnolia kvitne skoro na jar, ale existujú druhy, ktoré kvitnú až začiatkom leta.

Plody rastlín majú tvar kužeľa, ktorý pozostáva z lístkov so semenami. Po otvorení ovocia visia čierne semená na reťazcoch semien.

Možné farby rastlín

Kvetiny magnólie siahajú od bielej a svetloružovej po tmavo ružovú a fialovú. Rozsah odtieňov medzi týmito farbami sa zdá byť nekonečný. Existujú tiež modrozelené kvety, ale medzi listami vyčnievajú málo. Zriedkavé sú aj žltkasté odtiene magnólie.

Kvetiny magnólie

Populárne odrody a odrody

Pre každú záhradu, veľkosť a rastlinu existuje odroda magnólie. Aj keď sa môžu navzájom veľmi líšiť, všetky druhy sú spojené mimoriadnou krásou a príťažlivosťou.

Zaujímavé vedieť! Vedci sa domnievajú, že magnólia sa objavila za vlády dinosaurov na Zemi.

veľkokveté ruže

V prírode rastie na území Severnej Ameriky. Je to vždyzelený druh stromu, ktorý znesie mrazy až do -30 ° C. Má veľké biele kvety do priemeru 25 cm a rovnako veľké kužeľovité plody svetlej farby.

Spočiatku strom rastie pomaly, ale v priebehu času sa zrýchľuje a môže ročne rásť až 60 cm. Uprednostňuje bohatú piesočnatú hlinitú pôdu. Veľkokvetá magnólia dobre znáša mestské podmienky.

V tvare hviezdy

Vlasťou tejto odrody je Japonsko. Je to malý listnatý strom alebo ker s guľovou korunou. Kvety dosahujú priemer 10 cm a majú podlhovasté biele okvetné lístky so stuhou, ktoré sa podobajú hviezdam.

Magnolia Star

Tento druh začína kvitnúť skôr ako ostatné. Hviezda magnólie kvitne dlho predtým, ako sa listy objavia na konáre.

Cobus

Magnolia Kobus je pôvodom zo severného a stredného Japonska alebo Južnej Kórey. V prírode rastie pozdĺž horských riek.Listnatý strom s úzkou, ihlanovitou špičatou korunou v mladom veku, ktorý sa s vekom rozširuje a zaobchádza.

Listy rastlín sú na vrchu tmavšie ako dole. Kvety mliečno-bieleho odtieňa až do priemeru 10 cm Rastlina začína kvitnúť v 8. až 15. roku života. Kvitne skoro na jar, skôr ako sa začne objavovať lístie.

Tento druh je vytrvalý a je jedným z najrýchlejšie rastúcich medzi magnóliami.

Siebold

Tento druh sa vyznačuje nízkym rastom, ktorý sa pohybuje od 3,5 do 4 m. Kvety sú vysoko ozdobné. Na bielom pozadí kvetu vynikne jasne karmínová tyčinka. Púčiky v závode sa začínajú objavovať koncom jari - začiatkom leta.

Siebolda miluje dobre odvodnenú dobre napojenú pôdu. Ľahko znáša chlad, ale zle reaguje na neskoré mrazy. Nepáči sa mu otvorené slnečné oblasti, popáleniny sú spôsobené priamym slnečným žiarením.

grandiflora

Veľký, vždyzelený strom s tmavými a hustými listami, trčiaci v rôznych smeroch. Listy sú až 25 cm dlhé a asi 12 cm široké.Grandiflora kvety sa nachádzajú jednotlivo na koncoch výhonkov, v priemere 25 cm. Jeden kvet má 6 až 12 okvetných lístkov, ktorých šírka dosahuje 5 cm. Biele kvety v strede sú fialovo-fialové so žltou tyčinkou. ... Majú príjemnú vôňu.

Magnolia grandiflora

Kvitnutie začína v máji a trvá do októbra a niekedy do novembra. "Šišky" s červenými semienkami sú ozdobné.

stellata

Jedna z prvých odrôd kvetu. Strom je opadavý, rastie nie viac ako 3-4 m. Kvet je bohatý, s veľkými čistými bielymi kvetmi s priemerom 8 až 10 cm. Okvetné lístky sú pásikovité, dlhé, široké až 1 cm, majú príjemnú arómu. Doba kvitnutia začína v apríli alebo máji.

Eliptické alebo reverzné eliptické listy, striedajúce sa. Veľkosť listov je 5 až 6 cm, rastlina pomaly rastie. Ročný rast Stellaty je 15 cm.

Betty

Opadavý ker do výšky 4 m, so zaoblenou korunou. Kvetenstvo nastane skôr, ako sa objaví lístie od apríla do začiatku júla. Kvety sú veľké, až do priemeru 20 cm, vo vnútri bielo-ružové a vonku purpurovo-červené. Okvetné lístky sú úzke, mierne stočené.

Magnolia betty

Odroda Betty preferuje slnečné alebo polotieňové oblasti chránené pred vetrom. Pri náležitej starostlivosti dobre znáša chlad.

Virginie

Polozelený listnatý strom, ktorý dosahuje výšku 20 m. Listy sú lesklé, zelené hore, šedavo-modré alebo belavé dole, hodvábne zamatové. Kvitnutie nie je hojné, ale dlhotrvajúce. Kvety sú mliečne biele s jemnou príjemnou vôňou. Mnoho znalcov považuje svoju vôňu za najlepšiu medzi magnóliami.

Virginia magnolia preferuje bažinaté prostredie, ktoré je pre magnóliu neobvyklé. Môže rásť na slnku aj v tieni, ale stále sa vyvíja lepšie v čiastočnom tieni. Rastlina je mrazuvzdorná, vydrží aj mrazy až do -25 ° C. Odoláva krátkodobým nočným mrazom až do -30 ° C.

Janička

Maximálna výška tejto odrody je 3 m. Kvety sú rubínovo červenej farby, majú tvar tulipánu, ktorý sa postupne otvára a vytvára zaoblený tvar. Kvetenstvo sa vyskytuje v apríli až máji a trvá asi mesiac. Ku koncu leta kvitne Jenny's magnolia opäť s rovnakým množstvom kvetov ako prvýkrát.

Magnolia Jenny

Táto odroda rastie lepšie v slnečných a chránených oblastiach. Dobre toleruje zimu.

trojnásobný

Magnólie s tromi okvetnými lístkami alebo dáždnikmi sa vyznačujú veľkými listami. Jeho listy dosahujú dĺžku 60 cm, majú podlhovastý podlhovastý tvar, zhromažďujú sa na koncoch výhonkov a tvoria „dáždniky“.

Kvety sú krémovo biele, až do priemeru 25 cm, so silným nepríjemným zápachom, ktorý priťahuje chrobáky, ktoré opeľujú rastlinu.Odroda kvitne od polovice mája do začiatku júna, toto obdobie je v priemere 20 dní. Magnólia s tromi okvetnými lístkami je otužilá, na zimu však stále potrebuje prístrešie.

veľkolistá

Odroda veľkokvetej magnólie pôvodom z juhozápadných oblastí Severnej Ameriky. Je to strom dosahujúci výšku 18 metrov. Koruna je v tvare stanu s ťažkými listami od dĺžky 80 cm so zvlnenými okrajmi. Dvojročné vetvy sú červenkasto hnedé a potom sivé.

Magnolia veľkolistá

Kvety tejto odrody sú tiež veľké, až do priemeru 30 cm. Spočiatku majú mliečnu bielu farbu a postupom času sa menia na slonovinu. Kvety majú charakteristické fialové škvrny. Plody sú fialovo-ružové, až do veľkosti 8 cm.

špicatý

Mladý strom má štíhlu široko-pyramídovú zaoblenú korunu. Výška rastliny dosahuje 30 m, šírka koruny až 18 m. V starobe je priemer kmeňa 120 cm. Kvety tejto magnólie sú malé, len 5 - 7 cm, majú zvonovitý tvar, farba je žlto-zelená s modrastým kvetom.

Tento druh sa tiež nazýva uhorka a to všetko kvôli svojim plodom, ktoré, keď sú nezrelé, majú zelenú farbu a tvar podobný uhorkám. Ich veľkosť je 5 až 7 cm.

popol

Ashova magnólia je považovaná za vzácny druh, ktorý rastie v Amerike v štáte Florida. Rastie až do 8 m. Je to opadavý strom s veľkými listami. Zhora majú lesklý povrch zelenej alebo striebornej šedej farby. Kvitne po objavení listov. Kvety sú krémové a majú citrusovú vôňu. Ich priemer je 20 až 30 cm a odroda začína kvitnúť v 4. až 5. roku.

Ashova magnólia

Najlepšie sa vyvíja v slnečných oblastiach alebo v čiastočnom tieni. Preferuje odvodnenú kyslú neutrálnu pôdu. Netoleruje stojatú vodu.

Kritériá výberu odrody

Úspech pestovania magnólií do značnej miery závisí od toho, ako je odroda vybraná. Pri výbere druhu musíte venovať pozornosť nielen kráse kvetín, ale aj iným kritériám. Malo by sa brať do úvahy:

  • rast a šírka koruny rastliny;
  • úroveň odolnosti proti mrazu;
  • kvalita pôdy, kde bude rastlina vysadená;
  • podmienky starostlivosti o konkrétnu odrodu.

Magnólia v krajinnom dizajne

V krajinnom dizajne krásne kvitnúce stromy vždy zaujímajú dominantné miesto vrátane magnólií. Nízko rastúce magnólie kríkov alebo stromov vyzerajú skvele v rôznych zloženiach, napríklad odroda Rosea, Siebold alebo Star.

Magnolia vyzerá výhodne na pozadí mestských budov a na vidieku, v parkoch a kvetinových záhonoch. Krásne sa miešajú s inými stromami a kríkmi a vytvárajú krajiny, ktoré nie je možné prejsť bez toho, aby im venovali pozornosť.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica