Druhy a opis odrôd tekvicových orechov, pestovanie a starostlivosť na otvorenom poli

Medzi rôznymi odrodami tekvice je tekvica populárna. Patrí do rodiny tekvín a považuje sa za jednoročné rastliny. Plody majú rôzne tvary: okrúhle, mierne sploštené, oválne alebo hruškovité. Vyznačuje sa vysokým výťažkom a vynikajúcimi chuťovými vlastnosťami, šťavnatou dužinou a jasne pomarančovou kôrou.

Názov lahodnej zeleniny bol daný kvôli aróme, ktorá z nej vychádzajú. Squash s orechmi bol prvýkrát vyvinutý v Strednej Amerike. V priemere je jeho hmotnosť 3 kg a osobitným rozdielom medzi ovocím je to, že chutia sladko.

opis odrôd

Priaznivé vlastnosti

Populárne v Kolumbii, Peru, Ázii, Mexiku. Tento druh tekvice sa do Európy dostal až v 18. storočí. Zelenina patrí do zdravej výživy, takmer pozostáva z vody, ktorá je 90%, hoci tekvica je hustá.

Táto tekvica by mala byť na každom stole. Môžete z nej variť rôzne jedlá - obilniny, polievky, pečivo. Je dusená, pečená, varená, nakladaná a sušená. Okrem toho je tekvicový orech jediný druh tekvice, ktorý je vďaka svojej tenkej pokožke príjemný jesť čerstvý a dodáva sa do šalátov.

pestovanie a starostlivosť

Zdravá zelenina. Spektrum svojich cenných vlastností je pozoruhodné, je to:

 1. Zlepšuje videnie vďaka prítomnosti karoténu, luteínu a zeaxantínu v ňom.
 2. Má močopudný účinok, čistí obličky, močový mechúr od obsahu toxínov a solí v nich.
 3. Posilňuje kardiovaskulárny systém, čistí krvné cievy, znižuje krvný tlak a tiež pomáha odstraňovať „zlý“ cholesterol.
 4. Je to prevencia nebezpečných chorôb, ako je angína pektoris, infarkt myokardu, ateroskleróza, mozgová príhoda.
 5. Obsahuje vlákninu na zlepšenie funkcie gastrointestinálneho traktu.
 6. Má nízky obsah kalórií: 45 kcal na 100 gramov výrobku, preto sa považuje za diétny výrobok. Vďaka nej sa môžete zbaviť ďalších libier.
 7. Pomáha zlepšovať fungovanie imunitného systému vďaka obsahu vitamínu C a kyseliny listovej.
 8. Spomaľuje starnutie organizmu, pretože obsahuje draslík a vitamín K. Chráni bunky pred voľnými radikálmi, ako aj toxínmi a toxínmi akumulovanými v tele.
 9. Zlepšuje stav zubov a kĺbov. Obsah vápnika posilňuje zubnú sklovinu a kosti.
 10. Môže zlepšiť stav pacienta počas chrípky, pretože obsiahnutý vitamín C pomáha rýchlo sa zbaviť vírusov, obnovuje bolesť v krku.
 11. Tento produkt je užitočný pre tehotné ženy, pretože prakticky nespôsobuje alergie, dodáva telu všetko užitočné, čo prispieva k úplnému vývoju plodu.

Z hľadiska obsahu sa orechový tekvica považuje za sklad vitamínov a mikroelementov. Obsahuje vitamíny A, B, C, PP, E a tiež stopové prvky - horčík, draslík, vápnik, železo a ďalšie.

luteín a zeaxantín

Vhodný región a podnebie

Squash orechov je termofilnou plodinou a rastie iba vonku v južných oblastiach. Na severe sa pestuje v skleníkoch.

zuby a kĺby

Ako pestovať?

Zelenina dozrieva dlho: vegetačné obdobie je 115–140 dní. Stále však existujú skoré odrody, ktoré sa najlepšie pestujú v strednom pruhu.

Najčastejšie je potrebné zbierať úrodu na konci augusta alebo v polovici septembra pred začiatkom mrazu. Je v poriadku, že plody nie sú úplne zrelé: počas dozrievania dozrievajú. Bude to trvať 45 - 60 dní.

dozrieva na dlhú dobu

Výber miesta a čas pristátia

Pred výberom miesta pre maslo Gourd nezabudnite, že sa považuje za teplomilnú a južnú plodinu. Miesto by malo byť mierne na kopci (aby voda nestagnovala) a celý deň by malo byť osvetlené slnkom. Ak na rastliny dopadne najmenší tieň, nezískate žiadnu úrodu.

Je potrebné mať na pamäti: tekvica uprednostňuje priestranné postele. Koniec koncov, jej biče sa môžu natiahnuť až do 3 metrov do strán. Tekvica zostáva imunná proti mnohým chorobám, ľahko toleruje zmeny teploty.

pristávací čas

Aby sa tekvica Nutmeg v strednom pruhu úplne dozrela, je potrebné ju zasadiť do sadeníc. Semená sa osievajú koncom apríla v samostatných nádobách. Na začiatku júna, keď nehrozí nebezpečenstvo mrazu, sa vysádzajú na trvalé miesto rastu.

Nebezpečnými faktormi pre ňu sú:

 • chladná puklina, ktorá trvala dlho;
 • dlhotrvajúce dažde;
 • jarné mrazy.

úplne zrelý

Príprava záhrady

Na sadenie rastlín musíte pripraviť lôžko. Je žiaduce, aby bola pôda voľná, dobre nasýtená organickými hnojivami. Hnitý hnoj a kompost sa musia naliať do každej diery.

Ešte lepšie je, ak je v okolí hromada hnoja s tekvicovým lôžkom.

bol voľný

Príprava osiva na siatie

Pred uskutočnením postupu siatia semien sa odporúča ich príprava. Za týmto účelom sa najskôr namočia do roztoku manganistanu draselného počas 30 minút, potom sa okamžite prenesú do rozpusteného rastového simulátora Epínu a ponechajú sa v ňom ďalších 30 minút. Potom sa zabalí do vlhkej gázy alebo bavlnenej tkaniny a umiestni sa na teplé miesto na klíčenie.

odporúča sa pripraviť

Ako pestovať tekvicové semená?

Ak chcete získať silné sadenice, musíte urobiť toto:

 1. Udržať sadenice doma asi mesiac.
 2. Potom nádoby vopred pripravte. Je lepšie nechať ich oddelené pre každú rastlinu. Sú plnené špeciálnou pôdou na pestovanie sadeníc.
 3. Do každej nádoby sa vysadia 2 semená.
 4. Kontajnery sú pokryté fóliou, aby sa zachovala vlhkosť pôdy a sú umiestnené na tmavom, ale predovšetkým teplom mieste.
 5. Hneď ako sa objavia výhonky, odporúča sa odstrániť film a preniesť rastliny na dobre osvetlený okenný parapet.
 6. Potom sa zo sadeníc vyberie silná rastlina a slabá rastlina sa odstráni. Zanecháva iba jeden klíčok.
 7. Po uplynutí pol mesiaca je potrebné rastliny začať kaliť. Odporúča sa odviezť ich na balkón a postupne predlžovať čas.
 8. Koncom mája alebo júna sa odporúča pestovať tekvičné klíčky na otvorenom priestranstve.

urob nasledovné

Pri výsadbe sadeníc na otvorenom priestranstve je potrebné monitorovať teplotu vzduchu a pôdy: nemala by byť nižšia ako 15 ° C. Tekvica sa bojí najmenšieho mrazy. Radšej počkajte, až sa počasie usadí.

Rozmnožovanie orechového tekvice

Existujú dve hlavné metódy rozmnožovania - semená a sadenice. Semená sa získavajú z najlepšej, dozretej tekvice, v strede ovocia je ich veľa. Semená sa vyberú, sušia a skladujú až do budúcej jari.

počasie sa ustáli

Negatívne faktory

Negatívne faktory, ktoré sa zhoršujú a komplikujú pri získavaní dobrej úrody, sú:

 • vývoj chorôb;
 • útok hmyzu;
 • prírodné katastrofy (mráz, časté dažde, sucho).

Prvé dve sa musia bojovať s použitím chemikálií a ľudových metód.

dobrá úroda

Starostlivosť

Po výsadbe rastlín semenami alebo sadenicami sa o ne musíte postarať. To znamená včasné zalievanie, uvoľnenie pôdy, aplikáciu vrchného obväzu, odstránenie buriny, vytváranie bičov a boj proti škodcom a chorobám.

semená rastlín

zalievanie

Polievanie je dôležitým predpokladom zberu tekvicového orecha. Je potrebné vodu ráno alebo večer, iba teplou mäkkou vodou. Odporúča sa naliať vodu pod koreň tak, aby voda nepadla na listy, najmä keď svieti jasné slnko.

Pre tekvicu je dôležité, aby bolo všetko moderované. Netoleruje sucho a nadmernú vlhkosť v krajine. Ak je vonkajšia teplota príliš vysoká, rastlina je pod slnkom, je vhodné ju mierne zatieniť slamy alebo sena.

toleruje sucho

Lash formácia

Na získanie veľkého ovocia je potrebné upraviť tvorbu rias. Stredná riasa je ponechaná a bočné sú odstránené, s výnimkou dvoch vetiev: nemali by presahovať dĺžku 70 cm.

tvorba rias

Vrchný dresing

Kŕmenie je dôležité pre rast plodu. Organické hnojivá sú vítané. Môže to byť kompost, hnilý hnoj.

Ako minerálna prísada sa vyžaduje drevný popol. Pre celú vegetačnú sezónu (letná sezóna) je potrebné urobiť asi 4 ďalšie hnojenie najmenej 1-2 krát mesačne. Je vhodné kúpiť superfosfát, síran draselný.

organické hnojivá

opelenie

Je známe, že ořešák squash sám o sebe opeľuje, takže bude potrebovať pomoc hmyzu, ale je spoľahlivejšie, ak ho robí vlastník sám. Aby ste to dosiahli, je potrebné počas obdobia kvitnutia nájsť samčiu kvetinu (najskôr rozkvitnúť), odtrhnúť lístky a nechať len pestík. Dotknú sa tyčiniek na ženskom kvete.

nezávisle opelené

pleťou

Po výsadbe zeleniny sa musíte uistiť, že buriny nerastú v jej blízkosti, ktorá začne absorbovať užitočné látky určené pre tekvicu. Buriny odstráňte včas a mierne uvoľnite pôdu v okolí. Ak chcete obmedziť ich rast, mulčujte tekvicu slamkou alebo potiahnite agrospanom.

buriny blízko nej

Odrody tekvicového orecha

Je to zdravá plodina, takže chovatelia vykonali veľa práce, chovali sa rôzne odrody.

Líšia sa navzájom:

 • vzhľadu;
 • rozmery;
 • tvorí;
 • účelom;
 • obsah vitamínov a minerálov.

veľká práca

arab

Táto odroda tekvicového orieška má stredne neskoré zrenie. Rastie na otvorenom teréne. Rastie do 8 kg. Plody sú pokryté tenkou svetlooranžovou pokožkou. Buničina je pevná, šťavnatá, voňavá a oranžová. Plody sú dokonale uložené.

Odroda je dobrá pre tých, ktorí radi jedia túto zeleninu v chladnej zime. Skladovateľnosť je až 4 mesiace.

doba zrenia

perla

Podľa opisu tekvice patrí Perla medzi odrody stredného konca. Majú oranžovú pokožku, tvar je kruhový. Buničina je oranžová, šťavnatá, sladká.

Plody sú dokonale uložené v chladničke alebo pivnici. Pestovateľská sezóna je 110 dní.

Bush je kompaktný, plody vážia asi 8 kg. Výsadba a pestovanie perál, ako je Muscat, sa uskutočňuje na otvorenom priestranstve pomocou semien vo vzdialenosti 60 cm.Vyvíja sa dobre pri aplikácii organických hnojív. Pri pestovaní sa líši v kvalitách odolných proti chladu.

stredne neskoré odrody

Prístav z Chioggie

Zelenina pôvodne z Talianska. To sa podobá morské monštrum vzhľad, takže kôra je mierne sploštené, ale ovocie je guľatý tvar. Legenda hovorí, že tento druh tekvice bol vysadený po mori obyvateľom Kyogie.

Stredne neskorá odroda. Obdobie pestovania je asi 130 dní. Dýně rastú veľké, môžu vážiť asi 12 kg. Podľa zloženia sa tekvica vyznačuje vysokým obsahom cukru, preto sa považuje za univerzálnu zeleninu na prípravu rôznych pokrmov. Džemy, džemy sa vyrábajú z toho, dokonca sa pridávajú do koláčov a pudingov, pripravujú sa kandizované ovocie.

morská príšera

vitamín

Tekvinový vitamín je považovaný za odrodu neskoro dozrievajúcu. Ovocie je pripravené na konzumáciu do 140 dní. Majú podlhovastý oválny tvar, s tenkou kožou, hnedej farby, ktorá sa prelína so žlto-ružovým odtieňom. Vláknina má jasne oranžovú farbu, šťavnatú, chrumkavú, sladkú chuť.

Hmotnosť plodu dosahuje 5 kg. Môžete pestovať semená, ale je lepšie zvoliť spôsob sadenia sadeníc, aby plody dozrievali skôr. Je lepšie sadiť s otvormi v radoch.

pripravený jesť

provensálske

Má okrúhly, mierne sploštený tvar, kôra nie je hrubá, mierne rebrovaná. Kôra je matná oranžová. Pestovanie sa považuje za strednú sezónu. Pestovateľská sezóna je 120 dní. Ovocie dorastá do hmotnosti 8 kg.

Buničina je jasne oranžová, s vynikajúcou chuťou. Má zaujímavú vlastnosť: čím dlhšie skladujete tekvicu, tým lepšie chutí. Dezerty, džús a kandizované ovocie sú z toho dobré.

nie hrubá kôra

Zlatá princezná

Táto odroda sa považuje za strednú sezónu. Ovocie dozrievajú 115. deň. Rastlina sa líši tým, že rastie veľmi silne, takže je vysadená jedna od druhej vo veľkej vzdialenosti. Otvory musia byť vykopané 100 cm od seba.

Plody rastú stredne veľké až do 4 kg. Buničina je jasne oranžovej, sladkej chuti. Niet divu, že ovocie má také meno. Znakom je, že tekvica zostáva imunná proti mnohým chorobám, ľahko toleruje zmeny teploty.

považované za strednú sezónu

Orechový orech

Je to skorá odroda s vegetačným obdobím 90 dní. Bola chovaná v Taliansku, má podlhovastý tvar. Zvláštnosťou ovocia je to, že semená sa začínajú tvoriť na dne tekvice. Vďaka tomu je viac buničiny.

Má príjemnú tekvicovú arómu, sladkú chuť. Táto odroda sa veľmi často používa ako diétna strava.

vegetatívne obdobie

muscat

Maslo squash, ako je opísané, je jednou z neskorých odrôd melónov s krásnym pomarančovým ovocím. Ovocie dozrieva za 140 až 150 dní, má podlhovastý tvar. Pestovanie a starostlivosť sa vykonávajú po výsadbe na otvorenom priestranstve.

Z toho sa získavajú vitamínové džúsy, pretože dužina je pomarančová s príjemnou vôňou, šťavnatá a chrumkavá. Vhodný na diétu.

melóny

Muscat de Provence

Táto odroda sa považuje za stredne oneskorenú, pretože dozrieva za 115 až 120 dní. Orechový tekvica má hustú kôru. Pomáha predlžovať skladovanie ovocia, pričom sa zachovávajú všetky jeho cenné vlastnosti.

Ovocie dorastá do 8 - 10 kg. Celulóza je bohatá pomarančová s veľmi príjemnou medovou chuťou. Táto odroda je odolná voči extrémnym teplotám a chorobám.

hrubá kôra

Hokkaido

Odroda Hokkaido si získava stále väčšiu obľubu medzi milovníkmi zeleniny. Považuje sa za skorú zrelosť. Môže mať iný tvar: hruškovitý, okrúhly, mierne sploštený. Plody nie sú príliš veľké. Navážte od 700 gramov do 2,5 kg.

Vláknina sa pohybuje od žltej po takmer červenú farbu. Chuť pripomína sladký zemiak alebo gaštany. Ovocná šupka môže byť zelená, biela a šedá. Líšia sa vysokým obsahom živín. Na dosiahnutie vysokého výťažku je potrebné včasné zalievanie a vrchný dresing.

sladký zemiak

Španielska gitara

Táto odroda nesie také meno, pretože ovocie má neobvyklý tvar pripomínajúci gitaru. Vzhľadom k tomu, že rastie v tvare hrušky, až meter dlhá, a váži od 5 do 10 kg. Pokožka je žlto-zelená a dužina je oranžová. Chuť pripomína mrkvu, trochu marhúľ. Navonok táto tekvica gitara vyzerá skôr ako tekvica.

pripomína gitaru

kandizovaný

Táto zelenina produkuje široké, mierne sploštené ovocie. Zrením patrí medzi stredne neskoré odrody. Pestovateľská sezóna trvá až 140 dní. Ovocie váži až 5 kg.

Zvláštnosťou je zmena farby kôry pri jej dozrievaní. Spočiatku je zelená, keď je zrelá, takmer hnedá. Podľa farby je ľahké povedať, že tekvica je pripravená na konzumáciu. Dýňová dužina je oranžová, šťavnatá a sladká. Je vhodný na výrobu cukroviniek.

stredne neskoré odrody

bylinka

Je to plochý vzhľad, pokožka má sivú farbu, ale dozrieva. Buničina je pomarančová, so sladklou chuťou. Vhodný na diétu.

ľahšie

vita

Táto rastlina je z hľadiska zrelosti klasifikovaná ako stredná sezóna. Vegetačné obdobie je 115 dní. Má sivú pokožku. Ovocie dorastá do hmotnosti 4,5 kg.

Buničina je šťavnatá, s príjemnou vôňou muškátového orecha, takže každá pripravená miska má príjemnú chuť. Veľmi dobre.

 varené jedlo

Prikubanskaya

Tekvica Prikubanskaya rastie v tvare hrušky, považuje sa za stredne oneskorenú z hľadiska dozrievania od 115 do 140 dní. Ovocie je malé. Jeho hmotnosť je 2,5 kg, môže byť až 4,5 kg. Má tenkú pokožku.

považované za neskoré

mramor

Tekvica sa považuje za strednú sezónu, pokiaľ ide o dozrievanie, asi 130 dní. Plody sú okrúhleho tvaru, ale mierne sploštené. Má mramorovú farbu. Je to kombinácia zelenej a šedej.

Buničina je oranžová, sladká a aromatická. Táto tekvica má výhody v tom, že je uskladnená po dlhú dobu, ovocie nepraská ani nehnije.

uložené na dlhú dobu

Palav Kadu

Je to odroda s neskorým dozrievaním a vegetačným obdobím 150 dní. Preto je lepšie pestovať sadenice. Tekvica rastie okolo, povrch nie je hladký, jeho rebrovanie je viditeľné. Koža je oranžová, dužina je šťavnatá a sladká. Priemerná hmotnosť ovocia je 10 kg.

obdobie je

Zlatá hruška

Tekvica má jasne oranžové plody a podobá sa kvapke tvaru. Dozrieva v krátkom čase za 95 dní. Dužina je oranžová, veľmi šťavnatá s gaštanovou príchuťou.

Plody sú malé, porciované. Hmotnosť je asi 2 kg. Z tekvice Golden Pear sa pripravujú rôzne jedlá: hrnce, polievky, obilniny. Nasleduje schéma výsadby, diery sú vykopané asi o meter neskôr.

pripomína kvapku

Augustine

Táto odroda má vysoký výnos. Augustínová tekvica dozrieva za 105 dní. Majú valcovitý tvar, zelenú farbu a malé svetlé škvrny. Táto tekvica sa konzumuje surová na výrobu šalátov, ako aj aromatických obilnín, palaciniek a zemiakovej kaše.

vysoký výnos

Výťažok z tekvice, zber a skladovanie

Z tekvice je potrebné odstrániť tekvicu včas. Veľa záleží na odrode a dobe zrenia. Skoré odrody sa zberajú v polovici augusta, stredné odrody koncom mesiaca a neskoré odrody v septembri.

Ak sa chcete dozvedieť viac o dozrievaní tekvice, odporúča sa pritlačiť prstom kôru, ak nejestvuje diera, tekvica je pevná, je pripravená na zber. Existujú odrody tekvice, ktoré po dozrievaní menia farbu ovocia. O tom sa dozviete v pokynoch na obale osiva.

čas zrenia

Zberá sa v suchom a slnečnom počasí. Je vhodné mať čas pred mrazom, inak sa zníži jeho trvanlivosť.

Je potrebné si uvedomiť, že tekvica sa počas skladovania konečne dozrie. Na to musíte počkať ďalších 1,5–2 mesiacov.

Odreže sa ostrým nožom, ak je silne zašpinený, odporúča sa utrieť navlhčenou textíliou.

chytiť pred mrazom

Skladovanie tekvicových plodín závisí od odrody. Existujú tekvice, ktoré je potrebné skladovať v chladných miestnostiach, ale spravidla si zachovávajú všetky svoje vlastnosti pri izbovej teplote.

Ak sa má tekvica skladovať dlhú dobu, je potrebné ovocie starostlivo preskúmať, nemalo by dôjsť k poškodeniu kôry. Aj keď tekvica má úžasné schopnosti, rany na ňom sa za chvíľu liečia.Počas skladovania dozrieva, v tomto okamihu je kôra oveľa silnejšia, mení sa farba, dužina sa stáva jasne oranžovou. Tekvica sa môže skladovať 3 až 12 mesiacov.

skladovanie dozrieva

Choroby a škodcovia z orechového tekvice

Tekvica je zriedkavo náchylná na rôzne choroby, má silnú imunitu. Stále však môžu jednotlivé rastliny ochorieť alebo byť náchylné k tekvicovým škodcom, takže musíte vedieť, aké choroby môžu byť a ako proti nim bojovať. Koniec koncov, akékoľvek ochorenie môže ovplyvniť kvalitu plodiny.

Medzi bežné choroby tekvicového orecha patria:

 silná imunita

 • bakteriózy;
 • múčnatka;
 • hniloba bieleho koreňa;
 • anthracnose;
 • žltá mozaika.

koreňová hniloba

bakteriózy

Ochorenie sa prejavuje ako tmavo zelené škvrny v listových žilách. Na zadnej strane listu sa začína hromadiť mastná konzistencia. Potom, keď dôjde k poškodeniu, listy zhnednú a potom vyschnú. Po chvíli tieto miesta vypadnú, listy sa zaplnia dierami.

Ovocie navyše trpí touto infekciou: má nepravidelný tvar, deformuje sa.

Táto choroba sa často vyvíja vo vlhkom počasí, keď dochádza k náhlym zmenám teploty počas dňa a noci. Je to také počasie, že sa táto choroba vyvíja veľmi rýchlo, po chvíli môže úplne zničiť tekvicu, ak neprijmete kontrolné opatrenia.

Ochorenie sa prejavuje

Na ošetrenie sa používa kvapalina Bordeaux, ako aj oxychlorid meďný, to znamená HOM. Pred výsevom sa tekvicové semená musia ošetriť síranom zinočnatým. Ak sú rastliny napadnuté, je lepšie ich zničiť a potom spáliť.

Aby boli tekvice zdravé, je potrebné zmeniť miesto výsadby. Je zaujímavé, že šírenie tejto infekcie môže byť vietor, vtáky, hmyz a dážď.

oxychlorid meďnatý

Múčnatka

Prášková pleseň je časté ochorenie melónov vrátane tekvice. Rozoznávajú ju biele škvrny, ktoré sa na listoch objavujú najskôr v malom množstve, a potom postupne pokrývajú celý list bielym kvetom.

Toto ochorenie je hubovej povahy. Postupne začína vysávať všetky živiny z listov, úplne vyschnú. To vedie k narušeniu fotosyntézy listov, v priebehu času sa ovocie začína deformovať, dozrieva oveľa neskôr. Huba ukladá spory na rastlinách blízko tekvice, vrátane burín, zásob. Sú prenášané z miesta na miesto vetrom.

Múčnatka

Prostredie pre rýchly vývoj choroby sa považuje za veľmi zriedkavé zalievanie tekvice, s častým zavádzaním dusičnanov do pôdy. Je lepšie zvoliť odrody, ktoré majú silnú imunitu proti tejto chorobe.

Preventívnym opatrením je včasné odstránenie buriny. Ak je tekvica infikovaná, možno ju ošetriť nasledujúcimi prostriedkami: roztokom koloidnej síry a fosforečnanu sodného. Môže sa liečiť infúziou čerstvého divulínu v pomere 3: 1. Odoberie sa trikrát viac vody.

zalievanie tekvice

Root rot

Ochorenie, ktoré je veľmi ťažké okamžite rozpoznať, pretože k zmenám dochádza u koreňového systému. Korene sú hnedé, mäkké a popraskané. Výsledkom je, že spodné listy začnú zožltnúť a potom celá rastlina odumrie, plody sa prestanú vyvíjať.

Slabé sadenice sú náchylnejšie na túto chorobu a prírodné faktory tiež negatívne ovplyvňujú, ak dôjde k prudkým zmenám teploty počas dňa a noci. Polievanie rastlín studenou vodou je zlé.

Kontrolnými opatreniami sú zavedenie fungicídu - Previkur. V blízkosti tekvicového krku môžete odstrániť malú vrstvu zeme a vyplniť novú. Listy posypte popolom. Krk rastliny pri koreni môže byť posypaný Fundazole.

koreňový systém

anthracnose

Toto ochorenie rozpoznávajú tekvicové listy pokryté hnedavými škvrnami. Potom vyschnú a rozpadnú sa, zaplnia sa diery a postupne vyschnú.

Choroba sa šíri do stoniek a samotného ovocia. Sčernie s ružovkastým nádychom.Rastliny umierajú, ovocie sa scvrkáva a nevyvíja. Na ošetrenie sa používa zmes Bordeaux alebo oxychlorid meďnatý (HOM).

hnedasté škvrny

Žltá mozaika

Toto ochorenie môže ovplyvniť mladé rastliny. Je určovaná mozaikovou farbou listov so striedajúcimi sa žltými a zelenými škvrnami. Pri tejto chorobe sa rast tekvice spomaľuje. Rastliny sa ošetrujú prísne podľa pokynov s Pharmayod-3.

Žltá mozaika

Škrobové orechy

Okrem chorôb sa na tekvici môže usadiť hmyz, ktorý môže znížiť úrodu tekvice alebo zničiť mladé rastliny.

Roztoč pavúk

Jeden z najbežnejších škodcov. Začína od spodnej strany listu, postupne lemuje list s jeho pavučinou. Živí sa z listov živinami. Stávajú sa hrubými a tvrdými, praskajú a postupne odumierajú na rastlinu.

Roztoč sa šíri obzvlášť dobre, keď je teplo bez dažďa. Na prevenciu sa odporúča postriekať rastliny infúziou cesnakových alebo cibuľových šupiek, v extrémnych prípadoch - Karbofos.

usadiť hmyz

Voška melónová

Tykvová voška často ovplyvňuje tekvicu. Začína to v kolóniách od zadnej strany listu. Živí sa rastlinnou šťavou, listy postupne vyschnú a tekvica zomrie.

Odporúča sa listy spracovávať palinou, lastúrnikom, cibuľovými šupkami a cesnakom. Je vhodné prilákať lienky, ktoré začnú bojovať proti týmto škodcom. Ak ich je veľa, môžete použiť Tryphos alebo Karbofos.

Roztoč pavúk

slimáci

Tieto škodcovia milujú hostinu na mladých listoch a klíčkoch. Zvyčajne sa skrývajú počas dňa, ale sú zreteľne viditeľné večer a v noci. Majú veľkú chuť k jedlu. Dávajú prednosť vlhkosti a teplu.

Na boj použite prach z búrky alebo popol. Postrekovaný bylinnými nálevmi cesnaku, harmančeka a paliny.

sviatok pre mladých

drátovec

to kliknite na larvy chrobákov... Poškodzujú koreňový systém mladých rastlín. Mechanicky sa zbierajú pomocou návnad. Zemiaky a repa sa umiestnia vedľa tekvice, keď je ich veľa v zemiakoch, vyhodia sa spolu s drôtenými červami.

Ak je ich priveľa, pôda je obrábaná Bezudinom.

ujma

Prevencia škodcov a chorôb

Na pestovanie zdravého ovocia sa odporúča dodržiavať určité preventívne opatrenia.

Vyžaduje si to:

preventívne opatrenia

 1. Neustále meniť miesto výsadby tekvica.
 2. Po zbere sú stonky a listy sušené a spálené.
 3. Neusadzujte ďalšie tekvice a tekvice vedľa tekvice.
 4. Rastliny neveďte príliš blízko.
 5. Semená na výsadbu by sa mali brať iba zo zdravého ovocia.
 6. Semená spracujte pred výsadbou aspoň manganistanu draselného.
 7. Burinu burinu neustále, pretože môžu existovať plesňové spóry.
 8. Ak je tekvica vážne postihnutá chorobami, je lepšie ich odstrániť, aby nedošlo k infikovaniu iných rastlín.
 9. Kŕmte rastliny tak, aby boli silné a mali dobrú imunitu.
 10. Pravidelne kontrolujte rastliny, aby ste si včas všimli choroby a škodcov.

Orechový tekvica je zdravá a chutná zelenina, ktorú môže začínajúci záhradník pestovať, ak dodržiava pravidlá pestovania.

suché a horieť

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica