Opis odrody kopru Kibray, odporúčania pre starostlivosť a kultiváciu

Kibray kôpr je jedným z najpopulárnejších druhov záhradníckych plodín pestovaných v podmienkach ruských regiónov. Láska záhradníkov k tomuto druhu sa vysvetľuje nenárosťnosťou rastliny a veľkým počtom liečivých vlastností. Aby ste získali zeleň správnej kvality, odporúčame sa dozvedieť sa o zvláštnostiach pestovania tejto odrody pred začatím záhradných prác.

Opis odrody

Odroda Kibray je odroda kopru so stredným dozrievaním. Rastlina sa považuje za jednu z najlepších, pokiaľ ide o rast a výnos zelenej hmoty. Odroda je nenáročná na starostlivosť a je schopná dlhodobo nevytvárať dáždniky.

dill kibray

Záhradná kultúra má veľké rozety so širokými listami. Priemerná výška jednej ružice je 40 cm a listy jasne zelenej farby sa vyznačujú šťavnatosťou s jemnou jemnou korenistou chuťou a bohatou vôňou zelene.

Opis odrody naznačuje možnosť pestovania v uzavretých štruktúrach a na otvorenom poli. Aby sa dosiahol skorší návrat úrody, sú semená zasiate skôr, ak teplota nie je dostatočne horúca vonku, potom sa výsadbové miesto pokryje filmom alebo agrofibrom. Splatnosť nastane za 40-45 dní.

zelená hmota

Výnos odrody sa považuje za jeden z najvyšších a má 1 m2 môžete získať až 3 kg. Priemerná hmotnosť dospelej rastliny je asi 30 gramov. Znakom záhradnej kultúry tohto druhu je schopnosť udržiavať šťavnatosť a správny vzhľad.

rastúce

Kibray sa ľahko pestuje a nevyžaduje špeciálne zručnosti pri pestovaní, je preto vhodný aj pre začínajúcich záhradníkov. V ruských regiónoch sa odroda vo väčšine prípadov pestuje na lôžkach výsevom semien na otvorenom priestranstve. Charakteristiky kôpru ho klasifikujú ako typ záhradnej rastliny odolnej voči chladu. Semená začínajú rásť, keď pôda dosiahne teplotu 3 ° C. Na zabezpečenie normálneho vývoja kôpru je dostatočný teplotný režim od 8 do 10 ° C.

dospelá rastlina

Všeobecným pravidlom pre dosiahnutie dobrého výnosu z vašich zelených rastlín nie je príliš hustá rastlina. Nasledujúce plodiny sa považujú za najlepší predchodca rastliny:

 • uhorky;
 • paradajky;
 • strukoviny;
 • kapusta.

Miesto trvalej výsadby sa odporúča pripraviť na jeseň. Na tento účel sa vyberie dobre osvetlená oblasť, pôda sa vykopie na lopatku s lopatou a oplodní sa. Najlepší spôsob, ako zlepšiť kvalitu pôdy, je zloženie týchto zložiek:

trvalé pristátie

 • 15 gramov dusičnanu amónneho;
 • 10 gramov superfosfátu;
 • 10 gramov draselnej soli.

Zmes takýchto zložiek sa zavádza do pôdy v množstve 3 kg na každý 1 m2... Vo väčšine prípadov toto množstvo živín postačuje na celé obdobie vegetačného obdobia.

Účinnejšie pre kôpr aby nevytvárali pruhy, ale malé drážky široké 5 cm s hĺbkou 2 až 3 cm, zatiaľ čo semená sa vysievajú po celej šírke. Medzi každou brázdou ustupuje vzdialenosť 25 cm.

živiny

Ošetrovacie funkcie

Starostlivosť je zabezpečiť včasné odburinenie a zalievanie. Po objavení prvých výhonkov sú ďalšie kríky úplne vytiahnuté, pretože pri tejto metóde je koreňový systém susedných rastlín minimálne poškodený. Buriny v mieste výsadby sa musia odstrániť.

Vo väčšine prípadov postačujú jesenné hnojivá, a preto sa vo výnimočných prípadoch vykonáva ďalšie hnojenie.

Potreba minerálneho hnojenia sa často dá určiť podľa vzhľadu zelene. Napríklad žlté listy a skorý kvet indikujú nedostatok dusíka.

V tomto prípade stačí spracovať výsadbovú plochu roztokom močoviny pripraveným vo výpočte 1 lyžička. finančné prostriedky na celý vedierko vody. Je potrebné pripomenúť, že listy kôpru majú kvalitu akumulácie dusičnanov, preto by ste nemali zneužívať dusíkaté hnojivá. Kôpor by sa nemal ošetrovať popolom, pretože to spôsobuje začervenanie listov a spomalenie rastu výhonkov.

buriny a zalievanie

Výhody a nevýhody

Kôpor je cenený pre svoj vysoký obsah minerálov a vitamínov, ako aj veľké množstvo éterických olejov. Takýto produkt je cenným zdrojom užitočných látok, ktoré majú priaznivý vplyv na činnosť takmer všetkých životne dôležitých systémov ľudského tela.

Výhody kopru Kibray sú:

esenciálne oleje

 • univerzálnosť použitia;
 • vysoký výnos zelene;
 • možnosť pestovania v uličných, skleníkových a domácich podmienkach;
 • príjemná bohatá chuť zelene;
 • schopnosť udržiavať chuť, šťavnatosť a správny vzhľad po dlhú dobu;
 • schopnosť používať ako korenie v čerstvých pokrmoch a ako suché korenie;
 • široké možnosti v oblasti prevencie a liečby rôznych druhov chorôb.

Kibray kôpor sa môže používať v čerstvom stave a ako korenie na rôzne jedlá. Zeleniny dodávajú šalátom bohatú príchuť a často sa používajú v receptoch marinády. Priaznivé vlastnosti rastliny sú po zmrazení dobre zachované, listy kôpru nestrácajú svoje suché vlastnosti, keď sú suché.

bohatá chuť

Škodcovia a choroby

Jeden z hlavných choroby kôprových odrôd zvažuje sa múčnatka. Odroda Kibray sa považuje za jeden z mála druhov, ktoré majú dobrú imunitu voči tomuto problému. Vďaka tejto vlastnosti sa plodina môže pestovať aj na mokrej pôde.

Pri pestovaní kôpru nie je možné liečiť rastlinu chemickými látkami, preto by sa boj proti škodcom a chorobám mal uskutočňovať iba pomocou preventívnych opatrení, konkrétne dodržiavaním striedania plodín, úplného zničenia zelenej hmoty po zbere a hĺbení pôdy do veľkej hĺbky.

zelená hmota

Zber a skladovanie

Čas zberu koša závisí od účelu ďalšieho použitia. Ak je to potrebné, použite ho čerstvé alebo na prípravu riadu na priame použitie po zbere. Zeleň si môžete kedykoľvek vyzdvihnúť. Zeleň by sa mala zbierať ráno tým, že sa odreže požadované množstvo listov alebo sa úplne odreže výhonok.

Je potrebné dodržiavať tieto odporúčania týkajúce sa zberu:

 • hromadný zber na účely zachovania úrody zmrazením alebo sušením sa vykonáva, keď kôpr dosiahne výšku 30 až 35 cm;
 • na zber korenín sa vyberie obdobie, keď vek zelených dosiahne 55 - 60 dní;
 • semená sa zbierajú potom, čo dáždniky získajú sivý odtieň a stvrdnú.

nákup dáždnikov

Na dlhodobé uskladnenie kopru sa používa metóda mrazenia alebo sušenia.Po zbere musí byť produkt pripravený na skladovanie:

 • odtrhnite žlté a zvädnuté zelené lístky;
 • kôpor ponorte do nádoby s vodou, zatiaľ čo špina zo zelene klesá na dno;
 • pretrepte zväzky, preneste do cedníka a vypláchnite ich tečúcou vodou;
 • rozotrite na uterák a nechajte čas úplne uschnúť.

roztiahnuté na uterák

Čerstvé greeny sa môžu skladovať asi jeden mesiac v plastovej nádobe, nádoba neumožňuje vstup vzduchu a greeny nehnijú. Vákuový kontajner to umožní uložiť kôpor do šiestich mesiacov. Dlhšie skladovanie je možné zabezpečiť ošetrením zelene soľou. Za týmto účelom sa greeny rozdrvia, umiestnia do sklenených nádob vo vrstvách, striedajúc vrstvu zelene a vrstvu vrstiev.

Populárnou metódou je zmrazenie kopru. Táto voľba vám umožní zobrať kôpr v zime a použiť ho ako prísadu do prvého a druhého kurzu.

Nasekané greeny môžu byť umiestnené v plastovom vrecku alebo umiestnené v nádobe na tvorbu ľadu s vodou. Keď sú umiestnené vo vreckách, netlačte príliš veľa zelene a vytlačte vzduch, čo lepšie zachová liečivé a prospešné vlastnosti rastliny. Príprava kôprových kociek umožňuje ľahké ďalšie použitie, čo uľahčuje prípravu polievok a druhých chodov s takouto zložkou, pretože nie je potrebná predbežná príprava korenia.

nasekané greeny

Pri príprave suchého produktu sa greeny umiestňujú na teplom vetranom mieste. Kôpor sa nanáša na rovnom povrchu v tenkej vrstve. Po vysušení trávy sa rastlina zmieša, čím sa dosiahne rovnomerné sušenie.

Plne pripravené suché bylinky sa umiestnia do skladovacieho kontajnera. Použitie sklenených nádob so zapečateným vekom umožní, aby sa cudzie pachy nevstrebali do produktu a poskytnú príležitosť na kontrolu spotreby korenín z dôvodu priehľadnosti nádoby.

dokonca aj sušenie

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica