Najlepšie recepty na prípravu kôpru na zimu, čo je lepšie na konzerváciu, ako chrániť arómu

Kôpor je populárne a rozšírené korenie v mnohých kultúrach po dlhú dobu. Dnes sa nachádza v kuchyni takmer každej domácnosti. Táto bylina je okrem svojej špecifickej chuti známa aj svojimi liečivými vlastnosťami, ktoré sa aktívne používajú v tradičnom a ľudovom liečiteľstve. Zelení sa používajú v mnohých jedlách a ženy v domácnosti sa snažia pripraviť kôpor na jedlo na zimu takým spôsobom, aby nestratili svoje užitočné vlastnosti.

Zloženie a užitočné vlastnosti

Pikantná bylina zvaná kôpor je ročná. Jeho výhonky a listy dodávajú voňavú vôňu každému jedlu, od horúcich po ľahké jedlá. Ide o to, že v bylinkách je prítomný špeciálny olej, ktorý rastline dodáva príjemnú vôňu.

Okrem toho korenie obsahuje veľa vitamínov:

 1. Kyselina askorbová - pomáha urýchliť vstrebávanie železa v tele; podieľa sa na práci imunitného systému.
 2. Vitamín A - pomáha posilňovať imunitný systém, má pozitívny vplyv na pokožku, zrakové orgány a zvyšuje aj schopnosť reprodukcie.
 3. Beta-karotén - prepožičiava antioxidačné vlastnosti.
 4. Tiamín.
 5. Riboflavín.
 6. Pyridoxín.
 7. Kyselina pantoténová.
 8. Alfa-tokoferol.

V kôre je tiež veľa minerálov:

 1. Vápnik a draslík.
 2. Horčík.
 3. Fosfor a železo.
 4. Sodného.
 5. Meď a mangán.
 6. Zinku.

kôpr na zimu

Všetky ďalšie užitočné zložky, ktoré tvoria chemické zloženie kôpru, ako aj éterický olej, vyvolávajú chuť do jedla, zvyšujú účinnosť žalúdka a regulujú metabolizmus. Korenie má vo všeobecnosti pozitívny vplyv na fungovanie tráviaceho systému, môže normalizovať krvný tlak a znížiť riziko možných ochorení kardiovaskulárneho systému.

Pacienti trpiaci patologiou obličiek alebo cystitídou počas exacerbácie môžu túto bylinu použiť na jedlo - zmierni to ich stav.

Okrem toho, mierna konzumácia korenín upokojí nervový systém, zmierni neprimerané bolesti hlavy a bude mať močový a choleretický účinok.

Pozor! Odborníci odporúčajú zahrnúť kôpr do stravy pre ľudí, ktorí majú patológiu obličiek, pečene, žlčníka, gastritídy a plynatosti.Pokiaľ ide o nutričnú hodnotu byliny, môžu ju chudnúť. 100 gramov kôpru obsahuje iba 40 kalórií.

Príprava potrebných prísad

V priebehu rokov prišli podnikavé hostesky s mnohými spôsobmi zberu koňa na budúce použitie bez toho, aby sa zničili jeho prospešné vlastnosti.Pred prechodom na recepty sa musíte oboznámiť s tým, ako správne pripraviť voňavé korenie na uskladnenie.

kôpr na zimu

Ak budete postupovať podľa odporúčaní, bylina sa počas zimy nezhorší:

 1. Kôpor nakúpený na trhu alebo ošklbaný na záhrade sa musí umyť. Horúca voda nie je vhodná pre takýto postup, najlepšou možnosťou by bola mierne teplá voda pri izbovej teplote.
 2. Potom sa bylina vysuší pomocou rozprestretia na suchých uterákoch a na chvíľu sa ponechá.
 3. Pri výbere miesta na sušenie kopru je potrebné vziať do úvahy, že priame slnečné žiarenie by nemalo padať na rastlinu.
 4. Obrobok je tiež chránený známymi metódami pred možnými škodcami (muchy, mravce a ďalšie).

Metódy prípravy kôpru na budúce použitie

Je známe niekoľko spôsobov skladovania voňavých korenín počas zimy. Kôpor môžete sušiť alebo zmraziť, uložiť do oleja, soli, konzervovať alebo dokonca aj nakladať. Každá žena si vyberie recept vhodný pre seba alebo vyskúša niekoľko. Všetky metódy majú svoje vlastné jemnosti a vlastnosti, potom viac o nich.

kôpr na zimu

sušenie

Rozdiel medzi sušenými korenenými bylinkami spočíva v tom, že takto získaná rastlina má silnú arómu. Pri príprave horúceho prvého kurzu je najlepšie pridať sušený kôpor.

Existuje niekoľko receptov na prípravu zeleniny sušením. Najobľúbenejšie sú:

 1. Umytú hromadu voňavého korenia zaveste na povraz niekoľko dní. Korenie by malo byť chránené pred priamym UV žiarením, vetrom a škodcami. Stačí pár dní a kôpr bude pripravený na chladné obdobie.
 2. Nakrájajte vybrané množstvo rastlín a rozprestrite ho v tenkej vrstve na podnose alebo papieri. Kôpor premiešajte občas, aby ste ju rovnomerne vyschli, a bude pripravená na zimu za 3-4 dni. Nezabudnite na neprítomnosť slnka, vetra a hmyzu v mieste prípravy zelene.
 3. Niekedy s cieľom urýchliť proces prípravy korenia na zimu ženy v domácnosti ohrievajú korenie pomocou rúry. Pri vysokom teplotnom režime, keď sa kôpor takto vysuší, sa jeho listy zvlnia a získajú žltkastý odtieň. Výsledkom je, že sušené bylinky nevyzerajú veľmi pekne. Toto je jediná nevýhoda tohto receptu na prípravu rastliny na zimu.

kôpr na zimu

zmrazenie

To je jeden z najpopulárnejších spôsobov ukladania korenia v zime medzi manželky. Môžete zmraziť nakrájanú zeleninu, v strapcoch alebo v kockách ľadu:

 1. Umytý a sušený čerstvý kôpor sa rozdrví a rovnomerne rozloží na stojan. Voňavé bylinky sa odporúča občas premiešať, aby sa listy nelepili. Po 24 hodinách sa posype z chladničky, mrazené bylinky sa vylejú do vreciek alebo plastových vedier.
 2. Tí, ktorí nechcú sekať rastliny, jednoducho zbierajú strapce trávy a umiestnia ich do plastového vrecka alebo fólie a potom ich pošlú do mrazničky.
 3. Zmrazený kôpor s kockami ľadu nie je bežnou technikou, ale v poslednej dobe si získava na popularite. K tomu pridajte jemne nasekané korenie do mraziacej misky na kocky, nalejte vodu alebo maslo.

kôpr na zimu

Pozor! Zmrazené korenie sa môže uchovávať v chladničke šesť mesiacov bez toho, aby sa stratili jeho prospešné vlastnosti a príjemná aróma.

konzervácia

Konzervovanie voňavého korenia v chladných zimných mesiacoch je možné konzervovaním. Ako viete, proces konzervovania sa nemôže uskutočniť bez sterilizácie. Pripravené poháre sa musia sterilizovať a dôkladne usušiť, potom sa umyté greeny vložia do pohárov a uzavrú sa vekom. Odporúča sa uchovávať tieto poháre s kôprom v chlade. Čerstvé stonky a listy si zachovajú všetky svoje vitamíny a chuť po dobu 1 až 2 mesiacov.

kôpr na zimu

Nakladený kôpor do pohárov na zimu

Existuje veľa odrôd bylinkovej marinády - to je ďalší spôsob zberu aromatických bylín pre budúce použitie. Tu je jeden z najchutnejších a najobľúbenejších receptov.

zloženie:

 1. Kôpor - 350 - 500 gramov.
 2. Kyselina citrónová - 25 gramov.
 3. Cesnak 3-4 odrezky.
 4. Bobkový list - 3 listy.
 5. Cukor je štipka.
 6. Soľ - jedna lyžička.
 7. Slnečnicový olej - sklo.

kôpor rezu

Ako marinovať korenie:

 1. Byliny opláchnite a osušte.
 2. Olúpte cesnak a nakrájajte každý klin na 4 kusy.
 3. Pripravte si panvicu na hlboké vyprážanie a do nej skombinujte kyselinu citrónovú, cesnak, olej, soľ, cukor a bobkový list. Potom zmes povarte asi 10 minút.
 4. Po uplynutí stanoveného času by mala byť marináda mierne ochladená.
 5. Rozložte bylinu na sterilizované poháre a nalejte na vychladenú marinádu.
 6. Potom sa poháre spolu s obsahom umiestnia do hlbokej misky a asi 5 až 8 minút sa varia. Potom sa nádoba vyberie a prírezy sa zvinú.

kôpr na zimu

Skladovanie v oleji

Pre tých, ktorí sa chcú v zime rozmaznávať čerstvým šalátom, existuje recept na prípravu kôprového oleja. Používa sa tiež na vyprážanie počas prípravy prvých kurzov. Niekedy - ako jedna z prísad do omáčky. Recept je veľmi jednoduchý.

Budete potrebovať:

 1. Malá nádoba, najlepšie sklo.
 2. Požadované množstvo voňavého korenia.
 3. Olej (môžete použiť slnečnicový aj olivový olej).

kôpr na zimu

Nasekaný čerstvý kôpor sa umiestni do pohárov a olej sa naleje bez použitia soli. Obrobok sa uloží do chladničky a po 1,5 až 2 týždňoch je výrobok pripravený na použitie.

Kôpr so soľou na zimu

Najužitočnejšia z navrhovaných možností na zber voňavej rastliny je, keď sa tráva jednoducho zmieša so soľou. Mimoriadne dôležitým bodom v tomto recepte je nemýliť sa s pomermi solí vo vzťahu k bylinkám.

Budete sa musieť pripraviť:

 1. Kôpr - od 1 do 2 kilogramov.
 2. Soľ - 350 - 600 gramov.

banda kôpru

Proces varenia:

 1. Najprv musíte vyriešiť stonky rastliny. Príliš silné vetvičky pokazia chuť korenia, preto sa odporúča ich odstránenie. Pripravené listy a stonky sa niekoľkokrát dobre umyjú vo vode, aby sa odstránili všetky druhy kontaminácie.
 2. Ďalej sú zelené nasekané nožom. Robí sa to v akejkoľvek podobe, pretože je to pre každého vhodné.
 3. Pokiaľ ide o nevyhnutný obal na slepý pokus, tu je najlepšie pripraviť sklenené poháre s viečkami, ktoré je možné pevne priskrutkovať.
 4. Ako prvá vrstva sa odporúča naliať soľ do pripravenej nádoby. Aby sa to nepreháňalo, soľ sa nalieva do pohárov s hrúbkou asi pol centimetra.
 5. Ďalšia vrstva je kôpr, jej hrúbka tiež nepresahuje 1 centimeter. Potom znova vrstva soli, a tak ďalej - kým nebude nádoba plná. Ale posledná vrstva musí byť soľ.
 6. Keď sú ingrediencie naplnené a nádoba je plná, nádoba sa zakryje vekom. Nádoba sa musí dobre pretrepať, aby sa kryštály soli zmiešali s vrstvami zelene.
 7. Potom, čo je plechovka hermeticky skrútená a odoslaná na chladné miesto. Na tento účel môžete použiť chladničku alebo pivnicu.

kôpr na zimu

Ako nájsť najlepší spôsob, ako uložiť všetky vitamíny do zelene

Každá žena, pred prípravou zelene na zimné chladné obdobie, sa v prvom rade stará o bezpečnosť prospešných vlastností a zložiek rastliny. Ktorý z nasledujúcich spôsobov je najlepší spôsob výberu? takže:

 1. Po zmrazení sa zachová takmer 90% všetkých živín a vitamínov. Okrem toho je to tiež jeden z najjednoduchších receptov na prípravu voňavého korenia.
 2. Ak sa greeny skladujú v pohári soli, zostáva približne 70% vitamínu.
 3. Tí, ktorí si zvolia spôsob sušenia v zime, keď používajú korenie, dostanú iba 50% svojich prospešných zložiek.
 4. Marinádové recepty zabíjajú takmer všetky rastlinné živiny a sú považované za nepraktické.Nakladané zelené zeleniny sú chutné a často sa používajú ako doplnok k hlavným jedlám alebo občerstveniu.

Nezáleží na tom, ako bude táto užitočná bylina uložená, hlavnou vecou je mať čas na prípravu korenia v čase. V takmer každej rodine sa skutočne používa v domácom menu. Na základe vyššie uvedených receptov bude každá žena v domácnosti potešiť seba a svoju rodinu aromatickými jedlami počas chladných večerov.

recenzia
 1. Veronica Deeva
  1.01.2019 14:08

  Urop zbieram sušením a zmrazením. Rád viac mrazím, je suchý a drobivý, farba je jasne zelená. Ale recept na konzervovanie so soľou sa mi páčil, určite to skúsim toto leto.

  Odpovedať
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica