Opis kačíc plemena Agidel a ich chovu doma

Kačice Bashkir z plemena Agidel sú novým hybridným druhom hydiny, s ktorým sa poľnohospodári len začínajú zoznámiť. Oficiálne uznanie získal v roku 2012. Biele kačacie mäso má nízky obsah tuku. Toto plemeno sa vyznačuje skorou zrelosťou a vysokou produkciou vajec. V lete môžete odchovať 2-3 šarže káčat. Agidely sú vo svojej starostlivosti spravidla nenáročné. Chovné kurčatá však majú nuansy, ktorých znalosti pomôžu pestovať zdravé a dobre kŕmené brojlery.

História vzniku plemena

Bashkirova kačica sa objavila pri pokuse o vylepšenie plemena Peking. Práce sa začali začiatkom 21. storočia. Chovatelia si stanovili za cieľ zvýšiť množstvo mäsa a znížiť obsah tuku v ňom. Na križovatke sa zúčastnili kačice Blagovar, kríženec super-M a indickí bežci. Nový druh hydiny bol pomenovaný Agidel. Pri výbere boli identifikované dva poddruhy, očíslované 345 a 34.

Obľúbený kríženec je známy aj pod menom Bashkir kačica. Stredný pohľad sa získal aj pri práci na vylepšovaní kačíc v Pekingu. Bola chovaná v Blagovarskom závode, kde sa objavila kačica Agidel, ale nejde o jej poddruh. Plemeno Agidel sa mylne nazýva Adyghe alebo Adyghe. Takéto plemeno neexistuje.

Opis a charakteristika kačice

Ako vyzerá hybridné plemeno hydiny:

 • masívne predĺžené telo;
 • nízke pristátie;
 • čisto biele perie;
 • oranžový široký zobák;
 • silné labky.

Agidel je plemeno brojlerov veľmi skorej zrelosti.

Rozdiely medzi poddruhmi kačíc sú malé a týkajú sa výkonnosti:

parameterAgidel 345Agidel 34
Hmotnosť v kilogramoch33,05
Náklady v jednotkách krmiva na kilogram hmotnosti2,272,28
Percento tuku v mäse28,228,4
Počet vajec od jedného jednotlivca za rok345227

Kačky vo veku šiestich mesiacov začínajú ležať. Vajcia sú veľké a vážia 77 až 95 gramov.

Agidelné vtáky sú pokojnej povahy. Hlasno kričia, ak cítia nebezpečenstvo. Samce v období párenia medzi sebou nebojujú.

Výhody a nevýhody

Klady a zápory
znížený obsah tuku v mäse, vo väčšine plemien je obsah tuku 35 percent;
nízka spotreba krmiva s vysokým prírastkom na hmotnosti;
krátke obdobie kŕmenia;
vysoká imunita;
mäkké páperie;
rýchla adaptácia v teplých a studených klimatických zónach;
nenáročnosť na výživu a údržbu;
nízke náklady.
slabý inštinkt na inkubáciu vajec, mláďatá mláďat nechávajú pazúry;
vysoká úmrtnosť kurčiat do jedného mesiaca veku;
nepokojná, strašná povaha kačíc.

Toto plemeno sa vyznačuje vysokou produkciou vajec, napriek orientácii na mäso a odolnosťou proti leukémii. Počas sezóny vyrastie niekoľko šarží káčat.Kvalitné perie je bonus navyše k ponuke, mäso z potravy, ktoré prináša ekonomické výhody. Agidelské kačice sa môžu pasú na lúke a nezaobchádzajú sa bez kúpania. Aby sa miera prežitia zvýšila na priemerne 80 percent, vajíčka sa zahrievajú v inkubátore.

Funkcie údržby a starostlivosti

Rastúce kačice Agidel doma nevyžadujú špeciálne vybavenú miestnosť a rezervoár. Hlavnou požiadavkou je absencia návrhu. Podmienky pestovania plemena:

 • hustota umiestnenia dospelých - 3 kačice na meter štvorcový;
 • teplota v zime je nad + 5 stupňov;
 • dlážka v záhrade je pokrytá pilinami, trupmi slnečnicových semien, čerstvou slamou;
 • hrúbka podstielky je 30 centimetrov v zime, 20 centimetrov v lete a 5 centimetrov pre novorodencov.

V blízkosti domu s kačicami by ste mali oplotiť priestor na vychádzkové kačice. Rybník pre vtáky bude nahradený miskou s vodou. Nádobu by ste mali umiestniť vonku v lete, aby kačice plávali pri chôdzi. V zime by sa voda mala umiestniť do kačice na dve hodiny denne alebo do samostatnej miestnosti a vtáky by sa tam mali vziať na prechádzku a plávať.

Pred usadením sa v novej šarži kačíc sa stará podstielka odstráni a kačice sa dezinfikujú. Vrchná vrstva sa musí obnovovať každé 2 dni a nesmie sa nechať vyschnúť kôrou.

kačica agidel

Pre stádo kačíc menej ako sto jedincov si môžete pripraviť kartónové krabice alebo klietky s spodnou podstielkou. Kurčatá sa neodporúčajú vypustiť z celého stáda do veľkej miestnosti. Kačky Agideli sa boja rúk a je ťažké s nimi držať krok. Aby sa zabránilo vtákom bez chôdze, v kačici je nainštalovaný vetrací systém alebo vetracie otvory. Kačice sa stanú agresívnymi pri stálom pobyte v zatuchnutom vzduchu.

Mali by ste tiež správne usporiadať osvetlenie. V prvých dvoch týždňoch života potrebujú kačice svetlo 24 hodín denne. Potom sa denné hodiny znížia na deväť hodín.

diéta

Kŕmenie celých zŕn s vysokým obsahom bielkovín maximalizuje prírastok hmotnosti kačíc Agidel. Jedlo je na báze jačmeňa, ovsa, pšenice, kukurice. Medzi bežné trávenie a prevenciu nedostatku vitamínov v strave vtákov patria:

 • čerstvá tráva;
 • fazuľa;
 • vrchy repy;
 • zelenina - varené zemiaky, mrkva, kŕmna repa;
 • rybí tuk;
 • slnečnicový koláč;
 • pšenica, ovsené otruby;
 • kostná múčka;
 • kúsok kriedy.

V zime dostávajú kačice siláž, trávu. Na strávenie tvrdých stoniek rastlín potrebujú vtáky pevné prísady do potravín - drvené škrupiny, jemný štrk.

Vyliahnuté kačice sa kŕmia nasekanými varenými vajcami. Potom sa k nim pridá kukuričná múka, nízkotučný tvaroh, zmiešané s mäsom alebo rybím vývarom.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na chaty.
Na kŕmenie kačíc plemena Agidel sú tiež vhodné kompletné krmivá, ktoré obsahujú potrebné obilniny, zeleninu, zeleninu a vitamínové doplnky.

Kačice musia piť veľa tekutín. Manganan draselný sa do kurčiat pridáva do vody dvakrát týždenne. Svetloružový roztok manganistanu draselného zabraňuje rozvoju črevných chorôb. Kŕmenie vtákov nie je obmedzené na jedlo. Nosnice sa kŕmia 4-krát denne.

Ako množiť vtáka

Na liahnutie kurčiat plemena Agidel sa vyberajú vajcia správneho oválneho tvaru s hladkou škrupinou. Umiestnia sa do inkubátora a inkubujú sa počas 26 dní za nasledujúcich podmienok:

 • priemerná teplota je 38 stupňov, počas prvých 14 dní udržiavajte pomstu 37,8 - 38 stupňov tepla, od pätnásteho dňa sa postupne zvyšuje na 38,7;
 • udržiavať vlhkosť 70 percent počas prvých dvoch týždňov, potom ju znížiť na štyridsať;
 • aby sa embryo nehýbalo z centra, musia sa vajíčka v pravidelných intervaloch striedať 10krát denne;
 • vajíčka schladzujte dvakrát denne po rovnakom čase.

kačica agidel

Počas čakania na vyliahnutie kurčiat sa odporúča zvýšiť vzdušnú vlhkosť v inkubátore na sedemdesiat percent, aby sa škrupina stala mäkšou a ľahšou prelomiť. Podmienky chovu vyliahnutých káčat:

 • izbová teplota v prvom týždni +38 stupňov;
 • v druhom týždni znížte zahrievanie na 26 stupňov a v treťom - 18 stupňov;
 • optimálna vlhkosť - 60-70 percent;
 • hustota zástavu za prvých päť dní - 30 jedincov na meter štvorcový.

Ak sú káčatká zviazané spolu, potom sú chladné. Vyhrievanie môžete zlepšiť pomocou elektrických radiátorov a žiaroviek. V prehriatej dusnej miestnosti kurčatá ťažko dýchajú. Kačica musí byť vetraná a teplota musí byť znížená.

Od druhého týždňa je potrebné káčatky pestovať voľnejšie, na 10 až 15 jedincov na meter štvorcový. Počas kŕmenia je dôležité zabezpečiť, aby všetky kurčatá jedli. Je potrebné vysadiť slabých jedincov, ktorí nedokážu preraziť silnejších bratov. Kurčatá, ktoré sa nezaujímajú o jedlo, sa kŕmia z pipety s kuracím alebo kačacím žĺtkom zmiešaným s mliekom.

Od desiateho dňa sú kačice prepustené na prechádzku. Suchý slnečný deň je vhodný na chôdzu. Kačice by sa nemali vypúšťať po daždi alebo páde rosy, aby sa zabránilo zamrznutiu. Opaľovanie je dobré pre kačice, pretože pomáha syntetizovať vitamín D, ktorý je nevyhnutný pre rast. Mali by ste však kurčatá chrániť pred prehriatím a vrhnúť ich do kačice alebo pod tienené prístrešie v poludnie.

Možné choroby

Kačky Agidel sú odolnejšie voči chorobám ako iné plemená. Ale chyby v kŕmení a udržiavaní vedú k nedostatku vitamínov, infekcii hlístami a infekciami.

Hlavné choroby vedúce k náhlej smrti vtákov:

 • hepatitída;
 • paratýfusu;
 • salmonelóza.

Káčatká sú často infikované hepatitídou. Príznaky choroby sa prejavujú nedostatkom chuti do jedla, nečinnosťou a hádzaním hlavy dozadu. Zvýšená vlhkosť kačíc vedie k plesňovej infekcii horných dýchacích ciest kačíc. V dychu vtákov počuť pískanie a vytiahli hlavu dopredu.

V dôsledku nedostatku čerstvého vzduchu, vitamínov D a E, vtáky stávajú agresívne a útočí na svojich príbuzných.

Keratokonjunktivitída je spôsobená chovom kačíc v tmavej miestnosti bez ventilácie. Vtáky sú otravované parami amoniaku, oxidom uhličitým. Tento stav sa zhoršuje nízkym obsahom vitamínu A v potravinách, výsledkom čoho je, že kačice sú letargické a strácajú zo zreteľa.

kačica agidel

Bežnou chorobou kačíc je konjunktivitída, ktorá sa na očiach javí ako pena. Ak sa objaví príznak, káčiky by sa mali odstrániť od zdravých jedincov. Pena, film, slzenie môžu byť príznakmi hepatitídy. Jedenie iba rastlín vedie k poruchám príjmu potravy. Kačice zožerie všetky objekty, ktoré sa stretávajú na ich ceste. Vtáky prehĺtajú skaly, trosky a nehybne bežia, až kým neuvidia nový objekt.

Nekontrolované hltanie vedie k ďalšiemu patologickému stavu - zablokovaniu strumy. Pevný predmet je možné odstrániť iba chirurgicky.

Kedy zabiť

Kačice Agidel môžu byť zabité za 1,5 až 2 mesiace. V tomto veku vtáky dosahujú svoju maximálnu hmotnosť. Ďalšie výkrm kačíc na mäso nie je ziskové. Absorbujú jedlo, ale priberajú na váhe. Počas topenia sa masové listy a jatočné telá ťažko trhajú.

Pripravenosť kačky na porážku je určená hmotnosťou a stavom peria. Ak hmota dosiahla tri kilogramy a perie sa nevytvorilo, vták sa môže porezať. Ak mäso začalo, zabíjanie sa odloží až do konca. Potom sa jatočné telá ľahšie vytrhávajú.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica