Opis a charakteristika kačíc plemena Blagovar, podmienky zadržania

Blagovarské kačice sú považované za jedno z najproduktívnejších plemien. Vyznačujú sa vynikajúcim stravovacím mäsom a vynikajúcimi parametrami produkcie vajec. Ďalšou výhodou plemena je vysoká miera prežitia mladých zvierat. Na to, aby sa vtáky mohli normálne vyvíjať a aby neochoreli, musia poskytovať úplnú a kvalitnú starostlivosť. Dôležitá je aj vyvážená strava.

Pôvod vtáka

Toto plemeno bolo vyvinuté v Baškirtostane. Svoje meno vďačí miestu svojho vzniku - Štátnej chovateľskej stanici hydiny v Blagovarskom. Je to populárne plemeno, ktoré je rozšírené po celom svete.

Tento kríž sa vyznačuje vysokými parametrami produktivity. Vtáky tohto plemena boli chované už v roku 1998. Od tej doby sa chovateľom podarilo vtáky výrazne vylepšiť. Dnes blagovarka vyrába chutné mäso a má vynikajúce parametre produkcie vajec.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letnú chatu.
Najstarším predkom týchto kačíc bolo plemeno Peking. Na jej základe bol vytvorený hybrid cherry-vellie a potom X-11. Stal sa základom medeo kríža. Od neho sa získalo plemeno Blagovar.

Opis a charakteristika plemena Blagovar

Mnoho ľudí si toto plemeno zamieňa s Bavorom. Jedná sa však o úplne odlišné druhy vtákov. Zástupcovia plemena Blagovar patria do odvetvia mäsa. Samce sú veľké. Vyznačujú sa širokým, takmer vodorovným, pretiahnutým telom a rozvinutou hruďou. Telo je pokryté bielym perím zhora. V tomto prípade majú nohy a zobák oranžový odtieň.

Na rozdiel od kačíc majú dravci bradku. Súčasne sa na krku nachádza hrebeň pozostávajúci z dlhého peria. Špička chvosta je zaoblená. Navyše muži vážia viac ako ženy. Kačice sa vyznačujú menej jasnou farbou peria ako samce. V tomto prípade je medzera medzi zobákom a čelom lichobežníková.

Kačica Blagovar

U mužov sa pod kloakom nachádza záhyb, ktorého veľkosť je približne 4 milimetre. Zároveň majú ženy v tejto zóne iba plochý sférický výrastok. Po 7 týždňoch je hmotnosť kačíc asi 3,4 kilogramu a krúti - 3,7. Po 2 mesiacoch hmotnosť samca dosiahne 5 kilogramov. V tom čase sa posielajú na porážku. Vysoká produktivita sa považuje za charakteristickú črtu vtákov tohto plemena. Miera hnojenia vajec je 97%, liaheň dosahuje 84% a produkcia vajec je na úrovni 250 vajec ročne.

Ak vezmeme do úvahy behaviorálne rysy, vtáky sa vyznačujú vyváženým a pokojným charakterom, ktorý im pomáha dobre vychádzať vo veľkých skupinách.

Hlavné výhody a nevýhody

Blagovarské kačice sa považujú za populárne.

Klady a zápory
veľké vtáky;
vysoké parametre produktivity mäsa;
rýchle zvýšenie telesnej hmotnosti;
dobrá produkcia vajec;
nenáročné na jedlo;
schopnosť udržiavať telesnú hmotnosť počas topenia;
dlhá doba produktivity vrstiev - trvá až 5 rokov.
rast počas prvých 2 mesiacov;
potreba nákupu kŕmnych zmesí;
potreba prísneho dodržiavania diéty - ak je toto odporúčanie porušené, kačky strácajú na váhe;
potreba systematického chôdze;
vysoké náklady na násadové vajcia;
nedostatok výrazného materského inštinktu;
Ťažkosti s nákupom čistokrvných kačíc.

Jemnosti údržby a starostlivosti

Po prvé, vtáky potrebujú hydinárňu. Aby sa mohli normálne vyvíjať a aby ochoreli, odporúča sa zabezpečiť úplnú ventiláciu a kúrenie v miestnosti. Pomôže to chrániť vtáky pred zimným mrazom.

Je prísne zakázané vystavovať vtáky prievanu. V opačnom prípade je hrozba oslabenia imunitného systému vysoká. To významne zvyšuje riziko vzniku choroby. Aby sa zabezpečil tok denného svetla do miestnosti, je potrebné zabezpečiť v nej okná. Hniezda ukladajte do tmavých kútov. Ich veľkosť by mala byť približne 50 centimetrov. Jedno hniezdo môže využívať až 5 samíc. Ich celkový počet navyše závisí od hospodárskych zvierat stáda.

Je dôležité poskytnúť vtákom plný prístup k napájačom a kŕmidlám. Mali by byť umiestnené na dobre osvetlenom mieste. Odporúča sa pripraviť misky so stranami. Pomôže to zabrániť rozptylu potravín a kontaminácii domu. V prípade chovu vtákov vonku sa vyplatí obliecť si. Môže pozostávať z pilín, slamy alebo hoblín. Táto vrstva pomáha absorbovať prebytočnú vlhkosť a udržuje dom v suchu.

Kačica Blagovar

Aby sa vtáky vyvíjali normálne, musia mať k dispozícii miesto na prechádzky. Na kačicu by mala byť plocha najmenej 1 meter štvorcový. Nápoje s čistou vodou by sa mali určite umiestniť na chôdzu. Dôležitá je aj tvorba prístreškov na ochranu pred slnkom alebo dažďom. Na území sa odporúča vytvoriť rezervoár. To pomáha šetriť náklady na krmivo.

Čo nakŕmiť?

V každodennej strave vtákov sa oplatí zahrnúť korene, zeleninu, bylinky. Zároveň nie je potrebné znižovať objem kŕmnych zmesí, pretože to nepriaznivo ovplyvní parametre výroby vajec a zhorší kvalitu mäsa. Do domu vložte nádobu naplnenú škrupinami alebo štrkom. Aj vtáky potrebujú soľ a kostnú múčku.

Pri kŕmení dospelých kačíc by ste sa mali zamerať na tieto zásady:

  1. Odporúča sa zahrnúť krmivo do základu stravy. Jedálny lístok by mal obsahovať obilniny - pšenicu, jačmeň, ovos alebo kukuricu. Odporúča sa tiež dať kačacím koláčom a otrubám.
  2. Od 1 mesiaca sa oplatí používať mokré zväzky. Odporúča sa variť v bujóne. Porušenie tohto pravidla spôsobuje zažívacie ťažkosti a zvyšuje riziko rozvoja črevnej obštrukcie.
  3. Zahrňte do stravy kompletné jedlo, ktoré obsahuje veľa vitamínov a minerálov. Tieto látky sú potrebné na prevenciu nedostatku vitamínov, posilnenie kostí a zlepšenie imunity.
  4. V ponuke sú čerstvé bylinky, šťavnaté korene, ovocie a zelenina. Ako alternatíva k kŕmnym zmesiam je prípustné používať zmes na báze obilnín a bylín.

Chovné jemnosti

Na chov sa odporúča vybrať si sliepku správne. Je dôležité, aby bola žena veľmi aktívna. Okrem toho by nemala mať nadváhu. Ďalším dôležitým znakom je ľahký zobák. Kvalita vajec je ovplyvnená vekom ženy.Najlepšie vajcia vyprodukuje jednoročná kačica. Parametre hnojenia sú ovplyvnené pomerom žien k mužom. V tomto prípade je vývojové obdobie 28 dní. Vajcia sa odporúča umiestniť do inkubátora.

Choroby a liečba

Kačice sú náchylnejšie na patológie ako dospelé kačice. Choroby sú infekčné a neinfekčné. Prvá kategória sa považuje za nebezpečnejšiu, pretože výrazne znižuje počet hospodárskych zvierat. Medzi najčastejšie choroby patria:

  1. Kokcidióza - šírená krmivom alebo hlodavcami. Na prevenciu sa oplatí dať kačkám „koktsidín“ alebo manganistan draselný.
  2. Aspergilóza je plesňového pôvodu. Na liečbu sa oplatí používať „nystatín“.

Plemeno kačíc z Blagovarskej oblasti je vysoko produktívne, a preto si ho mnohí poľnohospodári vyberajú. Aby boli vtáky produktívne, potrebujú kvalitnú starostlivosť.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica